Eerste terminal aansluiting Agrotel een feit Landbouw tegen inkrimping Veerdienst Kruiningen - Perkpolder Ministerie van VROM ziet brood in Zeeuws Boerenbroodplan Takorganisatie Akkerbouw Zeeland wil introduktie geïntegreerde bedrijfsvoering Raad Bedrijfsontwikkeling Noord-Brabant bezorgd over situatie akkerbouw Nieuwe databank van Cebeco-Zuidwest Presentatie bij bekendmaking Nationaal Milieu Beleidsplan De landbouw in Zeeuws-Vlaanderen heeft grote bezwaren tegen een door de Provincie Zeeland voorgenomen inkrimping van de veerdienst Kruiningen-Perkpolder. De snelle vaarten in de vroege ochtend en vroege avond gaan verdwijnen. Zo zal de vroege boot vanuit Perkpol der op werkdagen pas vertrekken om kwart voor vijf hetgeen 20 minu ten later is dan nu en de eerste boot uit Kruiningen vertrekt om tien voor half vijf hetgeen een kwartier later is dan nu. Voor met name de veehandel is dit niet te verteren, zo zegt ZLM kring voorzitter de heer M. Vinke. De handel moet 's ochtends van die eer ste vroege boot gebruik maken om op tijd op de veemarkten in Den Bosch en Leiden te komen. Een kwartier of twintig minuten later aankomen kan niet. De grensover gang Kapellebrug is op dat uur nog gesloten en over Sas van Gent rijden betekent 40 km om. Dat kun je in al le redelijkheid ook niet verlangen'. De heer Vinke wijst ook nog op het bietentransport dat na dit seizoen nog sterk toe zal nemen als gevolg van de voorgenomen sluiting van de suikerfabriek in Sas van Gent. 'Dat zal tot zeer lange wachttijden, veel ergernis en oplopende kosten leiden. Inkrimping zou voor Zeeuws- Vlaanderen een verdere verarming De TAZ wil in haar werkgebied de geïntegreerde bedrijfsvoering in de akkerbouw introduceren. Gedacht wordt om een groep van 250 tot 400 akkerbouwers kennis te laten maken met de geïntegreerde bedrijfsvoe ring. Deze akkerbouwers zouden op een deel van hun bedrijf (b.v. voor één bepaalde teelt) deze methode toe kunnen passen. Vergelijking van de resultaten kan plaatsvinden in stu diegroepen. De TAZ is van mening, dat de geïn tegreerde bedrijfsvoering (geïnte greerd wil niet zeggen, dat er geen kunstmest en gewasbescher mingsmiddelen gebruikt mogen wor den, maar dat het gebruik daarvan zoveel mogelijk wordt beperkt zon der dat dit ten koste hoeft te gaan van de financiële opbrengsten), zo veel mogelijk bevorderd moet wor den. Een voorzichtige introduktie is gewenst, aangezien in het Zuid westen nog nauwelijks ervaring op dit gebied bestaat. Bovendien zijn er weinig cijfers bekend om vast te kunnen stellen hoe de uitgangssitua tie is. Ook is begeleiding door de voorlichting nodig bij bijvoorbeeld de planopzet en het aanpassen van de bedrijfsvoering. Gebeurt dit niet, dan is de kans op een averechts ef- fekt reëel. Vooralsnog zullen de verdere plan nen worden afgewacht. De TAZ zal het projekt met belangstelling gaan volgen. Interesse bij de boer is er wel degelijk, zo is de verwachting. inhouden'. De nieuwe dienstregeling zal op 28 mei ingaan maar ze moet nog wor den behandeld in de statenkommis- sie voor Verkeer en Waterstaat op 24 april a.s. De ZLM in Zeeuws- Vlaanderen zal haar leden oproepen bij deze vergadering van haar afkeu ring van de nieuwe dienstregeling blijk te geven. De wijziging van de regeling zou een bezuiniging opleve ren van ca. 150.000,— op jaarbasis. Ook de EVO, de Eigen Vervoer Or ganisatie, NOB wegtransport en PCB Wegvervoer hebben GS van hun bezwaren op de hoogte gesteld. Volgens deze organisaties hebben de voorgenomen vermindering van het aantal afvaarten en het wijzigen van de vertrektijden van de eerste af vaarten direkte nadelige konsekwen- ties voor het gehele Zeeuwse be drijfsleven. Voor ondernemers in Zeeuws-Vlaanderen is het van be lang dat de ochtendspits in de