nieuws uit brussel KNLC kommentaar GATT-overleg uit het slop Landbouwschap: Nota Milieukriteria kiest eenzijdige invalshoek Unieke aktiviteit van de afdeling Eethen van de ZLM Japanse opening Keukenhof KST op de wip Nieuwe diaseries over planten B.V. v.h. fa. Dekker verlaat Axel R. Winkel In Brussel is opgelucht gereageerd op de tussenoplossing die is bereikt bij de GATT-onderhandelingen in Genève. Inhoudelijk is het akkoord tamelijk vaag, maar de twee belang rijkste tegenspelers in het overleg, de VS en de EG, hebben in ieder geval niet alle bruggen opgeblazen. De gesprekken over de liberalisering van de wereldhandel en de vermindering van de overheidssteun aan de land bouw kunnen worden voortgezet. Over twee jaar moet er een echt ak koord uit de bus komen. De slotzit ting vindt mogelijk plaats in Brussel. Over de landbouw hebben de GATT- partners nu afgesproken dat de steun op lange termijn "substantieel en progressief" moet worden vermin derd "binnen een overeen te komen periode". De eis van de VS dat alle steun binnen een periode van tien jaar moet verdwijnen is niet in de tekst terug te vinden. Doelstelling blijft een herstel van de verstoorde verhoudingen op de wereldmarkt. Belangrijk voor de EG is voorts dat de gemeenschap "krediet" krijgt voor de saneringsmaatregelen die zij sinds 1986 heeft genomen. Dat bete kent dat de andere landbouwmach- ten in de wereld de verkleining van de melkquota en de prijsverlagingen die voortvloeien uit de stabilisatoren moeten compenseren met evenredige maatregelen, voordat er van de EG nieuwe stappen kunnen worden ge vraagd. EG-commissaris Ray MacSharry zei maandag dat de EG zeker tot 1991 en de jaren daarna krediet heeft opge bouwd. Dat betekent niet dat de druk op de Europese boeren kan worden verlicht. Er is afgesproken dat de subsidies op het huidige niveau worden bevroren. De stabilisatoren moeten dus van kracht blijven en de prijzen mogen niet worden verhoogd. De import van landbouwprodukten mag in 1989 en 1990 gemiddeld niet meer aan banden worden gelegd dan in 1987 en 1988 het geval was. De mo gelijkheid om de import van boter en lamsvlees uit Nieuw-Zeeland te be perken lijkt dus niet groot. Ook in de prijsonderhandelingen in de landbouwraad, die volgende week worden hervat, blijft de speelruimte uiterst klein, zo liet MacSharry me teen weten. "De Commissie is zoals altijd soe pel, maar ik ben niet bereid mijn voorstellen af te zwakken." In krin gen van de raad hoopt men deson danks op een akkoord, nu de druk van de GATT-besprekingen is wegge vallen. Aanvankelijk vreesde men dat de GATT zou proberen te wach ten op de uitkomst van de besprekin gen in de landbouwraad. De uitgangspunten van de overheid in de Milieukriteria-nota zijn te een zijdig gericht op het verbieden van schadelijke stoffen in het milieu. Om het beleid zo objektief mogelijk uit te voeren is een uniform beoorde lingssysteem nodig voor de werking van een stof en de snelheid van uit spoelen. Bovendien ontbreekt een afstemming met het nog door de overheid te presenteren Meerjaren plan Gewasbescherming. Dit zei de voorzitter van het Land bouwschap, de heer Gerard Doorn bos, donderdag 6 april tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer over de Milieukriterianota. Volgens Doornbos is het de landbouw niet te doen om het winnen van tijd maar is het belangrijk dat de overheid een heldere werkwijze aanhoudt zodat boeren en tuinders wéten waar ze aan toe zijn. Het Landbouwschap vindt dat er bij het verminderen van het aantal mid delen dat in de land- en tuinbouw wordt gebruikt niet alleen naar het aantal moet worden gekeken, maar ook naar de omvang en de frequen tie van het gebruik. In dit verband wees Doornbos erop dat het gebruik van de chemische middelen ook een preventieve werking heeft. Een kwa litatief goed eindprodukt is niet al tijd te bereiken zonder gebruik te maken van chemische middelen. De land- en tuinbouw is op dit moment bezig via