VERVOLG PAG. 10 Fotograferen Geen papier Garages Uitgaan Kolchozmarkt Censuur De markt Een straat markt in Moskou met op de achtergrond een flatgebouw. Vrijdag 14 april 1989 op de markt een aardige cent bij te kunnen verdienen. Ze nemen er ge woon een paar dagen vrij voor of het mag of niet. Een derde soort markt vindt men bij de metrostations. Altijd een druk punt met veel potentiële kopers. Veel oudere mannen en vrouwen verko pen hier op kleine schaal vanaf een kistje of zomaar op het asfalt alles wat thuis over is zoals wat appels, bollen, aardappels, zaad, brandne tels, een paar vruchtboompjes, kle ding, eieren en bloemen die per stuk van eigenaar verwisselen. Allemazrl heel kleinschalig. Wel gezellig maar fotograferen levert dikwijls proble men op. We hebben het idee dat men zich geneert. En dan is er de zwarte handel die niet te localiseren is. Een voorbeeld: in een metrostation een oploopje. Nieuwsgierig geworden drong ik wat naar voren. Een jonge man bleek daar T-shirts met het merk Heineken te verkopen uit een grote doos. In een mum van tijd was hij los. Hoe komt zo iemand in vre desnaam aan shirts met het merk Heineken? Maar daar wordt door de zeer kooplustige vrouwen niet naar gevraagd. En dan maak je tenslotte mee dat men, overigens heel beleefd, vraagt je jas of spijkerbroek te mo gen kopen. Kleding uit het westen is zeer populair vooral bij de jeugd. Overigens is het natuurlijk schrij nend dat de burgers vooral door slechte planning en distributie in de Sovjet Unie geconfronteerd worden met een tekort aan primaire levens behoeften, zoals voedsel, terwijl de westerse wereld kampt met over schotten "Ik kom uit Siberië", zegt de be baarde en zeer vriendelijk ogende journalist Konstantin Mezantrev (35) lachend, "en ik zeg er maar meteen bij dat ik niets te maken heb met naar Siberië verbannen misdadigers want echt, daar wonen ook gewone mensen". Ik zit toevallig naast hem aan tafel voor een lunch in het exclu sieve etablissement "De Blokhut", een 25 km buiten Moskou gelegen restaurant dat ook door hoge partij functionarissen wordt bezocht. Fo to's aan de wand herinneren zelfs aan bezoeken van de Franse oud president Giscard d'Estaing en van Helmuth Kohl. Hoewel Gorbatsjov niet zo ver van hier blijkt te wonen, kan de Blokhut zich nog niet op diens bezoek beroemen. Konstantin werkt bij de krant "Sels- kaiajizn" hetgeen "Landleven" be tekent. Op krantenpapier in weekend formaat gaat deze vakbondskrant ie dere dag in een oplage van 7 miljoen stuks naar de directietafel van de kolchozen en sovchozen en naar al lerlei agrarische instituten en over heidsinstanties door de gehele Sovjet Unie. De krant wordt in Moskou op gemaakt en deels gedrukt en per sa telliet doorgeseind naar de 15 groot ste steden waar ze dan verder wordt gedrukt en gedistribueerd. "We kun nen per dag helaas maar 4 pagina's maken", zo licht Konstantin toe. "We zouden dolgraag meer willen maar er is niet meer papier. Daarom willen we ook naar inkomsten door advertenties, iets wat niet lang meer duurt", zo verwacht hij. De Siberiër constateert dat de openlijke kritiek Een winkel op een kolchozboerderij. Op het platteland wordt relatief veel ge bruik gemaakt van motoren, bromfietsen en fietsen. kunnen de Russen wel en gauw boos kunnen ze ook worden. We maakten mee dat de linker weghelft te lang bezet werd gehouden volgens onze chauffeur. Onder luid gevloek en met niets aan de verbeelding overla tende gebaren werd de personenwa gen krachtdadig weggedrukt. Het verkeer op vrijdag is een aparte bele venis. Zwaar, soms duidelijk zicht baar veel te zwaar beladen trekt dan iedereen, zo lijkt het, de stad uit naar het zo geliefde buitenhuisje. Hele families worden met de bagage en al in de wagentjes geperst. Menig voertuig haalt de plaats van bestem ming niet, althans niet nog diezelfde dag en blijft met pech langs de weg steken. En een ANWB is er niet. Je