GESCHOOND MET DUPLOSAN MCPP. G. Lodewijk: 'Meer verwerking tot nieuwe produkten moet verminderde konsumptie verse aardappelen kompenseren' Rijksdienst Flevoland verkoopt landbouwmateriaal dige dienst van de Rijksdienst Flevo- 'Meer evenwicht nodig tussen kostprijs arbeid en machines' Georganiseerde aardappelhandel Vebena viert 50-jarig bestaan Onkruid belemmert graangewassen in hun groei naar volwassenheid. Gelukkig is er Duplosan® MCPP van BASF met de nieuwe mecoprop-p. Als effectieve groeistof heeft Duplosan MCPP een vertrouwde werking tegen kleefkruid en muur. Uw leverancier weet precies hoe u met BASF een hogere opbrengst kunt realiseren. li# HOU DE GROEI ERIN. MET BASF. BASF Boval-voorzitter J. Maris: Verontruste akkerbouwers bieden petitie aan tijdens ekstra vergadering bestuur KNLC McDonalds verloor kort geding tegen Wolters- Noordhoff ingezonden Importseizoen ZHR-appelen van start gegaan "Het zal nodig zijn dat de vermin derde konsumptie van verse aardap pelen zal worden gekompenseerd door meer verwerking tot andere produkten als alleen frites en chips. Hierbij kan gedacht worden aan ver werking tot puree-produkten en nieuwe produkten waaraan nu door de industrie gewerkt wordt". Dit zei Vebena-voorzitter de heer G. Lode wijk vorige week tijdens de viering van het 50-jarig bestaan van de geor ganiseerde aardappelhandel Vebena. Volgens de Vebena-voorzitter zal Nederland van andere landen meer konkurrentie ondervinden om die markt te voorzien. Schaalvergroting en koncentratie van bedrijven zal zich - ook op het internationale vlak - gaan afspelen, waarbij ook multi nationale bedrijven kunnen ontstaan. Het feit dat het 50 jaar geleden is dat de "Vereeniging ter Behartiging van den Nederlandschen Aardappelhan del" werd opgericht werd onder zeer grote belangstelling vorige week feestelijk herdacht. De bijeenkomst werd bijgewoond door de minister van Landbouw die memoreerde dat Nederland op wereldschaal de groot ste exporteur is van konsumptie- en pootaarappelen, alsook van aardap- pelprodukten. Met een produktie- waarde van ruim drie miljard gulden bedraagt de exportwaarde ongeveer twee miljard gulden. Vooral de afge lopen tien jaar is de export toe genomen. Niettemin zijn er problemen genoeg, nu de aardappelmarkt meer dan ooit aan veranderingen onderhevig is, door de snel veranderende en uiteen lopende wensen van de konsument, de voortschrijdende koncentratie aan afnemerszijde en de toenemende konkurrentie uit andere landen. De sterke positie die Nederland heeft opgebouwd, was o.a. mogelijk door het aspekt kwaliteit. In dit verband had de bewindsman grote waardering voor het systeem van uitbetaling naar kwaliteit, dat hoe langer hoe meer veld wint. In het afzetseizoen 1987/'88 werden al 2,6 miljoen ton aardappelen ge keurd. Daarbij zal het systeem van de kwaliteitsbeoordeling nog meer worden verfijnd. Het is overigens van belang te weten welk onderdeel van de kwaliteit een meerprijs ople vert en welk deel van de konsumen- ten die meerprijs wil betalen. Gedegen marktonderzoek is daartoe nodig omdat het aanbieden van een betrouwbaar produkt van redelijk konstante kwaliteit niet meer vol doende is om onze marktpositie te handhaven. Zo bedient Nederland momenteel met het huidige aanbod een markt segment in Duitsland dat de komen de jaren alleen maar kan afbrokke len. De sektor ontplooit echter initi atieven o.a. door een omvangrijk kollektief marktonderzoek, waaraan door het ministerie een substantiële bijdrage wordt geleverd. Ontwikkeling konsumptie De voorzitter van de Vebena, de heer G. Lodewijk, memoreerde de aanvankelijke taak van de organisa tie als enige in het land, die in de oorlogstijd aardappelen kocht en verkocht. Later werd de Vebena een belangenbehartigende organisatie alsmede een dienstverlenende orga nisatie voor de gehele aardappel handel. Lodewijk vestigde er de nadruk op dat het verbruik van aardappelen zal teruglopen. In 1939 bedroeg het hoofdelijk verbruik nog 135 kg verse aardappelen, thans is dat 60 kg. Door een sterke toename van de be volking is het totale binnenlandse verbruik ongeveer gelijk gebleven. Het totale verbruik zal, aldus Lode wijk verder teruglopen, waarbij ech ter de konsument een toenemende vraag aan de dag zal leggen voor "gemaksvoedsel", i.e. aardappel- produkten etc. Hij verwachtte dat de aardappelver- werkende industrie voldoende inven tief zal zijn om een skala van nieuwe aardappelprodukten op de markt te brengen, waardoor in de toekomst nog meer aardappelen verwerkt zul len worden. Export Van "1992" verwachtte Lodewijk voor de sektor geen al te ingrijpende veranderingen. Wel is het van groot belang dat internationaal gelijke normen worden opgesteld met be trekking tot de manier van monster neming en van keuring en dat de to leranties voor residuen gelijk wor den getrokken. Sprekende over het milieu achtte Lo dewijk het mogelijk dat de milieu omstandigheden evenals de meer ei sende konsument, zelfs verantwoor delijk