randstad vóór te zijn als zij hun goe deren op tijd willen afleveren. Ver der vrezen wij voor congestievor ming bij de latere afvaarten. Daarnaast komen ondernemers in de knel met de Rijtijdenwet en het Rij tijdenbesluit als zij later kunnen ver trekken er ook nog eens een avond- afvaart vervalt. De Raad voor de Bedrijfsontwikke ling in Noord-Brabant is bezorgd over de huidige situatie in de Neder landse akkerbouwsektor. Op korte termijn zal in het overleg met de Mi nister deze materie besproken moe ten worden. De afzet van boomkwekerij-produkten onder vindt enige stagnatie. In Zundert is Stichting 'Afzetbevordering Boom- kwekerijprodukten' opgericht. Ver der konstateert men dat de geïnte greerde onkruid- en insektenbestrij- ding in de fruitteelt een goede be langstelling geniet van de telers en veel aandacht vraagt van de voor lichting. In de rundveehouderij bestaat een grote belangstelling voor het leasen van melkkwotum. Varkenshouderij In Zeeland zal een werkgroep zich buigen over de toekomstmogelijkhe den van de varkenshouderij. De big- genprijzen zijn nog steeds boven het nivo van het te hanteren prijzensche ma. De eksport is hiervan een van de gieest belangrijke oorzaken. Pluimveehouderij In de leg- en vermeerderingssektor is de rentabiliteit nog steeds zorgelijk. De prijstoeslag voor het scharrelei is gedaald tot 1 cent/ei. Voor het info- programma SIPLU bestaat nog te weinig belangstelling. Een werk groep uit de NOP en de Bond van Varkenshouders bezint zich op het gewenste toekomstige milieu-beleid. Aktualiteiten met betrekking tot milieu In het kader van het Propro- onderzoek in Noord-Brabant nemen 41 bedrijven met 320 ha deel aan het onderzoek met betrekking tot de reduktie-mogelijkheden van NH3 bij mestaanwending. Tevens wordt door een aantal bedrijven deelgeno men in een landelijk projekt NH3-beperking. Een aantal gemeen tebesturen overweegt om projekten te subsidiëren om eveneens te komen tot versnelde invoering van milieu vriendelijke aanwendingsmethoden van dierlijke mest. In Zuidwesl-Nederland, op een ak kerbouwbedrijf Ie Stellendam, staal Het 'boerenbroodplan' van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon- takt (ZAJK) en de 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties (3 ZLO), is door het ministerie van VROM aangewezen als behoren de tot de vier beste milieu initiatieven in Nederland. Dit be tekent dat het 'boerenbroodplan' gepresenteerd kan worden tij dens de officiële aanbieding van het Nationaal Milieu Be leidsplan. Zoals het er nu uitziet zal dat op 9 mei a.s. zijn. 'Op zijn minst een emotionele on dersteuning van VROM voor ons plan, zo konkludeert ZAJK- sekretaris J. Roumen. Voor het agrarisch jongerenwerk is dit een goede mogelijkheid om de daad bij het woord te voegen. Immers in woorden koos het ZAJK reeds eerder voor een offensieve bena dering van het milieuprobleem. Wat is er beter dan de presentatie van een landbouwplan tijdens de openbaarmaking van het natio naal milieubeleid. Misschien, zo voegt hij er aan toe, raakt het mi nisterie van VROM er weer een beetje meer van overtuigd dat er veel meer mogelijkheden zijn dan het opstellen van milieuwetten voor de landbouw. Voor agrari sche jongeren is duidelijk dat een verbod op het gebruik van veel gewasbeschermingsmiddelen on- akseptabel is zolang er geen alter natieve middelen of vervangende teelttechnieken zijn. Tevens vin den we dat gewasbeschermings wetgeving een europese zaak moet zijn in plaats van een natio nale aangelegenheid', aldus Roumen. Op de proefakker met boerenbrood wintertarwe wordt droge pluim veemest uitgereden Het boerenbroodplan is zoals be kend in december vorig jaar door het ZAJK gepresenteerd. Globaal houdt het plan in, dat akkerbouwers op gangbare be