Braks neemt twijfels weg over privatisering voorlichting Recht uit de praktijk Moratoir Onderscheiding voor Zuivelbureau-direkteur Bestuur Landbouwschap nam milieu-aktieplannen aan PERSONALIA Barenbrug onder dak bij Unilever Schering Agro B.V. neemt ledo Beheer B.V. over Ontwerp besluit melkquota SLOM-boeren voor advies Rozendaal Aardappelhandel Oudemolen in financiële problemen Het Landbouwschap heeft vorige week van minister Braks de verze kering gekregen dat de geprivatiseerde landbouwvoorlichting straks als een werkelijk zelfstandige nieuwe organisatie zal kunnen opere ren. De direkte bemoeienis van de overheid wordt beperkt. Wel blijft het arbeidsvoorwaardenbeleid, waaronder de pensioenaanspraken van de voormalige ambtelijke medewerkers die door het departement worden gegarandeerd, een zaak van de overheid. De direkteur van Het Nederlands Zuivelbureau in Duitsland J.F. Willemse kreeg een koninklijke onderscheiding bij zijn afscheid. Minister Braks overhandigde hem op 31 maart de versierselen behorend bij de onderscheiding van Officier in de orde van Oran je Nassau. Willemse was 36 jaar in dienst van het Zuivelbureau, waarvan 29 in West-Duitsland. In het maandelijkse gesprek met het dagelijks bestuur van het Land bouwschap nam de bewindsman ook twijfels weg over de kwaliteit van het personeel van de nieuwe dienst en over de beschikbaarheid van de bij de overheid aanwezige kennis. Braakleggingsregeling Minister Braks is bereid zich in te zetten voor het wegnemen van een aantal knelpunten in de braakleg gingsregeling. Het gaat onder meer om het veiligstellen van de produk- tierechten van de deelnemers als de EG onverhoopt tot een vorm van produktiebeperking zou besluiten. Verder wil het Landbouwschap dat de in het vooruitzicht gestelde hoge re vergoeding ook gaat gelden voor al eerder afgesloten kontrakten. Het Landbouwschap vindt dat er een vrijstelling moet komen van de me deverantwoordelijkheidsheffing en deelname aan de braakregeling niet mag worden gefrustreerd door be drijfsovername. De bewindsman wees erop dat een en ander eerst in Brussel aan de orde moet worden gesteld. Het Landbouwschap heeft aange- De medio februari j.l. aangekondig de overname van zaadbedrijf Baren- brug door Unilever is een feit. Op 4 april werd het kontrakt ondertekend waardoor Unilever een meerder heidsbelang van 60% krijgt. Binnen de organisatiestruktuur van B.V. Rozendaal Aardappelhandel in Oudemolen bij Willemstad verkeert in financiële moeilijkheden. De Ra bobank Noordwesthoek in Fijnaart heeft het bedrijf vanwege de hoog oplopende schulden gesloten. De bank bestudeert samen met o.m. eigenaar C. Rozendaal de mogelijk heden om tot een zo goed mogelijke afwikkeling te komen. De standsor ganisaties ZLM en NCB spannen zich in om de positie van de agrari sche schuldeisers zo sterk mogelijk kondigd dat het met een nieuwe be leidsvisie komt voor de akkerbouw, waarin ook het bestaande EG- beleid, inklusief de al genomen besluiten over de stabilisatiemecha nismen, aan een kritische beschou wing wordt onderworpen. Minister Braks is niet bereid de stabilisatie mechanismen in Brussel opnieuw aan de orde te stellen. Hij ziet even min heil in direkte inkomenskom- pensatie. Daling van de graanprijs moet volgens hem worden voorko men door een zo goed mogelijk marktbeheer. Het Landbouwschap heeft ervoor gepleit om aan het akkerbouwaktie- plan ook een sociaal vangnet te ver binden. Een door het ministerie ge maakte evaluatie van het akkerbouw- aktieplan komt later deze maand aan de orde in de Landelijke raad voor de bedrijfsontwikkeling. Geïntegreerde bedrijfsvoering Minister Braks ging akkoord met het plan van het Proefstation voor de akkerbouw en de groenteteelt in de vollegrond (PAGV) voor een prak tijkproef met geïntegreerde bedrijfs- de Nederlands-Engelse multinatio nal gaat Barenbrug deel uitmaken van de "Planting Materials Group". Daarvan maakt sinds 1987 ook het Veredelingsbedrijf PBI Cambridge deel uit, een organisatie met een ster ke technologische basis. te maken. Ca. veertig akkerbouwers die