VOO It in: Vit OIIW Het Sterke Geslacht p.j. zuid geluid Hoe onbeschaafd is jouw dialekt? Trekkerbehendigheidswedstrijd P.J.Z. Langstraat Leven en werken van drie plattelandsvrouwen redaktie Henk Tegels APJW thema 'Prat op plat!' Regionale varianten Algemeen Onbeschaafd Nederlands Suggesties? Opsturen aan APJW! 'Granen door de eeuwen heen' krijgt specia le aandacht op de Royal Show onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Deze titel is afkomstig van het op dit moment in de belangstelling staande projekt: 'Plattelandsvrouwen en de derde wereld', van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Het is heel duidelijk een informatie- en bewustwordingsprojekt en geen inzamelingsaktie. Speciaal voor dit projekt is de tentoonstelling met bijbehorende film 'Het sterke geslacht' vervaardigd, waarin drie plattelandsvrouwen centraal staan: Sarada uit Nepal, Mah uit Burkina Faso (West- Afrika) en Hanneke uit Nederland. Drie vrouwen uit drie verschillen de werelddelen en drie verschillende kuituren. Een aansprekende titel: Het sterke geslacht. In eerste instantie gaan er verschillende gedachten door je heen. Je denkt aan het mannelijke geslacht, omdat er 'sterk' in voor komt, maar dan zie je de ondertitel: leven en werken van drie platte landsvrouwen. De titel moet dus over vrouwen gaan en wel over vrou wen die op het platteland wonen en werken. Nu denk ik ineens aan het feit dat vrouwen over het algemeen ouder worden dan mannen. Dit is dan ook de betekenis van de titel 'Het sterke geslacht'. De meerder heid van de ruim 5 miljard mensen die op dit ogenblik onze aarde bevol ken, bestaat uit vrouwen, simpelweg omdat zij biologisch sterker zijn dan mannen en daardoor gemiddeld ouder worden. Hoe de drie vrouwen, Sarada, Han neke en Mah leven, denken, werken, voor welke problemen zij staan en hoe zij aan hun toekomst werken, vormen het onderwerp van de ten toonstelling, die is samengesteld door het Museon in Den Haag. De bijbehorende gids biedt ekstra ach tergrondinformatie over de drie hoofdrolspeelsters en het ontwikke lingsvraagstuk en is voorzien van il lustraties. Door de cineast Ton Aar den is ter ondersteuning van dit pro jekt een gelijknamige film gemaakt met in de hoofdrol dezelfde drie vrouwen, die in hun woonomgeving werden gefilmd. Met deze film werd afgelopen 22 maart de tentoonstelling 'Het sterke geslacht' geopend voor de provincie Noord-Brabant. Dit gebeurde in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Breda, waar de tentoonstelling en de film t/m augustus 1989 te zien zullen zijn. Noord-Brabant is de vierde provincie in de rij van de projektpe- riode en na augustus zullen de ten toonstelling en de film nog verder rouleren door Nederland. De offi ciële opening werd verricht op 25 fe bruari 1988 door de Minister van Ontwikkelingssamenwerking, drs. P. Bukman, in aanwezigheid van Prins Claus. Mah, Hanneke Leven en werken Naar schatting 1 miljard vrouwen over de hele wereld wonen en wer ken op het platteland, voor het me rendeel in de Derde Wereld. Samen leveren zij een belangrijk deel van de totale wereldproduktie aan voedsel. Daarnaast vervullen zij legio andere taken, die evenals hun agrarische ar beid zelden in de officiële statistie ken zijn terug te vinden. Dit is één van de redenen waarom vrouwen zo vaak vergeten worden in ontwikke- lingsprojekten. In dit projekt 'Het sterke geslacht' komen drie van deze plattelandsvrouwen voor het voet licht: Sarada, Hanneke en Mah. De thema's, aan de hand waarvan we een beeld krijgen van deze vrouwen, zijn o.a.: wonen, werken, gezin en ontwikkeling. De film is vooral emotioneel van aard, terwijl de ten toonstelling een informatief karak ter heeft. Wat heel prettig is, omdat je na de film de uitspraken van de vrouwen nog eens benadrukt of ver der uitgewerkt ziet op de ten toonstelling. Zoals bijvoorbeeld een uitspraak van Mah in de film: 'Je moet vrolijk zijn, dat is goed voor je lichaam'. Dat is een manier van Mah om het harde leven van werken, wer ken en nog eens werken aan te kun nen. Of Sarada: 'Als je kunt lezen kun je beter met geld omgaan'. Daardoor is Sarada zelf overtuigd van het nut van enige scholing. En Hanneke: Het ontbreken van een goede regeling voor meewerkende Sarada. boerinnen zit haar dwars. 