Z.A.J.K. p.j. zuid geluid Gezamenlijk onderzoek 3ZLO en ZAJK naar mogelijkheden produktiebeheersing Wonen en werken op het platteland 1989 Een gouden tijd voor Oost Zeeuws- Vlaanderen Knallen en spandoeken van het NAJK redaktie Henk Tegels PJZ AGENDA Als ik de LJG band nog eens een keertje kon horen.... Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 01100 -21010* tering. 3ZLO en ZAJK nemen zich voor om, nadat in de landelijke or ganisatie verbanden middels een te concipiëren 'sectorplan akkerbouw' een aanzet daartoe gegeven is, dit voorjaar nog een tweede gespreks ronde aan één en ander te wijden. Na afloop van de bespreking bleken zowel ouderen als jongeren tevreden over het goede overleg. Jacques Rouman ZAJK De 3 Zeeuwse Landbouw Organisa ties en het Zeeuws Agrarisch Jonge ren Kontakt gaan samen mogelijk heden van produktiebeheersing on derzoeken. Onlangs vond een overleg plaats tus sen het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) en de 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties (3ZLO). Centrale vraag tijdens het overleg was: 'hoe moeten we verder met de belangenbehartiging in de akker bouw?'. In de weken voorafgaand aan het gesprek pleitten jongeren steeds regelmatig tegen het marktge richt graanbeleid. Door een uitvoeri ge analyse te maken van de huidige stand van zaken in de akkerbouw kwamen jongeren tot het standpunt dat marktgericht beleid drastisch moest worden afgewezen. Tijdens de studieavond samen met de 3ZLO was het de vraag of de standsorgani saties de analyse van de jongeren zouden delen. Inderdaad on dersteunden de 3ZLO de door het ZAJK gemaakte analyse. Belangrijkste analysepunt was dat de enige jaren geleden ingezette graanprijsdaling oorzaak is van de problemen in de akkerbouw. Als er niet strukturele afzetmarkten voor graan gevonden worden, betekent deze vorm van produceren van het Vrijdag 14 april 1989 spilgewas graan, de nekslag van de akkerbouw. 3ZLO en het ZAJK on derkennen dat er op dit moment geen grote nieuwe afzetmarkten zijn voor graan. De enige manier om de prijs van akkerbouwprodukten enig zins te redden is zo spoedig mogelijk een effectieve vorm van produktie beheersing in te voeren. Jongeren en ouderen zijn het erover eens dat de graanproduktie pas echt afneemt in dien er een uitvoerbaar en contro leerbaar produktiebeheersings- systeem wordt afgesproken. Verplichte produktiebeheersing Alle aanwezigen zagen produktiebe heersing als minst kwade vorm om het tij te keren. De heer Van Der Maas, 3ZLO voorzitter, gaf aan dat er op Europees niveau opties voor een verplichte braakregeling op tafel liggen. Met name de grote graanpro ducenten: Frankrijk, Groot- Britannië en West Duitsland hebben zich in COPA verband uitgesproken voor deze vorm van produktiebe heersing. Het is dus van belang ook in Nederland goed na te denken over de meest gewenste vorm en uitvoe ring van verplichte braak. In de bespreking kwam duidelijk naar voren dat de per akkerbouwer in te voeren verplichte braakopper- vlakte gerelateerd dient te zijn aan het graanareaal (65% van EG bouw plan en 30% van het Nederlands bouwplan) en niet aan het akkerbouw- areaal. Dat laatste lijkt overigens, jammergenoeg wel in de bedoeling te liggen bij de Brussels plannenma kers. Tevens zou als voorwaarde moeten gelden dat de graanprijs naar verhouding verhoogd zou wor den. Voor zowel een braak van het graanareaal als voor een graanprijs verhoging zullen we ons in Brussel sterk moeten maken. Hoe het ook zij, een verplichte braak zal finan cieel voldoende aantrekkelijk moe ten zijn voor de telers. Naast een onderzoek naar een braak regeling willen ZAJK en 3ZLO ook studie maken van een tweeprijzen systeem analoog aan de suiker quo in het kader van de jaarlijkse samen- werkingsavond van de P.J.Z., Z.L.M. en de Plattelandsvrouwen op Schouwen-Duiveland werd ook dit jaar weer een thema-avond geor ganiseerd onder de noemer: Wonen ëh werken op het platteland. Woens dag 22 maart j.l. was deze thema avond gewijd aan het milieu in en om het huis, en vond plaats in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven. De avond werd geopend door de voorzitter van de ZLM, kring Schouwen-Duiveland, de heer L.J. van Gastel. Als eerste spreekster kwam G. de Vries-Hommes aan het woord, zij was uitgenodigd als lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland voor mi lieuzaken en ruimtelijke ordening. Zij opende met de mededeling dat