Prof.de Veer LEI: Deeltijdbedrijf kan belangrijke rol spelen bij noodzakelijke schaalvergroting Zeeuwse landbouw 3 ZLO wijzen CDA-politici op ernst situatie akkerbouw C.V.Z.-nieuws Afdeling Sociale Aangelegenheden KNLC verontrust over gelegenheidsarbeid "De noodzakelijke schaalvergroting in de Zeeuwse landbouw zou voor een belangrijk deel plaats moeten vinden binnen de bestaande bedrijfsstructuur. Grote gespecialiseerde bedrijven zouden zich kun nen vergroten door bij te pachten van deeltijdbedrijven waarvan de exploitant voor een belangrijk deel van zijn inkomen is aangewezen op een werkkring buiten de landbouw. Voor het overige zou dit deel tijdbedrijf een extensief bouwplan kunnen hebben. Deze ontwikke ling is vooral aantrekkelijk omdat de noodzakelijke schaalvergroting zo relatief eenvoudig is te financieren". Dit zei prof. dr. J. de Veer, de directeur van het Landbouw Economisch Instituut, woensdagmid dag op een PZC symposium over "De economische positie van Zee land binnen Nederland en Europa" in de Stadsschouwburg te Mid delburg. Volgens De Veer zijn de kansen voor uitbreiding van op verwerking geba seerde takken zoals de veehouderij en de glastuinbouw in het Zeeuwse niet zo groot. De beste kansen liggen er voor de opengrondteelten zoals fruit, boomteelt, groenten, sierge wassen, aardappelen en uien. Wel zal vooral bij de laatste twee gewas sen verbetering van de kwaliteit noodzakelijk zijn. Bovendien moet Zeeland zijn imago als het land waar het leven goed is, beter uitbuiten. Statisch karakter De directeur van het LEI constateer de dat de Zeeuwse landbouw door zijn structuur een relatief statisch karakter heeft. Ook op bedrijfsni veau vormt het beschikbare areaal een beperkende faktor: "Een groot deel van de bedrijven is te klein van omvang en te beperkt van areaal om de opvolger een perspectief op volle dig werk te kunnen bieden. Zeker twee derde van de huidige ca. 4.500 hoofdberoepsbedrijven verkeert wat dit betreft in de gevarenzone". Hij verwacht dat het aantal werkenden in de landbouw door de ongunstiger wordende perspectieven en door de produktiebeperking in de veehoude rij de landbouw in toenemende mate zal verlaten. Wat de economische vooruitzichten betreft verkeren we volgens hem thans in een overgangs fase waarin het landbouwbeleid in de EG moet worden afgestemd op het handhaven van een evenwicht tussen produktie en afzet. Dat kan bereikt worden door hetzij produk- tiebeheersing (quotaregelingen, uit produktie nemen van grond) hetzij door aanzienlijke prijsverlaging aan gevuld met inkomenstoeslagen. De Veer maakte de keuze niet maar vol gens hem komen ze er alle op neer dat het agrarisch inkomen verder onder druk komt. Verruiming vruchtwisseling Dat geldt in de eerste plaats voor de sterk beschermde akkerbouwgewas sen en de grondgebonden rundvee houderij. Daar deze produkten in het Zeeuwse een grote plaats innne- men zal de onderlinge konkurrentie om de afzetmarkt hier zeer scherp worden. "De meest efficiënte en ka pitaalkrachtige bedrijven en de ge bieden met de gunstigste voorwaar den hebben de beste kansen. Wat het milieu betreft verwacht de Veer dat de akkerbouw naast introduktie van geïntegreerde systemen niet ontkomt aan een verruiming van de vrucht wisseling... dus verdere schaalver groting. "Gezonde grond zal een schaars en kostbaar produktiemid- del worden", verwacht hij. Aan de afzetkant zullen de levensmiddelen concerns steeds nadrukkelijker hun eisen stellen aan prijs, kwaliteit en service. Om aan deze eisen tegemoet te komen zal de gehele keten van toelevering, produktie