'Je werk wordt niet erkend, je bent alleen een aftrekpost'. Toen wij trouwden zei Jan: 'Mijn vrouw hoeft niet te wer ken', 'maar dat wild0 ik nou juist wel'. Doordat alle drie de vrouwen belast zijn met de zorg voor huishouden en kinderen, zijn er ondanks de grote kultuurverschillen toch overeen komsten. Daarnaast hebben zij, als boerinnen, hun eigen op ekonomi- sche produktie gerichte werkzaam heden. Door dit dubbele takenpak ket zijn zij van vroeg tot laat in touw en 'nooit echt klaar'. Maar het ver schil tussen Hanneke en Sarada en Mah, oftewel tussen het Westen en de Derde Wereld, is dat Sarada en Mah in tegenstelling tot Hanneke, letterlijk alléén moeten ploeteren om te kunnen overleven. Alleen, omdat hun mannen elders verblijven èn omdat het in hun kuituur van zelfsprekend is dat vrouwen zorg dragen voor de voedselproduktie voor het gezin. Bewustwording De meeste vrouwen in de wereld lei den net als de mannen een eenvoudig bestaan. Beiden spannen zij zich in voor hun dagelijks brood, brengen kinderen groot en proberen enige emotionele bevrediging te vinden in hun leven. Toch zijn vrouwen bijna altijd slechter af dan mannen, heb ben minder macht, minder geld, minder toegang tot kennis, minder zelfbeschikkingsrecht maar vaak meer werk. Deze achterstelling is niet alleen onrechtvaardig, maar be tekent ook een enorme verspilling van talenten ten koste van de ont wikkeling van de eigen samenleving. Langzamerhand begint daar nu wat verandering in te komen. Vrouwen hier komen op voor zichzelf, gesteund door hun eigen organisa ties en door een wat vrouwvriende lijker overheidsbeleid. In de Derde Wereld is een start gemaakt met ont- wikkelingsprojekten voor vrouwen. Ook Nederlandse vrouwen doen daar aan mee, in Kassoum bijvoor beeld, waar Mah leeft, en in Rana- gaon, de woonplaats van Sarada. Maar er is nog een lange weg te gaan. Hopelijk draagt het projekt: 'Het sterke geslacht' mee aan een bewust wording die hard nodig is. Voor iedereen die geïnteresseerd is: de tentoonstelling met de film duurt tot en met 27 augustus 1989. Rijksmuseum voor Volkenkunde Justinus van Nassau Kasteelplein 55 Breda tel. 076 - 224710 Bij deze ekspositie is bovendien een speciaal programma samengesteld voor groepsbezoek. De organisatie en begeleiding is in handen van dé Nederlandse Bond voor Plattelands vrouwen.' De kontaktpersoon voor groepsbezoeken is mevrouw W. Oostdijck-Vogelaar, tel. 01686 - 2693. Marjoleine in 't Veld Sommige mensen vrezen dat de vele dialekten in Nederland langzaam aan zullen verdwijnen. Vanuit deze vrees zijn er de afgelopen jaren 'dialektkringen' opgericht voor het behoud of het herwaarderen van de streektaal. Ook binnen plattelandsjongerenorganisaties is er veel belangstelling voor streektalen en het is een goed idee als besturen kiezen voor 'dialekt' of 'streektaal' als jaarthema voor hun vormen de en/of kreatieve aktiviteiten. Het APJW (de landelijke vormings werkgroep van de samenwerkende KPJ, PJG en CPJ) zal in het sei zoen 1989-1990 komen met een ludiek programma hierover getiteld 'Prat op plat'. Daarbij roept het APJW alle geïnteresseerden op, zich aan te melden en hun medewerking aan het maken van het program ma te verlenen- Ons land is klein, maar heeft een rij ke sortering landschappen en aange zichten. Bos, heide, polders, heu vels, meren, rivierdalen, dorpen, ste den, molens... Even gevarieerd als het landschap en de bebouwing is ook de taal van Nederland. Er zijn twee officiële kultuurtalen: het Ne derlands en het Fries. Beiden hebben weer hun eigen regionale varianten, hun dialekten of streektalen. Eigenlijk is het Algemeen Beschaafd Nederlands (ABN) heel toevallig ontstaan. Voor 1600 stonden de streektalen naast elkaar. Rond het Vrijdag 21 april 1989 begin van de 17e eeuw, toen er een scheiding kwam tussen de Noordelij ke en Zuidelijke Nederlanden, kregen de Hollanden, met de steden Amsterdam, Den Haag, Leiden en Haarlem de onbetwiste leiding op politiek, ekonomisch, kultureel, let