Naar de europese wortels van Amerika Werkgroep studeert op roofvogelproblematiek Walcheren trots op melkkoe Roosje 7 Subsidiemogelijkheden in het Agrarisch kursusonderwijs Agrarische studiereizen 1989 De 14-daagse Agrarische Studiereis New York/Niagara/Washington 1-14 juli 1989 besteedt aandacht aan de geschiedenis, het dagelijks leven en de landbouwproblematiek in het huidige Amerika. De busreis voert door mooie gebieden in de staten New York en Pennsylvana naar Washington D.C. Overnacht wordt in New York, Albany, Syracuse, Ni agara Falls, Pittsburg, Gettysburg, Washington D.C. De staat New York Stadsrondrit in New York door Up per en Low Manhattan met een be zoek aan China Town, Harlem, het World Trade Centrum met twee to rens van honderdtien verdiepingen, vanwaar men vanaf het promenade dak een schitterend uitzicht over de stad heeft. Met de boot naar het Sta te Island om het Vrijheidsbeeld, het vrijheidssymbool voor miljoenen immigranten, te bekijken. Tijdens de aantrekkelijke tocht door de Hudsonvallei naar Albany, de hoofdstad van de staat New York (veel herinneringen aan de Holland se tijd), bezoek aan een agrarisch be drijf, de beroemde West Point Mili tary Academy en het enorme huis met 54 kamers van de financier, fi lantroop Cornelius Vanderbilt. De volgende dag 4 juli komt de bevol king uit de verre omtrek het grote vuurwerk ter ere van Onafhankelijk heidsdag bekijken. Onderweg naar Syracuse aan het Erie Canal bezoek aan enkele agrari sche bedrijven en in de plaats Rome wandeling door Erie Canal Village, een nagebouwd dorpje uit de 19e eeuw. Via het fruit- en wijngebied van de 'Vingermeren' naar de beroemde Ni agara Watervallen, die ook vanaf de Canadese zijde bezocht worden. Op het Niagara schiereiland verdienen veel Nederlandse fruittelers hun brood. Pennsylvania Door het Nationale Park Allegheny naar de stad Pittsburg, industriestad èn een stad met fraaie parken en ge bouwen. Bezoek aan het fort Pitt Blockhouse met museum, langs de Universiteit en de kathedraal, wan deling door overdekte tuinen in het Schenley park. In Gettysburg heeft één van de zwaarste gevechten van de burger oorlog plaatsgevonden, 's middags een rondleiding langs de diverse mo numenten zoals het Gettysburg Nati onal Military Park, dat bijna de ge hele plaats omringd. Op weg naar Gettysburg bezoeken aan agrarische bedrijven. De route naar Washington D.C. leidt door het Amish gebied, een anabaptistische sekte, waar enige be drijven bezocht worden en in Her- shey bezoek aan een chocolade fabriek. Voor uw aanmelding, verdere infor matie over deze en volgende reizen of het aanvragen van de brochure, kunt u opbellen naar het Sekretari- aat van Agrarische Studiereizen, mw. L. Deumer, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, 085-512087, tus sen 08.00 en 17.30 uur. Verzorgd reizen in vertrouwd ge zelschap Een speciale werkgroep is van plan om de problemen rond de toegeno men roofvogelstand in de provincie Noord-Brabant te inventariseren. De werkgroep 'Roofvogelproblema tiek' wil met enkele betrokken par tijen een overleg op gang krijgen over de roofvogelstand, die de laat ste jaren in Nederland veel groter is dan voorheen. Dat heeft gevolgen voor natuur, jagers en duivemelkers. De nieuwe werkgroep probeert de problemen op te lossen die roofvo gels veroorzaken, en tevens een halt toe te roepen aan de illegale roofvo- geljacht in Noord-Brabant. Deze steekt weer nadrukkelijk de kop op. Met name in kringen van duivemel kers wordt de toegenomen roofvo gelstand niet bepaald met vreugde begroet. De postduivenhouders zijn vooral gebeten op de havik, die me nige duif verschalkt zonder te letten op het prijskaartje dat aan deze beestjes hangt. Een havik heeft al snel door welke routes postduiven nemen. De duive melkers klagen dat de havik uit eén vlucht duiven bepaald niet de zwakste en traagste exemplaren kiest, zoals vaak wordt aangeno men. Integendeel, ze slaan vaak de duiven met de beste konditie, die aan de rand van of voor een groep uitvliegt. De dieren