"Inkrimping varkensstapel betekent kapitaalsvernietiging en vermindering van arbeidsplaatsen ten gunste van het buitenland Braks opent proeffabriek Promest Gezamenlijk PC-management pakket voor de rundveehouderij Varkensvermeerderaar Jan Ros uit Sprundel: ff De ontwikkelingen binnen de varkensvermeerdering gaan te traag om te spreken van een blij vend herstel. Achterblijvende mestvarkensprijzen belemmeren een vlotte doorstroming. Een ex port van 50.000 biggen per week houdt de biggenprijs vast. Onze kere faktoren zijn het al of niet doorgaan van het verplaatsings bes/uit en de omschakelingsrege ling. Het saneren van slacht taken is geen goede zaak voor de gehele varkenshouderij. Een kleine meevaller voor de zeugenhoudérs is een naar verhouding hoge slacht prijs voor zeugen. De heer Jan Ros uit Sprundel plaatst en kele kanttekeningen omtrent de ontwikkelingen in zijn tak. Varkensvermeerderaar Jan Ros uit Sprundel is in 1978 begonnen met fokzeugen. Op 1 ha van de ouderlijke boerderij werd een stal gebouwd voor 80 zeugen. In 1984 werd er bijgebouwd wat resulteerde in een kapaciteit van 160 fokzeu gen. Datzelfde jaar stopte hij met werken in loondienst als bouwvakker en werd zelfstandig. Per zeug wordt op dit moment op jaarbasis een resultaat behaald van 22,7 biggen. Het grote aanbod van biggen is ont staan doordat in 1987 de mogelijk heid werd geschapen om binnen de sektor varkens te verschuiven. In plaats van 2 mestvarkensplaatsen kon één zeugenplaats gekreëerd wor den. Om binnen de mestreferentie van het bedrijf te blijven hebben ve len deze mogelijkheid aangepakt om het bedrijf te vergroten. De verhou ding 2 mestvarkens - 1 fokzeug stond in geen enkele verhouding met het financiële rendement. Voor een volwaardig arbeidsinkomen dient een vermeerderaar minimaal 120 zeugen te hebben en een mester 1200 mestvarkens. Nu ligt de omschake lingsverhouding op 1 - 2,78. Er ligt een voorstel op tafel om de verhou ding te brengen naar 1 op 7 maar nu het verplaatsingsbesluit is doorge schoven zal de omschakelingsrege ling zolang nog wel hetzelfde blijven denkt de heer J. Ros. "Bij 1 op 7 is het voor de mester niet interessant meer om te verschuiven naar zeugen, maar voor sommige vermeerderaars wordt het dan aan trekkelijk om geheel of gedeeltelijk hun eigen biggen af te mesten. Voor vrijwel alle bestaande bedrijven bestaat er geen mogelijkheid om uit te breiden. Alleen bedrijven die in ontwikkeling zijn of nieuw worden gesticht hebben baat bij het al of niet doorgaan van het verplaatsings besluit. Maar ook dan zal het in de specifieke veegebieden moeilijk zijn. Verscherpte hinderwetnormen en ecologische richtlijnen vormen een belangrijke hinderpaal. Zijn er na tuurgebieden in de omgeving dan valt er al helemaal niet te praten. De regering zegt uit milieuoogpunt wel dat er minder fosfaat moet komen maar bij groen licht voor het ver plaatsingsbesluit komt er eerder meer fosfaat. Er is veel zo genaamd slapend mestquotum op bedrijven die willen stoppen of al gestopt zijn en op bedrijven die hun stal maar ge deeltelijk vol hebben staan. Verder betekent dit besluit een forse prijs opdrijving van het mestquotum. Nu al zijn er afspraken gemaakt. Voor beginners is het dan financieel niet meer haalbaar. Alleen de grote bedrijven kunnen nog quotum aan kopen maar zijn dit dan nog land bouwbedrijven? De zeer grote be drijven drukken voor de andere var kensbedrijven te zwaar gezien de mi lieunormen in een bepaald gebied". Aldus dus de vermeerderaar uit Sprundel. Echt gezond is het binnen de varkenshouderij bepaald niet. Al 4 a 5 maanden wordt er gezegd dat de prijs omhoog zal gaan. Binnen de gehele EG zijn er al 3% minder var kens, in Nederland 5% minder, en er is nog geen verbetering. De varkens vermeerderaars zijn op dit moment afhankelijk van de export en deze is de afgelopen maanden goed ge weest. Dit betekent financieel een 6 verlossing voor de zeugenhouders. Nu brengt een big 105,— op, an ders had de prijs beneden de kost prijs van 90,gelegen maar over een