Laagdrempelige kursusaktiviteiten leemte bij kadervorming in de landbouw Konklusie landbouwkaderkursus 1989 Federatie-struktuur Horzelfunktie Kwaliteit Leerzaam Volkshogeschool Zeeland De kommissie Top-Kadervorming Zuidwesten moet meer inspannin gen doen in de richting van een gespreid aanbod van laagdrempelige kursusaktiviteiten ten behoeve van de kadervorming voor mensen in de landbouw. "En tevens stimuleren dat er een gekoördineerd pa troon van onderwijs, scholing, vorming en training ten behoeve van de landbouw in het Zuidwesten tot stand komt". Dit is een van de aanbevelingen waarover werd gedebatteerd tijdens een speciale vergadering van de kommissie samen met de deelnemers van de 16e landbouwtopkaderkursus. Geheel in de stijl van deze kursus vormde een lange bestuurlijke verga dering de afsluiting van deze kursus, op woensdag 5 april jl. Het was ook een van de aanbevelingen, opgesteld door de kursisten, die door de kom missie met warme belangstelling was gelezen bij de toelichtingen op de agendapunten. "Het sluit uitstekend aan bij de plannen die de Kommissie zelf heeft", betoogde sekretaris J. Akkermans. Hij kon daarbij gelijk aankondigen dat zojuist een onder zoek was gestart naar de wensen en mogelijkheden voor kursuswerk, ka dervorming en training in Zeeland. Dit onderzoek, waartoe opdracht is gegeven aan een deskundige, wordt gedaan samen met Volkshogeschool Zeeland. De vergaderdag in hotel Terminus te Goes leverde meer werk op voor de kommissie. Zo zal zij zich ook, in opdracht van de vergadering, wen den tot de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw in Den Haag met de vraag nog eens duidelijk te maken (b.v. via de landbouwpers) wat deze stichting doet en kan doen voor de nodige public relations in deze regio. De beeldvorming bij het publiek via de media over agrarisch Nederland en haar produkten plus produktiewijzen vervulden diverse deelnemers met zorg. De toezegging van de kommissie ging wel minder ver dan het ingediend voorstel. Daarin was sprake van een kompleet eigen PR Buro Zuidwest Nederland. "Te duur en te ingewikkeld" oor deelde de vergadering. Dan kun je meer inspanning en eventueel meer financiën beschikbaar stellen voor verbetering van wat er op dit gebied al is en wordt gedaan. Een negental agendapunten, voor zien van schriftelijke uitwerking en toelichting werden kundig door J. Bearda, kommissievoorzitter, door de besprekingen geloodst. Unaniem was de vergadering van mening dat de landbouwbelangenbehartiging in één belangenorganisatie moet wor den ondergebracht. De verzuiling verzwakt en een goede vertegen woordiging van het gezamenlijk be lang wordt steeds noodzakelijker. Vanuit de kommissie ondersteunde CBTB-vertegenwoordiger Jos de Regt met veel verve de noodzaak hiertoe - inklusief de noodzaak van een geleidelijke aanpak. Een federatie-struktuur leek hem een doelstelling. Dat geeft alle ruimte voor behoud van bepaalde identi- teitsgekleurde eigenheden vaak op regionaal nivo. Minder tot geen bijval was er voor het voorstel om het NAJK een eigen plaats te geven met stemrecht in o.a. het Landbouwschap. "Nooit doen", bezworen ZAJK- medewerker Jacques Roumen en di verse anderen. Laat de jongerenor ganisatie juist door de onafhankelij ke positie de horzelfunktie behou den en bouw niet een vierde belange norganisatie in, zoals dit voorstel suggereert. De Kommissie was het 12 erover eens dat er betere wegen zijn én noodzakelijk zijn om ervoor te zorgen dat jonge agrariërs worden gehoord en aanwezig zijn. "Bij voorbeeld een kursus topkadervor ming - en daarvan nog meer" was de reaktie van ondermeer kommissielid Piet Mol. Andere onderwerpen van de goed gevulde vergaderagenda hadden weer andere verbindingen met de landbouwpraktijk van alle dag. Deze "marathonvergadering" funk- tioneerde uitstekend als kursus- afsluiting. "Veel levendiger en kon- kreter dan de