dienstverle ning en afzet aan deze eisen moeten voldoen. Deze eisen strekken zich vaak uit over alle fasen van produk tie, verwerking en afzet en vereisen samenwerking en onderlinge afstem ming tussen de opeenvolgende gele dingen. "Wie daaraan weet te vol doen en daarvoor waterdichte ga ranties weet te bieden die kan een sterke positie innemen". Eco-produkten Bij die efficiënte organisatie van grootschalige en gedifferentieerde produktie vormt de kwaliteit van de verbindingen in combinatie met de omvang van de regionale produktie- capaciteit een knelpunt voor een sterke uitbreiding van een op ver werking gebaseerde veehouderij en melkveehouderij. Wel zijn er goede kansen -zij het in bescheiden omvang- voor alternatieve veehou- derijprodukten zoals scharreleieren, en eco-produkten. daarbij kan het gunstig imago van Zeeland als land waar het leven goed is meer worden uitgespeeld. Ook voor glastuinbouw biedt de combinatie van ligging, ver keerssituatie en omvang geen gunsti ge uitgangspositie. Bovendien stuit men dan op de krappe zoetwater voorziening. Open grondteelten Volgens de Veer liggen de beste kan sen voor Zeeland in de toekomst in de opengrondteelten zoals de fruit en boomteelt, de vollegrondsteelt van groenten en siergewassen, en de klassieke gewassen aardappelen en uien. Daarbij zal het accent sterk moeten worden gericht op kwaliteit en afstemming op de marktontwik kelingen". Vooral bij aardappelen en uien zal daar meer zorg aan moe ten worden besteed". Aansluiten op de vraag van de grootwinkelbedrij ven en produktieverbetering zijn van belang."Vaak zullen daar initiatie ven worden ontwikkeld waar op re gionaal niveau met een goede orga nisatie van teelt, bewaring en bewer king goed op kan worden aangeslo ten. Een verdere regionale concen tratie lijkt de Veer noodzakelijk. Deeltijdbedrijf Volgens prof. de Veer zullen de hui dige en toekomstige veranderingen in het landbouwbeleid een verrui ming van de vruchtwisseling nood zakelijk maken en dat betekent gro tere arealen". De vraag is of dat zal leiden tot een sterke afname van het aantal bedrijven. Mogelijk zullen veel bedrijven worden voortgezet als deeltijdbedrijf waarbij de exploitant voor een belangrijk deel van zijn in komen is aangewezen op een werk kring buiten de landbouw. Deze laatste ontwikkeling tekent zich mo menteel wat af en de Veer lijkt dit een beter begaanbare weg. "Op deze bedrijven zou men zich dan moeten toeleggen op een extensief bouwplan of extensieve veehouderij waarbij men in het kader van een ruimere vruchtwisseling regelmatig een deel van de bedrijfsoppervlakte ter be schikking stelt van gespecialiseerde teeltbedrijven. Zo zou dat een ren dabel onderdeel kunnen zijn van de bedrijfsvoering van een deeltijdbe drijf waarvan de ondernemer zijn hoofdberoep buiten de landbouw heeft en zich vooral richt op een goed rendement van de grond. In de ogen van de heer de Veer zou zo'n ontwikkeling veel problemen oplos sen vooral wat betreft de financie ring van de bedrijfsvergroting. De noodzakelijke schaalvergroting zou dan voor een belangrijk deel plaats kunnen vinden binnen de bestaande bedrijfsstruktuur. "De bijdrage van de landbouw en daarmede verbon den activiteiten aan de regionale werkgelegenheid en inkomensvor ming zal bij deze ontwikkeling ver der teruglopen. Wat dit betreft zal Zeeland het vooral moeten hebben van de ontwikkeling in andere secto ren van bedrijvigheid. Maar een Prf dr. J. de Veer kleine levenskrachtige agribusiness die de sterke kanten van de Zeeuwse landbouw optimaal benut en goed is afgestemd op de moderne afzetka