praktijk Meest antieke werktuigen uit de schuur gehaald Drukte na pasen Met horten en stoten Indikken mest kan transportprobleem oplossen ROIMDDE 'Rekenen kan ons redden' Goede opkomst lijkt gewaarborgd De eerste dagen van april zijn in THOLEN EN ST. PHILIPSLAND benut om een aanvang te nemen met de zaai- en pootwerkzaamheden. Na pasen was het erg druk met het afha len van kunstmest, want er was bijna nog niets gestrooid. Op vele tarwe- percelen was dit goed te zien. De neerslag in maart en geen vorst hebben er voor gezorgd dat de grond De afgelopen weken hebben de WEST-ZEEUWS VLAAMSE boe ren in een sneltreinvaart vrijwel alle voorjaarswerkzaamheden uitge voerd. Was er tot voor kort nog maar sporadisch gezaaid, nu is er wel zo'n 95% gereed. Zoals ver wacht was het niet eenvoudig om een zaaibed te maken. Een tweede win ter zonder vorst heeft de grond enorm stug gemaakt. Zoals vorig jaar zijn weer alle werktuigen van antiek tot modern beproefd. Meestal was een of meer extra werk- gangen noodzakelijk, of een bewer king met een aangedreven eg om de grond fijn te krijgen. Laten we ho pen dat de ondergrond deze extra belasting heeft kunnen verdragen want hoewel het zaaibed binnen de kortste keren "poerdroge" was ga ven de drainbuizen op de meeste plaatsen nog volop water in de paas week. Ook voor de toepassing van bodemherbiciden was de situatie weer niet ideaal want van een mooi bezakt zaaibed was natuurlijk ook geen sprake, behalve op die percelen die uit voorzorg reeds waren dicht- gerold. Na de ervaring van vorig seizoen met Het voorjaarswerk verloopt op WALCHEREN letterlijk en figuur lijk met horten en stoten, ook de temperatuurswisselingen, hoewel die in de trekkerkabine te vergeten vallen, maar veel kleinere trekkers die voor zaaiwerkzaamheden worden ge bruikt zijn nog met de winterjas uit gerust. Met horten en stoten ver loopt ook de eerste grondbewerking door de hardheid van de bovenlaag, de lichtere gronden zijn wat dat be treft in 't voordeel. Sneeuw en regen, ruim 20 mm vorige week, hebben de werkzaamheden stil gelegd. Deze regen was echter welkom voor 't gezaaide, maar ook voor de bewerkbaarheid van de grond die nog bezaaid en bepoot moet worden. Voor veel Walcherse gronden biedt een zaaitijd, 1ste helft april een goede uitgangspositie wat groeiverwachting betreft. Hopelijk als U deze regels onder ogen krijgt, dat veel veldwerk verricht zal zijn. Diegenen die vroeg N hebben 'gestrooid op hun tarwepercelen kun nen dit qua gewasontwikkeling en kleur terugvinden, extra alertheid i.v.m. ziektebestrijding is op deze percelen gewenst. Er wordt veel gepraat en geschreven over geïntegreerde landbouwmetho den, veel kollega's vullen hier een ei gen interpretatie voor in, de éénvou digste is om met zó weinig mogelijk chemische middelen kunstmestgif- ten, op de juiste tijdstippen toege past optimale teeltresultaten te be reiken. De heren, die echter deze teeltmethoden voorstaan, willen veel verder en vele chemische middelen 6 vooral op de zwaardere percelen geen struktuur vertoont. Van boven hard en onderin taai en nat maakten meerdere bewerkingen noodzakelijk voor het verkrijgen van een redelijk zaadbed. Al gauw werd duidelijk dat na het zaaien een bui regen welkom zou zijn voor het kiemen van het zaad. In de loop van vorige week werden we op onze wenken bediend, zodat we bij verder normaal weer de opkomst kwam op veel plaatsen de cambridgerol voor de dag want de wind zat weer in de oosthoek. Ge lukkig was het ditmaal niet voor zes weken, want vorige week viel er na een paar erg koude dagen een flinke hoeveelheid sneeuw en regen. Een goede opkomst lijkt nu gewaar borgd. Op enkele lichte lokken zijn reeds aardappels gepoot. Bij de po ters blijkt weer dat het voor de boer gissen blijft om de marktsituatie in te schatten. Gingen er onlangs ge ruchten dat de potervoorraad op was, nu bleek het tegendeel, want de prijzen zakten zodanig dat er zo'n vier dubbeltjes minder moet worden betaald dan afgelopen winter. Bij de zaaiuien doet zich ook zo'n positieve wending voor, want de prijzen zijn nu plotseling goed. Helaas kan daar vrijwel niemand van profiteren, want de uien zijn echt op, maar als je nog een partijtje hebt zitten dan wordt dat nu goed beloond. Zoals bekend verdwijnt de laatste suikerfabriek ook uit ons gebied. De S.U.