vroeger gebruikelijk nogal taaie werkdag over werkstuk ken, vaak gewijd aan abstrakte on derwerpen", was de mening van kursusleider Nico Peterse. En een ui termate leerzame ervaring; vergader maar eens een dag over konkrete be leidsvoorstellen en besluiten die daartoe nodig zijn. Je loopt er dan vanzelf wel tegenaan wat er gebeurt als jouw mening over echt dé oplos sing helemaal niet wordt gedeeld of goed beargumenteerd onderuit wordt gehaald. Erg toch? Helemaal niet - het leert wat samenwerken en samen besturen betekent en het leidt tot genuanceerd nadenken. De Landbouwtop-kaderkursus 1989, de 16e in successie, is hiermee achter de rug. Drie weken lang heeft een groep van 16 jonge agrariërs zich zoek. In kleine groepjes van hooguit 3 personen hebben de kursisten een dag rondgekeken op een bedrijf in Zeeuws-Vlaanderen. Niet omwille van een soort bedrijfsekonomische analyse, maar om je in de rol van aankomend bestuurder eens in te le ven in het komplete beeld van een bedrijfsvoering met z'n specifieke achtergronden, problemen en moge lijkheden op een ander erf. Boeiend om twee redenen - op de eerste plaats vanwege de grote openheid en gastvrijheid van de bezochte bedrij ven en op de tweede plaats vanwege de interessante en heel konkrete gespreksonderwerpen die bij analyse en evaluatie daaruit voortkwamen. Kijken in de keuken van een ander - daarmee ontdek je wat het betekent om dan ook te willen opkomen voor de belangen van een ander. Eigen belang wordt gezamenlijk belang. En de bestuurder- Enige deelnemers aan de Topkaderkursus op een oriënterend bezoek bij een bedrijf Twee voorstellen speelden in op de dringende behoefte aan kwaliteits verbetering en bewaking daarvan. Gealarmeerd door negatieve berich ten in de pers pleitte men zowel voor konsumptievriendelijke kwaliteits- aandoidingen bij aardappelen, als- wel voor vergaande maatregelen om de kwaliteit van uien te verzekeren; afdwingbare maatregelen; óók ten tijde van grote vraag en schaars aan bod. Beide voorstellen waren goed voor redelijke instemming en het ad vies om in de vaktechnische diskus- sies elders ideeën in te brengen. Eveneens aktueel was de konklusie n.a.v. een voorstel over kunstmest- quotering, dat heel het terrein van de kunstmest wellicht thuishoort onder de mestwetgeving. En, het kon niet missen zo kort na aktie en de monstratie, dat een voorstel over de noodzaak van bedrijfsvergroting leidde tot heftige diskussies over marktgericht prijsbeleid en de situa tie voor de akkerbouwer nu. Het verleide kommissielid en ZLM- medewerker T. Elzinga tot een kort kollege over de noodzaak tot pro- duktvernieuwihg als alternatief én over veranderingen inzake grondpo- litiek. in de Volkshogeschool Zeeland be zig gehouden met tal van onderwer pen. Telkens gericht op drie doelstel lingen: - verbreding van algemene ontwik keling; - verdieping van kennis over land bouwbeleid en politiek; - ontwikkeling van sociale, m.n. bestuurlijke vaardigheden. Dat 'Volkshogeschool Zeeland' deze kursus begeleidde klinkt nieuw, maar dat is het niet. Volkshoge school Zeeland is als nieuwe organi satie voortgekomen uit de fusie tus sen de vormingscentra Hedenesse en Van Eeghenhuis. Uiteraard met me deneming van het inhoudelijke werk. En de al 25 jaar bestaande tra ditie van de landbouwtopkaderkur sus in Hedenesse is daarvan voor het agrarisch werk een belangrijk on derdeel. Een heel programma evalueren hier heeft weinig zin - een paar hoogte punten noemen wel. Zo'n hoogte punt was zeker een nieuw opgeno men onderdeel n.l. een bedrijfsbe belangenbehartiger moet daarvoor toch feeling en aandacht ont wikkelen. Meer dan voorgaande jaren ook is er gewerkt aan het patroon van sociale vaardigheden onder leiding van kur susleider Mark Claus. Als nuchtere boerenjongens eenmaal de drempel over zijn van "zo'n halfzacht onder werp als relatie-vaardigheden blijkt het een spannend