PAGV-publikatie 'Optimalisering stikstofgift consumptieaardappelen' Groene asperges ook geschikt voor zwaardere gronden Sterke schommelingen in omzet veiling Veldhoven Ingrijpende gevolgen voor bloembollenteelt bij verbod op grondontsmetting met dichloorpropeen Onderzoeksverslag Proeftuin Westmaas 1988 veschenen Wereldwijd areaal uien in 1987 gegroeid Ook dit jaar groene uien voor de klok Het lijkt mogelijk de stikstofbe mesting te optimaliseren door mid del van een middelmatige stikstof gift in het voorjaar, zonodig gevolgd door een aanvullende bemesting zo dra bij het gewas een tekort dreigt. Dit konkluderen de schrijvers van de PAGV-publikatie 'Optimalisering van de stikstofvoeding van consumptie-aardappelen' ir C.D. van Loon en J.F. Houwing. Vaststelling van een eventueel tekort lijkt goed mogelijk door middel van bepaling van het nitraatgehalte in bladstelen, gedurende de kritieke pe riode in het groeiseizoen. Teneinde de bruikbaarheid van dit systeem onder Nederlandse omstandigheden vast te stellen, is onderzoek uitge voerd, waarvan in de publikatie ver slag wordt gedaan. Overmatige stikstofgiften betekenen in de eerste plaats een kostenverhoging, met als gevolg direkt financieel nadeel voor de boer. Bovendien kan er sprake zijn van een ongunstig effect op op brengst en kwaliteit van het geoogste produkt, hetgeen resulteert in lagere financiële opbrengsten. Behalve de hoogte van de gift kan ook de wijze van toediening, bijvoorbeeld alle stikstof voor het poten of een ge deelde toepassing, opbrengst en kwaliteit van consumptie aardappelen, alsmede het milieu beïnvloeden. Wordt alle stikstof kort voor het poten ineens gegeven, dan kan bij hoeveelheden van 200 kg N/ha en meer zoutschade aan het gewas optreden. Dit uit zich in een trage beginontwikkeling met als re gel een opbrengstreductie. Verder kunnen grote giften ineens vooral op lichtere gronden aanleiding geven tot een overmatige loofontwikke- ling. Als gevolg hiervan wordt het begin van de knolgroei vertraagd, wat eveneens kan resulteren in op brengstverlaging. De voor consumptie-aardappelen benodigde stikstofgift kan van jaar tot jaar variëren, afhankelijk van de mate waarin gedurende het groeisei zoen stikstof in de bodem wordt ge mineraliseerd of door bijvoorbeeld denitrificatie verloren gaat. In jaren met meer mineralisatie kan met een lagere gift worden volstaan. Als alle stikstof ineens wordt gegeven, valt hierop echter niet in te spelen. Over maat aan stikstof kan een ongunsti ge invloed hebben op de kwaliteit. Met name het onderwatergewicht van de aardappel wordt hierdoor verlaagd. Bovendien leidt een teveel aan stikstof op sommige gronden tot een late afsterving van het gewas. Dit kan inhouden, dat het loof al moet worden vernietigd, als het ge was nog onvoldoende is afgerijpt, hetgeen de bakkleur van aardappel- produkten als frites en chips, on gunstig kan beïnvloeden en de grauwkleuring na voorbakken van frites kan bevorderen. Een te hoge stikstofbemesting kan aanleiding ge ven tot extra uitspoeling van stikstof en daarmee tot milieuverontreini ging. Toediening van alle stikstof in eens, vóór het poten kan er op lichte grond toe leiden dat een groter deel van de minerale stikstof uitspoelt naar diepere, niet bewortelbare lagen. Stikstoftekort Aan de andere kant leidt een tekort aan stikstof, in het bijzonder op lich te zavelgronden, dikwijls tot een te vroeg afsterven van het gewas, waar door de maximale opbrengst niet wordt gehaald. Voor een maximale opbrengst is bovendien een regelma tige verjonging van het bovenste bla derdek vereist. Om de produktieca- paciteit van het loofapparaat op peil te kunnen houden, is het gewenst dat het gewas - tot ongeveer begin augustus- nog nieuw blad vormt. Voor laat te oogsten fabrieksaardap pelen geldt dit zelfs tot eind augus tus. Hiertoe moet tot dat moment voldoende stikstof in de plant of in de grond aanwezig zijn. Uit onder zoek en uit praktijkervaringen is ge bleken dat een vroegtijdig afster ven van het gewas enigszins kan worden tegengegaan door een ge deelde stikstofbemesting. Alleen op lichte grond werd soms een gering positief effect bereikt. Het bleek niet mogelijk om te vroeg afstervende ge wassen door middel van een gedeel de stikstofbemesting langer groen te houden. De publikatie (nr. 42) is verkrijgbaar door overmaking van f 20,per exemplaar op postrek.nr. 2249700 t.n.v.PAGV, postbus 430, 8200 AK Lelystad, ovv PAGV Publikatie 42. Asperges is een produkt waaraan grote zorg wordt besteed, als zodanig zou het een