'Betere set-aside' Tezien BASF Prijsakkoord: COPA negatief, melkveehouders tevreden GELUKT MET BASAGRAN. De groei van peulvruchten wordt vaak ern stig belemmerd door de woekering van tal van onkruiden. Basagran® van BASF biedt uitkomst. Geeft de meest voorkomende onkruiden geen schijn van kans. Uw le verancier weet precies hoe u met BASF een hogere opbrengst kunt realiseren. in Braks: Compensatie niet onbespreekbaar Landelijke proef mineralenbalansen van start Bestemmingsplan Kortgene Ontwerp-beheersplan Walcheren Werkgroep sectorvisie akkerbouw van start Met het voorjaarswerk wil het op WALCHEREN op dit moment maar slecht vlotten. De weerspreuk april doet wat hij wil is dit jaar zeer zeker weer van toepassing. We schrijven nu de laatste week van april en de 2 weken daarvoor is er weinig of niets gebeurd en de weersvooruitzicht zijn nog niet best. Als gevolg hiervan zijn er in ons ge bied met zijn grote verschillen en grondsoort en daardoor het tijdstip van bewerkbaar zijn, ook grote ver schillen wat betreft het percentage dat momenteel is ingezaaid. Op de vroege grond hebben sommige colle- ga's alles al gezaaid en moeten alleen de aardappels nog worden gepoot. Op de moeilijk bewerkbare grond heeft een enkeling zelfs nog niets kunnen zaaien. De inzaaiperiode duurt daardoor wel erg lang. Het zou wel eens kunnen zijn dat er on geveer 3 maanden verschil zit tussen de vroegst en de laatstgezaaide zo- mergerst en ons gebied. Datgene wat wel is gezaaid gebeurde dikwijls on der matige omstandigheden met een vrij grove korrelstructuur. Het is tot dusver maar "stelen" geweest. Het zaad ligt nu in elk geval vochtig en voor de gespoten bodemgebieden heeft het genoeg geregend. Overigens zegt dat zaaien op onze doorsnee Walcherse grond nog wei nig over de opbrengst. De ervaring uit het verleden heeft dit gebied denk maar aan 1983! Datgene wat nu is gezaaid doet in de grond met al deze koude en nattigheid ook niet veel hoewel een voorsprong er altijd blijft. Het is wel vervelend dat we nu gedwongen zijn tot bijna niets doen, terwijl bij een weersomslag ten goe de alles tegelijk komt.'Wat intussen wel goed doorgroeit is het onkruid op de ploegsneden. Vooral op die percelen waar enkele weken geleden de kunstmest al is gestrooid. Ook de veehouderij ondervindt hin der van het slechte weer. Het jong vee wat buiten loopt is eigenlijk nog beter op stal. De zode is nat en wordt hier en daar nogal kapot ge trapt. Het melkvee wat overdag bui ten loopt is ook nog geen succes. Ondanks het koude weer groeit het gras door en wordt voor beweiden te lang. Bij beter weer eerst maaien en inkuilen en dan pas beweiden is mis schien de beste oplossing. De ruime wintervoorraad komt nu in elk geval goed van pas. Juist dit weekeinde op het journaal gezien dat de Europese landbouwmi nisters accoord zijn gegaan met 3 2 5% verlaging van de interven tieprijs voor graan en -2% voor de suiker. Gezien eerdere uitspraken van de minister dat hij al het moge lijke zou doen om een prijsverlaging boven de 3% te voorkomen is met name de verlaging van 2% ronduit teleurstellend. Zijn uitspraak tijdens het overleg, dat een verlaging van de minimumprijs voor Nederland niet belangrijk is, is in regelrechte tegen spraak met datgéne wat eerder door de minister tijdens de akties ook in Kamer is gezegd. De opstelling van de minister, uit spraken van parlementariërs en an dere beleidsverantwoordelijken doen wel eens het bange vermoeden rijzen dat de politiek niet bereid is de akkerbouw in zijn huidige vorm overeind te houden maar dat in het kader van het Europees economisch principe wil: "Daar produceren waar de voorwaarden economisch het gunstigst zijn", de akkerbouw, evenals andere sectoren die uit ons land (bijna) verdwenen zijn zoals de mijn bouw; de textielindustrie, de scheepsbouw, zal volgen. HOU DE GROEI ERIN. MET BASF. Door Rik Winkel De Europese boerenorganisatie CO PA heeft onmiddellijk negatief ge reageerd op het prijsakkoord. De meeste landen zijn