Open dag land- en tuinbouw goed bevallen bij publiek en deelnemende bedrijven Open dag Werkend Trekpaard: warme belangstelling een stimulans fiflfcllUJ/ Zaterdag 1 april werd op verschillende plaatsen in het Zuidwesten meegedaan aan de tuinbouw open dag 'Kom in de kas'. In Zeeland was dat op Walcheren (acht bedrijven), op Tholen (drie bedrijven) en op Schouwen-Duiveland (twee bedrijven). In West-Brabant deden voorts enkele witlofbedrijven mee. Naast tuinbouwbedrijven kon het publiek ook een kijkje nemen op akkerbouw- en veehouderijbedrij ven. In alle gebieden is de open dag goed bezocht, zij het dat niet op elk bedrijf zoveel bezoekers werden genoteerd als in andere jaren. Meerdere honderden mensen namen de gelegenheid te baat een kijkje te nemen op één of meerdere van de deelnemende bedrijven. De orga nisatie had het geluk dat de weergoden op 1 april zeer goed gemutst waren. in één keer geven, en dan pas weer als de kluit kurkdroog is. Het water geven moet door onderdompelen ge beuren, variërend van eenmaal per week tot eenmaal per drie weken. Daarnaast is het van belang de plant niet in de zon te zetten. Als je een or chidee goed verzorgt, kun je er tien tallen jaren plezier van hebben. De meeste soorten bloeien drie maal per twee jaar. Een uitgebloeide tak moet op een oog, liefst het bovenste, on der de onderste bloem worden afge sneden. Daarop vormt zich dan weer een nieuwe bloemtak". Het was de tweede keer dat de fami lie Wekking deelnam aan 'Kom in de In de orchideeënkwekerij van de fa milie Wekking te Koudekerke zorg den zeven mensen voor de nodige uitleg aan de bezoekers. "Sommigen stellen uit zichzelf allerlei vragen, maar anderen moeten wel een beetje aangesproken worden", aldus me vrouw Wekking. Men vroeg onder meer hoe de orchideeën thuis het best verzorgd kunnen worden. Vol gens de heer Wekking is een matige watergift het belangrijkste punt: "Als een orchidee doodgaat wordt dat in 99 procent van de gevallen veroorzaakt door te veel water. Als je de plant water geeft, moet je veel De eerste voorjaars-open dag van de stichting Het Werkend Trekpaard zaterdag jl. was een succes. Het goe de weer, de warme belangstelling van de bezoekers en de ongedwon gen sfeer droegen hieraan in belang rijke mate bij. De deelnemende be drijven hadden alle zeilen bijgezet; op vijf bedrijven werden tesamen 24 trekpaarden ingezet. De toeloop van de vele bezoekers 300) en hun reakties zijn door de trekpaardhou ders en hun helpers ervaren als een belangrijke stimulans. Naast ringste ken en kèuringen blijkt het werken de trekpaard op het land ook een pu bliekstrekker te zijn. Eén van de hoofddoelstellingen van de stichting Het Werkend trekpaard Zeeland, n.l. het levend houden van de wijze waarop trekpaarden lange tijd een rol gespeeld hebben in de Zeeuwse landbouw, blijkt op deze wijze goed uit de verf te komen. Op vier Walcherse en één Bevelands bedrijf werd zaterdag van de vroege morgen tot aan het avondeten ge werkt. Ploegen, eggen, slepen, zaai en en kunstmest strooien; het was er allemaal te zien. Kombinaties van één paard met twee- en driespannen waren soms op één foto te vangen. Voor de vele fotografen was er maar één probleem; ze liepen steeds bij el kaar in beeld. De eersten verschenen al om acht uur en de laatsten kwa men om half zes, toen de paarden al naar de stal gebracht werden. Bij de kindéren was vooral het sleep- bord populair. De betonblokken en zandzakken bleven op de dam liggen want de jongste gasten verdrongen zich om als 'balast' mee te mogen. Sommige bezoekers kwamen van ver, uit Utrecht of zelfs Gelderland. Menigeen maakte er een "dagje" van en bezocht meerdere bedrijven. Niet iedereen was even goed van huis gekomen. Vooral bij de familie De Visser in Vlissingen gaf een aantal bezoekers de moeizame gang over de harde ploegsnede halverweg het per ceel op omdat het schoeisel niet hele maal op deze belasting berekend was. Eén van de ongeveer 100 bezoe kers bij familie De Visser, een niet van het platteland afkomstige me vrouw, drukte zich ondubbelzinnig uit over de hedendaagse landbouw: "Als je zo achter de paarden loopt, dat is toch veel mooier dan dat je op zo'n stinktrekker zit". v»* §t*- - kas'. "Het was nu minder druk dan vier