De groeten uit een ontdooiend Moskou.. VERVOLG PAG. 11 Oppassers Het verkeer Harde valuta Onlangs bezocht ik met een groep Nederlandse landbouw - journalisten de USSR. We trof fen het, want het plenum had juist meer bewegingsruimte gege ven aan de landbouw en er wer den verkiezingen gehouden. Uniek, want de kiezers mochten hun stem voor het eerst uitbren gen op personen die niet tot het zittende communistische partije- tasblisment behoren. Van een echte verkiezingsstrijd hebben we weinig gemerkt. Wel waren op een aantal plaatsen verkie zingspamfletten opgehangen. In trams en metro werden soms zeer heftige politieke discussies ge voerd. Ook hoorden we jonge protestzangers hun politieke idealen vertolken. Door pe- restroika, glasnost en de TV wordt de wereld voor veel inwo ners van de Sovjet Unie groter. Men wordt zelfbewuster, kriti scher. Vooral de jeugd on dersteunt de politieke lijn van Gorbatsjov. Zij willen vernieu wing, openheid en vrijheid. Met grote inzet drukken ze tegen de deur die thans op een kier wordt gezet. Hier onder onze eerste in drukken die wij tijdens ons ver blijf van een week door en rond Moskou en in Kiew opdeden. Na een week ken je Rusland niet, noch de Russen. Een handicap is dat de talenkennis van de Russen erg beperkt is, zij spreken alleen hun eigen taal en het Russisch. Dankzij een tolk, woorden en ge baren is ons duidelijk geworden dat de jeugd enkele grote idealen heeft nl. meer vrijheid van me ningsuiting, luxe westerse goede ren en een reis maken naar Ame rika of Europa. De eerste zorg van de ouders: genoeg te eten van goede kwaliteit. Veel ouderen vinden het goed zoals het altijd is geweest. De Sovjet Unie gaat een moeilijke tijd tegemoet, Gorbats jov zal alle steun nodig hebben. Ons werd geen strobreed in de weg gelegd. Overal werksters die de vloe ren met vegertjs schoon houden (geen stofzuiger gezien) en keuken- personeel dat de vaat nog met de hand afwast. De glazen waren niet echt schoon maar verder maakt alles wel een propere en nette indruk. Op iedere verdieping bij de lift een dame achter een bureautje. Een post die dag en nacht bezet is, waarschijnlijk voor informatie. Het is aan deze en andere manieren van werkverschaf fing te danken dat er geen werkloos heid is in dit land. Onze kamer - slechts twee oudere collega's uit ons gezelschap genieten het privilege van een eenpersoonskamer - ziet er een voudig maar goed uit en is voorzien van modern comfort met zelfs een kleuren tv met overigens matig beeld. Ik was ingekwartierd bij onze reisleider. Onze kamer leek tijdens ons verblijf af en toe meer op een crisiscentrum. Steeds als ons pro gramma - om welke reden was een raadsel - veranderd moest worden was er druk overleg met de gids over alternatieven. geld kan worden betaald. Er is dus een levendige handel in buitenlandse valuta. De jongens doen goede za ken. Dikke stapels roebels komen te voorschijn. In een mum van tijd heeft de transaktie plaatsgevonden. De taal van geld en gewin is interna tionaal. De eerste dagen werd tijdens ons verblijf door de collega's en ook door toeristen druk gebruik gemaakt van deze mobiele wisselkantoren. Banken zijn er (nog) praktisch niet in de Sovjet Unie en als buitenlander ben je dan ook op de hotels aange wezen waar een officiële onaantrek kelijke koers wordt berekend of op deze jongens in de straat. Ook het hotelpersoneel maakt zich schuldig aan deze illegale wissel praktijken. We hoorden later dat en kele jongens waren betrapt en opge pakt: Waarschijnlijk heeft het hotel personeel uit broodnijd de politie over hun illegale aktiviteiten geïn formeerd. De stad Moskou is zeker na de winter niet aantrekkelijk: grauwgrijs en saai. In parken en langs de wegen ligt de troep van een hele winter over. Langs de wegen de Deze mevrouw liet ons binnen in haar huis. Kleine kamers met weinig komfort, wel een t.v. -toestel. Ze was met ons bezoek zeer vereerd en dankbaar voor de kleine geschenken Moskou, maart 1989. Vanuit het vliegtuig zijn de laatste sneeuw- restanten nog te zien. Ze duiden er op dat de winter plaats gaat maken voor het voorjaar. Rond Moskou uitgestrekte niet in cultuur gebrachte gebieden met veel bossen en nog be vroren meren. We treffen het, de zon schijnt en het is op het vliegveld een graad of acht boven nul. Onze bus met voor Russische begrippen VIP comfort (bij ons daterend uit omstreeks 1950 en alleen van stal ge haald in zeer drukke periodes) staat al klaar. Dat is een meevaller want de reisleider had ons van tevoren ge waarschuwd: "In Rusland kun je van alles regelen maar volgens plan loopt er maar weinig". Het vliegveld ligt op ongeveer 50 km van Moskou. De vierbaans autoweg naar ons In- touristhotel aan de rand van de stad is vrij druk. Er zijn geen rijstroken, wel vangrails. Op de in het algemeen zeer brede wegen zie je opvallend veel kleinere vrachtwagens. Het ver keersgedrag is vrij gedisciplineerd hetgeen niet zo'n wonder is want er staan langs de weg veel verkeers