nalen lijkt hem een aantrekkelijker perspectief dan het handhaven van een zo groot mogelijke op de land bouw gebaseerde werkgelegenheid met weinig levensvatbaarheid op langere termijn. Tot slot van zijn betoog zei dr. de Veer van mening te zijn dat maatre gelen nodig zijn om de ernstige si tuatie in de akkerbouw te verlichten maar dat tenslotte aan ingrijpende aanpassingen in de structuur van de Zeeuwse landbouw niet te ontkomen zal zijn. "Ik denk niet dat men daar bij wonderen moet verwachten van nieuwe gebruiks- en afzetmogelijk heden van agrarische grondstoffen en zich in moet stellen op een be perkter speelruimte voor het EG- landbouwbeleid, zowel wat betreft de financiële ruimte als wat betreft het internationale kader. De Zeeuw se landbouw zal de problemen gro tendeels zelf moeten oplossen". De 3 Zeeuwse Landbouworganisaties hebben de CDA-delegatie die maandag op agrarisch werkbezoek was in Zeeland bij monde van hun voorzitter de heer H.G v.d. Maas deelgenoot gemaakt van de diepe bezorgdheid over de inkomenssituatie in de akkerbouw en over het EG-landbouwbeleid. Er bleek verschil van mening te zijn over de acu te ernst van de situatie. Waar de heer Van der Maas pleit voor een in- komenskompensatie voor de al enige jaren achtereen geleden verliezen is het CDA van mening dat de grens nu pas wordt bereikt. Daarmee geeft het CDA tevens te kennen nog niet warm te lopen voor de door de ZLM bepleite inkomenskompensatie. De heer Van Noord zei zeker tie via een beter marktbeheer. Ook wees hij erop dat de invulling van het akkerbouwaktieplan veel te lang zaam verloopt. (zie ook voorpagina) Afbraakbeleid Het gezelschap bracht o.m. een be zoek aan het aardappelsorteerbedrijl van Cebeco-Zuidwest in Middelburg. Algemeen direkteur J. Boeve van Cebeco-Zuidwest hield het gezel schap daar o.m. voor dat het af braakbeleid voor de akkerbouw ook zijn invloed heeft op de verwerkende agrarische industrie. "Er moet sterk op de kosten worden gelet en dat zei perspektief te zien voor de akker- bouwsektor in Nederland getuige o.m. het vele geld dat in ruilverkave lingen wordt gestoken. "Maar wel moet duidelijk zijn dat ook het ge bied erin gelooft. Het zuidwesten be wijst dat in ieder geval, zo zei hij te hebben geconstateerd. Wat betreft de milieu-maatregelen meent Van Noord dat nooit verder mag worden gegaan dan voor de sektor haalbaar en betaalbaar is. En er moeten alter natieven zijn. Ook het Borgstellings fonds mag haar beleid volgens Van Noord best wat verruimen. "Een eventueel verlies ten behoeve van de akkerbouw zou geen ramp zijn. Die sektor heeft het Borgstellingsfonds nog nooit iets gekost." Van Noord zei ten slotte van mening te zijn dat de Kleinschaligheid toeslag niet mag worden afgeschaft. Dat zou opnieuw een klap zijn voor de landbouw. De heer Van der Maas hield het gezel schap politici voor, dat wordt gepleit voor breedwerkende investe ringsteunregelingen en een inko menskompensatie in ekonomische zin. "Ter overbrugging van de huidi ge moeilijke periode en om te kun nen investeren voor de noodzakelijke bedrijfsaanpassing." Volgens de 3 ZLO-voorzitter kan dat niet door de door het CDA geopperde kompensa- 10 werkt bij ons relatief sterk door op de werkgelegenheid." Hij hield een pleidooi voor een consistenter EG- beleid m.b.t. de plantaardige eiwit- produktie. "Anders dan bij granen blijft immers de gehele steun voor de peulvruchten in de EG." De direkteur wees ook op het gevaar van verder dalende graanprijzen. Dit heeft tot gevolg dat akkerbouwers in de ons omringende landen ook aard appelen gaan telen en daarmee