VOO It m: VI'OIIW De 3 nieuwe Provinciale Bestuursleden van Zeeland en Brabant Er ligt genoeg op ons bordje" Kruiswoordraadsel Spaghetti en macaroni z onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. We hebben de jaarvergaderingen van de Plattelandsvrouwen in Zee land en Brabant weer achter de rug. Er zijn ook weer wat bestuurswisse lingen geweest. In Brabant zijn op 21 maart jl. 2 nieuwe dames in het P.B. gekomen, en in Zeeland op 13 april jl. 1 nieuw P.B. lid. We willen deze 3 nieuwe O.B. leden graag aan u voorstellen. Ten eerste het nieuwe P.B. lid voor Zeeland, mevrouw Leny Broek uit Nieuwerkerk, de opvolgster van me vrouw C. Mandemaker uit Zonne- maire. Mevrouw Broek is gehuwd en heeft een zoon van 27 jaar die ge huwd is. Ze is nu 3Zr jaar lid van de afdeling Duiveland. Ze heeft nog nooit eerder een bestuursfunktie ver vuld in de bond. Maar het vrouwen- organisatiewerk is haar niet vreemd, want ze heeft tien jaar ge werkt op het sekretariaat van een vrouwenorganisatie, tot de ophef fing daarvan in 1962. Wat haar in deze "nieuwe werkkring" aantrekt is het werken met en voor vrouwen. Ze staat volkomen achter de doelstelling van de bond, en hoopt haar steentje bij te kunnen dragen. "Ook in deze tijd van emancipatie is het nodig dat wij vrouwen alert moe ten blijven op de dingen die er in on ze maatschappij gebeuren" aldus mevrouw Broek. De open oproep in Bondig Zeeuws heeft haar aan het nadenken gezet, maar ze reageerde toen nog niet. Toen ze persoonlijk benaderd werd door het P.B. was de beslissing snel genomen. Het werk binnen het P.B. lijkt haar leuk, daardoor kun je volgens haar ook plezierige kontakten opdoen. Mevrouw Broek begint vol goede moed aan haar nieuwe taak, en hoopt dat ze met elkaar het werk voor onze bond met plezier zullen doen. De hobby's en interesses van me vrouw Broek zijn: verzamelen van sigarenbandjes (al vanaf haar lagere schooltijd), zwemmen, strandwan delingen maken. Ze houdt veel van muziek, bij voorkeur jazz, klassiek gitaar en grote orkesten. Ze is een enthousiast lid van de leeskring van de afdeling Duiveland van de Platte landsvrouwen. We weten nu wat meer over ons nieuwe P.B. lid, en wensen haar een hele fijne tijd toe in het Provinciaal Bestuur. Een nieuw P.B. lid in Brabant is o.a. mevrouw Lien van der Weele. Me vrouw Van der Weele woont in Leende in Noord-Brabant. Ze is ge boren in Epe (Gelderland), maar woont al vanaf haar twaalfde jaar in Leende. Ze is ruim 20 jaar getrouwd en heeft 2 dochters van 19 en17 jaar en een zoon van 11 jaar. Samen met haar man heeft ze een rundveebe drijf en paarden voor de fokkerij. Voor haar huwelijk was ze lid van de plattelandsjongeren. Sinds 1970 is ze lid van de platte landsvrouwen, lange tijd was ze ge woon lid en de laatste 3 jaar was ze afdelingssekretaresse. Nu ze in het P.B. gekozen is, gaat ze wel uit het afdelingsbestuur, want van beide besturen lid zijn is voor haar geen haalbare kaart. Ze vindt het heel be langrijk dat er een goed kontakt is Spaghetti, macaroni, vermicelli, mie, enzovoort, enzovoort, alle deegwaren die vandaag aan de dag zeer populair zijn en die daarom in onze keukens niet meer zijn weg te denken. Edoch, hoe populair