het slecht gesteld is met het milieu. Voor een eventuele positieve omme keer zal het energiegebruik met 50% teruggebracht moeten worden. Dit kan men bereiken door o.a. geïnte greerde landbouw en gerichter kon- sumeren. Wordt dit echter bereikt dan zit er nog steeds 50% van de ver vuiling in de grond, lucht en water welke nog eens een groot aantal ja ren naleveren. Mevr. De Vries- Hommes adviseerde dan ook om mi lieubewuster met de eigen omgeving om te gaan b.v. minder energiever bruik en minder spuitbussen om het broeikaseffekt tegen te gaan. Als voorbeeld werd de wasverzach- ter en huisvuil genoemd. Wasver- zachters zijn overbodig want er zijn goede milieuvriendelijke alternatie ven, ze liggen alleen niet vooraan in de winkel. Huisvuil kan gekom- posteerd worden of gerecycled. Zo doende wordt men door eigen han delen bewuster met het milieu. Uit het publiek kwam de vraag over bio- ethanol als alternatief voor elektrici teit naar voren. De overheid werd laksheid verweten inzake het promo ten van dit alternatief. Dit is te ver klaren in het feit dat de gehele in dustrie moet worden aangepast en andere belangen zwaarder wegen. Na deze lezing was er een stukje ca baret over zure regen wat werd opge voerd door Plattelandsvrouwen uit Tholen. Duurzaam De tweede spreker was de heer J.J. Dubbelaar, algemeen direkteur Cul tuurmaatschappij "Loverendale' Dit biologisch dynamisch bedrijf is opgericht met het doel om op een natuurvriendelijke manier de land bouw op sociaal en ekonomisch ge bied te exploiteren. Momenteel zijn er twee bedrijven, Oost-Kapelle (105 ha), en de Biesbosch (140 ha) beide veeteelt en extensieve landbouw. De meststoffen komen uit het eigen be drijf, ziektes/plagen worden bestre den door o.a. een ruime vruchtwis seling. Door het produceren van landbouw- produkten zonder milieuvervuiling kunnen zij deze niet verkopen tegen de huidige prijzen. De verkoop vindt plaats via eigen distributie naar de groothandel die de waarde kent. Het feit dat duurzame landbouw bestaansrecht heeft wordt volgens de heer Dubbelaar bewezen doordat "Loverendale" al 63 jaar bestaat. Nu draait alles om vervuiling en mestoverschot en adviseert de over heid om over te gaan op geïntegreer de landbouw, want het milieu is van levensbelang voor de boer. Dubbe laar is dan ook van mening dat bio logisch dynamische landbouw de oplossing is tot milieuverbetering. Na de pauze was er een optreden van de P.J.Z. met een sketchje over mi lieuvervuiling, voor het visueel ef- fekt werden dia's vertoond. Afval Aansluitend hierop kwam de heer J. Landman, direkteur van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland aan het woord. Hij is van mening dat alle problemen met veel geld oplosbaar zijn, ook het milieupro bleem. Als vertegenwoordiger van de reinigingsdienst stond bij hem de vraag centraal: Wat doen we met ons afval? Evenals mevr. De Vries-Hommes is ook heer Landman van mening dat de burger zelf milieubewuster met de eigen omgeving moet om gaan en meer druk uitoefenen op de over heid. De afvalberg moet verkleind worden al weet de reinigingsdienst nog niet hoe, waarschijnlijk zal er weer een beroep op de burger wor den gedaan zodat de kosten van ver werking en inzameling per gezin per jaar zullen stijgen. Tenslotte werd door twee platte landsvrouwen van afdeling Duive- land een stukje toneel opgevoerd over twee produkten op een vuilstort n.l. een aardappel en een konserven- blikje. Namens de voorzitter van de P.J.Z., P.J. Hanse werden alle sprekers en medewerkers bedankt voor hun in zet. Namens het bestuur P.J.Z. J. van Felius Afd. Langstraat: 14 april: Film avond, de film die draait heet "Ba chelor Party". Plaats: "Zidewin- de". Aanwezig: 20.15 uur. Entree: 5,voor leden, 7,50 voor niet-leden. Afd. Schouwen-Duiveland: 15 april: Cabaretavond met Herman Finkers. Kosten: 25,voor leden; 30, voor niet-leden. Opgave bij Anette Kuyper. Tel.nr.: 01110-16934. Ver trek om 18.15 uur vanaf de Parkeer plaats op de hoek laan van St. Hilaire, Scheldestraat. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen: 14 april: Schaatsen in Antwerpen. Ver trek om 18.30 uur op het plein in Zaamslag. Kosten: leden 5,niet leden 7,50. Opgave bij Wilco: 01146-1533. Afd. Walcheren: 14 april: jaarverga dering. Plaats: Hotel "Walcheren" te Koudekerke. Aanvang: 19.45 uur. Na de pauze zal Ko Vader een dia serie over Afrika tonen. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen 14 april dropping, aanvang 20.00 uur. Start bij de Bistro in Waterlandkerk je. Na afloop voor 5,een warme hap. Provinciaal: 17 april: HB- vergadering; 27 mei: Landelijke Sportdag te Zevenbergen. 23 Zoals, hoop ik, ondertussen nu iedereen al weet, bestaat onze af deling 10 juni a.s. 50 jaar. En dat wordt gevierd!! Als oudste afde ling in Zeeland zullen we nu, evenals 50 jaar geleden, iedereen laten zien hoe het hoort! Als U wilt weten hoe een en ander tot stand kwam, en wat er gaat ge beuren, dan kunt u er niet om heen om onderstaande goed te lezen. De heer D.J. Dekker, mede oprichter, van onze afdeling, stuurde ons enige tijd geleden een kranteknipsel, uit 1939, met een verslag van de oprichting. Reden voor ons om een organisatieco mité op te richten, met als doel een reünie. Het organisatiecomi té, bestaat uit oud-P.J.Z. leden die allen een andere tijd vertegen woordigen. De heer D. Dees was er al in het begin bij. Mevrouw A. de Mul neemt de honneurs voor de jaren '50 waar. Terwijl de dames Ria Dieleman-de Smet en Lien van Cadsand-Verstraten de 60'er jaren voor hun rekening nemen en de heer Stem van Hoe ve en Anja Dekker de laatste pe riode vertegenwoordigen. Dit heeft als resultaat, dat er on danks verschillende gedachten voor iedereen ongeacht leeftijd, een zeer aantrekkelijk feest in el kaar gezet zal worden. Zelfs als iedereen maar de helft plezier heeft, gerekend naar het plezier van ons, dan weet ik zeker dat we allemaal van een groot succes kunnen spreken. Hoogtepunten Wanneer we over hoogtepunten uit onze afdelingsgeschiedenis spreken, komt er heel wat naar voren, kunt u zich herinneren dat onze volksdansgroep nog voor de koningin mocht optreden. En weet u nog dat onze volleybal club echt alles versloeg. En niet te vergeten de schitterende prij zen tijdens de toneelcompetitie en dauwtrappen in de Braak man! Och, als we allen eens heel goed nadenken is er zoveel op te noemen. Iedereen heeft vast al verzucht, oh als ik de LJG band toch nog eens een keertje kon ho ren. Zou het mogelijk zijn, en hoe zal dat klinken? Ik weet het niet, ik hoop alleen maar. Het volksdansgroepje wat ooit zoveel succes had, hoe zou het met de leden zijn? Hoe zou het zijn, om deze na zoveel jaren, nog hun rondjes te laten draaien. Zou er nog een polka inzitten? Wie weet... En weet u nog hoe het bondslied klinkt? Weet u nog hoe u er uit zag op een sportdag? Hoe spor tief u liep, sprong of korfbal speelde. Weet u nog welke jurk u droeg tijdens een modeshow? Wij wel! Kent u nog alle me despelers, uit uw toneelstuk, en wie weet waar Napoleon is ge bleven? Snuffelen Als we eens allemaal goed naden ken, is er nog een heleboel te doen. En daarom hoop ik, dat u nog eens in oude spulletjes of fo toboeken zou willen snuffelen. Want we hebben al veel spulletjes en materiaal van vroeger maar we kunnen nog veel meer gebrui ken. Alle foto's, programma- en toneelboekjes, beoorde lingslijsten en certificaten van zaaiwedstrijden, uitnodigingen en al die dingen zijn van harte welkom, op onderstaand tele foonnummer. Deze reünie zal plaats vinden op zaterdag 10 juni, op de kop af 50 jaar na dato, in zaal 'de Braak man'. Vanaf 15.00 uur wordt ie dereen verwacht en om ongeveer half 7 zal er een Zeeuwse koffie tafel op ons wachten. Daar het onmogelijk is voor ons om iedereen te schrijven, ver wachten wij van u dat u zelf het initiatief neemt om u zelf op te geven voor de reünie. Er is name lijk een maximum en minimum aan de groepsgrootte verbonden. U kunt zich nu al opgeven bij on derstaand adres maar het is ook mogelijk om het Z.L.M. num mer van 12 mei af te wachten! In dat nummer leggen we heel dui delijk uit, hoe u te werk moet gaan! Tot 12 mei, namens 'ons' Anja Dekker, 01157-1395, Ria Dieleman 01154-1312. Een groep leden van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt maakte vorige week woensdag in de vergadering van het Landbouw schap duidelijk resultaten voor de akkerbouw te willen zien. Met luid knallende vogelkanonnen en spandoeken werden hun eisen - afschaf fing van het marktgerichte beleid onder de aandacht van het Land- bouwschapsbestuur gebracht. Vanwege de verwachte belangstelling, ook van akkerbouwers, werd de vergadering niet in het SER-gebouw maar in het Congrescentrum gehouden. Daar werden ook de 5.000 handtekeningen van het NAJK voor een ander beleid aan voorzitter Gerard Doornbos overhandigd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 23