Vaste plaats voor Teunisbloem in Zuidwestelijk bouwplan meer in eigen land Verwerking vlas steeds Denk aan het tijdig opruimen van restanten bieten Landbouwschap wil inspraak over landbouwkundig onderzoek niet beperken korte wenken akkerbouw Graan kan rendabel blijven Zaadhandelaar P. Snoep uit Colijnsplaat verwacht dat de vraag naar zaad van de Teunisbloem de komende jaren nog iets toe zal nemen. Het lijkt er alleszins op dat de Teu nisbloem op de Zuidwestelijke akker definitief terug is van weggeweest. De twee grootste firma's die in ons land teeitkontrakten voor Teunis bloemenzaad afsluiten P. Snoep in De land- en tuinbouw moet genoeg zeggenschap houden over het land bouwkundig onderzoek. Het mini sterie van landbouw zet de eerste stappen op weg naar reorganisatie van het onderzoek en daarbij dreigt volgens het Landbouwschap het be drijfsleven minder invloed te krij gen. Die reorganisatie moet er overi gens toe leiden dat het onderzoek verzelfstandigd wordt, dus losser van de overheid komt te staan. Het ministerie wil de Nationale Raad voor het Landbouwkundig Onderzoek onder een afdeling van het ministerie brengen die de voorlo- Voorzitter A. Mortier van de Vlas- sersbond had er in zijn opening al op gewezen dat de uitbreiding van de teelt pas lijkt te kunnen wanneer ook een uitbreiding van de promotie en afzet plaatsvindt. Wat betreft de verwerking tot vlaslint (lange en kor te vezel) zei hij dat deze in ons land in hoofdzaak in Zeeuws-Vlaanderen plaatsvindt, vlakbij de grens met België. "Dit brengt de open grenzen in 1992 nog extra in de belangstel ling". Op dit moment wordt onge veer de helft van het vlas onbewerkt, geëxporteerd, de andere helft wordt in ons land bewerkt. Volgens Mortier is de markt voor de korte vezel niet echt goed geweest sinds oogst '87. "Zeker voor vlas sers die het dauwroten toepassen is het een wezenlijke vraag of we hier met een probleem van de korte of Vrijdag 24 maart 1989 Colijnsplaat en HERBAGRO in Hendrik Ido Ambacht hebben nu in totaal tussen 400 en 500 ha. onder kontrakt. Zij zitten zo goed als vol. Hoewel de prijs van enkele jaren ge leden 7,20 per kg is gezakt naar woordigers van maatschappelijke organisaties, onderzoeksinstellingen en van de overheid zelf en adviseert het ministerie over het onderzoeks beleid. Dan moet de raad "niet een zijdig vanuit de overheid worden bestuurd", aldus de brief. De Natio nale Raad heeft nu een onafhanke lijke positie. Het budget voor de proefstations moet op de begroting van het minis terie van landbouw duidelijk terug te vinden zijn, schrijft het Land bouwschap verder. Van dit praktijk onderzoek betalen boeren en tuin ders de helft van de kosten. Zij moe- 5,50 per kg voor 1989 zijn de ak kerbouwers in het algemeen best be reid gebleken om een nieuw kon trakt te tekenen. Nadat de Teunisbloementeelt vorig jaar door sterk dalende prijzen als gevolg van overschotten zo goed als definitief verdwenen leek, is de teelt nu weer sterk teruggekomen dankzij het slinken van de oude voorraden. Zaadhandelaar P. Snoep is best blij met deze ontwikkeling. Hij verwacht dat de vraag naar teunisbloemen zaad de komende jaren stabiel zal blijven en zelfs nog iets toe kan ne men. "Er blijft behoefte aan dit zaad en zeker ook aan de betere kwaliteiten die wij hierin het Zuid westen kunnen leveren. Als we het areaal in de hand houden is de Teu nisbloem een blijver", zegt hij op timistisch. Voorkeur Het hoofd van de produktie van HERBAGRO, de heer P. Baan, is wat laat begonnen met kontrakte ren. Daardoor was hij zelfs gedwon gen kontrakten af te sluiten in Zuid- Limburg. Uit o.m. kwaliteits- en werkers, vlassers) van groot belang is hiervan doordrongen te zijn. Ook de direkteur van het Algemeen Bel gisch Vlasverbond de heer Albert Daenekindt wees op dit probleem. Volgens hem gaan de droogspinners om deze reden over van zwingel- klodden op hekelklodden, iets wat ook door de