konkrete, sektorgerichte milieu-aktieplannen het gebruik van chemische middelen fors te beper ken, aldus Doornbos. Volgens het Landbouwschap wordt in de Milieukriteria-nota voorbijge gaan aan de vele funkties die de bo dem heeft. Bovendien is onduide lijk, aldus het schap, welke status de Milieukriteria-nota heeft. Dit wordt vergroot door het ontbreken van een samenhangende visie op het gewas- beschermingsbeleid. Toelating Doornbos onderstreepte nog eens de eerder gedane toezegging van minis ter Nijpels van milieubeheer dat de toelating van schonere middelen wordt versneld. Volgens het Land bouwschap moet er geen onnodige spanning worden gekreëerd door meteen de hoogste graad van perfek- tie te willen bereiken. Als er een mid del duidelijk beter is dan de bestaan de moet toelating daarvan niet on nodig worden tegengehouden. Dat blokkeert een stap in de goede rich ting, zo vindt het Landbouwschap. Twee nieuwe diaseries, getiteld 'Om gang met kamerplanten' en 'Kamer planten en interieur' heeft Bloemen bureau Holland beschikbaar gesteld aan de Nederlandse Bibliotheek Centrale. Beide series informeren zeer uitgebreid over wat potplanten voor hun omgeving kunnen doen en over een juiste verzorging. De series zijn aan te vragen bij het NBLC, Dienst Landelijke Biblio theek Centrale in Almere-Stad. De afdeling Eethen van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij heeft enige tijd geleden een uniek initiatief genomen en dat op suc cesvolle wijze tot uitvoering ge bracht. In het werkgebied van deze afdeling, dat een deel van het Land van Heusden en Altena beslaat, is de milieuvereniging "Altenatuur" zeer aktief. De af deling Eethen heeft op een leden vergadering een deputatie van deze vereniging uitgenodigd om kennis te maken en elkaar te dwingen over elks problemen na te denken. Het initiatief om op deze wijze kontakt met elkaar te leggen heeft zeker een bijdrage geleverd tot een meer reële kijk op eikaars doelstellingen en pro blemen. Het was de bedoeling om over en weer meer begrip te krijgen voor eikaars doelstellingen en de pro blemen die men tegenkomt om die te bereiken. Daartoe waren in besprekingen vóóraf door de ZLM enerzijds en "Alternatuur" anderzijds vragen opgesteld, waarover de andere partij intern diende te diskussiëren. Zo moest de vereniging "Altenatuur" (in twee diskussiegroepen van 7 a 8 personen) stilstaan bij proble men als: "Hoe zal de boer, nu de internationaal verwende konsu- ment steeds hogere kwaliteitsei sen stelt, met veel minder of zelfs zonder ziekte- en insektenbestrij- dingsmiddelen een produkt kun nen leveren dat kan konkurreren met dat van andere produkten in de EG?" De twee groepen ZLM-leden werden gedwongen te praten over de problematiek van het landbouwplastic, van wie het "landschap" echt is, enz. Na ruim een uur intern serieus over leg en met een reële poging tot begrip voor de realiteit moesten de 4 groepen verslag uitbrengen. De reakties van de 2 Altenatuur diskussiegroepen moesten wor den samengevat door de voorzit ter van de ZLM en de antwoor den op de ZLM-vragen door de voorzitter van de vereniging "Al tenatuur". Vooral dit laatste gaf soms toch wel verrassende effekten. Het was voor beide partijen erg be langwekkend om te horen hoe men na een serieuze diskussie de toch indringende vragen bespro ken en beantwoord had. Het was duidelijk dat rond 11.00 uur 's avonds toen de zeer geani meerde avond werd afgesloten er zeker veel meer begrip bestond tussen deze groeperingen. Bij beide groepen bestond duidelijk de behoefte om in de toekomst op een of andere manier deze kontakten te herhalen. Misschien kan dit ook een bijdrage zijn om elders in het werkgebied van de ZLM hieraan een voorbeeld te nemen en ook iets dergelijks te organiseren. Ruim een jaar geleden werd de WIR-basispremie plotseling afge schaft. Daarvoor verdwenen reeds de zogenaamde negatieve WIR, de WIR op vee en produk- tierechten, en de WIR milieu en energietoeslag. Wat