praktijk <vidcefoj 'ezien Verzoek terugbetaling ingehouden mvh granen kan tot 30 april Meer veehouders dan verwacht telen aardappelen op kontrakt Weer eens een tussenstop Hinderwet voor Van der Have! Voorgenomen sluiting Suiker Unie fabriek slaat in als een bom Zoals dat meestal gebeurt met onze werkzaamheden in het voorjaar heb ben we weer eens een tussenstop. Ook in onze WESTHOEK komt het zelden voor dat alles achter elkaar kan gebeuren. Vooral dit voorjaar gaat het zeer moeilijk een goed zaad- bed te krijgen, de struktuur is na weer een winter zonder vorst zeer slecht. Zo zelfs dat een boer die op zeer zware grond boert, afgelopen week zei nog zo'n winter en ik geef alles op voor de braakligging. Bovenop was het bikkelhard en en kele centimers daaronder kluit. Van alles is uitgeprobeerd om het goed te krijgen, en kon er dan gezaaid wor den, direkt er achter met de weer eens van stal gehaalde Cambridge rollen. Nu na de gevallen regen ziet het er aardig uit. We zullen echter gedurende het groeiseizoen toch nogal eens een buitje nodig hebben. De eerste sporen van de sproeima- chines op de gezaaide percelen bie ten en uien zijn ook al weer zichtbaar. Direkt na het zaaien is het, indien mogelijk het beste om de bodemher biciden toe te passen. Maar met wind richting e.d. is het altijd oppassen, ook als het nat is kan spoorvorming lastig zijn. Enkele percelen aardap pelen zijn er gepoot. Om een goed pootbed te krijgen zal de nodige moeite kosten, vooral op de zwaar dere gronden zal weer veel geduld nodig zijn. Als er toch eens geen goede werktui gen waren voor de grondbewerking hoe moest het dan. Echter mul ma ken gaat nog steeds niet en dat heb ben we toch nodig. Op de kleigron den is het toch wel een goede zaak onze organische stofvoorziening op Na het prachtige weer van de paas dagen heeft de winter opnieuw zijn intrede gedaan in OOST-ZUID- BEVELAND. Niet in alle zaken is dit een slechte zaak. De meeste bloe sem die nog maar net of nog niet open is bij boomgaarden en kassen wordt hierdoor geremd en er treedt geen nachtvorstschade op. De meeste voorjaarswerkzaamheden als kunstmest strooien en zaaien zijn achter de rug. Ook zijn al veel bieten gezaaid. En kelen dachten reeds aan aardappelen poten, de verleiding was groot, doch de ondergrond was zeer slecht en het was nog erg vroeg! Ook voor de ont wikkeling van een aantal gewassen is het een goede zaak dat alles nog eens geremd is zodat bijvoorbeeld roesten en schimmels die ook in ons gebied op de vroegst gezaaide graanperce- len al aanwezig waren, in hun ont wikkeling geremd zijn. De grond was bovenop goed droog en heel erg hard, zodat het niet mee viel een mooi zaaibed te verkrijgen voor het zaaien van bieten en uien. De gemeente Reimerswaal heeft de hinderwetvergunning afgegeven aan het Koninklijk Kweekbedrijf Van der Have. Als enkele mensen die reeds eerder bezwaar maakten niet meer reageren op de tekst dan ko men wij als boeren uit de omgeving er zeer bekaaid vanaf. Het spoelwa ter van de bemonsterde bieten van de proefpercelen loopt door de Zim- mermanpolder en de Frederikapol- der naar de afwatering in Bath met een zo hoog mogelijk peil te houden. Groenbemesters, stro hakselen, aan gevuld met organische mest draagt toch wel veel bij wat de struktuur be treft. De percelen tarwe die al vroeg stikstof hebben gehad staan er voor de tijd van 't jaar goed bij, weinig plekken er in door piasvorming e.d. Gelukkig dat het heeft geregend voor de percelen waar de stikstof la ter is gestrooid, die stand was ma gertjes en geen kleur. Maar nu met vocht en temperatuur is dat weer snel ingehaald. Zo te horen zullen we zo weer de tar we moeten gaan bespuiten daar er meeldauw en roestprobl.emen in aan tocht