wordt een sterke tak bij ons aangetast. Er is verder de onderlinge afhankelijkheid van de sektoren: lagere graanprijzen hebben ook nadelige konsekwenties voor de veehouderij. De direkteur van de Aardappel BV de heer A. Bierens vertelde de CDA- ers dat het aardappelbedrijf uit o.m. milieuo-verwegingen druk werkt aan het kweken van AM-restistente ras sen. "Ook aan kwaliteit en afzet wordt veel gedaan. Ten gerieve van het publiek komt de Aardappel BV binnenkort op de markt met een 1-kg verpakking voor aardappelen. Bierens vertelde dat de kwaliteitsnor men bij de Aardappel BV nog aan zienlijk zullen worden verscherpt. Hij verwacht een groeiend markt aandeel in Nederland maar daar zal eerder een merknaam dan de naam Bintje haar bijdrage aan geven. Bij de appels heeft de Jonagold de eerste plaats overgenomen van de Golden Delicious: 163 ton, op de tweede plaats de Gloster met 163 ton en pas op de derde plaats de Golden Delecious met 158 ton. Een trend die de komende jaren steeds sterker zal worden de afname van het aanbod Golden Delicious en de toename van Jonagold en Gloster. De prijsvor ming bij de appels blijft op hetzelfde niveau gehandhaafd. De prijsver schillen bij de Jonagold blijven groot, de kleur en ondergrondkleur bepalen de opbrengstpartijen. Het is duidelijk merkbaar dat de beter ge kleurde partijen nu geruimd worden. De prijsvorming van de Conference is weer verbeterd de prijsdaling is van korte duur geweest. De verkoop van de maat 65/75 gaat stroever dan de maat 55/65, de kleinste maat handhaafd zich op een hoog niveau. De export van de grote maten van de Gloster verloopt vlot, de prijsver schillen tussen de maten zijn zeer klein. Het gezelschap politici op werkbezoek bij Cebeco-Zuidwest. De Afdeling Sociale Aangelegenhe den (ASD) heeft in de vergadering op 10 april haar goedkeuring gege ven aan de nieuwe tweejarige tuinbouw-cao, die is afgesloten met de voedingsbonden. Het hoofd bestuur van het KNLC stemde in met het akkoord onder voorwaarde dat ook de ASA er zijn goedkeuring aan zou hechten. De afdeling sprak zijn verontrusting uit over recente uitspraken van de Centrale Raad van Beroep (CBS). Deze hebben de "meldingsplicht" bij gelegenheidsarbeid onderuit ge haald. Meldingsplicht Recente uitspraken van de Centrale Raad van Beroep (CRB) hebben de zgn. "meldingsplicht" bij gelegen heidsarbeid onderuit gehaald Het KNLC zal op korte termijn zijn standpunt over gelegenheidsarbeid moeten formuleren. Daarna zal men tot eengezamenlijk 3 CLO- standpunt dienen te komen. Vervol gens kan in het ASF-bestuur een constructieve en positieve beslissing worden genomen die het mogelijk maakt dat het eigenlijke gelegen heidswerk, waarvoor de wet bedoeld is, behouden kan blijven. Niet alleen in het belang van de bedrijven die in een piekperiode van gelegenheidsar beid gebruik willen maken maar ook in het belang van scholieren en huis vrouwen die er in die bewuste perio de een vakantiecentje willen bijver dienen. Gelegenheidsarbeid In een brief aan het bestuur wees de ZLM (Zuidelijke Landbouw maat schappij) het KNLC-bestuur op de toenemende problemen in de gele genheidsarbeid. De inzet van huis vrouwen voor de fruitpluk lijkt bij de huidige stand van zaken niet meer mogelijk. Het bestuur van het KNLC is van mening dat er alles aan gedaan moet worden om de gelegen heidsarbeid te behouden. Desnoods met een basisvrijstelling of een for faitaire regeling. In de bestuursvergadering van 2 mei zal het KNLC zich nader beraden over deze problematiek. Vrijdag 21 april 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10