GESCHOOND MET DUPLOSAN MCPP. Fagoed goed in de Markt Sterke toename aantal schapen in Nederland Alternatieve brandstoffen in Oostenrijk Bio-ethanol boekt winst Raad Schijndel wil geen mestfabriek li# BASF Referentiehoeveelheid mest voor jongveeopfokkers Mobile mestscheider Onkruid belemmert graangewassen in hun groei naar volwassenheid. Gelukkig is er Duplosan® MCPP van BASF met de nieuwe mecoprop-p. Als effectieve groeistof heeft Duplosan MCPP een vertrouwde werking tegen kleefkruid en muur. Uw leverancier weet precies hoe u met BASF een hogere opbrengst kunt realiseren. Boeren betalen 200 miljoen aan heffingen Stuurgroep mestproblematiek met presentatie eindrapport opgeheven De direktie konstateert in haar jaar verslag dat Fagoed in het eerste volle jaar van zijn bestaan een duidelijk bredere bekendheid verkregen als een solide mogelijkheid beleggen in onroerend goed. Fagoed kent de bijzonderheid dat de beleggingen worden verworven voor niet meer dan 70% van de door Fa goed getaxeerde waarde in het vrije verkeer. "Ook in landbouwkringen is Fagoed ruim bekend geworden. Berekeningen van onafhankelijke accountants- en boekhoudbureaus leren dat in veel gevallen Fagoed- erfpacht een uitstekend alternatief is voor financiering van landbouw grond. Doorrekening over de volle contractperiode heeft als resultaat dat in de meeste gevallen Fagoed- erfpacht beter uitkomt dan financie ring door middel van een hypothe caire lening. Resultaten Het Fagoed fonds ontwikkelt zich voorspoedig. Er is sprake van een toenemend aanbod van objecten van goede kwaliteit; het totale van het belegde vermogen ultimo 1988 lag dan ook boven de verwachting. Het netto resultaat over 1988 bedraagt ƒ2.018.146,Rekening houdende met de valuta-data van de in 1988 uitgegeven participaties betekent dit saldo een netto-resultaat van ruim 4,72% van het participerend vermo gen. Er komt een slotuitkering van 113,70 per participatie. De verde ling over de provincies in 1988 in naar belegde bedragen is als volgt: Provincie: Groningen 10.137.000 17,9.; Friesland 3.628.000 6,4; Drenthe 4.926.000 8,7. Overijssel I.112.000 2,0; Flevoland 2.640.000 4,7. Gelderland 1.363.000 2,4. Utrecht 660.000 1,2. Noord-Holland 6.055.000 10,7. Zuid-Holland 16.232.000 28,7. Zeeland 6.613.500 II,7. Noord-Brabant 2.949.000 5,2. Limburg 290.000 0,4. 56.605.500 100,0. Campina betaalt in België hogere melkprijs Campina betaalt Belgische melkvee houders gemiddeld vier cent meer per kilo melk dan de Nederlandse le den. Zo probeert Campina de melk- aanvoer op peil te houden. Dat zeg gen de Belgische zuivelkoöperaties Inco en Inex. Ze hebben een klacht ingediend bij de EG-kommissie in Brussel wegens konkurrentieverval- sing. Campina wijst de beschuldi ging van de hand. Volgens Campina woordvoerder J. Thijssen is dat 'apert onwaar'. Cam pina betaalt aan de Belgische melk veehouders wel meer dan ze bij de Belgische bedrijven ontvangen. 'Maar de gemiddelde prijs die we in België uitkeren ligt beslist niet hoger dan die we onze Nederlandse boeren geven', aldus Thijssen. Shell Chemie volledig eigenaar Woldijk landbouwcentrum Shell Nederland Chemie BV heeft met ingang van 10 april jongstleden haar belang in Woldijk Landbouw Centrum BV (WLC), te Westerbork (Drente), uitgebreid tot 100% door overname van het aandelenpakket van FK Woldijk, de grootste aan deelhouder van het Landbouwcen trum. Sinds 1978 was Shell Chemie reeds in het bezit van een derde deel van de aandelen van WLC. WLC houdt zich bezig met de verkoop en distributie van gewasbec ;her- mingsmiddelen. Het bedrijf heeft 22 werknemers en een jaaromzet van circa 25 miljoen gulden. De invoering van de superheffing en de uitbetaling van de ooipremie (sinds 1982) hebben een belangrijke rol gespeeld bij de toename van het aantal schapen in Noord-Brabant in de laatste jaren. Vorig jaar stonden in Nederland 534.000 fokooien gere gistreerd, wat een toename betekent ten opzichte van 1985 met 49 pro cent. In het werkgebied van de NCB steeg het aantal ooien met 43 pro cent tot 66.700. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de Brabantse Vereni- Onlangs is in het Oostenrijkse Asbach de bouw gestart van een installatie waar raapolie tot bio diesel verwerkt zal worden. De installatie is geschikt voor 10.000 ha koolzaad en moet vanaf maart 1990 bedrijfsklaar zijn. Een koolzaadopbrengst van 30.000 ton moet zo'n 10.000 ton biodiesel opleveren. Deze brandstof ontstaat in een vrij eenvoudig chemisch proces door toevoeging van methanol en ka talysators aan raapolie. Het ne- venprodukt van deze verestering is glycerine. Een proef met 32 trekkers van verschillende merken geeft reden tot optimisme. Het brandstofver bruik is nauwelijks hoger, er wordt minder roet geproduceerd en de uitstoot van zwaveloxide is nihil. Biodiesel heeft echter ook nadelen. Het gebruik van deze brandstof onder winterse om standigheden is onbekend. Men moet voorzichtig zijn met bijvul len van brandstoftanks: biodiesel lost lakken, asfalt en schoenzo len op. Onveresterde raapolie is geschikt voor gebruik in graandroog- installaties. Raapolie veroor zaakt minder luchtverontreini ging dan de gebruikelijke lichte stookolie. Het is zwavelarm en de uitstoot van stikstofoxiden (NO en NOx) is laag. De beperk te houdbaarheid van de olie is een nadeel. Na enige tijd wordt ze stroperiger en de ontbran- dingstemperatuur wordt hoger. De brandbaarheid gaat echter niet achteruit. De resultaten van een proef wijzen uit dat branders niet aangepast behoeven te worden. In 1988 verenigden 293 Oosten rijkse boeren zich in een koöpe- ratie voor alternatieve brandstof fen Gezamenlijk verbouwen zij zo'n 600 ha zonnebloemen. De bouw van een verwerkingsinstal latie moet voor de oogst van 1989 gereed zijn. Bron; Die Landwirtschaft G.C. v.d. Berg Ieder jaar in februari vindt in het Noordfranse plaatsje Le Tou- quet aan zee een beroemde ter reinrace op motoren plaats. Meer dan 1.200 deelnemers racen uren lang over de duinen en het strand. Eén van hen reed dit jaar een 250 cc Honda-motor met als brandstof een mengsel van benzi ne en Bio-ethanol. Hij werd gesponsord door Moreau, een Franse fabriek van bietenrooiers. Bio-ethanol is direkt onttrokken aan ruw materiaal, geproduceerd door onze landbouw (bijvoor beeld suikerbieten, koren, maïs). Het kan in verschillende in dustrieën gebruikt worden (che mie en voeding). Maar de groot ste afzet geeft toch de mogelijk heid tot mengen, Bio-ethanol (5 tot 10 procent) met benzine, voor verbrandingsmotoren. Benzine gemengd met Bio-ethanol is mi lieuvriendelijker en geeft een goed rendement aan motoren. Moreau hecht grote waarde aan uitbreiding van de toepas singsmogelijkheden van Bio- ethanol. Ook voor de landbouw. ging van Schapenhouders is uitge voerd door Johan van Cuyck, stu dent aan de Agrarische Hogeschool in Nederland. Ook het aantal bedrijven waar scha pen worden gehouden, neemt toe. Zowel in heel Nederland als in Noord-Brabant steeg het aantal be drijven met schapen de afgelopen vier jaar met 10 procent. In Neder land zijn nu 21.663 bedrijven die wolvee fokken. De meeste bedrijven hebben tussen 20 en 50 schapen; in Noord-Brabant komen echter vooral bedrijven voor met 1 tot 10 schapen. Südstall/voor Stall und Gülletech- nik brengt in West-Duitsland een mobile mestscheidingssinstallatie op de markt. Mest kan nu op het erf in een vast deel en gier gesplitst wor den. Hierdoor zijn er geen proble men met ontmenging van de mest of met drijflagen. Bij het uitrijden wordt het gras niet vervuild en er is een gelijkmatiger verdeling moge lijk. De vaste mest kan eventueel el ders aangewend worden, bijvoor beeld in akkerbouwgebieden. De mestscheider wordt geleverd op een aanhanger die geschikt is voor snel verkeer. Gezien de aanschafprijs is het een loonwerkersmachine. Gege vens: Merk: Südstall. Prijs: 90.000 DM. Capaciteit: 20 m3 per uur (rin- derdrijfmest). Kosten op jaarbasis (runderdrijfmest): 800 draaiuen, 28,50 DM/draaiuur, 1.43 DM/m' drijfmest. 