dan ook zijn deze deegwaren niet in staat onze tra ditionele aardappel te verdrin gen! Gelukkig maar. Deze soort deegwaren worden gemaakt van een enigszins harde tarwe soort, waarbij door middel van water met zout de bloem wordt gemengd zodat er een taai deeg ontstaat, al dan niet met kleurstof (vermicelli). Dit taaie deeg perst men door een stalen cilinder al dan niet met een kern. De boven genoemde deegwaren bevatten een redelijke hoeveel heid aan vitaminen en mineralen. Bovendien zijn er, en dat is voor ons van belang, in vele variaties en op een eenvoudige wijze bij zonder heerlijke maaltijden sa men te stellen. Wat te denken van bijvoorbeeld het onderstaan de recept voor 4 tot 6 personen. Dit hebben we nodig: 1 middel grote maïskip, 1 pak spaghetti, 2 in ragfijne ringen gesneden uien, Zi theel. peper, Zi theel. laos, Zi theel. trassi, 1 bouillon tablet (kip), Zr dl. olie, wat soja saus, zout en iets aardappelmeel of maizena. We bereiden de kip op deze manier: zet de kip op in ruim kokend water, samen met de bouillon tablet, breng het langzaam aan de kook (regelma tig goed afschuimen) en laat de kip halfgaar worden. Haal de kip uit de bouillon, snij hem in stuk ken en ontbeen hem. Kook ver volgens de spaghetti in de kippe- bouillon gaar (zie aanwijziging op het pak). Giet de spaghetti af en hou 2 dl. kookvocht achter (gebruik evt. de rest voor het ma ken van soep). Verhit de olie, en laat er de stukken kip langzaam in kleuren. Is de kip mooi bruingekleurd voeg er dan de uienringen samen met de kruiden (peper, laos, tras si) plus 1 a 2 dl. bouillon aan toe. Laat het geheel even goed door gaan. En breng het op smaak met wat soja en zout. Bind het tot slot wat af met wat in koud water opgeloste aardappelmeel of mai zena. Verdeel de goed warme spaghetti over 4 voor-verwarmde borden, leg er de stukken kip op en doe er wat van de saus over en geef de rest er apart bij. Als gar nituur bijvoorbeeld een heerlijke tomatensalade. (In plakken ge sneden tomaten 4 a 5 stuks, Zr theel. bieslook, 2 theel. sesam olie, Zr theel. suiker en ietsje zout van smaak). M.A. van der Vliet tussen de afdeling en het P.B. Ze heeft al een beetje "geproefd" van het werk als P.B. lid, en het lijkt haar erg fijn en leerzaam. "We krij gen de mogelijkheden om bij te blij ven en te ontplooien, maar vooral de taak om dit door te geven aan de af delingen", aldus mevrouw Van der Weele. Haar hobby's zijn: wande len, fietsen, lezen, knutselen en kle ding maken. Dat was een eerste kennismaking met mevrouw Van der Weele en nu het tweede nieuwe P.B. lid van Bra bant, en dat is mevrouw Lien v.d. Vecht-Verlaan uit Breda. Ze is gebo ren in Winschoten, heeft daar 12 jaar gewoond, daarna bijna 28 jaar in Zwollerkerspel en Zwolle, nog 2 jaar in Lelystad, en nu woont ze bij na 10 jaar in Breda. Mevrouw V.d. Vecht is gehuwd en heeft 2 dochters van 23 en 21 jaar en een zoon van 18 jaar. Alleen haar zoon woont nog thuis. Ze heeft een bouwkundige opleiding gevolgd en op een architektenbureau gewerkt. Ze is nu 12 jaar lid van de bond, 2 jaar in Lelystad en 10 jaar is ze nu lid van de afdeling Prinsenbeek. Ze is 6 jaar afdelingssekretaresse ge weest in Prinsenbeek. Haar gezinsle