Hoe werkt de nieuwwaarde-klausule? Start nieuwbouw Verzekeringen ZLM Bijzondere voorwaarden casco 1988 Was een positief jaar voor Verzekeringen ZLM Vragen van verzekerden In bijzijn van medewerkers van Verzekeringen ZLM Stel, u komt in een voor u onbekende stad. Waar gaat u dan naar toe om informatie over die stad? Juist, in Nederland gaat u naar het VVV. Maar in Verzekeringsland? Als verzekerde bij Verzekeringen ZLM komt u naar ons toe, naar het VVV van Verzekeringen ZLM, waarbij de letters VVV (kunnen) staan voor: Vragen Van Verze kerden. Nieuwwaarde-klausule Heel wat vragen kwamen de laatste tijd binnen over de nieuwwaarde klausule. Niet zo verwonderlijk ei genlijk, want met de invoering van het nieuwe motorrijtuigenreglement per 1-1-1989 is ook de nieuwwaarde- klausule aangepast. En omdat een deel van deze klausule voor meerde re uitleg vatbaar bleek, hebben we de klausule onlangs duidelijker om schreven. Hieronder staat de volledi ge tekst afgedrukt van art. 3d. van de Bijzondere voorwaarden Casco van het Motorrijtuigen Reglement. Artikel 3d Nieuwwaarde klausule In aansluiting op lid a, b en c van dit artikel geldt voor een personenauto, die - een nieuwwaarde (dit is de katalo- gusprijs voor dat type en die uitvoe ring, inklusief afleveringskosten, an- tiroestbehandelingen en accessoires, met uitzondering van geluids-, zend en/of ontvangstapparatuur en trek haak) heeft van maksimaal ƒ50.000,— inklusief BTW en - op de schadedatum niet ouder is dan zesendertig maanden en waar van de belanghebbende de eerste ei genaar is en - welke auto niet eerst door de dealer als demonstratieauto is gebruikt, geldt de volgende afschrijvingsre geling: 1. ontstaat de schade binnen twaalf maanden na datum van afgifte van het kentekenbewijs deel 1dan vindt geen afschrijving plaats; de uitke ring bedraagt dus 100% van de dan te betalen nieuwwaarde; 2. ontstaat de schade na de twaalfde maand en binnen uiterlijk de zesen dertigste maand na datum van afgif te van het kentekenbewijs deel 1, dan bedraagt de afschrijving, uit gaande van de nieuwwaarde en gere kend vanaf de zevende maand na de datum van afgifte van het kenteken bewijs deel 1: - 1% per maand over de eerste ƒ15.000,— en - 1,5% per maand over het bedrag dat deze ƒ15.000,— te boven gaat en - 0,25% van de nieuwwaarde over el ke duizend afgelegde kilometers; 3. een deel van de maand wordt als volle maand beschouwd; 4. indien de vaste afschrijvingswaar- de lager is dan de dagwaarde, dan zal de dagwaarde worden uit gekeerd; 5. indien de reparatiekosten meer bedragen dan 2/3 van de in sub 4 ge noemde dagwaarde, kan de verze kerde aanspraak maken op vergoe ding op basis van totaal verlies on geacht de opbrengst van de restan ten. De op deze wijze vastgestelde schadevergoeding wordt uitgekeerd ook indien, in afwijking van artikel 2 lid b van de Bijzondere Voorwaar den, het verzekerde bedrag daardoor wordt overschreden. Deze nieuw- waarderegeling geldt niet voor de tij delijk vervangende personenauto volgens artikel 4 van de Algemene Voorwaarden. Accessoires zijn slechts meeverze kerd als deze nadrukkelijk zijn opge geven en in de verzekerde som zijn opgenomen. Vergoeding zal slechts tegen dagwaarde kunnen ge schieden. 'Gelukkig zijn we zo verstandig ge weest onze nieuwe auto bij Verzeke ringen ZLM te verzekeren Deze tekst vervangt de in genoemd reglement (regl. MO-12-88) afge drukte tekst. Voor wie geldt de nieuwwaarde klausule? Allereerst alleen voor diegenen die met hun voertuig casco of W.A. casco (All Risks) verzekerd zijn. Verder moet dat voertuig een perso nenauto zijn. Helaas, eigenaren van een grijs kenteken, uw auto valt on der de kategorie 'bestelauto'. In welke gevallen geldt de nieuw waarde klausule? Voordat u aanspraak kunt maken op de nieuwwaarderegeling moet aan drie voorwaarden tegelijk zijn voldaan: A - nieuwwaarde maks. ƒ50.000, B - maks. 3 jaar oud en u bent le ei genaar C - geen demonstratie-auto Ad. A. Wat allemaal onder de nieuwwaarde valt, staat opgesomd in de tekst van genoemd artikel. De katalogusprijs de prijs inklusief BTW volgens het boekje op datum van aankoop ekstra aangebrachte accessoires. Dus niet de prijs die u met korting of inruil hebt bedongen. Ook voor de ondernemer geldt in klusief BTW, ondanks het feit dat hij eksklusief BTW krijgt uitgekeerd. Ad. B. Het eerste eigenaar zijn geldt ook voor uit het buitenland inge voerde (nieuwe) auto's. Ad. C. Als uitzondering mag de au to wel op naam van de dealer hebben gestaan, maar in geen enkel geval als demonstratie-auto zijn gebruikt. Als aan deze voorwaarden is vol daan dan geldt: 1. Bij een schade binnen één jaar geen afschrijving. Bovendien is de uitkering gelijk aan de nieuwwaarde op schadedatum. Voorbeeld: Op aankoopdatum 1-1-1989 heeft een auto