-begroting zal ongetwijfeld kloppen maar voor de individuele boer in het gebied, vooral direkt bij de fabriek is het een verlies. Eigen zullen dan verdwijnen, met alle ge volgen van dien. Dan wordt het een balanceren op het scherp van de sne de, leuk als het lukt, sneu als het mislukt, 't gaat echter wel in beide gevallen voor een jaar door, en mis sers kunnen we niet meer inkasseren. Verbetering van het milieu staat in vele vaandels geschreven, het lijkt of in de laatste tien jaar van deze eeuw alles schoon-en verschoond moet worden, de lasten hiervan zullen echter evenredig over de gehele be volking verdeeld moeten worden. Als dit de perestrojka van het Wes ten zal worden, dan zal die van het Oosten daar gebaat mee zijn. Hope lijk dat de politiek open ogen zal houden voor deze ontwikkelingen, wellicht is hier het spreekwoord van toepassing: Als de vos zijn passie preekt, boer pas op je ganzen. Het laatste bietengeld oogst '88 is weer op onze bankrekening bijge schreven, een welkome aanvulling, daar in deze voorjaarstijd weer een grote aanslag wordt gepleegd op dit saldo, hieraan is te zien de scheefge- groéide verhouding van inkomsten en uitgaven in de akkerbouw. De ui- enprijzen zijn de laatste weken aan zienlijk gestegen, maar weinig telers profiteren hier nog van, 't zij door te vroeg te verkopen toen de prijzen een eerste aanzet kregen, 't zij dat de kwaliteit van het produkt langer be waren niet toeliet. Door deze "late" prijsontwikkeling blijkt weer des te meer dat we naar een TOP kwali teitsklasse moeten die ook lang be- waarbaar is, want nu schaarste komt op deze markt willen ze onze uien wel hebben, dat blijkt nu weer! een redelijke opkomst kunnen ver wachten. Dit schrijvende d.d. 9 april kunnen we vast stellen dat in ons gebied de kleinste helft van de bieten is ge zaaid-, de vroege aardappelen gepoot zijn, gerst en erwten en kleinere ge wassen zijn gezaaid en hier en daar wat Bintjes zijn gepoot. Zwaardere gronden, die afgelopen najaar geëgaliseerd zijn vertonen een betere bewerkbaarheid. Met een on diepe grondbewerking kan men zelfs in dit voorjaar een redelijk goed zaadbed verkrijgen. Die percelen die in de loop van de winter zijn ge ploegd vertonen in het geheel geen struktuur. Hier zal af en toe een buitje uitkomst moeten bieden. Door de mindere struktuur zijn de bieten overwegend iets nauwer ge zaaid dan in voorgaande jaren. Er zijn problemen met ingekuild ui enzaad. Bij het verzaaien blijkt dat bij verschillende machines het om hulsel kapot gaat en de gaatjes van de precisiemachine verstopt raken en er zodoende een onregelmatige zaai- afstand ontstaat. Via de afnemer is bekend gemaakt dat indien nodig ander zaaizaad verstrekt wordt. vervoer mag dan uit de tijd zijn, het is weer een pootje van onder het be drijf, terwijl van alle kanten wordt gepropageerd dat we meer moeten ondernemen dan domweg pro duceren. Ook de manier waarop het besluit is gevallen doet het vertrouwen in het demokratisch gehalte van deze koö- peratie geen goed. Vanuit Zeeuws- Vlaanderen is door leden en de standsorganisaties aangedrongen in ieder geval de komst van de V.O.W. af te wachten. Alle argumenten zijn zonder diskussie verworpen. Als ge wone boer lijken we nergens grip op te hebben. Helaas worden we nog al eens gedwongen minder demokrati- sche wegen te bewandelen. Zoals