breedbladige onkruiden in granen TIP 'Nieuwe 'Pachtwet' desastreus voor vele pachters' Voor de onkruidbestrijding in de teelt van zomer- en winter granen is er een ijzersterke combinatie: Certrol Combin SE® Starane 200*. Onkruiden zoals kamille, kleefkruid, muur, paarse dove- netel, ereprijs, akkerviooltje, hennepnetel, akkerdistel, var kensgras en andere polygo- numsoorten worden effektief bestreden. De jonge graanplantjes krijgen daardoor de ruimte om onge remd door te groeien naar topopbrengsten. Certrol Combin SE Starane 200 (resp. 41 en 0,75 I per ha) als tankmix. Spuit deze combinatie met 400 I spuitvloei- stof per ha. Bond van Landpachters en Hypotheekboeren afd. Zeeland: Subsidieverzoek voor onderzoek agrarische geschiedenis Zeeland goedgekeurd B.V. Luxan ontwikkelt en produceert gewasbeschermingsmiddelen die exclusief via de land- en tuinbouw- coöperaties worden gedistribueerd. Het zijn doordachte produkten, die tegemoetkomen aan de wensen van de Nederlandse agrarische sector. Certrol Combin SE Starane B.V. LUXAN Postbus 9 6660 AA Eist (Gld) (08819)72144 Extra zorg voor het gewas! Het bestuur van de Bond van Land pachters en Hypotheekboeren (BLHB) afd. Zeeland ziet de nieuwe 'Pachtwet' als een bedreiging en stelt dat deze desastreus zal zijn voor vele pachters. Dit bleek tijdens de verga dering van de bond in Kruiningen. Volgens de BLHB is de nieuwe wet alleen een goede zaak voor 'vadertje staat' om als grootste grondbezitter meer geld binnen te krijgen, en dit terwijl men heel goed weet dat de ak kerbouw met grote moeilijkheden te kampen heeft. 'Als deze wet waarheid wordt is het terug naar af, een a-sociale zaak voor velen in de landbouw, want door deze wet wordt het kontinua- tierecht, voorkeursrechten en de pachtprijsbeheersing aan de kant gezet'. Volgens de Samenvatting Herover weging Pachtwetgeving zou de agra rische opbrengstwaarde getoetst worden aan de LEI-cijfers. Dus na het behalen van goede bedrijfsresul taten, dank zij de vrije produkten zal een hogere pacht ontstaan. Het vermoeden bestaat dat na slechte be drijfsresultaten de pacht niet zal worden verlaagd. De waterschapslasten zullen volgens de nieuwe waterschapswet ten laste komen van de pachter. Volgens de BLHB mag dit niet leiden tot een ho gere pacht en moet bij het bepalen van de toeslagen hiermee rekening worden gehouden. Tijdelijke pacht Voor tijdelijke pacht is de BLHB zeer zeker niet in. Vooral niet als een bepaald percentage van een bedrijf na 3 jaar door een ander kan worden gepacht. Dit leidt tot verloedering van deze gronden, hierdoor wordt de kontinuïteit van een bedrijf onze ker en dit leidt tot hogere pachtprij zen. Het voorkeursrecht moet gezien worden als kontinuïteit van het be drijf, zo ook de opvolging. Hieraan mag niet getornd worden. Erfpacht nieuwe stijl: d.w.z. 26 jaar pacht, is tekort i.v.m. kontinuïteit en ook onzekerheid bij opvolging en vergoeding van de bedrijfsgebouwen van de pachter. Dit is alleen goed voor de staat als grootste grondbe- De provincie Zeeland stelt 250.000,ter beschikking ten be hoeve van een onderzoek naar de agrarische geschiedenis van Zeeland. Op 10 februari 1989Jiebben Provin ciale Staten het subsidieverzoek vrij wel unaniem goedgekeurd. Alleen de RPF-fraktie stemde tegen het voorstel. Met de toekenning van deze provin ciale subsidie heeft de Stichting zitter. De 3-CLO's zijn volgens het bestuur van de BHLB zeer vaag met hun reakties. Historisch Onderzoek Zeeland (SHOZ) meer perspektief gekregen op de realisering van het ambitieuze projekt landbouwgeschiedenis, waaraan ook de Landbouwuniversi teit Wageningen ƒ200.000,— bij draagt. De begroting van dit zes jaar durende projekt is hiermee nog lang niet sluitend. De ontbrekende gelden (ruim drie ton) moeten bijeenge bracht worden door bijdragen van bedrijven, instellingen, gemeenten en waterschappen. De bestuursleden van de Stichting zijn deze maand aktief met het wer ven van sponsors begonnen. De eer ste positieve resultaten in de vorm van schriftelijke toezeggingen zijn al binnen. Zadoks 10 21 25 30 30 31 32 37 39 Ga zorgvuldig met gewasbeschermingsmiddelen om en lees voor de toepassing altijd eerst de gebruiks aanwijzing op het etiket. 9 Certrol Combin SE is een gedeponeerd handels merk van Rhóne-Poulenc Agro BV. Starane 200 is een gedeponeerd handelsmerk van The Dow Chemical Company. 8 Vrijdag 24 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 8