een nieuw waarde van ƒ25.000, Op schadedatum 31-12-1989 heeft auto een nieuwwaarde van ƒ27.500,— Schade valt binnen 12 maanden, dus uitkering ƒ27.500, 2. Bij een schade in het 2e of 3e jaar een vaste afschrijving vanaf de 7e maand, uitgaande van de nieuw waarde op schadedatum. De vaste afschrijving is 1% per maand over de eerste ƒ15.000,van de nieuw waarde en 1,5% per maand over de rest ervan, alsmede 0,25% van de nieuwwaarde over elke duizend af gelegde kilometers. Voorbeeld: Op aankoopdatum 1-1-1989 heeft auto een nieuwwaar de van ƒ25.000, Op schadedatum 31-12-1990 heeft auto een nieuwwaarde van ƒ27.500,— Kilometerstand 20.900 Afschrijving: 18 mnd x 1% x ƒ15.000,— ƒ2.700,— 18 mnd x 1,5% x ƒ12.500,— ƒ3.375,— 0,25% x ƒ27.500,— x 20 ƒ1.375,— Totale afschrijving ƒ7.450, Uitkering ƒ27.500,— - ƒ7.450,— ƒ20.050,— 3. Bij de bepaling van het aantal maanden worden een deel van een maand als hele maand gerekend. Voorbeeld: Aankoopdatum 1-1-1989 Schadedatum 3-3-1989 Aantal maanden: 3 4. Nu kan het voorkomen dat een auto op schadedatum een hogere D. Heuseveldt dagwaarde heeft dan de waarde vol gens vaste afschrijving. Uiteraard heeft verzekerde dan recht op de hoogste waarde. Voorbeeld: Zie berekening bij punt 2. Afschrijvingswaarde is ƒ20.050, Stel dagwaarde op 21.000, Verzekerde krijgt dagwaarde uit gekeerd 5. Nu nog de allerlaatste voorwaar de: u kunt pas aanspraak maken op deze regeling als de reparatiekosten meer zijn dan 2/3 van de dag waarde. Voorbeeld: Dagwaarde ƒ21.000,x 2/3 ƒ14.000,— U kunt aanspraak maken op deze re geling als de reparatiekosten hoger zijn dan ƒ14.000, Bovendien zal volledige uitkering worden verstrekt als door toepassing van deze regeling de verzekerde som wordt overschreden. Voorbeeld: Zie berekening bij punt 1. De uitkering ligt in dit voorbeeld ƒ2.500,hoger dan de verzekerde som. Hopelijk bent u met bovenstaande wat meer wegwijs geworden in het woud van de kleine lettertjes binnen Verzekeringsland. Maar mocht u nog vragen hebben, bel of schrijf dan gerust naar het VVV van Verze keringen ZLM. D. Heuseveldt Vooruitlopend op de in mei te publi ceren definitieve jaarresultaten laten wij onze leden/verzekerden weten: De premie-omzet steeg met 15,2% tot 55 miljoen gulden en de provisie inkomsten uit bemiddeling stegen met 5,7% tot 685.700,De tota le branche resultaten verbeterden met 61% tot 697.465,Doordat met name de letselschaden sterk stij gen werd ten laste van het jaar 1988 een extra voorziening getroffen. De schadereserve steeg met circa tien miljoen gulden tot ruim 42 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat na be lasting steeg met 17% tot 2.686.974,—. Het branche resultaat motorvoertui gen W.A. verslechterde; dat van mo torvoertuigen kasko verbeterde, doch per saldo werd een kleine ver slechtering geboekt. Door de geno men premiemaatregelen per 1 janua ri 1989 wordt voor 1989 een verbete ring verwacht. Het personeels bestand groeide met negen tot 57 personen. De kosten stegen hierdoor in absolute zin aanzienlijk, doch in relatie tot de premie bleven de kosten gelijk met het vorige jaar. 9 Vrijdag 14 april 1989 bestuursleden en medewerkers van architect en aannemer, kregen na af loop een poster van het nieuwe kan toor alsmede een bos bloemen. Het ligt in de bedoeling dat het nieuwe kantoor van Verzekeringen ZLM in het voorjaar van 1991 wordt opge leverd. Bij de foto's: Hieronder: Eén en al bedrijvigheid op het bouwterrein aan de Ringbaan West. Het nieuwe kantoor van Ver zekeringen ZLM biedt straks plaats voor 100 medewerkers. Linksboven: Direkteur van Verzekerin gen ZLM, de heer H. Doeleman Hzn, houdt een oogje in het zeil. De onthulling van het bord verliep zon der problemen. De nieuwbouw is be gonnen. De kop is eraf. Linksonder: Medewerker de heer Zuid- weg heeft de Zeeuwse vlag gehesen. Kollega's volgen de ceremonie op de voet. toor van Verzekeringen ZLM, dat zal verschijnen aan de Ringbaan West/van Hogendorplaan te Goes. De onthulling van het bord (met na men van bedrijven die bij de nieuw bouw betrokken zijn en een afbeel ding van het kantoor) werd verricht door de heer L. van Nieuwenhuyzen (voorzitter) en de heer H. Doeleman Hzn (direkteur). Beiden waren voor deze gelegenheid uitgerust als echte uitvoerders. Verder hesen de afdelings- hoofden van Verzekeringen ZLM de vlag van de Provincie Zee land, de Provincie Brabant, onze na tionale drie-kleur en de vlag van Verzekeringen ZLM. Alle aanwezigen, waaronder De medewerkers van Verzekeringen ZLM waren half maart getuige van de onthulling van een bord waarop het nieuw te bouwen kantoor van Verzekeringen ZLM staat afgebeeld. Met de onthulling van het bord werd een symbolisch startsein gegeven voor de bouw van een nieuw kan

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9