voorbeeld kunnen zijn voor andere agrarische produkten. In Nederland kent men tot nu toe al leen witte asperge, groene asperge is vrijwel onbekend. Groene asperge ontstaat wanneer men een asperge bovengronds laat groeien voor men hem oogst. In landen als Amerika, Australië, Engeland en Japan kent men alleen de groene asperge. In Frankrijk, Spanje en Italië kent men zowel witte als groene asperge. In de E.E.G. bedraagt het areaal groene asperge ongeveer 7.400 ha. Uit marktonderzoek van het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen is gebleken, dat de markt voor groe ne asperge groeiende is. Met name op de Engelse markt, maar ook in West-Duitsland zijn er afzetmoge lijkheden. Voordelen van groene asperge ten opzichte van witte asper ge zijn: een betere smaak, minder vezelig en minder schilverliezen. Doordat groene asperges boven gronds worden geoogst, zijn ook wat zwaardere gronden geschikt voor de teelt. Ook in Z.W. Nederland zijn er perspektieven. Grond en bemesting: Asperges stellen zeer hoge eisen aan de grond. Vuistregel is dat iedere 10 cm bewortelbare diepte een produk- tiejaar is. Voor asperges moet de grond dus tot 100 cm diepte goed be- wortelbaar zijn. Extra drainage is dan ook veelal noodzakelijk. Het humusgehalte van de grond moet 2 a 3% zijn. Om dit te bereiken kan tot 4 maanden voor het planten 65 ton stalmest of 100 ton champignonmest ingewerkt worden. Overige streef waarden zijn P-AL 35-40, K-HCL 10-15 en MgO 125. Rassen: De Nederlandse rassen Geijnlim en Backlim lijken ook voor de teelt van groene asperge zeer geschikt. Een verbod op het gebruik van dich- loorpropeen voor grondontsmetting zou voor de bloembollenteelt ver strekkende gevolgen hebben. Bij de huidige stand van kennis valt voor de gehele sektor over de eerste vijf jaar in totaal een inkomensverlies te voorzien van 40 tot bijna 250 mil joen gulden, afhankelijk van de mate waarin de teelt van bloembol len in het buitenland uitbreidt. Wan neer het vermogensverlies over deze periode in de berekeningen wordt betrokken valt over deze vijf jaren een totale ekonomische schade te voorzien van 340 tot bijna 550 mil joen gulden. Dat heeft het Vrijdag 21 april 1989 Planten: Voorlopig wordt geadviseerd om een plantverband van 1,50 m bij 20 cm aan te houden. Dit komt neer op 33.000 planten per ha. In maart/be gin april worden éénjarige planten geplant. De koppen van de planten moeten uiteindelijk 15-20 cm onder het grondoppervlak komen. Bij wit te asperge worden meestal vooraf voren getrokken en wordt met de hand geplant. Bij groene asperge kan men denken aan teelt op lage bedden of ruggen. Dit vergemakke lijkt ook het oogsten. Teelt: De verzorging tijdens de teelt bestaat uit onkruidbestrijding en bestrijding van ziekten en plagen. Onkruid bestrijding is met chemische midde len goed mogelijk. Voor de gewasbe scherming tijdens de teelt is een ver hoogde trekker noodzakelijk. Aan het eind van het groeiseizoen wordt Landbouw-Ekonomisch Instituut (LEI) berekend in een verkennende studie in samenwerking met het La boratorium voor Bloembollenon- derzoek. Grondontsmetting met dichloorpro- peen wordt in de bloembollenteelt periodiek toegepast op zandgrond ter bestrijding van de vrijlevende aaltjes en van bodemschimmels. De bollenteelt heeft zich mede door de mogelijkheid van grondontsmet ting tot haar huidige nivo kunnen ontwikkelen. Een eventueel verbod zal dus ingrijpende gevolgen heb ben. Deze zullen zich ook uitstrek ken tot andere teelten (bloemisterij, het loof afgesneden en verbrand. De oogst van asperges loopt van eind april tot 24 juni. Op de Proeftuin in Westmaas zijn in 1988 proeven uitgevoerd met volle- grondsgroenten en glasgroenten. De onderzoeksresultaten zijn voor be langstellenden beschikbaar in de vorm van een jaarverslag. U kunt dit verslag bestellen door ƒ10,(inkl. portokosten) over te maken op reke ningnummer 3054.00.789 van de Ra bobank te Barendrecht t.n.v. Vere niging Meer Onderzoek Groenteteelt onder vermelding van 'Jaarverslag 1988'. Het gironummer van de bank is 233462. Vermeld hierbij duidelijk uw naam en adres. vaste planten) welke op de gemengde bedrijven 'meeprofiteren' van de grondontsmetting ten behoeve van de bloembollen. De gevolgen voor deze andere teel ten zijn overigens in het nu afgeron de onderzoek buiten beschouwing gebleven. 