Ministers schrikken niet van boerendemonstratie JiÜfe. Bestuur KNLC: Korte termijn plan voor akkerbouw in de maak Braks: Boerenprijs niet omlaag Sfeerloze COP A-manifestatie in Luxemburg Resolutie Het applaus van het groepje boeren ketst onbarmhartig af op het ma jestueuze EG-bastion. Een kille wind en druilerige regen complete ren het trieste decor. De uitroep van de Ierse boerenvoorman "we zullen in opstand komen" lijkt nog niet in de praktijk te worden gebracht. Het was deze week maandag niet de eerste keer dat de Europese boeren- organisatie COPA het begin van een Landbouwraad benutte om de boereneisen nog eens extra kracht bij te zetten. Maar het was ook niet de best geslaagde manifestatie. Een tegenvallende opkomst - zo'n 300 boeren uit de hele EG - en een weinig inspirerend programma deed velen twijfelen aan het nut van een derge lijke bijeenkomst. Agrarische voor mannen uit iedere lidstaat mochten elk in hun eigen landstaal nog eens de eisen verwoorden. Tekenend voor de situatie was het applaus voor de Griekse spreker. Niemand van de aanwezigen had hem verstaan, het applaus was echter luider dan voor verschillende andere sprekers die wel begrepen werden. De deelnemers uit het ZLM-gebied hadden zich in Bre da bij de boeren uit de rest van het land gevoegd. Ook zij toonden zich teleurgesteld over het verloop van de manifestatie. Het enige programma punt was het aanhoren van de toespraken in merendeels niet te be grijpen talen. Het aanbieden van de COPA-resolutie gebeurde in het EG- gebouw, buiten het gezichtsveld van de demonstrerende boeren. De door het COPA aan de Land bouwraad aangeboden resolutie ver werpt de prijsvoorstellen en eist on der meer: -het intrekken van alle voorstellen voor prijsdaling; -voor bepaalde (niet nader genoem de) produkten een prijsverhoging; -het opschorten van de medeverant woordelijkheidsheffing voor granen en melk; -het weer instellen van de steunme chanismen van de gemeenschappelij ke marktverordeningen; -versoepeling en verbetering van de interventieregelingen -uitvoering van de besluiten van fe bruari 1988 (o.a. braaklegging, graan in veevoer, industrieel gebruik landbouwprodukten); -verbetering van de structuren bij de produktie, verwerking en afzet. De helft van de Nederlandse boeren - waaronder de ZLM-delegatie - was alweer uit Luxemburg vertrokken, toen minister Braks arriveerde. En kele Groningse boeren die hadden gezegd desnoods tot 's avonds laat te wachten op de bewindsman, konden hun zorgen kwijt aan Braks. Deze zegde alleen toe, zijn best te doen. Het dreigement dat als er niets ge beurt, de boeren weer naar Den Haag zullen trekken, leek weinig in druk te maken. "Er gebeurt heus wel wat, ik ben me al aan het verzet ten tegen de voorstellen van de Eu ropese Commissie", aldus Braks. Voor eventuele demonstranten had de minister, die rechtstreeks uit Den Haag kwam, nuttige informatie: "Het binnenhof is nu leeg....", tot slot overhandigde Varekamp een mandje met Europese landbouwpro dukten en het pamflet met COPA- eisen. De kleur van het pamflet bracht hem tot de opmerking dat het een 'rode kaart' betrof. Braks wenste het niet zo te zien. "Volgens mij is het oranje". Met een vriende lijke groet vertrok hij vervolgens naar zijn Europese collega's. De teleurgestelde voorzitter van de akkerbouwcommissie van de ZLM de heer Jan Geluk: We werden over al op een afstand gehouden. We konden nergens bij komen. De orga nisatie was niet goed. "We hebben minister Braks niet eens gezien". In dergelijke bewoordingen gaf ook de sekretaris van de kring West Zeeuws Vlaanderen de heer Jo Risseeuw zijn indrukken weer. "Zeer te leurstellend". Jan van Liere AKS.FSSfiiBt Enkele beelden tijdens de demonstratie in Luxemburg. Op de foto links enkele ZLM-ers met midden de heer D. Dees, rechts J. Risseeuw uit Breskens en net zichtbaar achter Risseeuw,, de voorzitter van de akkerbouwcommissie, de heer J. Geluk. Op de foto rechts overhandigt de KNLC-voorzitter M. Varekamp de Copa-resolutie aan minister Braks. De