Kursussen volgen in 'West- Brabant' in het seizoen 1989/1990? Cursusonderwijs: Je bent nooit te oud om te leren Stuurgroep AOC West-Brabant geïnstalleerd Geef u op vóór 1 mei a.s.ü! Agrarische ondernemer moet meer plaats nemen in de schoolbanken "De Leeuwtjes" start met eenjarige Intas opleiding Natuur en milieu- edukatie in het landbouwonderwijs Het kursusboekje over het kursusondérwijs in 'West-Brabant' voor het seizoen 1989/1990 is weer uit. In dit boekje staan alle kursussen vermeld die bij voldoende belangstelling op de Lagere Agrarische Scholen in 'West-Brabant' (zie kaartje) en op de Middelbare Land en Tuinbouwschool te Breda gehouden worden. Ook zijn er kursus sen in opgenomen die op het Centrum Champignonteelt Onderwijs (CCO) te Horst en de praktijkschool voor Landbouwtechniek en ar- beidsrationalisatie te Schoondijke gegeven worden. Het gaat om de volgende kursussen: Algemene kursussen: AVTO (Algemene Vorming Toe komstige Ondernemers); Boekhou den en Ekonomie (bedrijfsekono- misch boekhouden); Booglessen voor beginners en gevorderden; In- formatika (algemeen beginners en vervolgdurfkursus, rundveehoude rij, varkenshouderij beginners en vervolgdurfkursus, akkerbouw ver- volgkursus); Steen- en cementwerk (metselen); Handvaardigheid hout bewerking beginners; trekkeronder- houd beginners en gevorderden; trekkerrijbewijs; bijenteelt begin ners; motorengebruik beginners; ge zondheid, rugklachten in de agrari sche sektor; personeelsbeleid; TOV (Training ondernemers vaardighe den); VOR (Voortgezette Opleiding Rundveehouderij). Landbouwkursussen rundveehouderij; spuiten in de land bouw; klauwverzorging; voortplan ting/vruchtbaarheid/geboorte bij rund; boerenkaasbereiding (ver volg); geitenhouderij; schapenhou derij; varkenshouderij; Akkerbouw; EVTO-akkerbouw; boeren in relatie met de omgeving; spuiten in de tuin bouw; aankomend hovenier; groen teteelt vollegrond; aankomend hove nier; vakbekwaamheid Hovenier I (tekenen) en II; vakbekwaam bloem schikken I en II; aankomend hove nier; alg. Tuinbouwk. groente-, boom- en bloementeelt; substraat teelt; boomteelt; groenteteelt volle- gronds en/of glas; verwarmingstech niek; beheersplanning openbaar groen; ontwerpen/beheer openbaar groen; ekologisch groenbeheer; ma nagement II, A O, Tuincentra, boomteelt; spuiten in openbaar groen; e.v.t.o. boomteelt; bedrijfs- registratie en automatisering in de groente- en bloembollenteelt; be mesting en fysiologie in substraat; bemesting in de vollegrondsgroente- teelt; drachtplanten voor bijen; eko nomie en teeltplanning in de glastuinbouw (Opstapkursus voor de EVTO-glastuinbouw); EVTO- vollegrondsgroenteteeltkasklimaat en regeling/automatisering (regel- technisch); plantenfysiologie en kli maat van glastuinbouwgewassen (bi ologisch gericht); keurmeester (B C) vollegr. glasgroenten); keurmeester A (vgrt., aardb., champ.); ekon. vorming gevestigde ondernemers (EVGO); produktie- planning potplanten, de teelt van buitenbloemen. Kursusaanbod Centrum Champig- nonteeltonderwijs (CCO), Wester- holtstraat 2, 5961 BJ Horst (04709-4555). 1. Basisopleiding; 2. Introduktie kursus; 3. Bedrijfsopleiding (vak school); 4. Bedrijfsvoering; 5. Na scholing; 6. Basiskursus Automati sering. Op 4 5 zijn vervolgkursus- sen ontwikkeld. Om deze kursussen te kunnen volgen, geldt de verplich ting (uitgezonderd kursus 2) dat men in de champignonteelt werkzaam moet zijn. Kursusaanbod Landbouwpraktijk- school 'Prins Willem', Pr. Bea- trixstraat 66, 4507 AL Schoondijke (01173-1551). 