nu pas bekend geworden is, is onlangs een aantal akkerbouwers uit onze streek met kollega's uit de pol ders en Groningen op bezoek ge weest bij het KNLC. Howel niet uit genodigd werden zij toch toegelaten tot de vergadering. In duidelijke boerentaal zijn de grieven en wensen op tafel gelegd die terecht verder gaan dan wat de C.L.O.'s tot nu toe hebben voorgesteld. Mede door deze aktie tapt voorzitter Varekamp nu uit een ander vaatje, en voor ons wordt dat hoog tijd. In de Nederlandse Suiker Industrie is in de laatste jaren een versneld streven op gang gekomen naar gro tere verwerkingséénheden, de scher pe waarnemer ziet al de contouren van de fabrieken, die tot de blijvers zullen behoren. Hopelijk kunnen door deze ingrepen de bietenprijzen op peil worden gehouden, waarvoor het rendabel telen blijft, echter meerdere bouwstenen dan rendabe ler verwerking zullen daar aan moe ten bijdragen. Als drijfmest op een ekonomisch voordelige manier kan worden inge dikt, is het transportprobleem al voor een groot deel opgelost. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat werkt op dit moment aan een dergelijk plan, waardoor mest veel gemakkelijker kan worden ver voerd, bijvoorbeeld per schip. In dat geval moet de drijfmest van de boeren per tankauto naar inza melpunten aan de kanalen worden gebracht. Daar zouden ook de grootschalige mestfabrieken moeten worden gebouwd. Als bouwplaatsen worden Weurt bij Nijmegen en Maasbracht genoemd. De kosten van het plan worden door Verkeer en Waterstaat op 60 miljoen gulden geschat. De direkteur van Promest heeft zijn twijfels bij het plan, omdat het eind- produkt moeilijk verkoopbaar is. De veldwerkzaamheden zijn op SCHOUWEN-DUIVELAND nog maar matig gevorderd. Door de ver schrikkelijk slechte structuur heeft men lang moeten wachten. De bo venste laag is zeer hard, daaronder is het nog "pik" (vooral op de zwaar dere gronden), en op het niveau van de ploeg voor hier en daar nog mod der. Veel, zelfs oudere boeren, ver tellen dat zij dit nog nooit zo hebben meegemaakt. De meest antieke en fantastische werktuigen werden uit de schuur ge haald. Houten slapers waar veel van werd verwacht, werden al bijna evensnel weer teruggebracht. Zij ble ken slechts maar over de grond heen te "bobberen". Het beste werk werd nog geleverd door de aangedreven eggen op een hoger toerental te laten werken. Dit alles wordt in de verleden tijd ge schreven omdat (vandaag dinsdag) de werkzaamheden nu weer groten deels stil liggen wegens eerst een flin ke hoeveelheid neerslag ca. 15 mm vorige week en afgelopen nacht een onweersbuitje van 2-5 mm. Gisteren werd het land hier en daar al weer bewerkt, zij het onder niet al te beste omstandigheden. Al bij al lijkt het dan toch weer geen vroeg voorjaar te worden. Bemiddeld genomen zijn op Schouwen-Duiveland de bieten voor nog geen 50% gezaaid, nog zeer wei nig aardappelen gepoot, moeten er toch nog al wat peulvruchten wor den gezaaid, en zit zelfs de gerst er nog allemaal niet in. Vooral in Schouwen, het westelijke gedeelte, moet verhoudingsgewijs meer ge beuren dan in Duiveland. Met veel interesse worden in de pe rioden van slecht weer de kranten van de landbouwpers weer terhand genomen om het nieuws van het landbouwpolitieke front te volgen. De stemming hier onder de boeren, is er een van gelaten machteloos heid, met een ingehouden woede. Processen van een crisis in een be paalde sector gaan altijd gepaard met een aantal stadia, eerst het niet willen geloven, dan de woede en het wijzen naar de "veroorzaker", ver volgens de acceptatie en tot slot het inspelen op de nieuwe ontwikkelin gen. Opmerkelijk is te zien dat je al deze stadia kan waarnemen in je ei gen gebied. De positie van onze ei gen landbouworganisatie is daarin geen gemakkelijke. Het hoofd bestuur van de ZLM heeft nu una niem