situatie in de akkerbouw kreeg ook tijdens de bestuursvergade ring van 18 april weer veel aandacht. Er werd nog eens duidelijk ge wezen op de noodzaak van maatregelen op de korte termijn. Het KNLC-bestuur maakte zich tevens zorgen over een mogelijk verdwij nen van de gelegenheidsarbeid. De voorzitter van het KNLC deed kort verslag van de manifestatie in Luxemburg, waarover u elders meer kunt lezen. Hij is er nog steeds niet gerust op dat in de onder handelingen van de landbouwministerraad van de EG de stabilisato ren op granen buiten werking worden gesteld. Het resultaat van de onderhandelingen is bekend op het moment dat deze krant in de bus ligt. Varekamp ging tevens in op de resul taten van de GATT-onderhandelin- gen (wereldhandelsoverleg). Er ligt een voorstel op tafel, waarin staat dat op korte termijn alle steun moet worden bevroren. Verder zal op de langere termijn alle exportgerichte steun steeds verder verlaagd worden. Hij heeft zelf het gevoel dat er niet veel vooruitgang is geboekt. Maar men praat weer. Belangrijk is echter dat het EG-beleid zijn zelfstandige positie behoud. Een vervelende bij komstigheid is dat alle prijzen in Amerikaanse dollars worden uitge drukt. Dit maakt het hele systeem van vrije wereldhandel vrij kwetsbaar. Landbouw politieke heroriëntatie De vergadering was bang dat de toe gezegde sectorvisie akkerbouw die op het ogenblik wordt voorbereid door het Landbouwschap, te pover zou worden. Deze visie mag geen verdieping en/of verbreding van het akkerbouwactieplan worden. Ook historische feiten horen er niet in huis. Er moet een nieuwe landbouw politieke benadering in verwoord worden. Daarbij is geen enkele mo gelijkheid uitgesloten. Volgens het KNLC kan dit dus ook vervanging van het huidige meer marktgerichte beleid betekenen. Er werd op gewe zen dat deze landbouwpolitieke her oriëntatie een eigen beleid moet wor den van de 3-CLO's in het algemeen en van het KNLC in het bijzonder. "We mogen ons in dit plan niet ver schuilen achter Brussel of andere on derhandelingen ver weg", was de mening van het bestuur. De sector bereidt deze landbouwpolitieke be nadering voor, die midden juni zal verschijnen. Vrijdag 21 april 1989 Korte termijnen De akkerbouwers die nu in nood zit ten hebben echter op dit moment niets aan een verandering van het be leid. Daarom komt het KNLC bin nenkort met een eisenpakket. Hierin staan de maatregelen waarmee ak kerbouwers, direct geholpen zouden zijn, zoals een hectaretoeslag, een zwemvestregeling, een forse investe ringspremie voor bedrijfsaanpassin- gen en een verbeterde braakregeling. Met de eisen kan druk uitgeoefend worden op de politiek en op minister Braks, zo nodig ondersteund met ac ties roept het KNLC de akkerbou wers weer op om deze eisen te on dersteunen. Politiek Ook op het politieke vlak is heel wat gebeurd. Het KNLC heeft het initia tief genomen voor een bezoek aan een aantal akkerbouwers aan de Ne derlandse landbouwvertegenwoordi- gers in het Europarlement. Op 11 en 12 april hebben negen vertegenwoor digers van de 3-CLO's langdurig gesproken met de heren Tolman (CDA), Louwes (VVD), Mulder (de opvolger van Louwes in het Euro parlement) en Woltjer (PvdA). De akkerbouwers hebben hun pro blemen met bedrijfseconomische cij fers ondersteund. Uit de gesprekken bleek dat de Europarlementariërs de situatie in de akkerbouw somber in zagen. De problematische situatie van de Nederlandse akkerbouwers leeft niet in het Europarlement. Een voorstel van de heer Tolman om het prijsjaar te verlengen haalde het bij voorbeeld niet eens in de landbouw- commissie. Een verbeterde braakre geling, volgens de heer Woltjer een tje die per land ingevuld moet wor den, is een van de mogelijkheden om de akkerbouwers te ondersteunen. Louwes noemde verder nog een quo tering op basis van het tweeprijzen systeem. Hij vond ook dat de boeren directe inkomenssteun niet meer moesten afwijzen. De delegatie kwam somber terug uit Luxemburg. Toch vonden ze dat het bezoek nut had gehad. "De Nederlandse