zijn. Het ene ras is daarvoor gevoeliger als het andere. Dat is in het groeiseizoen toch zo, elke dag sta je weer voor nieuwe verrassingen dan hier voor spuiten en dan daar voor, het vergt bijzonder veel aan dacht en zorg, om op tijd de juiste beslissing te nemen. Er zijn altijd nog wel middelen waarmede korrek- ties mogelijk zijn, maar extra kosten moeten zoveel mogelijk vermeden worden. Ook al omdat het milieu zo in de belangstelling staat, moeten we er extra voor oppassen, de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. In de media wordt de landbouw nog al eens onvriendelijk afgeschilderd. Alles is vergif waar wij mee omgaan. Elke dag moeten we, dat horen en le zen. 't Lijkt me goed al wat er an ders in onze samenleving gebeurt eens op een rijtje te zetten en ook eens via de media ter kennis van het publiek te brengen. Laten we hopen met alle zorgen die er zijn, en die zijn er op 't moment in een bepaald gebied, dat we een goed groeiseizoen tegemoet mogen gaan met toch plezier in ons werk. alle misschien eventuele besmettin gen van dien aanwezig. Uit deze sloot wordt veel gespoten? Op de kunstmatige infektie met roestspo- ren aangebracht op de graanproef- velden heeft deze vergunning geen vat. Er wordt van uitgegaan dat nooit schade hierdoor zal optreden. Eravordt elk jaar met verschillende fysio's gespoten zou er nooit iets van op onze gewassen komen? Zou er nooit eens iets overwinteren op waardplanten in de buurt? Er zijn nu kassen geplaatst die niet volledig luisdicht schijnen te zijn. Om dergelijke kassen, de zogenaam de PI 2-kassen, wel te eisen vond men te ver gaan. Heel het DN A-onderzoek kan ik niet overzien, maar dat het niet alleen ze geningen mee zal brengen daar vrees ik toch ook voor. Ooit komen deze planten buiten de kassen terecht. Zal hier ooit schade door ontstaan! De natuur heeft op alles een antwoord. Bij schade zullen de gedupeerden dit moeten bewijzen. Wordt het geen tijd dat de bewijslast van het tegen deel bij de veroorzaker komt te lig gen. Hoe de schade dan geregeld zal worden komt in het hele stuk niet voor. Wie van ons boeren kan dit nog overzien. Het is haast al niet moge lijk bij levende organismen het oor zakelijk verband aan te tonen. Mijns inziens zou er een milieu- effektrapportage moeten komen, waarin nu een soort nul-fase vast gesteld wordt. Misschien ligt hier een taak voor de provincie? Niet alleen op de kleigronden maar ook op de zandgronden in WEST BRABANT ZUID moet dit jaar ex tra gereden worden om een goed zaaibed te krijgen. Normaal is een bewerking met een triltand met 1 verkruimelrol voldoende. Vooral bij schraal drogend weer moet direkt na het ploegen het land zaaiklaar ge maakt worden omdat anders de klui ten niet meer fijn te krijgen zijn. Erg natte periodes en steeds zwaardere werktuigen werken deze struktuur in de hand. Van het totale areaal suikerbieten dat in ons gebied gezaaid gaat wor den was totdat het begon te regenen een kwart gezaaid. Steeds meer bie tentelers worden er wat huiverig van om vroeg te zaaien. Na een groeiza me week rond eind maart volgen meestal een paar weken met koud zuur weer met de kans dat na een zware bui de grond dichtslaat. Ge bleken is trouwens ook dat bij wat later uitzaaien de onkruidbestrijding beter verloopt. In veel gevallen wordt de bespuiting vooraf met een Het gesprek van de dag in akker- bouwkringen, in "HET LAND VAN AXEL", was uiteraard de voorgenomen sluiting van de fabriek van Suikerunie in Sas van Gent. Niet geheel onverwacht, alhoewel het bestuur het in eerste instantie nog als een mogelijkheid bestempelde op de laatste kring en subkring vergade ringen. Wel sloeg het in als een bom, dat slechts gedurende één campagne nog bieten in Sas verwerkt