terkundig en godsdienstig terrein. De taal van de Hollanders wordt toonaangevend en wordt nagevolgd. Zo ontstaat er langzaam een alge meen gesproken en geschreven taal, die nog verder wordt verspreid door de invloed van de Bijbel, die even eens in het ABN wordt vertaald: de Statenbijbel. De term ABN roept een tegenpool op, namelijk algemeen onbeschaafd Nederlands. Dit is onterecht. Een di alekt is nooit algemeen: het is gebon den aan een bepaalde streek of plaats. En een dialekt is helemaal niet onbeschaafd, het is slechts een variant op de kuituurtaai, in klank, zinsbouw en woordenschat. Veel kinderen worden met dialekt opgevoed. Al snel komen ze in aan: raking met het ABN, op school, via radio, televisie, en de krant. Juist de moderne kommunikatiemiddelen Op 29 april 1989 organiseert de P.J.Z. Langstraat (plattelandsjon geren zuid) een trekkerbehendig heidswedstrijd aan de Nieuwevaart te Sprang-Capelle. De entree is gratis. De opzet is dat de deelnemers met een daar staande tractor met een aangebouwd spel onderdeel (er zijn 6 verschillende onderdelen) een be paald parcours moeten afleggen. Ze moeten daarbij een aantal opdrach ten uitvoeren. Een jurylid beoor deelt de behendigheden van de deel nemer. Hij geeft daarbij punten op tijd, op de uitvoering ervan en op naleving van het reglement. Daarnaast wordt er top 40 muziek gedraaid door drive in show Neptu- nis Radio met d.j. Eric. Inschrijving: 12.00 uur, aanvang 12.30 uur. Leden 2,50, niet-leden 5,—. De tractoren zijn ter beschik king gesteld door H. van Loon land en tuinbouwmechanisatiebedrijf te Dongen. Tevens Oude/antieke tractoren te bezichti- zijn er de oorzaak van dat oude ver trouwde dialekten langzaam aan slij ten en vervlakken. Bovendien ver huizen meer en meer plattelandsjon geren naar de stad, terwijl stadsbe woners zich steeds makkelijker kun nen veroorloven op het platteland een (tweede) huisje te kopen. Onder ling is er veel meer kontakt tussen mensen uit verschillende streken, steden en dorpen, men valt dan ook steeds meer terug op het ABN. Het APJW verneemt graag jullie gen van de oude tractor club uit Sprang-Capelle. Er zijn ook zeer grote moderne tractoren die ge bruikt worden voor ruilverkavelin gen waaronder Steiger 325 PK (met diepploeg 1 m), Ford TW 35 200 PK Op de Royal Show die van maan dag 3 t/m donderdag 6 juli in Stoneleigh (UK) wordt gehouden zullen graansoorten die het basis voedsel vormden van onze vorige generaties, zoals 'Rampton Ri vet' en 'Little Joss', worden geëksposeerd. Op de eksposities kan men zien hoe deze variëteiten onderling zijn gekruist en waar de graan soorten vandaan komen, die te genwoordig op Britse agrarische bedrijven worden verbouwd. Be zoekers kunnen zien hoe de 'stamboom' van de nieuwere va riëteiten is terug te vinden in de reakties ert suggesties (over o.a. taal verschillen, dialektverschuivingen van generatie op generatie, streekre cepten of -tradities, grappige namen of uitdrukkingen, spreuken en ge zegden (enz.) voor het streektaalpro gramma 'Prat op Plat'. Schrijf je ideeën op (in dialekt?) en stuur ze naar APJW, t.a.v. Heili Bassa, Postbus 816, 3500 AV Utrecht, of bel Heili, 030-730830. Harry Hekkelman (uit Plataan nr. 20) (kilverbord 4 m); TW 25 160 PK (mengwoeler). Dealers/bedrijven uit de buurt die div. tractoren tentoon zullen stellen etc. Hoe te bereiken: snelweg 's- Hertogenbosch - Raamsdonkveer, afslag Sprang-Capelle. Onderaan de afslag links daarna rechtsaf en di- rekt daarop links, daarna deze weg afrijden km aan de linkse zijde bevindt zich het terrein. Info R. Timmermans, 04160-36053. oudere rassen. De ekspositie eindigt bij de meest recente kommerciële soorten, waaronder Mercia, Pastiche en Apostle. De geweldige veranderingen in de methodes van graanteelt tussen 1900 en 1989 komt aan bod in een stand, waarbij alle aspekten van het telen van gewassen in de ze twee jaren vergeleken worden. De stand geeft ook een beeld van de gebruikte apparatuur, zaai- en oogsttechnieken, veel verbouwde soorten van ieder jaar, de ge bruikte soorten en hoeveelheden chemische middelen. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19