hebben geen "Voor de betere koe moet men naar Walcheren toe". Een uitspraak waarvan Roosje 7 van veehouder Jac. Karelse aan de Perduinsweg in Koudekerke het levende bewijs is. Donderdag 2 maart jl. bereikte deze superkoe de magische produktie- grens van 100.000 kg. Voorzover be kend gingen slechts 7 soortgenoten haar voor op Walcheren. Roosje 7 en de familie Karelse waren donder dag 13 april jl. het middelpunt bij de viering van dit heuglijk feit. Omring door belangstellenden kreeg Roosje 7 in de wei de bij haar kampi oensprestatie behorende lauwer krans omgehangen door de voorzit ter van het Zeeuws Rundvee Syndi- kaat de heer G. Blankers. Roosje 7 is een betrekkelijk kleine koe (1.34 m) met uiteraard een zeer goed uier en goed benenwerk. Ze is een dochter van HF stier V. Nassau (grootvader V.V. Pabat Ideal (USA). Van koninklijke bloede dus, Namens het NRS stelde de.heer J. Kwekkeboom dat vooral erfelijke aanleg en het (bedrijfs)milieu sterk bepalend zijn voor zo'n superpresta tie. Hij overhandigde de bij de 100.000 kg produktie behorende oorkonde. De heer Poppe sprak na mens afnemer DMV CAMPINA zijn bewondering uit voor de presta tie van koe en bedrijf". Een presta tie die op een heel gewoon bedrijf met matige grond is bereikt. Dat moet een stimulans zijn voor andere bedrijven". Overigens benadrukte Poppe dat Walcheren zulke bedrij ven hard nodig heeft wil de melkvee houderij op Walcheren op langere termijn overleven. J. Kodde die sprak namens de CBTB-kring zei de komende jaren een vrij stabiele prijs ontwikkeling te verwachten voor de melkveehouderij. Ook voor de klei nere bedrijven is dat positief. Voorts waren er felicitaties en toespraken van burgemeester Plomp, de schoonvader van Karelse de heer J. schijn van kans tegen deze razend snelle roofvogel. Er zijn gevallen be kend, waarin de duiven tot bij hun hok worden achtervolgd. De .werkgroep, die is ingesteld door het konsulentschap Natuur- en Milieu- en Faunabeheer (NMF) van het ministerie van Landbouw in Til burg, bestaat uit vertegenwoordigers van jagers, postduivenhouders, vo gelwerkgroepen, de provincie en het konsulentschap zelf. De groep staat onder leiding van L. Wijlaars, hoofd afdeling faunazaken van het NMF. Er wordt eerst gewerkt aan een in ventarisatierapport, dat nog dit jaar zal verschijnen. Daarin worden ook aanbevelingen gedaan voor oplos singen, zoals spiegelbollen om roof vogels van huizen weg te houden. Het zal in ieder geval gaan om legale oplossingen, want roofvogels zijn en blijven beschermd. De superkoe Roosje 7, de trots van Walcheren. zo zei de heer Blankers bij de viering in de Getuigeniskerk te Middelburg. Adel verplicht. Ze is 14 jaar oud en heeft de 100.000 kg grens dus bereikt in 12 jaar. "Dankzij het goede vak manschap van de familie Karelse, de goede zorg, de afstamming en uiter aard een beetje geluk. "Walcheren heeft met een relatief sterk dalend aantal veehouders en koeien derge lijke bedrijven hard nodig. Als zoda nig is dit bedrijfsresultaat een goede promotie voor de veehouderij". Na mens het ZRS en KI midwest kreeg de familie drie spermarietjes naar keuze aangeboden van B-stieren. Geschiere, de heer J. de Schepper van het Centraal Laboratorium West Nederland, van de heer W. van der Zande van de Gezondheidsdienst West en Midden Nederland, van de heer J. Wisse van de Onderlinge Veeverzekeringsmaatschappij Wal cheren en van de heer K. Minder- houd van voerleverancier UTD en de oud inspekteur van het stamboek de heer van Sluis. Roosje 7 heeft in 3604 dagen 100.388 kg melk gegeven bij een ge middeld vetpercentage van 3,46% eiwit 3,08 en gr. vet plus eiwit 1820. Ze heeft twee dochters. Het kursusonderwijs in de agrari sche sektor is niet duur. Vooral als je dit vergelijkt met bij- en nascho lingsmogelijkheden in andere sekto ren. De oorzaak hiervan is dat het Ministerie van Landbouw en Visserij een groot deel van de kosten voor zijn rekening neemt. Toch zijn er naast deze rijksbijdrage nog enkele mogelijkheden om een gedeelte van het kursusgeld terug