zullen wor den. Of het besluit nu wel of niet op de meest demokratische wijze is ge nomen laten we hier in het midden, maar het is wel een feit dat het zeker niet de meest sympathieke wijze is geweest. Veel leden en leveranciers Graanproducenten die in de periode van 1 mei 1986 t/m 27 mei 1988 der den hebben ingeschakeld voor het verwerken van graan dat ze vervol gens van dezelfde afnemer weer als mengvoer terugkopen, kunnen in aanmerking komen voor terugbeta ling van de ingehouden medeverant woordelijkheidsheffing (mvh). De vergoeding is alleen van toepassing voorzover de ingehouden mvh niet is bodemherbicide weggelaten. Tijdens de opkomst enkele malen spuiten met een lage dosering geeft vaak een beter resultaat te zien. Toch nog meer melkveehouders dan was verwacht gaan dit jaar op kon trakt aardappelen telen. Voor 11 cent per kg veldgewas zijn diverse kontrakten afgesloten. Het Bintje pootgoed is aangekocht voor 1,25 per kg. De traditionele aardappehe- ler fronst wel even de wenkbrauwen als hij deze prijs hoort maar de vee houder geeft een andere uitleg. Wanneer er na het rooien, na aftrek van kosten, voldoende overschiet om elders 1 ha snijmaïs terug te ko pen dan is de teelt al heel goed geslaagd. Qua werk maakt het wei nig verschil omdat de loonwerker al les uitvoert. Een meegenomen voor deel bij dit bouwplan is verder dat snijmaïs de grond veel meer uitpiert dan aardappelen. Deze ontwikkeling binnen de veehouderij zorgt ervoor dat het areaal aardappelen op de zandgronden zeker niet zal dalen. Misschien zelfs nog wel stijgen om hebben van oudsher banden met de ze fabriek, immers, het is hun fa briek altijd geweest. De sluiting zal het gevolg zijn van beslissingen op puur ekonomische grondslag, uiter aard wel. In deze keiharde zakenwereld is geen plaats ingeruimd voor nostalgie, of emotionele gevoelens. Toch blijft het daar niet alleen bij. Ook voor de werkgelegenheid, uiteraard de mede werkers op de fabriek, maar ook veel boerenzoons die of zelf of via de loonwerker in het bietentransport meedraaiden is dit een slechte zaak. En de veel aangeprezen toegevoegde waarde aan de geteelde produkten krijgt een deuk, want zo'n 30% van de suikerbieten werden hier nog per "boerentraktie" aangevoerd. gekompenseerd via de bestaande steunregeling aan kleine graanpro ducenten. Dit heeft minister Braks besloten naar aanleiding van een re cente uitspraak van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Volgens het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten (HPA) te Den Haag kan een eventuele te ruggave van de ingehouden mvh al leen betrekking hebben op partijen dat het voor enkele handelaren wel interessant is om aardappelen onder te brengen. De voorwaarde dat eind augustus voor een cent meer gerooid wordt maakt het gezien de mestpro blematiek aantrekkelijk. Het land kan dan zonder struktuurbederf be mest worden en van een groenbe- mester voorzien. Onze streekgenoot Nijpels is aan gaande de milieumaatregelen ver strekkende voorwaarden aan het voorbereiden. Voor het gehele pro- duktieproces zal dit zware financiële offers vergen maar de rentabiliteit hoeft niet in gevaar te komen. De minister stelt voor dat de extra gemaakte kosten doorberekend kun nen worden in het gefabriceerde pro- dukt. Op zich nog niet zo'n gek voorstel om het milieu schoon te houden, maar Nijpels vergat om de land- en tuinbouw erbij te noemen. Als vanzelfsprekend moeten kosten die gemaakt worden in de milieu sfeer, op de landbouwbedrijven, doorberekend kunnen worden in de opbrengstprijzen. Ander nieuws, maar dat is niet zo bekend, is dat voor de aangevraagde administratieve kavelruil tussen ka naal en Braakman (Midden-Zeeuws- Vlaanderen) onlangs door de C.L.C. een