en intensief werk- onderwerp te worden. Dat je kunt leren en werken aan zoiets als erken ning, door goed te luisteren naar een mening (én datgene wat niet gezegd wordt); of aan het geven/krijgen van kritiek, het onder woorden brengen van wat je nu echt bedoelt - dat alles wordt een hele ontdekking. En wanneer dit blijkt te helpen in een vergadering of bij een onderhan deling, dat het je bewust en weer baar maakt, maakt het nog dubbel spannend en bruikbaar. Opvallend dit jaar was ook de vraag naar trai ning in dit soort vaardigheden - voor velen was het de prioriteit bij ver wachting en beeld, dat ze van tevo ren hadden: je leert vooral ver gaderen! Dat dit de enige doelstelling zou zijn van de Landbouwtopkaderkursus is helaas een onderschatting. Het is duidelijk dat in de organisaties en koöperaties meer gebeurt dan alleen maar vergaderen. En als er dan toch vergaderd wordt moet het ook nog ergens over gaan. Kennis en inzicht over beleid en ontwikkeling, zicht op de problemen van de landbouw als geheel, kreativiteit in het zoeken naar wegen en voortgang zijn dan zeker zo belangrijk, zo niet belang rijker. De naam van de kursus geeft het al aan en het is reeds eerder en vaker betoogd: De top-kaderkursus wil bijeenbrengen de resultaten, er varingen, eerder opgedane kennis en vaardigheid. Dat in samenhang brengen en verdiepen en wel ten dienste van de opbouw van een bestuurlijk toegerust kader. Wellicht was er daarom ook zo'n kommissie- brede belangstelling voor het verga- dervoorstel aan het begin van dit ar tikel. Kommissie en kursusleiding hadden al eerder gekonstateerd, dat er een schakel ontbreekt. De schakel van datgene wat er aan de top kaderkursus vooraf moet gaan. Be ginnende bestuurlijke ervaring, bre de belangstelling, enige gewenning aan beleidsdiskussies, inzicht in het algemeen belang. Dat werd, gemid deld genomen, te veel gemist in deze kursus. Dat maakt overigens de uitdaging om te werken aan een zekere aan bodverbreding alleen maar groter, beoordeelde J. Bearda voor de Kom missie. Als we willen dat de top kaderkursus zijn naam en plaats blijft houden zullen we iets moeten doen aan de toeleiding naar die kur sus en wellicht ook aan meer duide lijkheid vooraf over toelatingskrite- ria en selektie. En nog meer aan Pu blic Relations, vond de vergadering. Het blijft toch vreemd dat zovelen het bestaan en daarmee de betekenis van deze kursus niet of nauwelijks kennen, meenden verschillende kur sisten. Ze onderstreepten het belang dat ze hechtten aan dit soort kursussen en trainingen door unaniem reeds nu in te schrijven, voor een korte vervolg- kursus in december '89. Een goed teken vond de voorzitter. Hij stelde tevens dat in de eerstvol gende kommissievergadering de planning voor de komende kursus al aan de orde komt. De vragen rond werving en selekteren beloofde hij daar weer onder de aandacht te brengen. Aan het eind van de dag kon tenslot te voorzitter J. Bearda met een vol daan gevoel de oorkonde als bewijs van deelname aan de topkaderkur sus 1989 uitreiken aan de 14 aanwe zige deelnemers. De volgende personen kwamen daarvoor in aanmerking: L.B. Bie- mond, Stellendam; S.J. Capelle, Nieuwerkerk; E. Dekker, Hoofd plaat; P. Dieleman, Hoek; P. den Engelse, Klundert; J. den Hamer, Axel; J. Luteijn, Breskens; J. de Kraker, Zaamslag; J. Noteboom, Klundert; M. van Oorschot, Tholen; S. Perdaems, Dinteloord; W. Vinke, Axel; J. Vos, Vlissingen; W.J. v.d. Weele, Scharendijke. Voor A. Hoekstra uit Middelharnis en A. v.d. Zande uit Colijnsplaat, die verhinderd waren, volgt nog een bespreking en een uitreiking op een volgende kommissievergadering. Met een kort informeel samenzijn rond de bar werd deze 16e Topka derkursus en de vergadering defini tief gesloten. N.M.P. Peterse, kursusleider Topkaderkursus Volkshogeschool Zeeland Vrijdag 21 april 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 12