kunnen worden voor een gro tere import van nieuwe aardappelen. Tot slot legde de heer Lodewijk er de nadruk op dat gebleken is dat de konsument voor een "klasse aardappel" bereid is meer geld op de toonbank te leggen. Leveren van kwaliteit zal van doorslaggevende betekenis zijn. land waren onlangs de jaarlijkse kijkdagen voor landbouwvoertui gen. Een ieder die geïnteresseerd is in de aangeboden machines kon in schrijven op een kavel om als koper in aanmerking te komen. Buitenland De machines, die door de Rijks dienst niet meer gebruikt worden of afgeschreven zijn worden verkocht aan partikulieren en bedrijven. In het verleden zijn er regelmatig ma chines naar het buitenland gegaan. Zo gingen er rupsvoertuigen naar Engeland en Italië en ook het een en ander naar België. Dit jaar is er, tot nu toe echter, nog geen sprake ge weest van interesse uit het bui tenland. De in totaal 350 artikelen variëren van een eenvoudige trekstang tot een komplete maaidorsinstallatie Er moet meer evenwicht komen tus sen de kostprijs van arbeid en ma chines in de landbouw. Dat vindt de voorzitter van de Bond van Loonbe drijven voor Agrarisch- en Grond- verzetwerk in Nederland (Boval) de heer J. Maris. Hij zei dit onlangs tij dens de algemene ledenvergadering van de Boval op de Flevohof. De regering heeft volgens hem een belangrijke kans gemist door het wegvallen van de WIR niet te kom- penseren in de arbeidskostensfeer. De Boval-voorzitter vindt het il lustratief voor de verstoring van het evenwicht in de landbouw dat de ar beidskosten zo hoog zijn en blijven, terwijl er sprake is van een aanzien lijke werkloosheid van werknemers en boeren(-zoons). Bovendien kiest de vakbeweging zijns inziens een verkeerde opstelling door te pleiten voor hogere lonen én arbeidstijdver korting, terwijl arbeidsfleksibiliteit onbespreekbaar is. Overmechanisatie Door de inkomensruimte die er vele jaren is geweest, werden er in de landbouw behoorlijke investeringen verricht. Mede doordat niet primair op ekonomische gronden werd geïn vesteerd - maar onder andere vanwe ge de ruimte in de inkomenspositie en de (vermeende) technische verbe teringen - is er overmechanisatie ont staan, aldus de heer Maris. Volgens hem moet de beheersing van de pro- duktiekosten op de bedrijven onder meer gericht zijn op een betere be nutting van de kapaciteitseenheden. Tijdens de ekstra bestuursvergade ring van het KNLC vorige week vrij dag waren ongeveer 60 verontruste akkerbouwers aanwezig, die het bestuur op de ernst van de situatie wezen en hun eisen benadrukten door een petitie aan te bieden. Eén van de eisen hierin is 'erkenning van het recht om als akkerbouwers in Nederland te kunnen overleven'. Ook wordt een ombuiging van de aangekondigde graanprijsverlaging naar een prijsverhoging geëist. KNLC-voorzitter Marius Varekamp zei staande de vergadering niet over de eisen te kunnen beslissen, maar dat deze bij de bestuursvergaderin gen van de provinciale maatschap pijen en de sektorvisie op de akker bouw van het KNLC zwaar zullen worden meegewogen. De eerste appelen van het Zuidelij k- Halfrond zijn in West-Europa al weer op de markt gekomen. Een de finitieve afspraak omtrent de maxi maal in de EG in te voeren hoeveel heid is er nog niet. Vorig jaar is deze door de EG-Kommissie vastgesteld op 504.000 ton. Uiteindelijk is de in voer van ZHR-appelen in 1988 uit gekomen op ca. 555.000 ton. Met name Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika hebben meer appelen naar de Gemeenschap verscheept dan was overeengekomen. Voor beide landen was het kwantum ook het grootste van de afgelopen jaren. De import uit Chili is vorig jaar wel achterge bleven bij de jaren 1986 en 1987. De Amerikaanse hamburgergigant "McDonalds" heeft onlangs het kort geding, aangespannen tegen de Groninger Uitgeverij Wolters- Noordhoff, verloren. Men heeft wel het voornemen in hoger beroep te gaan. De betreffende uitgever had in 4 lesboeken Nederlands voor het voortgezet onderwijs, een artikel in het lesmateriaal opgenomen onder de kop "Old McDonald had a farm", met als subtitel "De vraat zucht van de Hamburger", o.a. ver band leggend tussen de "overmati ge" vleeskonsumptie in de westerse wereld en het verdwijnen van het tropisch regenwoud in Zuid- Amerika! In Zuidamerikaanse landen wordt tropisch regenwoud gekapt om plaats te maken voor weidegebieden. Het vlees van het hier gehouden vee dient onder meer als grondstof voor hamburgers, dientengevolge bestaat er verband tussen de grootschalige ontbossingen en westerse konsump- tiepatronen. Hoe moeten deze bossen, 'de groene longen van de aarde', weer aange vuld worden. In 1988 is meer dan 30 miljoen ha (ongeveer acht keer de oppervlakte van Nederland)ontbost. Er dreigt een biologische 'holocaust' door massale verdwijning van unie ke planten- en diersoorten, (door re- daktie ingekort). A. Vlecken e/v J. Steur Stoofweg 32 Noordwelle Vrijdag 24 maart 1989 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9