"Kleinschalige hoogwaardige landbouw heeft in Zeeland door ideale ligging grote kansen!" Zuid-Beveland heeft met 50 ha suikermaïs nieuw akkerbouwgewas Studiegroep v. Gent: Komende jaren uitbreiding tot 1000 ha verwacht "In Vlissingen is er naast of bij de Olaulijn plaats voor een rederij die binnen twaalf uur produkten als groenten, fruit, vis, vlees en kip pen over kan varen tot in het hart van Londen. Daar hebben we in Zeeland 60 miljoen klanten voor de deur. Denk aan de groenteveiling in Breda en de fruitveiling aan Kapelle." Een citaat uit het rapport "De toekomst van Vlissingen, Walcheren, Zeeland begint vandaag" dat door een aantal oud-ondernemers onder leiding van de in Vlissin gen wonende gepensioneerde adjunct-directeur inkoop bij de Hema drs. J.J. van Gent is samengesteld. Vanuit grote betrokkenheid met de toekomst van Zeeland heeft deze denktank zich beziggehouden met de ontwikkelingsmogelijkheden die Zeeland heeft en moet benutten in de periode tot 1992. De haven van Vlis singen kan daarbij een positieve rol spelen. De sectoren industrie, handel en recreatie hebben enthousiast gera- geerd op de nota, maar vanuit de landbouw is de respons tot nu toe te leurstellend. Van Gent: "Voor een verdere ontwikkeling van de land bouw zijn er gezien vanuit haar gun stige ligging zeker mogelijkheden voor Walcheren en Zeeland. België, Engeland en Parijs liggen in feite vlak bij. Als je dan weet dat de voor uitzichten voor de graanteelt, de sui kerbieten en de aardappelen niet zo gunstig zijn dan wordt het tijd om zich diepgaand te bezinnen over de teelt van andere produkten en over het produceren van een produkt met veel betere kwaliteit. Dat vereist ons inziens een mentaliteitsverandering. In onze gesprekken met boeren en vrij nauw bij deze bedrijfstak be trokkenen merken we een zekere zelf voldaanheid en gelatenheid. Men is bovendien (te) traditioneel ingesteld. Men beklijft teveel aan het eigen be drijf." Volgens Van Gent moet wor den gezocht naar mogelijkheden om ook op de kleinere bedrijven lonende teelten te krijgen. "Dat moet kun nen. De toekomst is in ons land niet aan de enorm grote oppervlaktes en het massaprodukt." Futuristisch Hoewel de leden van de denktank van Van Gent best wel inzicht heb ben in de agrarische bedrijfstak heeft men bewust als buitenstaanders een aantal vragen op een rijtje gezet. De ze zijn op het eerste oog misschien vrij futuristisch en onnozel maar voor de tuinbouw best een nadere bestudering waard. Zo vraagt de stu diegroep zich af of de vette klei op Walcheren en elders in ons gewest wel zo geschikt is voor andere dan de bekende produkten. Gedacht kan worden aan bosbouw, boomgaarden, knolselderij, bollen, asperges enz. enz. "Als je je fantasie laat werken komen de vragen vanzelf. Is het mo gelijk om de bovenlaag te verande ren, kan de onderlaag eventueel gemengd worden met de bovenlaag, kan er zand op de kleilaag gespoten worden, kan zand en klei vermengd worden, kan de kleilaag vermengd worden met korrels die ook gebruikt worden voor kattebakken, kan de structuur verbeterd worden met ver malen steen uit de mijnen of fijnge maakt puin, kun je kunstmatig meertjes aanleggen om daar zoet wa ter uit te halen? Van Gent samenvat tend: "Het is dienstig te overwegen om de Hogere scholen in Zeeland sa men met Wageningen en/of Gent te laten onderzoeken of de Zeeuwse grondstructuur op betaalbare wijze voor nieuwe teelten kan worden aan gepast. De kosten van deze proefpro jecten zouden door het ministerie, EG-fondsen, coöperaties en banken moeten worden gefinancierd. Elders kijken Veehouders en akkerbouwers zouden zich kunnen beraden op het houden van konijnen, maïskippen en kui kens voor de slacht, op het produce ren van maïs-eieren, 4 granen-eieren, scharreleieren en peterselie en Vrijdag 14 april 1989 paprika-eieren. Dit produkt brengt 3 cent per stuk meer op. Voorts zijn in principe interessant pelsdieren, scharrelvarkens en rundvleesmeste- rijen waarbij de koeien vanaf drie maanden voor de slacht vrijwel al leen worden gevoerd met maïs het geen een heerlijke smaak, het zgn. "gemarmerde vlees" oplevert. Van Gent en e.s. hebben ook suggesties voor boerenzoons en -dochters die na hun opleiding naar andere teelten en banen zoeken: "Ga kijken in Duitsland naar de verwerking van vlees, ga kijken in Engeland wat ze daar kunnen gebruiken en wat daar de eetgewoonten zijn. Op die markt moet