aantal weken zal dit wel anders zijn, verwacht de Sprundelse ver meerderaar. In de zomer staan de stallen in Spanje leeg omdat het dan voor de mestvarkens te warm is. Spanje is geen ideaal land voor ver- Het Koninklijk Nederlands Rundvee Syndikaat (NRS), de Bedrijfslabora- toria voor Grond- en Gewasonder- zoek (BLGG), de Stichting Koppe ling Melkkontrole-Veevoeding (KMV) en de Koöperatieve Vereni ging voor Automatisering en Mecha nisering (COVAM) hebben besloten hun krachten te bundelen bij de ont wikkeling en eksploitatie van een PC-managementpakket voor de Rundveehouderij. Bredere basis voor automati sering De toepassing van automatisering op rundveebedrijven is sterk afhan kelijk van het beschikbaar zijn van goede managementpakketten. De verwachting is dat met het beschik baar komen van goede software de Personal Computer meer en meer zal moeten worden ingevoerd op de agrarische bedrijven. De moderne veehouder heeft een grote informa tiebehoefte. Gegevens met betrek king tot fokkerij, graslandbeheer, voeding, melkproduktie, gezond heid, vruchtbaarheid en kwaliteit moeten voortdurend met elkaar in verband worden gebracht ten behoe ve van een goede bedrijfsvoering. Daartoe zijn managementpakketten bij uitstek geschikt en een snelle uit breiding ervan in de rundveehoude rij valt dan ook te verwachten. Samenwerking in het belang van de gebruiker Door het kombineren van de land bouwkundige kennis van toonaange vende instellingen als NRS, BLGG meerderingsbedrijven in verband met de huisvestingskosten gezien het klimaat en de hygiëne. Italië en Spanje willen onze biggen omdat de kwaliteit optimaal is. Wij hebben ja ren geld gestopt in het opvoeren van de kwaliteit van het Nederlandse varken. Erg hoog zijn de biggenprij- zen niet daar Spanje zijn eigen markt beschermt. Er wordt alleen en KMV met de informatica-know- how van COVAM, brengen de parti cipanten een betrouwbaar, efficiënt en kwalitatief hoogwaardig manage- mentpakket op de markt, dat de be drijfsvoering van het individuele melkbedrijf optimaal ondersteunt. Gezien de omvang, de aard en de po sitie van deze vier samenwerkende organisaties binnen de agrarische sektor zal deze samenwerking ten goede komen aan de gebruikers te meer omdat daarmee kontinuïteit is verzekerd. Inhoud van het pakket De basis voor het managementpak- ket wordt gevormd door uit de pak ketten Argos en IMAG-veecompas de beste funkties samen te voegen. Daartoe hebben participanten hun pakketten ingebracht op basis waar van onder de naam Argos het nieu we pakket op de markt komt. Het pakket biedt geïntegreerde oplossin gen voor de vele managementaspek- ten van de onderneming. Het pakket is modulair opgebouwd en levert de boer op snelle wijze de informatie aan, waarop hij zijn beslissingen kan baseren. Voorts wordt voorzien in geautomatiseerde koppeling met de verschillende komputergestuurde apparaten op het veebedrijf. De eer ste versie van dit pakket zal op de landbouwtentoonstelling te Liempde worden geïntroduceerd en in sep tember a.s. beschikbaar komen. Konversie van de verkochte pakket ten Veecompas en Argos naar dit nieuwe managementpakket zal zon der hinder voor de gebruiker plaats kunnen vinden. ingevoerd als de geïmporteerde big gen goedkoper zijn dan hun eigen kostprijs. Deze ontwikkeling bete kent wel een onzekere basis. Voor een gezond evenwicht mag de export per week hooguit maar 10.000 big gen bedragen. Als in Nederland een redelijke omschakelingsregeling komt van 1 op 7 a 8 dan worden er weer meer varkens gemest doordat Op woensdag 26 april 1989 zal ir. G.J.M. Braks, minister van Land bouw en Visserij, om 10.30 uur de proeffabriek van Promest B.V. te Helmond officieel in bedrijf stellen. In deze proeffabriek, die ca. ƒ23 miljoen gulden heeft gekost, waar voor de overheid ca. ƒ10 miljoen gulden subsidie heeft gegeven, wordt uit varkensdrijfmest organische kor- relmest en schoon water gemaakt. De proeffabriek, die bij vol bedrijf uit 100.000 ton varkensdrijfmest per jaar ca. 11.000 ton korrels