mag van geluk spreken als een colle ga automobilist bereid is je op sleep touw te nemen naar het dichtstbij zijnde dorp waar geen garage is. Een telefoontje voor hulp naar de stad heeft misschien succes. Vandaar dat velen zelf onder de auto of motor kap kruipen. Toch verandert er op dit punt iets in de Sovjet-Unie. De nieuwe wetten van Gorbatsjov staan namelijk toe dat particulieren in coöperatief ver band voor eigen rekening een bedrijf kunnen beginnen. Aan het begrip coöperatie heeft men zeer creatief een eigen invulling gegeven. Het is al coöperatief wanneer man en vrouw samen zo'n bedrijf beginnen of twee broers of een paar kennissen. In de praktijk zijn de laatste jaren meer dan 100.000 van dergelijke coöpera tieve bedrijfjes ontstaan en een zeer groot deel daarvan zijn taxichauf feurs en kleine garages. Ze maken het uitstekend. De service van die bedrijven is uiteraard veel beter. Je hebt als bezoeker al snel door dat een inwoner van de Sovjet Unie die voor het collectief bezig is, en vrij wel iedereen is dat nog, zich niet uit slooft en dat is dan nog netjes ge zegd. Waarvoor zou men ook? Gezellig uitgaan of winkelen in de Sovjet Unie is niet mogelijk. We hebben twee avonden in Moskou rondgelopen maar geen koffiebar, café, cafetaria of restaurant. Niets, nergens. Zelfs niet op of rond het Rode Plein waar wekelijks duizen den mensen de graftombe van Lenin bezoeken. Theater, bioscoop en sportgebeurtenissen worden druk bezocht. In de hotels vinden de brui loften plaats, daar wordt gedanst en uit volle borst gezongen. Soms ont roerend mooi. Daar is koffie, sterke drank en bier verkrijgbaar, maar ook niet altijd en overal. Om 23.00 uur is het uitgaansleven, dus ook het bruiloftsfeest, ten einde. In de deuropening verschijnt even een agent. Dat blijkt voldoende. Ie dereen gaat rustig huiswaarts om het feest daar voort te zetten. In huis wordt veel gedronken want het leven in Sovjet Unie is voor veel mensen toch maar saai zo is mijn indruk. Er is veel werkverzuim als gevolg van staat er op de markt iemand die, Le nin mag weten hoe, een vrachtje T- shirts of spijkerbroeken op de kop heeft getikt en verkoopt. Zoiets gaat als een lopend vuurtje. Het werk wordt voor zo'n buitenkansje ge makkelijk onderbroken. Het markt- gebeuren, het doen van de bood schappen is zeker als je voor het eerst een kijkje neemt achter het IJzeren Gordijn een ondoorzichtig geheel. Er zijn uiteraard de staatswinkels. Kleurloze betonnen gebouwen waar in de waar al even kleur- en fantasie loos hoopt op een klant. Best ziet het er allemaal niet uit. Veel produkten zijn al niet meer vers op het moment dat ze in de winkel worden gelegd. Deze winkels kennen hetzelfde su permarktsysteem als bij ons. Wel zijn de karretjes minder dan half zo groot... Bij een bezoek aan een der gelijke winkel merken we op dat een bak die kennelijk bestemd was voor kippepoten leeg bleek. Een tiental mensen stond rustig te wachten tot het iemand beliefde een nieuwe la ding aan te voeren. Toen we weggin gen, een kwartier later, stond de rij er nog. Op de waren geen of nauwe lijks etiketten, geen reclame, nergens kleur noch fleur. Fruit van matige tot slechte kwaliteit weinig of geen groenten. Wat te koop is is zeker niet duur. Naast de staatswinkel is er de kolchoz-markt. Letterlijk een wereld van verschil. In de staatswinkels is het assortiment beperkt. Alleen maar blikken bonen, flessen met pruimen en spek en rijen wachtende mensen. Op de kolchozmarkt is de keus enorm groot en voor veel pro- Een verkoper van rapen in Moskou. Zijn muts is niet van Russische makelij. op de regering, de bureaucratie en op de communistische partij vanuit alle niveaus steeds meer toeneemt in de massamedia, ook in zijn eigen krant. "Wat tot voor kort onmogelijk leek kan nu. Ik ben naar Amerika ge weest, heb daar gewerkt op de farms, ben daar rondgereisd en heb daar vervolgens verslag van gedaan. On