kledij-mode in de hand gewerkt wordt. Over de marktont wikkelingen kon Daenekindt weinig opbeurends melden. "Van januari 1988 tot januari 1989 zien we wat be treft gezwingeld vlas een verminde ring van de verwerking van de water- rootvezel, geen stijging in de ver koop van de vezel, een daling van de verkoopprijs van de waterrootvezel, een lichte stijging in de verkoopprijs van de dauwrootvezel en hoge voor- prijs per kg niet onaanzienlijk is ge daald. "Een prijs van 5,50 is dan ook echt wel de ondergrens". Op goed vochtopgevende gronden kan het volgens hem nog net voor die 5,50. De Regt beschikt over een aantal oude weilandpercelen en die zijn ideaal voor de teelt van Teunis bloemen. Deze akkers zijn nl. vrij licht en bevatten relatief veel humus. In droge voorjaarsperioden geven deze gronden nog voldoende vocht op voor een goede opkomst. raden zeker voor de dauwrootvezel. Van de korte vezel zijn de gemiddel de prijzen met 30 tot 35 procent ge daald en de voorraden gigantisch gestegen". 'Hot linen' Om de problemen in de afzet te overwinnen somde de direkteur van het ABV een aantal mogelijke oplos singen op. Met de grovere garens uit de klodden ziet hij mogelijkheden om 'hot linen' voor de winterkledij te produceren, net als de wolsektor de afzetproblemen heeft opgelost met 'cool wool' voor de zomerkle dij. Verder noemde hij het nodig meer onderzoek te doen naar afzet mogelijkheden voor huishoudlinnen- en meubilair en muurbekleding. Een andere oplos sing ligt misschien in de vinding van J.F. Roeloffzen uit Hulst van de mi lieuvriendelijke vuilniszak van vlas vezel (zie ZLM-blad van 24 februari pag. 5). Tenslotte zei hij voor de groei van dit jaar te hopen op mooi, niet te lang, rechtstaand vlas, om al dus minder klodden te krijgen. De heer J. Libeert, president van we verij Libeco N.V. te Meulebeke (B.) en oud-voorzitter van de promotie van het GILC wees er in zijn inlei ding op dat het voor de vergroting van de afzet van vlas zaak is de we vers en breiers aan te sporen vlas te gebruiken. "De wevers hebben de keuze van grondstof net als de boe ren de keuze hebben een bepaald ge was te verbouwen. Het is wellicht nog meer nodig de wevers te overtui gen vlas te gebruiken dan de eind- konsumenten". Op zwaardere, en snel verdrogende gronden wordt het volgens De Regt bij een prijs van 5,50 een moeilijke zaak. "Die grond is niet bedrijfsze- ker waardoor de kans bestaat op on voldoende aanslag van het zaad. De Regt teelt overigens niet alleen Teu nisbloemen vanwege het redelijke saldo. "Ik vind het gewoon een leuk gewas en dan heb je ook weer eens iets anders. Bovendien is het goed in de vruchtopvolging en hebben wij op Noord-Beveland het voordeel dat we het zaad zelf naar handelaar Snoep kunnen brengen". De Regt die weer 4 ha. teunisbloe men heeft gezaaid hoopt met de handel vurig dat de Teunisbloem nu een blijver zal zijn. "In ieder ge val is ons sterke punt de kwaliteit en aan kwaliteitszaad zal volgens mij steeds meer behoefte komen". J. Wierenga Het is niet zo moeilijk om achteraf vast te stellen om welke reden een gewas slecht is bovengekomen. Slechte opkomst wordt vaak in de hand gewerkt door een te diep losge maakt zaaibed, waarbij het zaaizaad tijdens het zaaien nog in de losge maakte grond terecht komt. In alle omstandigheden dient U er rekening mee te houden dat op een bezakte ondergrond gezaaid kan worden. Wie zaait, zal oogsten geldt niet al tijd voor lichte grond die gemakke lijk stuift. Bij harde wind worden dan jonge bieten en maïsplantjes to taal vernietigd wanneer u geen voor zorgsmaatregelen neemt. Als U na het zaaien 10 m3 rundveedrijfmest per ha op het perceel brengt, voor komt U stuifgevaar. Rundveedrijf mest is slijmerig en zorgt ervoor dat de bovenlaag van de grond niet ver huist naar buurtpercelen. Zandgrond welke laat wordt ge ploegd, geeft gemakkelijk een fijn en te los zaaibed. Bij schraal voor jaarsweer