echter niet onte vreden met het resultaat. De COPA vreest ernstige gevolgen voor de inkomens in de akkerbouw, ook omdat de inflatie aanwakkert en produktiekosten stijgen. In de meeste hoofdsteden is tamelijk op gelucht gereageerd op het resulaat. Dankzij de aanpassingen van de groene koersen blijft de schade be perkt. Het had erger kunnen aflo-. pen, zo luidt de algemene reactie. Duitsers klagen niet In de Bondsrepubliek stemt vooral de verlaging van de medeverant woordelijkheidsheffing voor melk tot tevredenheid. Zestig procent van de Duitse melk komt uit benadeelde gebieden, die volledig zijn vrij gesteld. Dat Kiechle de stabilisator in de graansector niet van tafel zou krijgen stond van te voren vast. Wel is het een nederlaag dat aan inter ventie en staffels wordt geknabbeld maar de groene koers van de mark blijft ongewijzigd. Zelfs het Bauern- verband moest toegeven dat er geen reden tot klagen is. Het inkomen van de Duitse boeren zal ongeveer gelijk kunnen blijven. Fransen: magertjes In Frankrijk, Italië, Griekenland en op de Britse eilanden wordt de ver melde afbraak van de negatieve mo netaire verschillen als een duidelijke meevaller gezien. De boerenbond in Frankrijk, de FNSEA, voorziet een moeilijk jaar voor de boeren. De melkveehouders zijn tevreden over de verlichting van de medever antwoordelijkheidsheffing. Zij zien daarin - net als de COPA - een eerste stap naar volledige afschaffing. Minister Braks heeft de Tweede Ka mer dinsdag toegezegd dat hij bereid is over nationale compensatie te pra ten, als de jongste prijsvoorstellen erg negatief zouden uitvallen voor de akkerbouw. Voorlopig heeft Braks zijn hoop echter gevestigd op de gunstige prijs ontwikkeling op de wereldgraan markt. Wel kondigde de minister een aantal verbeteringen aan in de set-aside regeling. "De door de Tweede Kamer aangenomen uit gangspunten over de nul-optie zijn in Luxemburg niet gehaald", moest Braks tijdens de korte interpretatie toegeven "maar we zijn wel heel dicht in de buurt gekomen. De we reldmarktprijs van graan is de laat ste maanden met drie procent geste gen, terwijl de interventieprijs met twee procent daalde", betoogde de minister. Daarom is de nul-lijn voor de EG nog steeds haalbaar, en is zelfs een prijsstijging mogelijk, meende Braks. Herziening set-aside Nog deze week zal Braks enige her zieningen van de set-aside beschik king voor advies naar het Land bouwschap sturen. Het gaat om een verkorting van de verplichte periode met groenbemester, meer mogelijk heden voor bebossing, verbetering van de verpachterspositie en de mo gelijkheid om gedurende de con tracttermijn de braakpercelen te la ten rouleren. Daarnaast wordt, zoals al eerder aangekondigd, de premie verhoogd. De set-aside regeling zal deze zomer door de Europese Com missie worden geëvalueerd, waarbij ook naar eventuele aanpassingen zal Het Centrum Landbouw en Milieu (CLM) is in samenwerking met de rijkslandbouwvoorlichting begon nen met een landelijk proefprojekt mineralenbenutting op landbouwbe drijven. Er worden formulieren voor een mineralenboekhouding ontwik keld en vervolgens getest in studie clubs van agrariërs. Later dit jaar worden de formulieren bijgesteld en beschikbaar gesteld voor de prak tijk. De mineralenboekhouding kan volgens het CLM een krachtig wa pen worden in de strijd tegen ver mesting en verzuring. Het projekt wordt gefinancierd door het ministerie van Landbouw, het Produktschap voor Veevoeder en het Produktschap voor Zuivel. Met ingang van 26 april ligt ter ge meentesecretarie van Kortgene voor een ieder ter inzage een raadsbesluit waarin wordt verklaard dat een her ziening van het bestemmingsplan Buitengebied wordt voorbereid voor gronden nabij de Zandkreeksluis. Dit in verband met een bouwplan voor negen windmolens. worden gekeken. Braks zei dat hij zich in Luxemburg sterk had ge maakt voor een koppeling tussen de set-aside en de graanprijs, maar dat de Spaanse voorzitter dit alleen had willen bespreken in samenhang met een