jaar geleden, toen we voor de eerste keer meededen (toen kon je je zelf bijna niet omdraaien, zo druk). Ik denk dat dat komt doordat veel mensen uit de omgeving al wel eens bij ons in de kas zijn geweest. Elk najaar (het weekend na Sinterklaas) houden we ook al open dagen", al dus de heer Wekking. Veel bezoekers namen een kijkje op alle acht bedrijven langs de Walcher se route, onder wie de heer en me vrouw De Looff uit Souburg. "Van morgen hebben we er vier bezocht, en vanmiddag fietsen we langs de andere vier. Ik vind het geweldig. Het is de enige keer dat we op agrari sche bedrijven komen", aldus me vrouw De Looff. De familie Vos uit Vlissingen (akker bouwbedrijf met kamperen bij de boer) had ter gelegenheid van de open dag een komplete aardappel- inbrenglijn buiten opgesteld. Voor de bezoekers werd de hele machine rie in werking gesteld, wat vooral bij de kinderen menige kreet van be wondering ontlokte. Volgens zoon Jaap Vos weten de meeste bezoekers al wat van de bedrijfsvoering af, "echt stadse mensen zijn er nog niet geweest". Hij vertelt dat de mensen door het bezoek meer begrip krijgen voor de slechte situatie in de akker bouw: "Ze zien de machines staan en begrijpen dat daarvoor jaarlijks kosten moeten worden opgebracht en dat dat niet gaat als de prijzen ja ren achtereen te laag zijn. Bovendien zien ze dat de poters voor dit seizoen al op het erf staan, terwijl de aard appelen van het vorig jaar nog in de schuur zitten. Het spreekwoord "de kost gaat voor de baat uit" wordt daarmee perfekt gedemonstreerd, want de bewaarde aardappelen heb ben nog niets opgebracht als het pootgoed al is betaald". Op Schouwen-Duiveland, waar twee tuinbouwbedrijven deelnamen, viel Eén van de zoons Roggeband die uitleg geeft bij de proefveldjes aparte soor ten sla zoals krul-, ijsberg-, rode- en lange sla. het bezoek in vergelijking met ande re jaren wat tegen: 230 belangstel lenden. Degenen die het witlofbe- drijf van Blikman en Van Beek te Dreischor en/of het champignonbe- drijf van W. Zweistra te Sirjansland bezochten toonden zich (evenals de deelnemende bedrijven) wel zeer en thousiast over de open dag. Het wit- lofbedrijf deed voor de eerste keer mee aan 'Kom in de kas', doch het verzorgt wel zeer geregeld rondlei dingen. Het champignonbedrijf deed al voor de vijfde keer mee. Door drie medewerkers werd ge toond hoe teelt en (handmatige) oogst van de paddestoelen plaats vindt. Het bedrijf is gespecialiseerd in kleine champignons. Op Tholen kon het publiek ken nismaken met geitenfokkerij Het Steenen Kruis. Er was veel aandacht voor de geiten en schapen en de 35 lammeren, en ook toonde men zich zeer geïnteresseerd in de kaasmake rij. Velen namen de gelegenheid te baat een stukje kaas te proeven en/of te kopen. Het tuindersbedrijf van de gebroe ders Roggeband aan de Mosselhoek- seweg te Tholen werd zeer druk be zocht. "Het was een fantastische dag, maar wel zeer inspannend", al dus firmant Roggeband. Zeven men sen leidden aan een stuk door groe pen rond in de kassen. De bezoekers kregen uitleg over de techniek die bij de glastuinbouw komt kijken, zoals klimaat- en vochtbeheersing (com putergestuurd). De teelt van onder meer tomaten gebeurt er op steen wol, wat voor sommigen onbegrijpe lijk overkwam. De biologische bestrijding in de kas oogstte even eens bewondering, met name het ge bruik van sluipwespen. Er was ook open huis in de cactus kwekerij Roggeband aan de Meul- vlietsedijk. Mevrouw Roggeband vertelde dat er de gehele zaterdag een gezellige en ongedwongen sfeer was. Men bleek verbaasd over het bestaan van een cactuskwekerij op Tholen. Er wordt gewerkt met zaad uit Zuid-Amerika en Zuid-Afrika, dat via het Westland op Tholen te recht komt. Ook wordt er gestekt om de cactussen te vermeerderen. Veel vragen werden er door de be zoekers gesteld bij het zien van de honderdduizenden cactussen, over bloei behandeling enz. in de huiska mer. Al met al een zéér geslaagde dag. Lex Kattenwinkel De heer APaauwe uit Gapinge was op de open dag onder meer aan het eg gen. Zijn herdershond, ook een trouwe viervoeter, loopt steevast een meter of twee achter de heer Paauwe aan. Vrijdag 14 april 1989 In het hippisch nieuws in het maart nummer zijn enkele regels