zienswijze is uitgebracht voor het gebied. Zo'n zienswijze bevat een groot aantal adviezen, en wordt gezonden aan tal van instanties. En dan waren er natuurlijk de gewo ne werkzaamheden, tijdelijk stilge legd door de regen, die overigens voor de pasgezaaide produkten wel welkom was gezien de struktuur van de grond. De sneeuwbuien van afgelopen week kwamen uiteraard niet van pas, vooral voor de fruittelers niet, want veel snoeiwerk lag er nog te wachten. die -in verwerkte vorm- van dezelfde afnemer worden betrokken als waar aan de partij is geleverd. Bovendien moet het in principe om dezelfde partij gaan. Graanproducenten die menen in aanmerking te komen voor terugbe taling moeten voor 30 april a.s. een verzoek indienen bij de distriktsbu- reauhouder (dbh). Hiervoor bestaan speciale formulieren die men bij de dbh kan verkrijgen. Nadat de vóór 30 april a.s. ingediende verzoeken akkoord bevonden zijn, zal het mi nisterie van landbouw tot terugbeta ling van de ingehouden mvh over gaan. Deze betaling zal voor 30 juni dit jaar plaatsvinden. Het Land bouwschap vindt de uiterste datum van 30 april te kort. "Er zit 90% van de bieten in de grond", zei de loonwerker. Hij kan het weten. Hij rijdt polder in, polder uit, bekijkend en bere kenend wat er nog te doen is voor z'n personeel en werktuigen. Wat er nu nog over schiet zijn voor een groot gedeelte de aard appels. Slechts hier en daar zie je een verward stukje ruggen. De frees zal de rechtlijnigheid nog aan moeten brengen. Met de struktuur van de grond is het nog steeds geen 100%. Ook geen 80%. Maar dank zij de moderne machines krijgt men een zaai- of pootbed. Verder zien we een weelderige wintertarwestand. Daar zit de groei goed in. Met een milde voorjaarswind wuift en waait dit jonge groen en geven de polders een lentegezicht waar een ieder van kan genieten. Ook de vroeg gezaaide gerst helpt daar aan mee. De afgelopen week werden wij aangesproken of we donateur wilden worden van de stichting Vliet en Ommelanden. De kosten vielen wel mee, 20,per jaar. Dat is te betalen. De bedoeling van de stichting was het waarbor gen en verbeteren van het eco systeem in ons gebied en nog veel meer heel mooie leuzen. Eerst de Van Dale maar weer eens opgezocht. Je weet wel wat ecologie zo ongeveer betekent, maar voor de zekerheid... "Leer der wisselwerking tussen de orga nismen en hun omgeving", levert ons het woordenboek. Daar moet de boerenstand het van hebben zou je denken. In de stichting zit echter geen enkele boer. Bevreemd ga je dan vra gen. Wat willen jullie nu en dan komt de aap uit de mouw. Het Hoogheemraadschap kan al les niet bijbenen. Er wordt te snel gevaren op de Vliet. Er worden boten gemeerd. Er wordt een mestput gelegd, met vergunning, maar het bederft wel m'n uit zicht. Er wordt teveel gejaagd. De boeren een beetje in de gaten houden wat ze spuiten en of ze hun kunstmestzakken niet in de fik steken. Wij zijn een stichting. Wij behoeven geen verantwoor ding af te leggen aan onze leden, want we hebben donateurs. Op ons gezegde van, daar zijn toch mensen voor", werd een beetje gelachen. "Ook die komen daar niet aan toe". Na goed nagedacht te hebben heb ben we besloten geen donateur te worden van Vliet en Ommelan den. Als geboren en getogen West-Brabanders houden wij van ons polderland, ook wij willen de polders bewaren voor ons na geslacht. Ook wij genieten van de Vliet die als een zilveren lint en met riet begroeide oevers door ons gebied stroomt. Maar wij willen niet voor politieagent spe len, die een ieder die hard voor z'n boterham werkt, achter z'n broek zit of hij niet een steek laat vallen. Daar bedanken wij voor. Vrijdag 14 april 1989 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 7