Euro parlementariërs kunnen voor de stemming hun fracties nog eens in formeren over de situatie in de Ne derlandse akkerbouw", zei de heer Biersma, een van de KNLC-leden van de delegatie. Luxemburg - De 'boerenprijs' voor granen gaat dit jaar niet omlaag. Die garantie gaf minister Braks woens dag aan de Nederlandse boeren, op een moment dat de landbouwraad in Luxemburg de laatste hand legde aan een prijsakkoord voor het ko mend seizoen. Volgens Braks bewegen de markt prijzen zich op een zodanig niveau, dat er in Nederland helemaal geen granen in interventie meer worden genomen. De boeren zullen daarom niets merken van de stabilisator, die de interventieprijs met 3 procent drukt. Ook de verkorting van de in terventieperiode en de beperking van de maandelijkse opslagen gaat aan de Nederlandse agrariërs voorbij. Het enige dat je kunt zeggen is dat het vangnet wat lager komt te han gen", aldus Braks. Volgens hem zijn de Nederlandse graantelers daarvoor blind geweest, omdat ze -anders dan de melkveehouders- niet gewend zijn naar de markt te kijken. Gevraagd waarom hij dit niet meteen aan de boeren heeft verteld toen zij te hoop liepen voor zijn ministerie, zei Braks dat hij dit argument wel degelijk heeft gebruikt, maar dat er niet naar is geluisterd. Braks pleitte woensdag eveneens voor een volledige afbraak van de nog resterende monetaire ver schillen met Frankrijk, zelfs als West-Duitsland zich tegen afbraak blijft verzetten. Door het ontbreken van interventie is ook hier het nadeel voor de boeren nihil. De hogere restituties in Nederland trekken ex port uit andere landen aan. De kosten die dat met zich meebrengt moet Braks aan Brussel voorschie ten. Braks heeft er in de Raad bo vendien op gewezen dat deze gang van zaken fraude in de hand werkt en dat hij zich gezien de houding van de publieke opinie in Nederland geen nieuwe schandalen kan per mitteren. Compromis Het zag er woensdag naar uit dat de Bondsrepubliek inderdaad geen ver dere afbraak van monetaire verschil len in de graansector zal dulden. Kiechle zou dan 1,3 procent meer kunnen blijven betalen voor inter- ventiegraan. De Westduitse minister wil dit jaar alleen de stabilisator toe passen. Van bijkomende maatrege len moet Bonn niets weten. Land bouwcommissaris Ray MacSharry, zonder wie geen compromis moge lijk is, bleef zich tot woensdag echter koppig verzetten tegen versoepelin gen in het prijspakket. Alleen voor suiker wil hij nu wel terug van 5 naar 3% prijsdaling. Het ziet er verder naar uit dat alle melkproducenten over de eerste 60.000 kilo nog maar 0,5% medeverantwoordelijkheids heffing hoeven af te dragen. In ruil daarvoor verlangt MacSharry een daling van de boterprijs van 1 procent. Een voorstel van Frankrijk en Ier land om 1 procent quota-schorsing ongedaan te maken krijgt waar schijnlijk onvoldoende steun. Minis ter Braks is er wel van overtuigd dat de evenwichtspremie voor zetmeel dit jaar weer overeind blijft. De mi nimumprijs voor aardappelen gaat wel met 3 procent omlaag, om in de pas te blijven met de graanprijs. Italië, Engeland, Griekenland en West-Duitsland kondigden woens dag in min of meer duidelijke be woordingen aan dat zij een akkoord zullen torpederen als zij op het vlak van de mcb's hun zin niet zullen krij gen. Italië wil zijn boeren een 'ten dens tot prijsverhoging' bieden. En Griekenland wil de inflatie kunnen bijhouden. De Engelse minister wees erop dat de boereninkomens in zijn land de afgelopen jaren het sterkst is gedaald. En dat hij wat de prijzen zelf betreft geen eisen heeft gesteld. Maar de eisen van MacSharry om het verschil tussen de spilkoers en de groene koers van de Duitse mark voor granen volledig weg te werken wordt waarschijnlijk het centrale punt in de eindfase van de onder handelingen. Kiechle beweert dat hij zijn boeren vlak voor de Europese verkiezingen geen extra prijsdalin gen in de maag kan splitsen, maar vertrok woensdag naar Bonn voor nieuwe instructies. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 11