ons nu nog rest is de kleinschaligheidstoeslag van de Wet Investerings Reke ning. De WIR is jaren geleden in de plaats gekomen voor de ver vroegde afschrijving en de in vesteringsaftrek. WIR en de voorgangers zijn instrumenten om de economische bedrijvigheid te stimuleren. Nu het, gelukkig, weer beter gaat met onze natio nale economie is er een politieke reden om deze instrumenten min der belangrijk te vinden. Winst gevende bedrijven hebben meer belang bij lagere (vennoot- schaps)belastingtarieven dan bij WIR-premies. De afschaffing van de WIR-basispremie, het tegelij kertijd verlagen van het tarief van de vennootschapsbelasting en het vervallen van de premie van de kinderbijslag wordt door de grote bedrijven dan ook niet negatief gewaardeerd. Geheel anders ligt dit in de agra rische sector met name in de ak kerbouw en vollegrondstuinbou w. In tegenstelling tot de vennoot schappen werden of worden daar, afgezien van de algemeen gelden de Oort-operatie, de belastingta rieven niet verlaagd. De afschaffing van de premie kin derbijslag heeft veel minder ef fect dan in andere bedrijfstakken omdat verhoudingsgewijs met weinig personeel in loondienst wordt gewerkt. De breed door de Kamer aanvaardde motie Voorhoeve-De Vries die 100 mil joen gulden vroeg als compensa tie van het grote verlies dat de land- en tuinbouw leed door de afschaffing van de WIR- basispremie werd door het Kabi net Lubbers in de vrieskast ge legd en nog steeds niet uitgevoerd. De landbouw die in een belangrijke fase van aanpas sing verkeert en qua inkomen niet deelt in de verbeterde econo mische omstandigheden, wordt door de afschaffing van de WIR zwaar getroffen. Juist die sector heeft nu een alge mene investeringsregeling nodig en men zou mogen verwachten dat de regering een instrument als de WIR daar met vernieuwde kracht zou inzetten. Het tegen deel is waar. De berichtgeving in de dagbladen en de geruch tenstroom wijzen steeds meer in de richting dat ook de kleinscha ligheidstoeslag (KST) van de WIR (6%) dreigt te verdwijnen. Met name lijkt de Minister van Landbouw er voor te voelen de KST, af te schaffen en de onge veer 175 miljoen gulden, naar zijn begroting te willen overheve len. Hij wil dit geld dan gebrui ken om milieu-investering in land- en tuinbouw te subsidiëren. In plaats te proberen om extra geld voor de land- en tuinbouw in de wacht te slepen om secto ren, zoals de akkerbouw, die me de door zijn beleid in een diep dal zijn gekomen te helpen, wil mi nister Braks kennelijk liever goe de sier maken met het KST-geld. Het is te hopen dat ik ongelijk heb en dat de algemeen werkende kleinschaligheidstoeslag blijft bestaan. Dam Jaarsma Plv. algemeen secretaris KNLC De B.V. v.h. fa. Dekker gaat Axel in de loop van dit jaar verla ten. Het bedrijf waar ca. 15 men sen werken gaat haar aktiviteiten overbrengen naar Zwolle. Dekker is een bedrijf dat al vele tientallen jaren in Axel is ge vestigd. Het houdt zich op inter nationaal niveau o.m. bezig met de handel in vee. De directie wil de in dit stadium niet ingaan op de motieven die tot deze verhui zing hebben geleid. Woensdagmorgen 5 april is door de Ambassadeur van Japan in ons land, Z.E. de heer T. Oraka, de Keukenhof voor de 40e keer officieel geopend. Hij deed dit door middel van een bijzonder ri tueel - het openslaan van een sa- kevat (rijstwijn) met een houten hamer of Kizuchi. Het vat wordt Komokaburi genoemd en is ver pakt irkgen rijstmat of Wara. Het is speciaal door Japan-air over gevlogen naar ons land. Op bijgaande foto ziet U de Am bassadeur de sake met een hou ten lepel in vierkante houten nap pen uitschenken daarbij gehol pen door mevr. Thesesa Wijenje, uit Nairobi. Zij is tour-operator van Flamingo Tours. De beide dames die de houten nappen ophouden zijn twee Ja- coba's van Beieren. In het mid den staande de heer Van Os, voorzitter van de Keukenhof. Vrijdag 14 april 1989 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5