agenten en de kans dat je wordt aan gehouden is vrij groot ook wanneer je je niet aan een overtreding schul dig hebt gemaakt. Tot donker toe zonder lichten of met nauwelijks zichtbare lampjes rijden is geen pro bleem evenmin als het overbelasten- van de auto. Hoe dat zit is ons niet duidelijk geworden. De chauffeur - wat zijn kleding betreft- zou hij ook voor een wegwerker door hebben kunnen gaan - weet behendig verra derlijke gaten in het wegdek te ont wijken. Ons hotel met 800 bedden blijkt vlak tegenover het splinter nieuwe kantoorgebouw van de ge heime politie, de KGB, te staan. Dat geeft in ieder geval een veilig gevoel. Onze gids, Juli, een jonge student Engels en economie, meldt het gezel Een peuterklas op een kolchozboerderij, met alle noodzakelijke voorzieningen. 10 gevoel voor de menselijke schaal, zonder creativiteit en variatie zijn de tientallen verdiepingen tellende flats neergepoot langs de grote toegangs wegen naar de stad. Grijze betonko- lossen van zeer matige kwaliteit waarin meerdere gezinnen de keuken moeten delen. laatste sneeuw vermengd met zwart zand dat tegen de gladheid is gestrooid. Het dragen van laarzen is in dit jaargetijde zeker aan te beve len. In het oude centrum bij de rege ringsgebouwen en het Rode Plein is het onberispelijk schoon. De eerlijk heid gebied te zeggen dat wel overal individuen en groepjes vrouwen goedgemutst bezig waren om de stad een schoonmaakbeurt te geven voor de zomer. Gezelligheid en sfeer geeft de stad haar inwoners en bezoekers niet veel. Volgens plan en met weinig De markt bij de ingang van het metrostation. Hier zijn aardappelen van goede kwaliteit te koop. In de stad zie je praktisch geen (brom)fiets. 's Ochtends lopen de flats leeg en begeeft men zich te voet naar de grote weg naar de vele halte plaatsen voor de bussen, taxi's en trams of naar het dichtstbijzijnde metrostation. Het openbaar vervoer is spotgoedkoop. Zo kun je voor 5 kopeken (omgerekend naar de offi ciële koers nog niet eens een stui- ver)met de metro door heel Moskou reizen op een zeer efficiënte en aan gename manier. Per vliegtuig van Moskou naar Kiew (ca. 1.000 km) kost een tientje. Wie zich een dure fiets aanschaft moet wel een echte liefhebber zijn. Gezinnen met een goed inkomen (bijvoorbeeld waar man èn vrouw werken) kunnen zich de aanschaf van een auto veroorlo ven. Dat zijn er in deze 8 miljoen in woners tellende stad velen. Er zijn maar 3 a 4 merken waarvan de Lada de meest voorkomende is. Het kleu renpalet is al even beperkt en loopt van donkergrijs naar blauw. Af en toe een grote wagen voor partijbon zen. De personenauto's en vracht wagens met model vijftiger jaren ge ven ondanks de brede boulevards toch een vrij druk verkeersbeeld te zien met naar onze maatstaven vol komen ten onrechte op ieder belang rijk kruispunt een agent. Veel meer dan af en toe wat fluiten en zwaaien met een "zebraverkeersstok" heb ben we ze niet zien doen. Rijden Een dorp ver van de stad Moskou. Let op de kwaliteit van de weg en de oude bus. Vrijwel alle huizen zijn gemaakt van hout. Vrijdag 14 april 1989 en omgeving wilde ik gauw even een paar kaartjes versturen met de kreet "De groeten uit een ontdooiend Moskou". Maar de kans dat je in dit land iemand treft die je in Engels of Duits de weg kan wijzen is even klein als het land groot is hetgeen bewijst dat de Sovjet Unie altijd sterk op zichzelf gericht is geweest. Mijn stel lige indruk na een week Rusland is dat perestroika en glasnost daarin verandering zullen brengen. De kaartjes zijn niet verkrijgbaar. De verkoopster is weg. Buiten bevin den zich tussen de gaande en komen de gasten kleine groepjes jongelui. Een jongen van 16 a 18 jaar bena dert me onopvallend en fluistert: "Change? Dollars, Marken. Oh, guldens". Hoeveel roebels voor een gulden? vraag ik. Een overleg met zijn vrienden. Na loven en bieden (als Nederlander heb je de handels geest hoog te houden) vinden we el kaar bij drie roebel voor een gulden. Voor beide partijen zeer voordelig. Ik kom op de zwarte markt goed koop aan roebels terwijl deze jon gens harde valuta in handen krijgen en die zijn begerenswaardig in de Sovjet Unie omdat je er veel voor kunt kopen. Zelfs luxe Westerse goederen als radio's, cassetterecor ders en dergelijke en natuurlijk kwa- liteitskleding en voedsel. Er zijn zelfs hele dure winkels op vliegvel den en in hotels de zgn. Berioska winkels waar alleen met buitenlands schap landbouwjournalisten uit Ne derland bij de receptie. Er blijkt iets niet te kloppen. "Vraag nooit hoe of wat, want niemand weet het", zo is de ervaring van onze reisleider. De gids blijkt gelukkig uit het goede hout gesneden en weet het nodige te regelen. We zouden hem week nog meer dan eens nodig hebben.... Overal in het hotel zitten oppassers. Het nut van deze passieve aanwezig heid heb ik niet kunnen ontdekken. Bij een eerste verkenning van hotel Een kolchoz is in feite een heel dorp

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10