in West-Brabant aan het bedrijf aard appelen hebben geleverd dreigen de dupe te worden. Zij hebben tussen 10.000,— en 100.000,— te vor deren van de aardappelhandel. De belangrijkste verklaring voor de fi nanciële problemen zijn de (te) smal le marges tussen de in de loop van het seizoen gedaald verkoopprijzen en de inkoopprijzen van de aard appelen. voering in de akkerbouw. Het Land bouwschap pleitte er wel voor om aan het plan ook een risikodekking te verbinden. De minister reageerde hierop aanvankelijk afhoudend, maar beloofde later de mogelijkheid toch te zullen onderzoeken. De bewindsman is bereid het praktijk onderzoek voor de bijenhouderij uit te zonderen van de afspraak over de fifty-fifty-financiering. Het Landbouwschap heeft hierom ge vraagd omdat de twaalfduizend im kers in ons land de komende jaren te maken krijgen met sterk stijgende kosten voor onderzoek, voorlichting en ziektebestrijding. Gezien het be lang van de bijenstand ook voor de wilde flora acht de minister een uit zondering op zijn plaats. Hij denkt aan een 25-75 financiering. De bewindsman liet desgevraagd we ten dat het ontwerp voor een mest- verplaatsingswet is verzonden naar de Raad van State. Hij vroeg het Landbouwschap verder om op korte termijn - binnen een week - advies uit te brengen over de uitvoering van de in Brussel genomen besluiten voor de zogenaamde SLOM-boeren. Het Landbouwschap vindt het niet juist dat minister Braks met zijn besluit over de huur en verhuur van melkquota zonder overleg is afgewe ken van de al in februari gemaakte afspraken hierover. Het gaat met name om het maximum van 75.000 kilogram en het toepassen van huur en verhuur binnen dezelfde zuivel onderneming. Schering Agro B.V., de houdster maatschappij waarin het Westduitse chemisch-farmaceutische koncern Schering AG zijn Nederlandse be langen op het vlak van de gewasbe scherming heeft ondergebracht, heeft op 30 maart 1989 alle aandelen overgenomen van ledo Beheer B.V. te Leeuwarden. ledo Beheer B.V. is een houdster maatschappij, waaronder ressorte ren de werkmaatschappijen Noord Nederlandse Bestrijdingsmiddelen- handel B.V. te Leeuwarden en Noord Nederlandse Bestrij- dingsmiddelenhandel Vastgoed B.V. De jaaromzet van dit bedrijf is ca. 10 miljoen gulden. Het ligt in de bedoeling de bedrijfs voering van NNB ongewijzigd voort te zetten. Het bestuur van het Landbouw schap nam 4 april milieu- aktieplannen aan voor de glastuin bouw, de champignonteelt en de fruitteelt. Volgens de plannen moet de vervuiling door deze sektoren flink teruggedrongen worden. Zo moet de fruitteelt in vijf jaar het ge bruik van bestrijdingsmiddelen met 50 procent verminderen. In de mi lieuplannen wordt rekening gehou den met arbeidsomstandigheden. Milieuvriendelijkere bestrij dingsmiddelen moeten óók goed zijn voor de gezondheid van onderne mers en werknemers. Ook een opzet voor een algemeen milieu-aktieplan voor de land- en tuinbouw kreeg de goedkeuring van het bestuur. Dit onderstreept de ei gen verantwoordelijkheid van de agrarische sektor voor het milieu. Het Landbouwschap vindt dat de sektor de tijd moet krijgen aan de milieu-eisen te voldoen. De maatre- Minister Braks heeft een ontwerp besluit, dat bepaalde SLOM-boeren in staat moet stellen om in aanmer king te kunnen komen voor voorlo pige toewijzing van een referentie hoeveelheid melk, voor advies naar het bedrijfsleven gestuurd. Het ontwerp-besluit is van toepassing op SLOM-boeren voor wie de verplich ting om geen melk af te zetten is blij ven bestaan na 31 december 1983. Om in aanmerking te komen voor voorlopige toewijzing van een refe rentiehoeveelheid melk, moeten zij aan een aantal kriteria voldoen. De toe te wijzen referentiehoeveelheid melk bedraagt 60% van de hoeveel heid die is geleverd in het jaar voor deelname aan de SLOM-regeling. Aanvragen om in aanmerking te ko men voor de regeling moeten voor 30 juni a.s. worden ingediend bij de distriktsbureauhouder. De direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtre- kreatie zal vóór 29 augustus a.s. beslissen over het al of