den hadden haar attent gemaakt op de open oproep voor een P.B. lid, en het leek haar zelf ook wel wat. Op hetzelfde moment dat ze zichzelf aanmeldde, werd ze ook door het P.B. benaderd. Ze kan zich het wer ken in het P.B. nog niet zo goed voorstellen, het lijkt haar wel heel anders dan het afdelingswerk en ver wacht dat het meer tijd zal vragen. De plattelandsvrouwen hebben in haar leven altijd een rol gespeeld, want haar moeder werd al in 1949 lid en is dat nu nog. De hobby's van mevrouw V.d. Vecht zijn: lezen, naaien en allerlei handenarbeid pro beren, ook al lukt dat niet altijd, maar ze heeft daar erg veel schik in. Dat was een eerste kennismaking met de 3 nieuwe Provinciale Bestuursleden van Zeeland en Bra bant. We wensen alle 3 een hele goe de en fijne tijd toe in het P.B. We hopen dat ze veel nuttig werk voor onze bond kunnen en mogen doen, want samen staan we sterk en zijn we één. M.T. Vleugel-Mandemaker i Lien v.d. Weele Leny Broek L. v.d. Vecht-Verlaan 11 Enkele punten uit de openingsrede van provinciaal presidente mevrouw J.M. Elema-Meinardi, tijdens de provinciale jaarvergadering in de 'Prins van Oranje' te Goes op 13 april 1989. Platteland waar gaat het naar toe? Milieuproblematiek, ekonomische zelfstandigheid 1990, open grenzen 1992. Er ligt genoeg op ons bordje om jaren mee verder te kunnen. De verbondenheid is iets wat je kunt vinden in de Bond, door samen te werken en krachten te bundelen. Een vrouwenorganisatie van 75.000 leden mag best een stem laten horen. Neem b.v. het lidmaatschap. Waar om worden vrouwen lid van de Bond? In de eerste plaats voor ont moeting met andere vrouwen, voor gezelligheid, om iets te leren en om ervaringen uit te wisselen. Een afde lingsbijeenkomst is hiervoor een goede gelegenheid. De meeste vrou wen vinden dit voldoende en kiezen hiervoor. Andere vrouwen volgen kursussen (handwerken, Frans, En gels, kalligrafie, volksdansen, com puter) of zitten in een leeskring. Le den van een leeskring lezen hetzelfde boek, belichten de achtergrond van de schrijver en praten hier samen over. Het bespreken van een boek leidt tot uitwisseling van ervaringen en tot diskussie over een bepaald onder werp. Dit willen we als PB graag sti muleren. Werken Vrouwen, die voor de Bond werken hebben recht op ondersteuning. Want wat kunnen we wel en waar hebben we moeite mee? Het blijkt dan vaak dat we tegen een stukje vrouwenbagage aan lopen b.v. wat verwacht de maatschappij van ons (volgzaam, zorgzaam, lief en aardig zijn, emotioneel en niet zakelijk). Leden en kaderleden We hebben in de Bond leden en ka derleden, we werken vóór leden dóór leden. Al deze aktiviteiten kosten geld, veel geld. Vrouwen, die voor de Bond werken, moeten hier- voor een redelijke onkostenvergoe ding kunnen krijgen. Als men ziet wat er plaatselijk, provinciaal en landelijk allemaal gebeurt, dan vraag ik me steeds weer af, hoe bestaat het dat dit kan voor 42,— per jaar (dit is nog geen 15 cent per dag en daarvoor kun je nog niet met je beste vriendin bellen), ook het blad "De Plattelandsvrouw" is hier bij inbegrepen. Een landelijke orga nisatie kost nu eenmaal geld. Bondslied - Platteland We zingen ons bondslied, waarin: "Kom plattelandse