Jj vr Jan Zevenbergen, nieuwe voorziter NFO KEN Hommels en bijen Hoechst Het wordt toch nog laat voordat alles er in zit Teelt spinazie vraagt veel handwerk maar: financieel niet onaantrekkelijk Bezoek PAGV-verslag plantdichtheid bij witlof Agrarische bedrijven kunnen terecht bij de PNEM breedwerkend insekticide met extra dimensie! Exkursiegids kleinfruit PFW De voorjaarswerkzaamheden op THOLEN zijn buiten weer behoor lijk gestagneerd, zodat het voor veel gewassen toch nog vrij laat gaat worden. Het verschil tussen het vroegst gepoot en gezaaide is enorm groot. Hoewel het extreem vroeg zaaien dikwijls ook met opkomst problemen gepaard gaat kan ook laat zaaien bij een aantal gewassen behoorlijk wat opbrengstderving geven. Bij een aantal zaadteeltgewassen is het echt van belang dat er op tijd ge zaaid wordt, zoals van erwten en tuinbonen ook voor enkele bloem zaadsoorten, zoals b.v. ijsbloemen, leeuwebekken e.d. Voor de meeste bloemzaden is het echter nu onge veer de tijd omdat deze pas kiemen bij een redelijke bodemtemperatuur. Hopelijk dat men de komende dagen weer het land op kan om het een en ander onder goede omstandigheden te kunnen realiseren. Het kan om deze tijd van het jaar bijzonder snel drogen. Onder glas is men wat de werkzaamheden betreft minder van het weer afhankelijk al kan zo'n week warm weer heel wat invloed hebben, vooral in de radijsteelt kan dit de nodige problemen geven. De explosieve groei is dan soms moeilijk bij te benen, het gevolg is kwali teitsproblemen met o.a. voosheid en gele lobblaadjes. Het al jaren hier veel geteelde ras Povired is mede hierdoor minder ge liefd geworden. Het gevoelig zijn voor voosheid is bij dit ras altijd al een min punt geweest, maar wanneer daar ongelijkheid e.d. nog bij komt dan lijkt dit ras toch wel wat op zijn retour te zijn. Maar elk ras heeft wel een of meer dere zwakke eigenschappen zodat de rassenkeuze veel afhangt van de teelt ervaring met een bepaald ras, grondsoort en zaaitijdstip. De meeste zaadfirma's komen regelma tig met nieuwe rassen die zeker het proberen waard zijn. Ook het uit wisselen van ervaring tussen kolle ga's (wat overigens hier bij de glastuinders sterk aanwezig is) kan er mede toe bijdragen deze teelt op een hoog peil te houden. Van de rond de jaarwisseling in "WEST-BRABANT" gezaaide spi nazie is het meeste al op de veiling afgeleverd. Het land is weer op nieuw ingezaaid voor de volgende oogst. De prijsontwikkeling heeft zich goed gehouden met kg. prijzen van rond de gulden. Bij een op brengst van 2 kg per vierkante meter of 20.000 kg per ha is deze teelt dit jaar toevallig goed geslaagd. Meestal is zo vroeg zaaien gedoemd te mislukken. Zo op zicht zou je denken dat dit een aantrekkelijke teelt is maar er komt veel handwerk om de hoek kijken. De afgeleverde spinazie moet recht overeind in kist jes staan. Om dit te kunnen realise ren is alleen het met de hand maaien een geschikte manier. Met machines maaien levert vuile spinazie op. Door de werktuigenindustrie en Wa- geningen zijn veel prototypen op de markt gebracht maar geen enkele wist de zeis te verbeteren. Jongere tuinders die vroege spinazie telen De Nederlandse Fruittelers Organi satie heeft sinds 12 april een nieuwe voorzitter: Jan Zevenbergen. Zeven bergen werd in deze funktie be noemd op de jaarvergadering van de NFO, 12 april in Bunnik. Hij volgt Lambert Nijsten op, die het voorzit terschap 18 jaar heeft bekleed. Nijsten moest wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de voorzittershamer overdragen. Jan Zevenbergen werd op 1 oktober 1937 geboren. Naast fruitteler is hij ook akkerbouwer. Zijn bedrijf in Numansdorp bestaat uit 10 hektare fruitteelt, 38 hektare akkerbouw en 12 hektare weiland. De NFO heeft in Jan Zevenbergen een zeer ervaren bestuurder ge kregen. Enkele funkties: Van 1985 tot heden, namens het KNLC, lid van het hoofdbestuur van de NFO; Vanaf mei 1988 voor de periode van twee jaar, lid van het dagelijks bestuur van de NFO; Lid van enkele kommissies van de NFO; De N.V. PNEM (Provinciale Noordbrabantse Energie- Maatschappij) zal tijdens de Werk- tuigendagen, die op 8, 9 en 10 mei en Liempde worden gehouden, de monstreren wat haar betekenis