uitgevallen, waardoor het begin wat onduidelijk werd. De Zeeuw se warmbloedfokkers hebben op de WPN hengstenkeuring leuke resultaten geboekt. De kombina- tie Van Lieren/Lekke kreeg de zoon van de dressuurpaardenle- verancier, Doruto, goedgekeurd, waarna hij naar Duivendrecht verkocht werd. Ook werden goedgekeurd twee Zeeuwse fok- produkten, een zoon van Ursus, gefokt door Thijs uit Hulst, die als veulen al over formidabele bewegingen beschikte en een zoon van Amor gefokt door M.C. van Doorn in Axel. Daar naast kreeg Th. Perdaen uit Sas van Gent op de veiling een leuke prijs voor zijn niet-goedgekeurde hengst. Dit jaar waren er nogal wat hengsten die later bij de vete rinaire keuring struikelden op de kwaliteit van hun sperma en daardoor afvielen. Dit onderzoek is nu ook verplicht bij de trekpaardhengsten. Op de nakeuring zouden twee Belgische imports verschijnen, maar ze ble ven afwezig, omdat het onder zoek negatief was uitgevallen. Daarna is er weer een hengst in België gekocht door Toon Brooymans en wel Rivaal van 't Eendenhof. Als hij bij extra na keuring op 11 april bij Wouwse Tol wordt goedgekeurd komt hij zowel bij Brooymans als bij De Buck beschikbaar, hetgeen ook het geval is met de bruine Harm van de Ouderijnstraat, die op de hengstenshow in Nieuwvliet zich best presenteerde en daar herin neringen opriep aan het beroem de vierspan bruinen van stallen De Dobbelaere uit IJzendijke. De Koninklijke Vereniging "Het Nederlandsche Trekpaard" bestaat dit jaar 75 jaar en wil dit tijdens een extra vergadering op 22 december vieren. Ook de na tionale tentoonstelling in 1990 zal in het teken van dit jubileum staan met o.a. een show van de Franse Staatsstoeterijen. In de vergadering hield ir. P. Damen, de Belgische Landbouwraad in Nederland, een zeer horenswaar- dig betoog. Hij noemde ook met instemming de oprichting van de Stichting Werkend Trekpaard Zeeland en pleitte voor nieuwe gebruiksdoeleinden zoals het aangespannen rijden en voor een grotere kleurvariatie. De open dag van de Stichting is mede door het schitterende weer zeer succesvol verlopen, maar dat hebt u wel gezien of gelezen. Jeugd Olympische Dagen Onder auspiciën van het Neder lands Olympisch Comité worden dit jaar Jeugd Olympische Dagen georganiseerd. Per provincie zijn er voorrondes. In Zeeland vindt deze plaats op 27 mei in Zierikzee en in Noord-Brabant op 20 mei in Valkenswaard. De landelijke finale wordt op 10 juni gehou den. De ruitersport zal in de dis cipline springen voor ponyruiters klasse 2 op deze Jeugd Olympi sche Dagen vertegenwoordigd zijn. Door de AVRO televisie zullen opnamen gemaakt worden tij dens de provinciale voorrondes en tijdens de landelijke finale te Papendal. De opnamen worden uitgezonden in het TV- programma AVRO's Sportpano- rama op de maandagen in mei, alsmede 15 juni. Een beslissing over een afvaardiging van Zeeuwse ponyruiters zal waar schijnlijk op het concours in Biervliet genomen worden, want een aantal kombinaties moet nog wat routine in klasse 2 opdoen. Nu we het toch over televisie heb ben, kunnen we gelijk wel mede delen dat de KRO met een TV- team aanwezig zal zijn op de Zeeuwse Dag van het Paard op 24 juni in Serooskerke op de ter reinen van manege "De Een dracht" om opnamen te maken voor de serie Markant achterland. De datum van de uit zending staat nog niet geheel vast, maar die zullen we zeker tij dig bekend maken. Kür op muziek voor viertallen In het kader van nieuwe num mers op de concoursen is tijdens Indoor Brabant een proef geno men van viertallen met muziek. En die proef is bijzonder goed geslaagd. Het is mooi dat ook de afdelingsdressuur hierdoor weer nieuwe kansen krijgt. Het inter nationale concours in Rotterdam dat van 16 tot en met 20 augustus gehouden wordt, zal grotendeels in het teken staan van het Euro pees Kampioenschap voor spring ruiters. De organisatoren zijn evenwel voornemens om op 19 augustus een kür op muziek voor viertallen op 2 niveaus te doen verrijden voor zowel viertallen van de Federatie als van de NKB. We hopen dat dit in Rotterdam ook zo goed uit de verf zal ko men als tijdens Indoor Brabant, waardoor we een mooi, nieuw af wisselingsnummer rijker worden. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13