Zeeland zich in de eerste plaats richten. Ga ook kijken in België naar de teelt van Azaleas's en Begonia's en onderzoek de mogelijkheden voor de teelt van groenten en bloemen buiten en in de kas. Ga kijken in de VS hoe ze daar vee afmesten en hoe ze de hoogste melkproduktie per koe bereiken. Ga een tijd van het eigen bedrijf en onderzoek voor je iets be gint kritisch de markt, de risico's, de kosten en baten enz. Neem eerst op kleine schaal proeven. Onderzoek eventueel ook de mogelijkheden in aanverwante ondernemingen, zoals mesthandel, loonwerker, verhuurder van landbouwmachines, handel in tweedehands machines, transporton dernemer, handelaar in allerlei agra rische benodigdheden enz. enz. "Kortom in ons gebied zijn moge lijkheden voor een stuk levendigheid en nieuwe bedrijvigheid waardoor op kleinere stukken grond met veel arbeid weer een boterham te verdie nen is. Er zijn in ons land voorbeel den te over van jonge starters die nu eigenaren zijn van succesrijke onder nemingen, niet alleen door het inspe len op bepaalde behoeftes maar door het creëren ervan. Hoogwaardige kwaliteit van werk en produkt zal het handelsmerk moeten zijn." Steenkolen In de nota hebben de heren ook flin ke kritiek op het omgaan met aard appelen: "Men gaat er bij de teler, de handelaar en de winkelier mee om of het steenkool is. Als je zo om zou gaan met appelen....". Weer een paar vragen: Waarom niet meer kwali teitsnormen, waarom worden aard appelen niet meer via de veiling verkocht, waar zijn de merknamen, waarom zorgen telers niet voor een algehele begeleiding tot aan de su permarkt en waarom zorgt hij niet voor een toegevoegde waarde? Be denk dit: "Voor een goede aardappe len (geldt ook voor uien e.d.) wil de consument best een betere prijs beta len. Die betere kwaliteit krijg je door ze te behandelen als appels. In kisten leggen, per kist opslaan, verpakken in zakjes zonder storten, stoten of vallen, zakjes in plastic kratten in J.J. van Gent. plaats van gestapeld op rolcontainers naar de supermarkt." Volgens de studiegroep van van Gent is het kopen van aardappelen door de consument nu meestal een loterij met veel nieten, vooral vanaf januari tot aan de nieuwe oogst. De consu ment snijdt vaak een kwart tot een derde van de aardappel weg en zegt dan "Jammer, een volgende keer be ter". Overigens is ook de aardappel groothandel een gok-instituut waar niemand grip op krijgt. "Hier zit een gat in de markt waar de teler zelf in kan springen." De heer Van Gent tenslotte: "We realiseren ons dat we hiermee eigenlijk niets nieuws bren gen maar we menen dat de landbouw in Zeeland een flinke zet nodig heeft en wakker geschud moet worden, vandaar deze bescheiden maar wel gemeende woorden." J. Wierenga Op Zuid-Beveland zal deze zomer voor het eerst suikermaïs worden ge teeld. Suikermaïs is in ons land een betrekkelijk nieuw produkt en de teelt vond tot nu toe op kleine schaal plaats. Het handelsbedrijf Sun Corn B.V. te Enschede pakt de teelt nu op grotere schaal aan. Sun Corn heeft drie telersgroepen één in Zuid-Beveland, één in de Hoekse Waard en één in de Noord oostpolder. Het gaat hier in totaal om enige honderden hektares waar van 50 ha. suikermaïs op Zuid- Beveland komt. Suikermaïs is in feite een groentege was. Bij de teelt gaat het om de zoete maïs kolven. De grote kolven wor den geoogst, geblancheerd en in plastic folie verpakt. Na opwarmen kunnen ze worden gekonsumeerd. Het produkt wint in ons land snel aan populariteit. Van de kleinere kolven worden de korrels gebruikt voor salades. Op Zuid-Beveland hebben 23 telers een kontrakt getekend met Sun Corn. Deze telersgroep heeft inmiddels een vertrouwenskommissie geformeerd. Akkerbouwer Jos de Regt uit Kapel le is één van de initiatiefnemers. Eind vorig jaar, zo vertelt hij, is er een eerste verkennende bespreking geweest met de heer E. Logtenberg van Sun Corn. De belangstelling was groot. Er is toen 80 ha. opgegeven, meer dus dan nu wordt ingezaaid. De tijd om te beslissen was evenwel kort en een andere beperkende fak- tor was de 300 meter grens met snij- maïs. Suikermaïs is namelijk een kruisbestuiver. Daarom heeft een aantal telers afgezegd. Plasticfolie Van de 50 ha wordt 16 ha. ingezaaid onder plastic folie dat overigens na 3 maanden volledig door het zonlicht is verteerd. Voor het inzaaien van dit areaal (ook in de andere twee teelt- gebieden gaat een deel onder folie) heeft Sun