gecensureerd". Van zijn hand was re cent ook een zeer kritisch artikel over de periode Stalin waarin miljoe nen boeren en intellectuelen werden vermoord. Op beide artikelen kwamen talrijke brieven - de redactie krijgt per jaar ca. 30.000 ingezonden brieven.... - met uiteenlopende reakties. "Veel ondersteunden mijn verhaal maar er waren er ook veel bij waarin stond dat men van die moorden niets wil weten en de sfeer van de Stalin- periode vast wil houden. "Mijn ei gen ouders denken zelfs zo...." Bij plaatsing van de artikelen wordt door de eindredactie nauwelijks of geen censuur meer toegepast. "De redacteuren en journalisten krijgen steeds meer vrijheid, maar dat bete kent ook meer verantwoordelijkheid. Wij moeten daar wel aan wennen, maar het bevalt ons uitstekend. Me zantrev zegt een vurige aanhanger Deze vrouw (m.) is zichtbaar in haar schik. Ze wilde graag op de foto. van de nieuwe ideeën van Gorbatsjov te zijn. "Wij jonge mensen steunen hem. Het komt er nu op aan. In onze geschiedenis zijn we nu op een cruci aal moment aangekomen. Niet alles kan meer vanuit Moskou geregeld worden. De landbouw kan niet zo blijven als ze de laatste 70 jaar was. We moeten naar een systeem waarin sovchozen, kolchozen, coöperaties en familiebedrijven volwaardig naast elkaar kunnen bestaan. Gorbatsjov moet duidelijk maken dat'alles ge lijk' niet de weg naar het geluk is..." De helft van ons gezelschap waaron der ondergetekende moest genoegen nemen met een halve maaltijd. Vraag niet hoe of wat. Zo heb ik ondervon den dat planning en distributie in de Sovjet Unie inderdaad verbetering behoeven... maar dat is niet het be langrijkste, zei onze gids bij ons ver trek. "Julie zijn vrij...." J. Wierenga Een huis met rondom de tuin. Het houten huis is 's winters bedekt met riet tegen de kou. overmatig drankgebruik, reden waarom wodka in de staatswinkel niet meer verkrijgbaar is. Dat is na tuurlijk geen probleem. Velen ma ken deze populaire drank nu zelf thuis. Daardoor is in het land nu al een suikertekort ontstaan... Bijna iedere inwoner van Moskou loopt overdag met een mand of tas. Dat heeft zijn reden. Je kunt name lijk onderweg naar de metro, de trein, je werk of naar huis altijd even langs de "particuliere" markt of langs de staatswinkels lopen. Mis schien hebben ze nu wel tomaten die gisteren op bleken te zijn. Misschien dukten doet de verscheidenheid en kwaliteit niet onder voor onze super markt. De presentatie is wel minder luxe. Het is er erg druk. Vlees ligt in halve beesten gewoon op de toon bank. Verder zijn er kruiden, kool, radijs, bietjes, augurken, knoflook, bloemen, te veel om op te noemen. Duiven en vogels van andere pluima ge vliegen de deels overdekte markt in en uit. Het deert niemand. Uit heel de Sovjet Unie zijn de boeren of hun vrouwen per vliegtuig en trein met hun waar gekomen om iets ex tra's te verdienen. Ze verkopen de produkten die overschieten nadat ze een verplicht deel aan de staat heb ben verkocht (lees sovchozboerderij) van de opbrengsten van hun eigen lapje grond. Dat lukt absoluut, want hun waar is vers en kwalitatief goed en de metropool heeft een koop krachtige vraag. Voor een gewone Rus, een fabrieksarbeider, die ca. 250 roebel per maand verdient zijn de produkten hier erg duur. Alleen voor bijzondere gebeurtenissen kan hij zich zo'n uitspatting veroorloven. Een vergelijking: in een staatswinkel betaal je voor een kilo vlees - wat heet vlees - ca. 2 roebel en op de kol chozmarkt waarvan er ca. 20 in de stad Moskou zijn, betaal je toch gauw 8 tot 10 roebel. Aardappelen kosten 1 roebel (officiële koers 3 gul den, zwarte koers ca. 0,30) per kilo. Ik sprak met hulp van de tolk met een helemaal uit Kazachstan af komstige boer die een soort schorse neren verkocht. Hij was voor een habbekrats per vliegtuig gekomen en zei goede hoop te hebben in Moskou

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 11