niet toewij zen van de aanvraag. gelen moeten ook ekonomisch haal baar zijn. Verder moeten de inspan ningen van de boeren en tuinders fi nancieel ondersteund worden door de overheid, bijvoorbeeld in de vorm van investeringssubsidie. Nieuwe kommissaris Schering Agro B.V. en Schering AAgrunol B.V. De heer Mr. G.H. Veenhoven is met ingang van 1 maart 1989 benoemd tot kommissaris van Schering Agro B.V. zowel als van de hieronder res sorterende werkmaatschappij Sche ring AAgrunol B.V., beide gevestigd te Haren. De heer Mr. G.H. Veenhoven (61) is Voorzitter van de Direktie van Norit N.V. te Amersfoort. Hij volgt als kommissaris de in 1988 overleden heer Ir. J. Donker Duyvis op. Per 1 mei a.s. wordt C. van Leuven uit Hulst de nieuwe secretaris van de Zeeuws Vlaamse Vlassersbond. De huidige secretaris J. van der Aa ver laat het bestuur vanwege verhuizing. Afscheid bedrijfstakdeskundige J. Ruissen Door gebruik te maken van de V.U.T.-regeling zal de heer J. Ruis sen, bedrijfstakdeskundige fruitteelt per 1 mei a.s. zijn dienstverband bij het Konsulentschap voor de Akker bouw en de Tuinbouw te Goes beëindigen. In verband hiermee wil het Konsu lentschap in samenwerking met het fruitteeltbedrijfsleven in Zuidwest- Nederland hem en zijn gezin op vrij dag 21 april a.s. een afscheidsbijeen komst aanbieden in de bestuurska mer van de veiling C.V.Z. te Kapelle. U wordt hierbij van harte uitgeno digd om dit afscheid bij te wonen vanaf 14.30 uur. Na de toespraken in dit officiële gedeelte is er een re ceptie van 16.00-17.30 uur. i %litk v I W J. Ruissen. Vrijdag 14 april 1989 Iemand die op tijd aan zijn ver plichtingen voldoet is een sieraad voor de samenleving. Helaas is het niet alles goud wat er blinkt. Een enkele maal word ik in mijn praktijk gekonfronteerd met een kliënt die moet konstateren dat het vertrouwen dat hij in zijn we derpartij had, geheel of ten dele ten onrechte is gebleken. We zul len het nu niet hebben over niet, te laat, of niet goed leveren. We beperken ons tot het niet betalen. Wat ik dan hoor komt meestal op het volgende neer: "Hij moest 1 januari betalen, ik heb nu zes keer gebeld en twee aanmaningen gestuurd en alleen maar smoezen gehoord. Het is nu april, ik ben het zat". Dat is vervelend, vooral als je zelf een krediet bij de bank hebt waarover je rente moet betalen. Men wil dan natuurlijk die rente op de wanbetaler verhalen. Dat levert nogal eens teleurstellingen op omdat die rente niet zomaar in rekening kan worden ge bracht. De wet stelt daaraan be paalde eisen (art. 1286 BW). Men kan alleen de wettelijke (mora toire) rente berekenen en niet de geleden schade, de gemaakte kosten (inkassokosten) in reke ning brengen. Die wettelijke ren te is voorzover ik weet op het moment 9%. De sores wordt daarmee meestal niet goed gemaakt. Aanmaning Daar komt nog bij dat die wette lijke rente pas mag worden gere kend vanaf het moment dat daar op in een aanmaning (ingebre kestelling) uitdrukkelijk aan spraak wordt gemaakt, ofwel als dat bij het aanhangig maken van een gerechtelijke procedure wordt geëist. Als men deze wette lijke regel zoals in het bovenge noemde geval pas na een paar maanden ontdekt dan is dat na tuurlijk jammer. Dat kan u nu in ieder geval niet meer overkomen!! Aanbeveling Het is vanzelfsprekend beter om bij het sluiten van kontrakten met mogelijke wanbetaling reke ning te houden en er een paar re gels aan te wijden. Zo kan men afspreken dat bij te late betaling over het te betalen bedrag de wettelijke rente plus 2% verschuldigd is. Daarnaast kan het ook nuttig zijn om over een te komen dat ingeval van bui tengerechtelijke inkasso de kosten hiervan (bijv. gefixeerd op 15% van het verschuldigde bedrag) vergoed moeten worden. Van een wederpartij die hierte gen bezwaren heeft kan men zich afvragen of hij wel van plan was om op tijd te betalen. Men kan dan beter meteen een bankgaran tie eisen of van zaken doen af zien. Als het om debiteuren gaat is het tenslotte zaliger te ontvangen dan te geven. Mr. ir. J. Huisman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4