1. één dag: kunstmeststrooien; ploe gen; spuiten; spuitmachines; hy- drauliek; het bewaren van aardappe len; trekker en wagenverlichting; trekkerprestatie en boordinfo; las sen; management systemen m.b.v. een komputer; elektriciteit in en om de woning voor vrouwen; elektroni ca gericht op procesbesturing; om gaan met trekkers voor vrouwen. Vrijdag 14 april 1989 procesbesturing en trekkers en werk- 2. twee dagen: elektronica op tuigen. 3. één week: elektriciteit, maaidor sers; hydrauliek; lassen; komputer- managementsystemen. 4. twee weken: autogeen lassen voor beginners. Welke kursussen op welke school/scholen gegeven worden staat in het kursusboekje vermeld. Ook is in het boekje te vinden aan welke voorwaarden men moet vol doen om aan de kursussen deel te kunnen nemen. Een algemeen geldende voorwaarde is in ieder geval, dat wie full-time dag onderwijs volgt niet toegelaten wordt tot het kursusondérwijs. De duur van de verschillende kursussen staat ook in het boekje vermeld. Speciale aandacht verdienen de vol gende kursussen: - de AVTO-kursus: deze kursus is voor zowel dames als heren, die geen middelbare agrarische opleiding hebben en toch een EVTO-kursus willen volgen. - Boekhouden en ekonomie: (be- drijfsekonomisch boekhouden) het diploma van deze kursus is één van de voorwaarden voor het verkrijgen van een startpremie bij bedrijfs overname. - de eendagskursussen op de Land- bouwpraktijkschool te Schoondijke waar men met een eigen groepje (b.v. vrouwen) de aangeboden kur sus kan volgen. - de L.A.S. - Andel start met een kursus voor vrouwen, die werkzaam zijn op eigen groente- en bloemen- teeltbedrijven, maar te weinig theo retische vakkennis bezitten. In het kader van het leerlingwezen gaat men 1 dagdeel/week terug naar de schoolbanken gedurende 2 jaar. Bij het bepalen van de lestijden zal men zoveel mogelijk rekening houden met de naar voren gebrachte wen sen. De lesperiode loopt van oktober t/m maart/april. Voor toelating tot deze kursus geldt geen maksimum leeftijdsgrens. Of de kursussen op alle genoemde plaatsen doorgaan is afhankelijk van het aantal aanmeldingen. Soms moeten er kombinaties worden gemaakt. Het is van groot belang, dat u zich tijdig, voor de uiterste inschrijfda- tum van 1 mei, aanmeldt, omdat di- rekt daarna wordt besloten of de kursus doorgaat. Wanneer een kur sus wegens een te klein aantal deel nemers eenmaal is afgelast, kan deze in het kursusjaar 1989/1990 prak tisch geen doorgang meer vinden. Aanmelding Voor aanmelding dient u vóór 1 mei 1989 aan de volgende voorwaarden te voldoen: 1. Schriftelijke aanmelding bij de betreffende school; 2. Storting van ƒ50,inschrijfgeld (als voorschot op de kursuskosten) op de bank- of girorekening van de betreffende school. Uw aanmelding is pas definitief als u dit bedrag heeft betaald. Als de kursus niet doorgaat wordt het inschrijfgeld terugbetaald. Voor meer informatie over de kur sussen of om de kursusboekjes te krijgen, kunt u terecht bij: - de kursuskontaktpersonen van de afdelingen." - het ZLM-Landbouwhuis te Zeven bergen (tel. 01680-27921). - het sekretariaat van de PJZ (01680-27921). - de betreffende scholen. Dit zijn: LAS Oudenbosch tel. 01652-13338 (de heer J. Geldens); LAS Bergen op Zoom tel. 01640-37052 (de heer A.G. Maas); LAS Steenbergen tel. 01670-63517 (de heer Bovee); LAS Alphen tel. 04258-1219 (de heer C. v. Nuland); LAS Tilburg tel. 013-555911 (de heer M. v. Wijk); LAS Andel tel. 01832-1298 (de heer A.J. de Graaf); LAS Breda tel. 076-140156 (de heer A.J.C.M. Braat); MLTuS Breda tel. 076-712280 (de heer J. Spaargaren). Over het kursusaanbod in de rest van Noord-Brabant zal in een vol gend ZLM-blad een bericht opgeno men worden. Henk Tegels Grietje Middelkoop Maandag 3 april is de stuurgroep AOC West-Brabant geïnstalleerd. Deze stuurgroep heeft tot taak om t.b.v. de drie schoolbesturen vóór eind september a.s. een rapport op te stellen, waarin de knelpunten op het gebied van onderwijsaanbod, personele aangelegenheden en orga nisatie (bekostiging e.d.) geïnventa riseerd worden en waarin oplossin gen voor deze knelpunten worden aangedragen. In de stuurgroep zul len naast de besturen en de direkties ook de personeelsteams van de be trokken scholen vertegenwoordigd zijn. Begin januari hebben de school besturen van de Middelbare Land en Tuinbouwschool te Breda, de La gere Agrarische School te Andel en de Lagere Agrarische Scholen te Ou denbosch, Steenbergen en Breda de intentieverklaring ondertekend, waarin zij hun streven kenbaar ma ken om te komen tot een agrarisch onderwijscentrum Het A.O.C. West-Brabant zal t.b.v. zo'n ca. 2000 leerlingen in de leeftijd van 12 tot 22 jaar een breed spec trum van land- en tuinbouwoplei- dingen verzorgen, voor zowel de dienstverlenende als de produktie- sektor. Dit houdt evenwel niet in dat Een grote groep agrarische schoolverla ters onderkent de noodzaak tot nascho ling middels het agrarisch kursuson dérwijs. De meeste belangstelling gaat dan uit naar "Spuiten in de ak kerbouw" en "EVTO". Echter een andere groep en een zeer groot aan tal agrariërs die reeds een aantal ja ren zelfstandig het bedrijf runnen komen helaas nooit op een agrari sche kurus. Dit is erg jammer, want het kursusondérwijs biedt niet alleen de mogelijkheid tot het volgen van nieuwe technologieën, maar ook de mogelijkheden om in te spelen op veranderende omstandigheden en ontwikkelingen. In Zeeuws-Vlaanderen was er het af gelopen kursusseizoen een toene mende belangstelling voor agrarisch kursusondérwijs. De Rijks Middel bare Agrarische School te Schoon dijke wil deze ontwikkeling graag gaande houden. Voor het wintersei zoen 89-90 ligt de nadruk op de vol gende kursussen: - computerkursussen (in alle com- puterkursussen aandacht voor Vitak), basiskursus computerkunde: om gaan met de computer, leren pro grammeren en bekijken wat de mo gelijkheden van de computer zijn; vervolg computerkursus: uitgebreid De Z.L.M. scholengemeenschap "De Leeuwtjes" start dit jaar met een éénjarige Intas opleiding. De re den daarvan is, dat teveel leerlingen na één jaar Intas gevraagd worden om te komen leren en werken binnen gezondheidszorginstellingen en dienstverleningssektor. "De Leeuwtjes" speelt met deze éénjarige Intas in op de arbeids markt. De Intas is een Middelbaar Beroepsonderwijs Opleiding. Gedu rende deze éénjarige studie dienen de Intas studenten zich een beeld te vor men van beroepen en studie, door middel van oriëntatie op beroepen in het werkveld. Genoemde oriëntatie binnen het werkveld wordt begeleid vanuit de school en door het werkveld. Kort om, met de Intas kom je verder en aan werk. Aanmelden dient zo spoe dig mogelijk plaats te vinden. werken met MS-DOS, tekstverwer