Europese omschakelpremie. En die prijs was voor mij te hoog", al dus Braks. Compensatie "Ik sta sterk afwijzend tegenover nationale compensatie", zei Braks, maar hij toonde zich bereid om, als de prijsontwikkeling onverhoopt toch sterk tegenvalt, opnieuw met de Kamer te praten over nationale com pensatie. Van Noord (CDA) en Blauw (VVD) wilden van de minister weten, hoe het staat met de overbruggingsfinan ciering en de deelname van de ban ken daarin. Minister Braks ant woordde dat de liquiditeitsregeling van het Borgstellingsfonds goed functioneert, maar op dit ogenblik nog slechts tien deelnemers telt. Het ministerie zet zich in voor een betere toegankelijkheid van de regeling, verklaarde Braks, maar de verant woordelijkheid ligt in eerste instan tie niet bij de overheid. Gesprekken Vanaf 17 april ligt gedurende een maand het ontwerp-beheersplan Walcheren ter inzage, ter provinciale griffie en ter secretarie van de ge meenten Domburg, Mariekerke, Middelburg, Veere en Westkapelle en het waterschap Walcheren. Een ieder kan tot uiterlijk 29 mei schrif telijk bij GS bezwaren indienen te gen het ontwerp. met de banken zijn inmiddels gaande. Ontwijkend Vele landbouw-voormannen waren bij de interpretatie aanwezig. Na af loop waren zij weinig tevreden over het optreden van de minister. "Goe de vragen, maar ontwijkende ant woorden", zo vatte Jans Leeuwma samen. Landbouwschapsvoorzitter Doornbos meende ook dat Braks weinig aan de al bekende feiten had toegevoegd. Het Landbouwschap heeft een werkgroep ingesteld die belast is met het voorbereiden van een sec torvisie van de akkerbouw. De werkgroep moet, gezien de huidi ge problemen in de akkerbouw, mogelijkheden aangeven voor het beleid op middellange en lange termijn. De werkgroep staat onder leiding van de heer J.D. Leeuwma, voor zitter van de hoofdafdeling Ak kerbouw van het Landbouwschap. Verder hebben zitting de heren B.J.A. Hakvoort te Slootdorp, W. Korst te Steen bergen, H.P.C. Buysse te Dron- ten, H.C. van der Maas te Kats, W. Sanderse te Serooskerke, A. Maarsingh te Stadskanaal, M.D. den Hollander te Zaltbommel en A. Beider te Deventer. De werkgroep zal zich laten advi seren door ir. N.M. Knottnerus te Rotterdam, J.A. van der Oord te Slootdorp, drs. J. Blom te Den Haag en J. Glotzbach te Den Haag. Vanmorgen voor 't eerst dit jaar de koekoek horen roepen. Vanaf m'n kinderjaren heb ik dit geluid altijd als iets feestelijks ervaren. Het betekende dat het nu heel dichtbij was. De dagen dat je zo naar buiten kon. Zonder das, zonder jas. Ook besefte je niet het ouder worden, dat dit beestje er op uit was om z'n ei in een an dermans nest te leggen. Er een ander voor op laten draaien. De ze vogel, die de zorg om z'n jong groot te brengen aan een ander overlaat, is een a-sociale onder de vogels, toch wordt hij in het vogelrijk geaccepteerd! Zonder problemen wordt het koekoeks jong uitgebroed en opgevoed. Ons mensen hebben met zulke dingen veel meer moeilijkheden, want wij zijn groot gebracht met de leus, van ieder zorgt voor zichzelf. Toch wel iets om bij na te denken als de vrolijke vogel z'n roep vanuit de bomen tot ons laat klinken. Dat de natuur zich zelf weer in het gareel krijgt we ten we allang. Al hebben we steeds weer onze twijfels. Dachten we in januari al dat alles veel te snel uitliep. Dat de tempe ratuur te hoog was. Nu de laatste week van april is aangebroken zien we, dat de 3 olmenbomen die de dijk nog rijk is, een groene waas krijgen. Op andere jaren is dit de eerste week van mei dus heeft de koude periode van de af gelopen dagen het evenwicht hersteld. De harde korst waar we voor vreesden is door iedere keer weer een buitje niet ontstaan. De bie ten staan er voor of piepen eruit. Tussen de buien door zijn er hier en daar aardappels gepoot. Voordat de kiemen door de zak naar buiten groéiden toch liever in de grond gestopt. Maar voor de zware grond gaat dit verhaal niet op. Vrijdag 28 april 1989 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 11