1200 draaiuren, 22,63 DM/draaiuur, 1.13 DM/m3 drijf mest, 1600 draaiuren 19,69 DM/draaiuur, 0.98 DM/m3 drijfmest. Er komt in het Oostbrabantse Schijndel geen mestfabriek. Even min is er belangstelling voor slibver- branders, puinbrekers en andere 'vervuilende' bedrijven. Althans niet op het industrieterrein Duin-Zuid, dat het paradepaardje van de ge meente op het gebied van bedrijvig heid en werkgelegenheid moet wor den. De gemeenteraad heeft besloten om bij de verdere ontwikkeling van Duin-Zuid milieuhinderlijke bedrij ven te weren. Unaniem was de Schijndelse raad overigens niet. Een minderheid oor deelde eind vorige week wat genuan ceerder over de eventuele komst van een mestfabriek. Wethouder P. Kemps van ekonomische zaken: HOU DE GROEI ERIN. MET BASF. De Nederlandse boeren en tuinders brengen per jaar voor een bedrag van 200 miljoen gulden aan heffin gen bijeen voor het Landbouwschap en de produktschappen, dat blijkt uit een overzicht dat het landbouw weekblad Boerderij dinsdag publi ceerde. Gemiddeld betalen de ruim 120.000 boeren en tuinders in ons land jaar lijks bijna 1700 gulden aan verplich te schapsheffingen aan de publiek rechtelijke organen. Hoeveel een boer of tuinder moet betalen hangt af van de grootte van zijn bedrijf. Het gaat niet alleen om rechtstreekse heffingen, maar ook om inhoudin gen bij de levering van melk, vee, akker- en tuinbouwprodukten. De publiekrechtelijke organen die het meeste geld innen zijn het Land bouwschap (44 miljoen), het Pro- duktschap voor Zuivel (42 miljoen), het Produktschap voor Vee en Vlees (42 miljoen) en het Produktschap voor Pluimvee en Eieren (10 miljoen). Jongveeopfokkers krijgen tot 1 mei a.s. de mogelijkheid een referentie hoeveelheid mest te registreren. De 'Sommigen vonden een mestfabriek niet persé nadelig, mits de mestver werking onder bepaalde voorwaar den gebeurt'. Gesteund door de raadsuitspraak zal de wethouder zich echter sterk verzetten tegen ver vuilende industrieën. mestoverschotten ontwikkeld. De stuurgroep heeft een belangrijke im puls geleverd aan het bewustwor dingsproces van de mestproblematiek eb heeft voorts een basis gelegd voor een goede aanpak. Op dit punt heeft de provincie Noord-Brabant duidelijk nationaal en internationaal vooropgelopen en loopt dit nu nog. Daar staat tegen over dat het mestprobleem met na me in Oost- en Midden-Brabant van De Stuurgroep Mestproblematiek Noord-Brabant, die in 1984 werd in gesteld, heeft met het uitbrengen van een eindrapport haar werkzaamhe den beëindigd. De stuurgroep die werd voorgezeten door Jr. A. La tijnhouwers, voorzitter van de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond, heeft in de afgelopen vijf jaar veel aktiviteiten in het kader van de aanpak van het probleem van de grote omvang is 16 regeling is uitsluitend van toepassing op jongveeopfokkers, die in 1986 jongvee ter opfok van andere eige naren hebben aangenomen. Per 1 mei dient het jongvee, dat ter opfok op het bedrijf van een jong- veeopfokker staat, te worden ver antwoord in de mestboekhouding van de jongveeopfokker. Het jong vee dient per gelijke datum niet meer te worden geteld in de mestboekhou ding van de eigenaar van het jong vee. De regeling heeft geen gevolgen voor de referentiehoeveelheid mest van de eigenaar van het jongvee. Jongveeopfokkers, die gebruik wil len maken van de regeling, dienen dit schriftelijk te melden bij het Bu reau Heffingen, Postbus 322, 9400 AH Assen (een briefkaart met de vermelding "jongvee-opfok" is vol doende). Het Bureau Heffingen zal vervolgens een registratieformulier toezenden, dat vóór 1 mei a.s inge vuld en ondertekend teruggestuurd moet worden naar het Bureau Hef fingen. Vrijdag 21 april 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 16