IS ONZE VEILIGHEID U EEN STUKJE VRIJE TIJD WAARD? BON Bestrijden van klein onkruid bespaart geld! Rotina kunstmeststrooiers Braken en schapen CHV/ Uit te rusten met: Cehave nv Veghel Het Korps Nationale Reserve (NATRES) bestaat uit vrijwilligers, die in hun vrije tijd worden opgeleid om zodra dat nodig is, een belangrijke rol te spelen bij de beveiliging van ons land. Bij oorlogsdreiging nemen zij onmid dellijk de bewaking op zich van vitale punten, zoals bruggen, stations en dergelijke. Punten, die in eerste in stantie van belang zijn voor een ongestoorde mobilisatie, maar die ook daarna moeten worden be veiligd, tegen bijvoorbeeld sabotage. De NATRES-vrijwilligers zijn dan het eerste op hun post. Dat kan, want die post is in of dicht bij hun woon plaats. Dat heeft bovendien als voor deel dat zij het gebied dat zij moeten bewaken kennen als hun broekzak! Om op hun taak berekend te zijn, oefenen zij regelmatig, in totaal zo'n 100 uur per jaar. Die tijd is verdeeld over oefenavonden van 3 a 5 uur en oefendagen (5 a 8 uur) in het weekend. Voor deze oefeningen ontvangen zij een tegemoetkoming in de kosten. Is onze veiligheid u een stukje vrije tijd waarden ligt uw leeftijd tussen 19 en 50 jaar? Vraag dan meer informatie, door onderstaande bon in te sturen. KORPS NATIONALE RESERVE VRIJWILLIGERS VOOR ONZE VEILIGHEID. Toonaangevend in buikstrooiers voor alle kunstmestsoorten. - strooivijzel 6 meter; - strooivijzel 8 meter; - dubbele strooischijf, strooibreedte tot 15 meter; - eenassig, of met tandem as, eventueel zelfsturend; - met rubber- of ketting bodemmat; - keuze aftakasaandrijving of wielaandrijving. Type 3.000 5.000 7.000 8.000 10.000 Inhoud 2.200 Itr. 3.000 3.700 4.500 7.000 Inhoud met opzetrand 3.200 Itr. 4.000 5.000 6.000 8.500 Eigen gewicht 800 kg- 1.200 1.600 1.800 3.500 Oostburg Langestraat 46 4501 BS Oostburg 01170 - 2177. Kuitaart Fr. Hendrikstraat 60 4586 AC Lamswaarde 01142 - 380. 's Heerenhoek Werrilaan 67 4453 VL 's Heerenhoek 01105 - 2150. Hoogerheide Antwerpsestraatweg 48 4631 RB Hoogerheide 01646 - 3350. De Duitse onderzoeker Von Kom vraagt zich in DLG- Mitteilungen af of het mogelijk is groene braak door schapen af te laten weiden. Groene braak mag niet vervoederd worden, maar moet wel verzorgd worden. Dit kost de boer tijd en geld. Von Kom ziet als oplossing groene braaklanden door schaapskud den af te laten weiden. Hij denkt dan vooral aan grote aaneen gesloten stukken land. Von Kom noemt als voordelen van het afweiden van groene braak tijd- en geldbesparing voor de boer en meer weidegrond voor schaapskudden. Het wordt dan mogelijk schaapskudden te ver groten zodat Duitsland voor een groter deel in de eigen lamsvlees- behoefte kan voorzien. Als argu ment voert hij aan dat op braak liggend land geen overschotpro- dukten verbouwd mogen wor den. Schapevlees en wol zijn geen overschotprodukten en zullen dat in de naaste toekomst ook niet worden, ondanks de verdub beling van het aantal schapen, dat volgens hem mogelijk is. Ook in de andere E.G.-landen geldt de braakregeling. Als in alle E.G.-landen het idee van Von Korn uitgevoerd wordt is een overschot aan schapevlees niet denkbeeldig. Ook nu neemt de belangstelling voor het schapen- houden in sommige landen al toe. Verder wordt er geen reke ning gehouden met het feit dat boeren (gezamenlijk) schaapskud den kunnen oprichten en de uit produktie genomen grond op een andere manier gaan exploiteren. De verleiding wordt dan erg groot om toch, tegen de regels in, .een bemesting uit te voeren. Hierdoor voldoet de braakrege ling niet meer aan het gestelde doel: op braakliggende grond geen overschotprodukten ver bouwen en geen gewasbescher mingsmiddelen of mest gebrui ken ter bescherming van het milieu. Overigens is het houden van schaapskudden alleen mogelijk op grotere aaneengesloten stuk ken land, maar die komen in sommige E.G.-landen voor. Het areaal potentiële schapenweide is echter nog klein omdat de braak regeling nog geen overweldi gend succes is. Bron: DLG-Mitteilungen De ah's en oh's zijn niet van de lucht als uw familie en vrienden een geboortekaart uit de Mercard- kollektie zien. Want Mercard heeft de nieuwste ontwerpen. Kreatief. fris èn fraai, liet album ligt hij de drukker ter inzage. Vraag erom: Mercard! vink-rotadrukbv NASSAUSTRAAT 13 IS POSTBUS 16 4S70 AA AXEL TEL 01155-8000 Ik wil graag meer informatie over de NATRES Prov.: Naam: Adres: Postcode: woonplaats: Registratienummer: Geboortedatum: Telefoonnummer: ik ben wel/niet in dienst geweest. in een ongefrankeerde enveloppe sturen aan: NTC, Antwoordnummer 10100, 2800 VB Gouda m/v ZLM In veel gevallen moet de onkruid bestrijding worden uitgesteld om schade aan het jonge gewas te voor komen. Algemeen