Corn zelf een zaaimachine Suikermaïs kan op vele manieren worden genuttigd, nl. als korrel van de kolf, bij de barbecue en als salade. aangeschaft. Het zaaien wordt ge daan door een loonwerker. De overi ge ha's worden ingezaaid met een ge wone zaaimachine. Er is inmiddels een strak zaaischema gemaakt. Te beginnen op 20 april moet alles bin nen 2 weken de grond in. Op Zuid-Beveland wordt het eerste gezaaid vervolgens de Hoekse Waard en daarna de Noordoostpol- der. Schuift het in Zuid-Beveland door de weersomstandigheden op dan wordt het ook in de twee andere gebieden later. Afhankelijk van de zomer is de zoete maïs onder plastic na ca. 90 a 95 dagen rijp en die van de koude grond na 110 dagen. Het oogsten vindt plaats met een zelfrij- dende oogstmachine van Sun Corn terwijl de teler mee moet rijden met een kieper om de kolven te kunnen storten in een container. Het stro blijft achter op het land als organi sche stof. De oogst vindt plaats bij 20 tot 23% droge stof. Het suikerge halte moet minstens 11% zijn. War me, vroege grond is het meest ge schikt. De teelt zal vanuit de Stich ting Landbouwkundig Onderzoek op Zuid-Beveland worden begeleid. De Regt: "Het gaat hier voor ons om iets nieuws. Het is dus in feite een proefprojekt. We willen er veel van leren. De SLO zal adviseren bij aankoop van zaaizaad, de rassen- keuze, de bemesting, de gewasbe scherming en dergelijke. Twee HAS- ers doen voor hun stage de verschil lende waarnemingen. De SLO staat overigens niet garant voor de kosten. De te zaaien rassen zijn Trophy, RS 4041 en Early Extra Sweet. Ze wor den geleverd door Royal Sluis en VanderHave. Er komt bij Vander- Have ook een rassenproef. Het kontrakt De Regt zegt tevreden te zijn met de kontraktvoorwaarden. Iedere teler heeft een eigen kontrakt met Sun Corn. "We zijn ervan uitgegaan om de kosten en het risiko zoveel moge lijk voor rekening te laten komen van Sun Corn zoals zaaien, oogsten en zaaizaad. De teeltkosten zijn voor rekening van de boer. Er is een dub bele prijs afgesproken; en tonnen prijs van 50,per ton min tarra en daarboven 9 cent per grote kolf langer dan 17 cm en met een maxi mum van 65.000 kolven. Een en an der moet via bemonstering op het bedrijf worden vastgesteld. Voor dat de oogst plaats vindt wordt via een globale bemonstering beoordeeld of het gewas oogstwaardig is, dat wil zeggen of er minstens 25% grote kolven in het gewas zitten. Is dat niet het geval dan hoeft Sun Corn het produkt niet af te nemen en kan de teler er vrijelijk over beschikken. Het gewas kan dan gebruikt worden voor CCM of snijmaïs. Kolven be neden 12 cm zijn voor verdere ver werking niet geschikt. De Regt voegt er nog aan toe dat de vooruitzichten van het produkt zoe te maïs gunstig zijn. Hij schat in dat er volgend jaar zeker 500 ha. suiker maïs in Zeeland zou kunnen worden geteeld. "Als telers zien we het wel zitten. Volgens onze berekeningen levert suikermaïs een goed saldo op van tussen 3.000,en 5.000, per ha. De teelt voor Sun Corn is niet vrij: nieuwe telers moeten zich tot de telerskern wenden om even tueel mee te kunnen doen. Kwaliteit Volgens direkteur Ben Logtenberg van Sun Corn is er vraag genoeg naar suikermaïs vooral in West- Duitsland maar ook in Nederland. Probleem is in Nederland bij de teelt de kwaliteit: maïs heeft warm weer nodig. Daarom is het gebruik van plastic folie ook zo belangrijk, niet alleen voor de warmte overigens maar ook tegen het uitdrogen van de grond. "Ik hou mijn hart vast voor mensen die zo gaan zaaien, zij lopen een risiko. Bang dat ze later last zul len krijgen van de plastic hoeven ze niet te zijn". Over de Zeeuwse boe ren is hij tevreden: ze willen wel luisteren en hebben open oog en oor, dat ligt in andere teeltgebieden wel moeilijker. Logtenberg ziet op lange termijn een verschuiving van de teelt naar het Zuidwesten. "Over drie jaar verwacht ik dat er 1000 ha sui kermaïs in ons land kan worden ge teeld waarvan viervijfde in het Zuid westen dit dankzij de goede mentali teit van de boeren en het klimaat. Tenslotte waarschuwt hij nog: veel boeren denken dat de teelt van sui kermaïs goud waard is maar in de praktijk valt dat tegen. Maar de vooruitzichten zijn goed. Suikermaïs is een nieuw akkerbouwgewas mits we het areaal in de hand houden en een kwaliteitsprodukt kunnen leve ren want de konkurrentie is groot". J. Wierenga 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17