king, databases en spreadsheets; computermanagement in de akker bouw: nadruk op akkerbouwsoftwa- repakketten o.a. teeltregistratie, bedrijfs- en fiskale boekhouding met de computer. - spuiten in de akkerbouw: voor ko mend seizoen in West Zeeuws- Vlaanderen. - modern boekhouden: meer inzicht verwerven in de fiskale boekhouding en het fiskaal rapport, daarnaast het principe van dubbel boekhouden om zelf de boekhouding met de compu ter te doen. - vakgebiedskursus ekonomie: een kursus voor hen die geen MAS di ploma hebben en in de toekomst EVTO willen volgen (EVTO fruit teelt in 90/91) of voor hen die kennis willen verwerven van bedrijfsadmi nistratie, financiering en juridische aangelegenheden als geldlening, pachtwet, bedrijfsopvolging e.d. - bodem en bemesting: omgaan met en bewerken van de bodem, gebruik van organische mest en efficiënte opstelling van bemestingsplan. - vollegrondsgroententeelt: in sa menwerking met het konsulentschap te Barendrecht wordt bekeken wat de perspektieven van de vollegronds- groenten voor het akkerbouwbedrijf zijn. Naast de teelt van enkele ge wassen wordt aandacht besteed aan afzet, bemesting, mechanisatie e.d. Wanneer er voor andere kursussen voldoende belangstelling is, zijn wij gaarne bereid deze het kursusseizoen 89/90 te verzorgen. Voor meer in formatie kunt U zich wenden tot dhr. R. v.d. Meijden op de RMAS te Schoondijke tel, 01173-1313. Aan meldingen schriftelijk voor 1 mei naar de POOC te Goes of op de RMAS, Dr. Huizingastraat 28 te Schoondijke. R. v.d. Meijden, koördinator de jongere leerlingen zich vanaf 1990 voor hun agrarische scholing een eind van huis moeten begeven; naast de hoofdvestiging te Breda zullen de drie bestaande scholen voor L.A.O. (Andel, Breda, Oudenbosch, Steen bergen) als nevenvestiging fungeren. Landbouwonderwijs dient, door op name van onderwerpen van natuur en milieu in de beroepsgerichte en ondersteunende vakken, een bijdra ge te leveren aan de realisering van een duurzame landbouw. Dit stelt de Natuurbeschermingsraad in een ad vies aan de minister van Landbouw en Visserij. In het landbouwonderwijs vinden momenteel allerlei vernieuwingen op het gebied van de natuur- en milieu- edukatie plaats; vaak zijn zij echter beperkt tot het initiatief van de indi viduele docent of school. Het advies geeft wegen aan om systematischer dan tot nu toe deze thematiek te ver weven in het landbouwonderwijs. Kursussen alternatieve landbouw aan MAS Boxtel In het najaar van 1989 start de MAS-Boxtel met een basiskursus al ternatieve landbouw en begin 1990 met een kursus ecologische veehou derij. Beide kursussen behoren tot het alternatieve landbouwpakket van de MAS-Boxtel. De kursussen zullen elk 10 weken duren en gedu rende 1 dag per week te Boxtel wor den gegeven. Voor geïnteresseerden bestaat de mogelijkheid om op onderstaand adres nadere schriftelijke en monde linge informatie te krijgen. Voor aanmelding kunt U ook terecht bij: MAS-Boxtel, tel: 04116-83333. Twee werkboeken Stichting PR voor onderwijs De Stichting Public Relations Land en Tuinbouw heeft twee nieuwe werkboeken uitgebracht voor het basis- en voortgezet onderwijs. In het onderwijs is grote behoefte aan informatie over het welzijn van die ren en over het milieu. Met de werk boeken "Welzijn van dieren op de boerderij" en "Mest en milieu" wordt in die behoefte voorzien. 31

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 31