is bekend dat klein onkruid gevoelig en dus beter te bestrijden is. Uit onderzoek blijkt dat er mogelijkheden bestaan om vanaf een vroeg stadium door her haalde bespuitingen met verlaagde doseringen een goede onkruid- bestrijding te bereiken. Veelal blijkt dat dit zogenaamde 'laag doserings systeem' kan worden gekombineerd met een besparing aan kosten. Suikerbieten Om op een vroeg tijdstip met een la ge dosering een breed skala aan on kruiden te bestrijden, is naast 2 kg metamitron (o.a. Goltix) 2 liter Oliocin thans ook 2 liter Betanal lan- dem beschikbaar. In de praktijk zijn vorfg seizoen met deze toepassing op grote schaal zeer goede ervaringen opgedaan. Ongeacht het ontwikke lingsstadium van de bieten wordt gespoten op klein onkruid in een ge zond gewas. In de 'Handleiding 1989 gewasbe scherming in de akkerbouw' is na onderzoek door het IRS thans voor het eerst het zogenaamde 'lage dose ringssysteem' opgenomen. Als stan- daardkombinatie met middelen wordt gehanteerd: 0,5 liter fenmedi- fam (o.a. Betanal) 4- 0,5 liter etho- fumesaat (o.a. Tramat) 0,5 liter metamitron (o.a. Goltix) 0,5 liter olie. Onder andere afhankelijk van de onkruidsoorten kunnen de dose ringen worden aangepast. Op gron den met bingelkruid moet 0,5 liter metamitron (o.a. Goltix) worden vervangen door 0,5 liter chloridazon (o.a. Pyramin). Voorwaarde voor het goed slagen van dit systeem is dat wordt gespoten op klein onkruid (maks. 1 echt blaadje). Afhankelijk van de omstandigheden kan veelal met 2 a 3 bespuitingen worden vol staan (met een interval van 5-7 dagen). Er kan met de gebruikelijke hoeveelheid water 250 liter/ha) worden gespoten. Het financieel voordeel van het lage doserings systeem is in vergelijking met rij- enspuiten beperkt. Uit voorlopige berekeningen blijkt het financieel voordeel van rijenspuiten volgens het lage doseringssysteem als gevolg van hoge uitvoeringskosten geheel te vervallen. Zaaiuien Na opkomst van uien moet met de bestrijding van onkruiden worden gewacht tot een gewaslengte van 6 cm. In de praktijk is reeds lang de gesplitste toepassing van Lironion bekend. Ook met propachloor (o.a. Ramrod) wordt in een vroeg stadium met een verlaagde dosering klein on kruid bestreden. Wel moet worden getracht in alle gevallen groeirem- ming te voorkomen. Onderzoek van Vrijdag 31 maart 1989 de SNUiF heeft uitgewezen dat 1 kg Lironion en een halve dosering pro pachloor (3,5 kg of 4 liter/ha) vanaf 4 cm gewaslengte veilig kan worden ingezet. Dit geeft een beter effekt op klein onkruid, tevens kan op kosten worden bespaard. Op de 'Prof.dr. J.M. van Bemme- lenhoeve' in de Wieringermeer is ge bleken, dat het verhogen van de do sering Lironion in deze kombinatie niet nodig is (en tot hogere kosten leidt). Het toevoegen van een specia le uitvloeier biedt perspektief maar heeft thans nog geen toelating. Stam(sla)bonen Na opkomst zijn de mogelijkheden voor onkruidbestrijding beperkt. In het 1,5-2,5 driebladstadium kan 1,5 liter/ha bentazon (o.a. Basagran) worden ingezet. Bentazon - sec - is onvoldoende werkzaam op o.a. ere prijs, paarse dovenetel, witte ganze- voet, melden en varkensgras. Met name op lichte (zand-)gronden blijkt dat naast een verbeterde onkruid bestrijding gewasschade kan worden beperkt door een gesplitste toepas sing van bentazon. De eerste bespui ting in het krommenekstadium met 0,25 liter/ha bentazon wordt her haald in het enkelvoudigbladstadi- um van het gewas. Na 7 dagen kan de dosering worden verhoogd tot 0,5 liter/ha. Indien nodig is een vierde bespuiting gewenst. Met dit systeem kan bij tijdig spuiten op klein on kruid (kiemplant tot maks. 1 echt blaadje) goede resultaten worden be haald. Wel bepalen weersomstandig heden op het moment van spuiten (en enkele dagen hierna) mede het resultaat. Open weer en een relatief hoge temperatuur (boven 16°C) is gewenst. Uit proeven blijkt dat de onkruidbestrijding met name op ganzevoeten en melden kan worden verbeterd door toevoeging van een uitvloeier (o.a. Citowett). Om ge wasschade te voorkomen moet op een enigszins afgehard gewas wor den gespoten onder niet te ekstreme weersomstandigheden. Tot slot Met lage dosering(en) zijn op klein onkruid in een vroeg ontwikke lingsstadium van het gewas goede re sultaten te behalen. Veelal wordt kostenbesparend gewerkt. Wel is een (verlaagde dosering) bodemherbici de aan de basis gewenst omdat dan onkruiden bij opkomst gevoeliger zijn voor een na-opkomstbespuiting. In bieten is in verband met kamille aan de basis minimaal een halve do sering bodemherbicide chloridazon (o.a. Pyramin) of metamitron (o.a. Goltix) gewenst. ing. H. Salomons, specialist gewasbescherming ak kerbouw, CAT-Goes

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 7