vrouw help mee naar uw vermogen". Dit slaat voor al op het platteland waar momenteel zoveel gebeurt. Denk maar aan de kleine scholen, die op de tocht staan om te verdwijnen en dan de natuur, het leefmilieu, de oprukkende ver stedelijking, rekreatie, toerisme en niet te vergeten de ekonomische pro blemen van onze agrariërs. Onzeker heid over het inkomen, bedrijven waarvan de kontinuïteit onzeker is, de vraag of men wel of niet blij moet zijn met overname van het bedrijf door kinderen. Verder dan nog de kritieke zaken als overproduktie hier en honger aan de andere kant van de wereld, financiële onzeker heid, ekonomische belangen, welzijn en milieu. Allemaal vragen, die ons bezig houden. Hoe gaat het platte land eruit zien, wat is er straks nog van over? Vinden we het belangrijk genoeg om erover mee te praten? Hier ligt o.a. ook een taak voor onze agrarische kommissie om de diskus sie met niet-agrarische vrouwen aan te gaan. Maak uw standpunt duide lijk en geef aan wat u ais agrarische vrouwen belangrijk vindt. Samen wonen we immers op dit platteland. Agrarische vrouwen kunnen veel steun vinden in de agrarische kom missie. Wat dat betreft speelt de Bond op iets aktueels in met het pro- jekt "Het platteland onze wortels", opgestart in het kader van het ko mend jubileum. Het nieuwe diskus- sieonderwerp zal heten "Platte landsvrouw van nu". Ook drie Zeeuwse vrouwen zullen op dit the ma gekaderd worden. We zijn erg benieuwd wat dit gaat worden. U ook? Ingekort naar tekst van mevrouw J.M. Elema-Meinardi Bij goede oplossing krijgt u op de opgegeven nummers de naam van een plant. 6 - 19 - 26 - 27 - 60 - 40 - 30 - 52 - 58-5-38 Horizontaal: 1 familielid; 6 stalling; 11 gewas; 13 exploitant van schepen; 14 Greenwichtijd; 16 zeewier; 17 deelbaar door twee; 18 100 gram; 19 houding; 21 plaats aan de Linge; 23 strafwerktuig; 24 niet wijd; 26 van de takken ontdane stam; 27 stilstaand water; 28 gebroken graan; 30 naaldboom; 31 lomp; 32 politie- funktionaris; 34 deelteken; 35 fraai; 36 ouderloos kind; 37 eenheid van snelheid; 40 oor v.e. haas of konijn; 43 uitstralende warmte; 44 ziekte; 46 biersoort; 48 kleur; 49 openbaringen van Mohammed; 51 muziekteken; 52 ijzerhoudende grond; 53 dolk of kort zwaard; 55 deel v.d. mond; 56 sint; 57 koersbericht; 58 rivier in Vrijdag 14 april 1989 Duitsland; 60 schaakterm; 61 ar moedig; 62 weer naar het punt van uitgang; 64 ploeg spelers; 65 van weinig waarde. Vertikaal: 1 gang ter zijde; 2 de oudere; 3 deel v.e. boom; 4 wars van laagheid; 5 onderricht; 6 adrem; 7 levenslucht; 8 snelle loop; 9 paar- deslee; 10 vreemde taal; 12 bevesti gingsmiddel; 13 beweeggrond; 15 pauselijke driekroon; 18 uitroep; 20 harig; 22 waterplant; 23 lof; 25 stemming; 27 dooreengekookte spijs; 29 misdadig; 31 drijftonnetje; 33 hoogste punt; 34 korte tijdsduur; 37 schippersboom; 38 Europeaan; 39 koude valwind; 41 dier; 42 fraaie bloem; 43 afschrift; 44 zuivelpro- dukt; 45 muziekinstrument; 47 her innering, waarschuwing; 49 kerkge- bouwtje; 50 dichterbij; 53 deel van Indonesië; 54 wreedaard; 57 voor zetsel; 59 alkoholische drank; 61 per felicitatie; 63 geografische mijl. 26

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 26