te krijgen of een reduktie hierop te krijgen. De volgende regelingen zijn hierop van toepassing: a. De agrarische bedrijfsverzor- gingsdienst geeft aan haar leden die een dagkursus volgen een reduktie van ƒ15,/uur, wanneer zij tijdens het volgen van een kursus gebruik maken van de bedrijfshulp. Meer in formatie hierover kunt u verkrijgen bij uw bedrijfsverzorgingsdienst. b. Subsidie van de STIVOS /Stich ting ter ondersteuning van aktivitei- ten op het gebied van voorlichting, vorming en scholing in de land bouw). Het is een subsidie voor werknemers in de land- en tuinbouw (men moet hiervoor een ASF num mer hebben) die een ekonomische kursus volgen; bijv. de EVTO. De bijdrage bestaat uit een vergoeding - van een deel van het kursusgeld, en - derving van loon en reiskosten. Meer informatie is te verkrijgen bij Vrijdag 21 april 1989 uw organisatie. c. EG-subsidieregeling. Deze rege ling houdt in: een vergoeding van een deel van het kursusgeld, voor kursisten, die per jaar meer dan 80 lesuren kursus volgen. Voorwaarden zijn dat er in de kursus 10 uur moet zijn besteed aan algemene land bouwkundige aspekten en 10 uur aan ekonomische aspekten. Vele kursussen voldoen echter niet aan de 80 uurs eis. Het is daarom toege staan, indien men 2 kursussen per jaar of meer volgt, om de uren bij el kaar op te tellen. Wees er alert op dat de bijdrage voor aanvang van de kursus, via de school, moet worden aangevraagd. d. Scholingsprojekt agrarische werk nemers. Via het Landbouwschap wordt er met ingang van het seizoen 1989/1990 jaarlijks een bedrag be schikbaar gesteld voor scholing van werknemers in de agrarische sektor. Ook hier geldt, wil men voor de re geling in aanmerking komen, dat men een ASF-nummer moet hebben. Vergoeding wordt gegeven op reis kosten en loonderving. De kursussen die voor een bijdrage in aanmerking komen, zijn: Spuiten in de Land bouw, basiskursus komputerkunde, kursussen met een algemeen vor mend karakter en sociale vaardig- heidskursussen. De kursuskoördinator J. Moggré. Onder het motto "Uw bedrijf.... ons visitekaartje" is de Zuivelkoö peratie Campina bij haar 8000 leden-melkveehouders in de drie zuidelijke provincies gestart met een nieuwe kwaliteitsaktie. Nu de kwali teit van de door de Campina- melkveehouders afgeleverde melk een bijzonder hoog niveau heeft be reikt - volgens de regels van het zeer strenge landelijke kwaliteitsstelsel is bijna 95% van de aangevoerde melk onberispelijk.* wordt thans mede de nadruk gelegd op "de omgeving" waarin de melk wordt gewonnen. Melkveehouders die extra aandacht besteden aan de verzorging van melk- lokaal, melkstal, veestal, melkap- paratuur, enz., maar bijvoorbeeld ook van het erf van hun boerderij komen in aanmerking voor een zo genaamde kwaliteitsplaquette die van buitenaf zichtbaar op de deur van het melklokaal zal worden aan gebracht. Kwaliteit maak je samen De plaquette draagt als opschrift "Kwaliteit maak je samen", daar mee is aansluiting gezocht op het ge lijknamige thema van het integrale kwaliteitsprogramma van DMV Campina, de onderneming die de melk van de 8000 Campina-leden in dertien bedrijven verwerkt tot vrij wel alle produkten die uit melk te maken zijn. Momenteel is Campina in samen werking met veevoederleveranciers en Gezondheidsdiensten, bezig met de voorbereiding van een IKB- systeem (Integrale Keten Bewaking) voor het hele proces vanaf de voede ring en de melkproduktie - en win ning tot en met de bewaring van de melk, zodat reeds vóór de aflevering een goed beeld van de kwaliteit van de melk ontstaat. De nieuwe aktie "Uw bedrijf... ons visitekaartje" sluit goed aan bij deze preventieve aktiviteiten. De bedrijven van de melkveehouders worden op basis van vrijwilligheid beoordeeld door de melkwinningsadviseurs. Drs. P. Jansen, direkteur van zuivelkoöperatie Campina, bevestigt de eerste kwaliteitsplaquette op de staldeur van de familie C. Peeters te Terheyden. De heer en mevrouw Peeters zien met tevredenheid toe. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17