voor de boerenbedrijven in Noord- Brabant is. In de eerste plaats is dat uiteraard het veilig, bedrijfzeker en goedkoop leveren van energie. Maar de PNEM doet meer. De PNEM in specteert op verzoek gratis de electri- sche installaties in agrarische be drijven. kunnen niet meer met de zeis over weg maar laten dit door bijv. een ouder familielid doen die dit oude ambacht nog beheerst. Niet alleen spinazie maar ook postelein wordt in handwerk gemaaid. Vanuit de kas wordt er het hele jaar door postelein op de markt gebracht. Op de volle grond zijn er per jaar maar enkele momenten om dit gewas uit te zaai en. De temperatuur moet dan liggen tussen 25 en 30 graden. Door deze hoge temperatuur ontwikkelt de postelein zich snel zodat het onkruid geen kans krijgt. Een onkruid- bestrijding is in deze teelt niet moge lijk. Volgt er na het zaaien een kou de periode dan ontstaat er een mis oogst. Op kontrakt kan het gezien de prijs een interessante teelt zijn. Rekening moet gehouden worden met de kosten voor zaaizaad van ca. 2000,per ha. Slechte rooi- omstandigheden en geen ideale tem peratuur om te bewaren hebben de winterpeen duur gemaakt. Nu veel peen geruimd is worden prijzen ge- J. Zevenbergen. Voorzitter van de Kommissie Fruit teelt van het KNLC en plaatsvervan gend bestuurslid van deze orga nisatie; Lid van de Werkgroep Fruitteelt van de Hollandse Maatschappij van Landbouw (HMvL); Daarnaast kan de PNEM worden in geschakeld voor adviezen over veili ge, betrouwbare en doelmatige toe passing van electriciteit in deze sec tor. In een stand van 50 m2 geven de afdeling Technische Voorlichting en de Installatie-Inspectiedienst van de PNEM informatie over onder ande re het belang van een goed aangeleg de en onderhouden installatie, de in spectie van installaties en over het voorkomen van computerstoringen door overspanning. re smaak en houdbaarheid. Begunstigers van het proefstati on krijgen de gids binnenkort toegestuurd. Zij die geen be gunstiger zijn kunnen in het bezit komen van de gids door 5,00 over te maken (buitenland ƒ6,50) op giro 495017 van het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp met vermelding Exkursiegids 1989. Het is mogelijk de proeftuin te bezoeken op werkdagen tussen 8.00 uur en 17.00 uur, na af spraak met J. de Schipper, ad- junkt proeftuinchef. Dat geldt voor zowel groepen als indivi duele telers. De algemene exkur- sieavond voor individuele telers wordt dit jaar gehouden op 23 juni. Aanmelding vooraf is daar voor niet nodig. maakt van 65 a 70 cent. Voor de nieuwe oogst is er al volop gezaaid. Bij deze teelt wordt het zaad jaar lijks vroeger aan de grond toever trouwd. Normaal werd eind april- begin mei als ideale zaaidatum ge zien maar bij vroeger zaaien kan vroeger gerooid worden, wat finan cieel beter uitkomt. Met een wat koudere periode is de afzet van sla ineens gestagneerd. Voor export kwaliteit staat de notering 16 a 17 cent. Sla is een groente die bij warm weer veel gegeten wordt en daar het in heel Europa koud is valt een ge deelte van de export weg. Bij toma ten en komkommers ligt dit wat an ders. Deze produkten zijn het gehele jaar gewild, vooral als de kwaliteit goed is. De prijs blijft daarom ook hoog temeer daar de buitenlandse tomaten qua kwaliteit niet te bewa ren zijn. Buitenlandse tomaten blij ven zelfs nog achter bij de minste Nederlandse waardering. De Nederlandse tomaat is hard en vast met een lange houdbaarheid en staat daarom over de gehele wereld goed bekend. Een aanmerkelijk ho gere prijs hebben de afnemers er dan ook graag voor over. Lid van de afdeling Fruitteelt van het Landbouwschap; Lid van de Kommissie Bijenteelt van het Landbouwschap; Lid van de Wildschadekommissie Zuid-Holland; Bestuurslid van de fruitteeltproef tuin "Naar Beter Fruit" te Nu mansdorp; Vanaf 1987 voorzitter van het Over legorgaan van Fruitteeltproeftuinen; Lid van het bestuur van het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp; Lid van de Programma Advieskom missie Fruit; Lid van de Advieskommissie Fruit gewassen van het IVT; Sekretaris van veiling ZHZ te Baren- drecht en voorzitter van de Fruitaf- zetkommissie van deze veiling; Lid van de Produktenkommissie Appelen en Peren