maakt, moet de nodige gegevens verschaf fen om in de provincies Noord- Brabant en Limburg na 1992 een aantal mestverwerkingsfabrieken met een kapaciteit tussen 500.000 en 1.000.000 ton per jaar te kunnen bouwen. In opdracht van beide provincies en een aantal andere overheidsinstellin gen is reeds een lokatiestudie uit gevoerd. Vermeerderaar ontvangt 2000-ste Cofok-gelt Woensdag 12 april is op het bedrijf van de heer B. Hakvoort te Keyen- borg de 2000-ste Cofok-gelt afgele verd. Het is een unieke situatie dat één bedrijf onafgebroken zoveel gel ten van hetzelfde fokbedrijf betrekt, binnen hetzelfde fokkerijpro gramma. zeugenhouders om kunnen schake len naar mesters. De verhouding fokken-mesten is dan weer goed. De geproduceerde biggen worden afge stemd op het aantal mestplaatsen. Er hoeven dan ook geen slachttaken gesaneerd te worden. Dit is trouwens voor de gehele varkenshouderij en de economie toch al geen goede zaak. Alleen in het licht van het mi lieu bezien moeten nu geen al te overhaaste stappen genomen wor den. Over 10 jaar zijn een hoop nor men en maatregelen niet meer van toepassing omdat een andere techni sche aanpak en aangepaste huis vesting en opslag voor de oplossing zorgen. Zo zal een veranderde sa menstelling van het veevoer een goe de stap in de richting zijn. Nu sane ren zal de werkgelegenheid in het buitenland in de hand werken en de zeugenhouders blijven afhankelijk van de export. Nederland moet zijn varkensvleesprodukten kant en klaar afleveren, afgestemd op de konsument. Ook onder de slachthui zen moet er konkurrentie blijven". Een onverwachte meevaller is de, in vergelijking met de mestvarkens, ho ge slachtprijs voor de zeugen. De handel van zeugen vormt een op zichzelfstaande zaak. Bijna alle zeu gen worden geëxporteerd en gaan naar de vleesverwerking. België is een grote afnemer waar de onderde len worden behandeld en daarna als ardenner ham over de gehele wereld op de markt worden afgezet. Over het al of niet verhandelen van het mestquotum heeft Jan Ros een eigen mening. "Ik ben tegen een eventuele ontwikkeling dat er voor mestquo tum geld op tafel moet komen. Be drijven die stoppen doordat er geen opvolger is moeten hun mestrechten, al of niet voor een bepaald bedrag, inleveren bij de minister. De over heid kan dan naar eigen goeddunken deze weer uitgeven of evenredig ver delen op dezelfde manier zoals dat gebeurt bij de suikerindustrie. Maar de varkenswereld ligt in deze niet he lemaal op een lijn. Op vergaderingen van de bond van varkenshouders is naar voren gekomen om in de zeu genstapel te saneren. Diskussies volgden zodat een kommissie in het leven is geroepen om dit te onder zoeken. De uitslag is nog niet bekend. Jan van Tilburg Stichting Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant Begeleiding hengstenhouderij Onlangs is een nieuw projekt van start gegaan waarbij 2 dierenartsen vanuit de Gezondheidsdiensten zich landelijk in zullen zetten voor de be geleiding van de hengstenhouderij. Vanuit de Gezondheidsdienst Gel derland zullen de hengstenhouders in het Noorden en Oosten begeleid worden, terwijl de Gezondheids dienst Noord-Brabant in dit kader het Westen en Zuiden van Neder land zal bestrijken. De taken van de Gezondheidsdienst zijn in het programma omschreven en behelzen o.m. - het bezoeken van en onderhouden van kontakten met dekstations - het stimuleren van een betere hy giëne op de dekstations - het beoordelen in samenwerking met de praktiserend dierenarts van de dekresultaten - het koördineren en uitvoeren van de taken die zijn opgedragen door de K.I.-reglementen - het geven van voorlichting om trent het vruchtbaarheidsgebeuren in de paardenhouderij. Het begeleidingsprojekt heeft een voorlopig karakter en de mate waar in het programma in de paardenwe- reld aanslaat zal bepalend zijn voor een verdere kontinuering, waarbij een uitbouw tot een georganiseerde paardengezondheidszorg tot de reële mogelijkheden kan behoren. Vrijdag 21 april 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 6