drijven de mogelijkheid krijgen om op milieuvriendelijkere wijze baktarwe te telen. Van de tarwe wordt boerenbrood gemaakt. De konsument die* het brood koopt krijgt de garantie dat het brood op milieu-vriendelijke wijze ge produceerd is. In ruil voor de ga rantie zal van de konsument on geveer een kwartje meer moeten betalen voor het boerenbrood. Inmiddels is een zeer breed sa mengestelde begeleidingskom missie gevormd die de planvor ming begeleidt. In de begelei dingskommissie zitten vertegen woordigsters uit de landbouw, konsumenten-kontakt, bakkerij- bedrijf, milieu-organisatie, juri dische wereld en uit de overheid. Konkreet wordt het plan op een proefakker van Gerard Beacke in Aardenburg. Belangrijke taak van de kommissie op de korte termijn is: het begeleiden van on derzoek naar de haalbaarheid van het plan. Tevens is een be langrijke korte termijn taak het geld werven. Met name worden middelen gezocht om het plan professioneel te koördineren. sinds kort een terminal van AGRO TEL, de agrarische databank van Cebeco-Zuidwest. Samen met 26 an dere boeren werkt de familie Bie- mond mee aan het testen van AGROTEL. Zowel door kritisch mee te kijken, als door het aandra gen van ideeën voor nieuwe toepas singen. AGROTEL start als informatiebron voor actuele berichten, maar zal al snel worden uitgebreid met diverse signaleringssystemen voor ziekten en plagen, met name toegankelijk voor leden en relaties van Cebeco- Zuidwest. Tevens kunnen abonnees berichten uitwisselen. Het doorge ven van adviezen of het plaatsen van bestellingen is een ideale toepassing. Een bericht wordt namelijk altijd ontvangen, ook als men op dat mo ment niet thuis is. Zodra de termihal aangezet wordt, verschijnt de post op het scherm. De test zal naar ver- het genoemde bedrijf in Stellendam is vooral zoon Boudewijn voorstan der van het nieuwe project. "Ik kijk in ieder geval een Leer per dag. Het systeem bevat vooral actuele infor matie, je wordt tijdig geattendeerd op dingen die op dit moment gelden. Dat is een groot voordeel". De heer Biemond jr. is een kritische deelne mer van de databank. "Nieuwe din gen trekken me. Toch sta ik gereser veerd ten opzichte van de informatie die via AGROTEL aangereikt wordt. Je weet dat het om gekleurde informatie gaat. Uiteindelijk moet blijken of het geld dat ik er in steek, er ook uit komt. Veel geld kan het me echter niet kosten, want ik huur een terminal van Cebeco- Zuidwest". Vader Biemond was in eerste instantie niet zo'n voorstander van automatisering. Maar hij is van mening dat gezien de ontwikkelin gen je mee moet in de stroom. "Ook al gaat het niet zo goed in de akker bouw, het mee kunnen werken aan vernieuwing mag je de jeugd niet onthouden. Het moét gewoon!" al dus de heer Biemond sr. Direkteur, de heer J. Boeve legt Agrotel-systeem uit aan CD A-er J. v. Noord (m.) en aan de voorzitter van de 3 ZLO, de heer A.C. v.d. Maas. Vrijdag 21 april 1989 wachting een maand in beslag ne men. Daarna kan het netwerk snel uitgebreid worden. Voor een aan sluiting op AGROTEL moet men wel over apparatuur beschikken. Een personal computer met een mo dem werkt het prettigst. Daarnaast biedt Cebeco-Zuidwest terminals aan, ook voor verhuur. Dit om men sen de mogelijkheid te geven zonder al te hoge opstartkosten kennis te la ten maken met automatisering. Op Gevraagd naar zijn verwachtingen, antwoordt Boudewijn Biemond tot slot: "Een dergelijk systeem biedt vele mogelijkheden. Als meerdere deelnemers bijvoorbeeld ziekten in het land signaleren en doorgeven via AGROTEL, kan je zeer snel reage ren. Deze berichten moeten dan wel gecontroleerd worden, dat kan dan gedaan worden door de akker- bouwspecialisten van Cebeco- Zuidwest".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5