'Bloembollenteelt op zandgron den zonder chemische grondont smetting; een verkenning van de konsekwenties'. Bestellen door over schrijving van ƒ20,25 op postreke ning 412235 van het LEI te Den Haag, onder vermelding van 'On derzoekverslag 52'. In het eerste kwartaal van 1989 is de omzet van de koöperatieve veiling van de NCB in Veldhoven vrijwel gelijk gebleven aan de vergelijkbare periode vorig jaar. Bij de produkten afzonderlijk zijn echter sterke schommelingen waarneembaar in negatieve en positieve zin. Tegen sterke stijgers als komkommers en paprika's staan tegenvallers bij on der meer kassla en prei. Dankzij een hogere middelprijs en een grotere aanvoer (ook dankzij uitbreiding van het areaal) is de aan voer van komkommers in het eerste kwartaal met 11 procent gestegen. Bij rode, groene en gele paprika's werd een omzetstijging van maar liefst ƒ6.000,naar ƒ24.000,ge noteerd. Dit cijfer geeft echter een vertekend beeld, omdat de uitzon derlijk zachte winter voor een vroege oogst heeft gezorgd. Een daling in het tweede kwartaal kan door deze gril van de natuur niet uitblijven. Ook bij de vleestomaten heeft de zachte winter voor een grotere aan voer (30 procent) gezorgd. Heu- tinck: 'Veel tuinders kiezen echter ook voor een vroege teelt, omdat in het voorjaar veel hogere prijzen worden geboekt dan in de zomer'. Verdere teruggang kassla Steeds minder belangstelling is er Het areaal uien in de wereld is in 1987, ten opzichte van 1985 en 1986, groter geworden. In 1985 was het nog 1.733.000 ha, in 1986 liep het areaal terug naar 1.711.000 ha en in 1987 nam de uienteelt een opper vlakte van 1.750.000 ha in beslag. Deze ontwikkelingen waren vooral toe te schrijven aan de grote uien- producenten in Azië en dan met na me India. In het voorjaar van 1988 werden we gekonfronteerd met het verhande lingsverbod van klasse Ill-uien voor verse konsumptie. De zogenaamde 'groene' uien vielen hier ook onder, omdat bij dit produkt de stengel niet voldoende droog is om aan de norm voor klasse II te voldoen. Voor 1988 is toen een ontheffing verleend, zo dat groene uien toch geveild konden worden. Overleg met het Produkt- schap voor Groente en Fruit'heeft inmiddels geresulteerd in de toezeg ging dat deze ontheffing ook voor 1989 zal gelden. Dit betekent dat u ook dit jaar vers geoogste uien op de veiling kunt aanvoeren. Evenals vo rig jaar, moeten deze worden aange duid als: groene uien, klasse II. voor kassla, waarin de dalende ten dens van de laatste jaren zich voort zet met een daling van 13 procent in de eerste drie maanden van dit jaar. Dit heeft onder meer te maken met de overgang bij veel telers van hete- lucht naar 'zware stook' en dat is een ander soort teelt dan waar kassla om vraagt. In de vollegrondssektor werd de toe name van de prei-aanvoer meer dan teniet gedaan door de prijsdaling: min 8 procent. De spruiten moesten, zowel in de aanvoer als in prijs terug (min 5 procent). Aanvoer en mid- denprijs van witlof bleven stabiel. Ook in de champignonteelt waren de schommelingen ten opzichte van vo rig jaar gering. Asperges tien dagen vroeger Volgens adjunkt-direkteur F. Heu- tinck neemt de aanvoer van spinazie in Veldhoven (een paar ton per dag) nu van week tot week toe. 'Ook asperges komen al mondjesmaat binnen. Als er wat zon komt, ver wachten we over een week de eerste grote aanvoer. Dat is beduidend vroeger dan vorig jaar, zeker tien dagen'. Het areaal groene asperges is ook dit jaar in Zuidoost-Brabant toegeno men, tot plm. 15 hektaren. Als de vorst uitblijft, wordt een goede oogst verwacht. Leden veiling Bergen op Zoom akkoord met fusie RBT De leden van de veiling Bergen op Zoom zijn het niet met het bestuursleden van de veiling eens dat tot een fusie moet worden gekomen met de veiling RBT in Breda. Besprekingen daarover kunnen in september worden afgerond. De fei telijke fusie is voorzien op 1 januari 1989. Het bestuur verwacht dat de fusie zal leiden tot een betere prijs vorming dankzij het televeilsysteem. De veiling in Bergen op Zoom zal na de fusie aan aanvoerpunt blijven bestaan. Door grotere aanvoer lagere prijzen Jonagold Dat de fruittelers in de afgelopen ja ren veel oude boomgaarden door het ras Jonagold vervangen hebben, is op de veilingen goed te merken. Vanaf juli tot begin maart is er ruim 16.000 ton voor de klok gekomen. In de twee voorgaande seizoenen was dat nog maar 11.500 ton (1986/87) en 10.800 ton (1987/88). Deze grote veilingaanvoer heeft dui delijke gevolgen gehad voor de prijs die er voor Jonagold betaald werd. Gemiddeld bracht Jonagold in de periode van juli t/m december slechts 81 cent per kilo op, aanzien lijk minder dus dan de 1,22/kilo in 1987/88 en 1,00/kilo in 1986/87. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9