gekozen voor het vragen van een inkomenscompensatie, waarvan de verstrekking op verschillende ma nieren kan plaatsvinden. Hetzij via een hectaretoeslag en/of BTW- forfait verhoging en/of lastenver lichting. Duidelijk is voor mij wel dat wij hiermee tot de bedelstaf zijn veroor deeld. Hoe nodig deze maatregelen ook zijn, mogen wij toch nooit uit het oog verliezen dat de structuur van de landbouw, met elke maatre gel die wij verlangen van de overheid (inclusief de EEG) er beter van wordt. In het licht hiervan kan een dergelij ke compensatie alleen tijdelijk zijn om over de problemen van vandaag heen te komen. De vraag of er uit eindelijk voor alle bedrijven nog een plaats overblijft zal dan ook gesteld gaan worden. Dat is het gevaarlijke politieke element in het inkomens compensatie voorstel, hoe noodza kelijk dit o'ok is. Vrijdag 14 april 1989 Vorige week was het weer mis met het weer, want hevige regen buien gooiden al het landwerk weer stil. Twee dagen veel regen betekent heel de week al het voorjaarswerk plat. Toch zijn er een week voordien al veel bieten gezaaid, maar de struktuur van de grond viel erg tegen op de zware grond. Grondkluiten wa ren er bij de vleet en daarom is het gelukkig, dat het daarop weer geregend heeft. Het bietenzaad is daarom nu al gekiemd en de grondkluiten zijn nu prima ge weekt. Geen enkel voorjaar is eender en dat merken we nu ook weer bij het aardappels poten. Alleen op de zeer lichte percelen kunnen we soms poten, maar de pencelen met een beetje klei er in hebben nu nog een slechte struk tuur van de grond. Deze grond droogt ook niet en als we ook maar een beetje wagen, dan zit ten we direkt al goed in de klui ten. Er is niets aan te doen en daarom is het maar beter te wachten met poten tot de grond goed droog is. Eind van deze maand poten be hoeft helemaal geen bezwaar te zijn en geeft geen mindere op brengst, maar wel een betere vorm van de knollen. Het is be slist goed om eens op bezoek te gaan bij een aardappelsorteerbe- drijf. Als telers doen we dat te weinig, want dan zien we pas het verschil tussen de diverse partij en. Dan komen we er pas achter hoe de koopman deze partijen moet opmengen om aan de nor men telvoldoen. Druk in de weer zijn we met dat gewas aardappelen en wat bren gen ze eigenlijk op als men onze gemiddelde opbrengst over de laatste 10 jaren bekijkt. Zijn de boeren welke de laatste 20 jaren geen aardappelen in hun bouw plan hebben gehad zoveel slech ter af dan wij die in al die jaren wel aardappelteler waren? Nee is het antwoord, want de kostprijs van de aardappelen is voer de te lers te hoog. Een dure inventaris, een dure bewaarruimte, veel kunstmest en gewasbescher mingsmiddelen, prima grond, renteverlies, krimp, blauw enz. enz. Met de bieten zijn we de laatste tijd noodgedwongen bij de rooi- kombinaties terecht gekomen en dat werkt goed. Met de aardap pelen zijn we en blijven we nog solisten, Want al jaren willen we er mee speculeren en dus mee doen in die loterij. In onze ver eniging voor bedrijfsvoorlichting hebben we enkele jaren geleden onze werkgroep ekonomie opge doekt en dat hadden we juist niet moeten doen. Nu heeft de tar- westudieklub zich afgevraagd hoe we nog boer kunnen blijven. Zij is tot de slotsom gekomen, dat op een bedrijf van 45 ha met een eenzijdig bouwplan van alleen maar wintertarwe, de boer thans nog te redden is. Met zo'n bouwplan zijn de kosten uiterst laag en verliezen en verdienen doen we er niet veel mee. Met een kleine inventaris kunnen we ge noemd gewas chemisch goed ge zond en schoon houden. Rekenen kan ons redden, of zien we nog andere en betere oplos singen? De doorsnee Hollander werkt tot zijn zestigste jaar en de boer tot zijn zeventigste. Een sterker geslacht kan de minister zich niet voorstellen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 6