van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en Voorzitter van de Begeleidingskom missie Appelen en Peren van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. Onlangs verscheen bij het PAGV Le lystad verslag nr. 80: Economische aspecten van de plantdichtheid bij witlof. Het doel van dit verslag is om na te gaan bij welke plantdichtheid het grootste verschil wordt behaald tussen de te behalen geldopbrengsten en de te maken produktiekosten. De plantdichtheid bij de teelt van wit lofwortelen bepaalt in belangrijke mate het aantal te rooien wortelen en de maatsortering van de wortelen. Deze zijn op hun beurt grotendeels bepalend voor de lofproduktie per ha geteelde wortelen. Behalve de te bepalen produktie beïnvloedt de plantdichtheid bij witlofwortelen ook de te maken kosten, zowel bij de wortelteelt (zaaizaad) als bij de trek (arbeid, trekoppervlak). Verslag nr. 80 is te bestellen door 10,te storten of over te maken op postrekening nr. 2249700 t.n.v. PAGV Lelystad, onder vermelding van 'ver slag nr. 80'. Onlangs verscheen bij het PAGV Le lystad verslag nr. 81: Stikstofbe mesting van ijssla (Lactuca sativa var. capitata). Het behandelt de on derzoekresultaten over stikstofbe mesting (-aanbod) in verband met opbrengst en nitraatgehalte in ijssla. De veldproeven zijn van 1985 tot 1987 uitgevoerd in samenwerking met het IB en de LU. Verslag nr. 81 is te bestellen door 10,— te storten of over te maken op postrekening nr. 2249700 t.n.v. PAGV Lelystad, onder vermelding van 'ver slag nr. 81'. Vrijdag 21 april 1989 Hommels bestuiven grotendeels dezelfde bloemen als bijen. Ze worden niet gebruikt voor de ho- ningwinning, maar verzetten meer werk dan bijen. Daarom kunnen ze een goede aanvulling op bijenbestuiving zijn. Imkers die hommels houden, moeten elk jaar van voorafaan beginnen, immers, ieder jaar sterft een volk uit. Alleen de ko ningin overwintert. In het voor jaar probeert de imker zo'n ko ningin in zijn kast te krijgen. Hij plaatst de kast bij drachtplanten, bijvoorbeeld bij dovenetels of klavers en wacht tot de kast in be zit wordt genomen. Men kan ook aktief op zoek gaan naar konin ginnen, ze zijn te herkennen aan hun langzame vlucht laag boven r de grond, op zoek naar een nest. Hommelkoninginnen met stuif meel aan het lichaam zijn niet bruikbaar, die hebben al een nest. Een gevangen koningin wordt een dag in de koelkast gehouden en verstijft hierdoor. Zodoende kan ze gemakkelijk ontdaan worden van de vaak aanwezige mijten. Daarna wordt ze in de kast ge bracht en één a twee dagen op gesloten. Ze went nu aan de nieu we omgeving. Begint ze met stuif meel te vliegen dan is de nest- bouw begonnen. Met drie weken komen dan de homelwerksters uit het ei. Het volk breidt zich uit en kan op haar top enkele honder den diertjes omvatten. Er komen darren en jonge koninginnen, het volk sterft uit en de koninginnen overwinteren. Bijen vliegen alleen als de zon schijnt. Hommels zijn minder weersafhankelijk, ze kunnen ook beter tegen de kou. Ze vliegen 's morgens eerder en gaan langer door. Daarom kunnen ze een goede aanvulling op bijenbestui ving leveren. Enkele hommels bestuiven even effektief als hon derden bijen. Toch kunnen hom mels het werk van bijen niet vol ledig overnemen, er is te laat in het seizoen een volk. Hommels zijn niet erg aan een plantesoort gebonden. Bijen daarentegen leg gen zich vaak op één plantesoort toe. Dit is een voordeel als een kuituurgewas bestoven moet worden. Uit. Schweiz, Rienen-Zeitung. Condor Een nieuwe lente een nieuw ge luid! Zo moet men op het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp (PFW) hebben gedacht bij het samenstellen van de nieuwe exkursiegids kleinfruit 1989. Oude proeven zijn uit de gids verdwenen, nieuwe zijn er voor in de plaats gekomen en van bestaande proeven zijn de laatste onderzoekresultaten vermeld. In totaal worden zo'n 30 proeven beschreven van aardbeien, bes sen, frambozen en bramen. Belangrijke aspekten in het klein- fruitonderzoek op het PFW in 1989 zijn het vervroegen en het verlaten van de oogst, verbeteren van de vruchtkwaliteit en het zoeken naar rassen met een bete- 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 14