is dit beslist funest. Het gebruik van een vorenpakker aan de ploeg geeft een goede aansluiting van de bouwvoor met de onder grond, en een mooie verkruimelde toplaag zonder sporen. Het gebruik van een vorenpakker verdient de voorkeur boven het wiel aan wiel vastrijden met een traktor. Wanneer u eerst gaat bouwen en dan bij de elektriciteitsmaatschappij om aansluiting of uitbreiding van krachtstroom gaat vragen, kunt u voor onaangename verrassingen ko men te staan. Is het net reeds geheel belast, dan zullen voorzieningen ge troffen moeten worden die U mis schien vele duizenden guldens gaan kosten. Informeer dus vooraf. Mechanisatie is op het bedrijf nood zakelijk. Wees voorzichtig met draaiende onderdelen met name de aftakas. Kinderen vinden de trekker en het op de wagen meerijden aan trekkelijk. Veel ongelukken gebeu ren als gevolg van haast in een druk ke periode. Bedenk dat u dan veel meer risico loopt. 7 per wordt van de verzelfstandigde onderzoeksinstelling. Dat is een slecht idee, schrijft het Landbouw schap in een brief aan minister Braks. De raad bestaat uit vertegen ten er zeker van kunnen zijn dat de bijdrage van de overheid aan dit praktijkonderzoek niet vermengd wordt met geld voor andere onder zoeksinstellingen. In Noord-Brabant en Zeeland is de Verordening van kracht dat het ver boden is om na 1 april van elk jaar suikerbieten, voederbieten en afval van suikerbieten en voederbieten, voor zover daaraan bladvorming voorkomt, voorhanden en in voor raad te hebben. Suikerbieten, voederbieten en afval van suikerbieten en voederbieten zijn meestal besmet met een virus, dat de vergelingsziekte veroorzaakt. Deze besmetting kan door luizen overgebracht worden op de bieten plantjes in het veld. Daarom is het nodig dat aan de bieten en biet restanten geen bladvorming voor komt op het moment dat de bieten boven de grond komen. De Algeme ne Inspektiedienst kontroleert de na leving van de Verordening. Het blijkt elk jaar weer dat een aantal mensen zich hier niet aan houdt en een waarschuwing of een proces verbaal oploopt. Zorg daarom dat de voederbieten en suikerbieten en afval daarvan voor 1 april verwijderd zijn, zodat daaraan geen bladvorming kan voorkomen of zorg dat voor die tijd alle bieten van blad zijn ontdaan. U werkt dan mee aan de bestrijding van de verge lingsziekte en voorkomt een proces verbaal. Kostenoverwegingen geett zijn tirma bij het onderbrengen van de kon trakten de komende jaren zeker de voorkeur aan het Zuidwesten. Mits het areaal in de hand wordt gehou den verwacht ook Baan dat de Teu nisbloem een blijver is in het Zuid westen. Het areaal zal volgens hem zelfs nog licht kunnen groeien. De geneesmiddelenindustrie haalt zoals bekend uit het zaad van de teunis bloem olie die in o.m. capsulevorm in reformwinkels en in ziekenhuizen als géneesmiddel voor o.m. hart- en vaatziekten wordt ingenomen. Er zijn goede verwachtingen dat in deze toepassing een verdere groei zit. Bei de handelaren hebben vrijwel al hun "oude" telers terug. Het accent van de teelt ligt op Noord- en Zuid- Beveland maar ook zijn er telers in Zeeuws-Vlaanderen, West-Brabant en Flakkee. Ondergrens De heer S. de Regt uit Geersdijk is één van de Teunisbloemtelers van het eerste uur. Hij is er ook nu weer bij maar vindt het jammer dat de Uit een onderzoek van het LEI blijkt dat op de beste en effi- ciënste bedrijven in de EG de graanteelt nog rendabel blijft als de prijs met twintig procent daalt. "Daarmee is niets gezegd over de redelijkheid van zo'n prijsdaling voor de akkerbou wers", stelt het LEI nadrukken lijk. Het onderzoek werd door het LEI uitgevoerd in opdracht van minister Braks. Deze gaf daarmee gehoor aan een verzoek van de Consumenten Commissie voor Europa. Afschaffing van alle handelsbeperkingen zou de wereldmarktprijs voor graan doen stijgen tot 10 k 15 procent boven het EG-niveau, conclu deert het rapport. (Uit Oogst) "Binnenkort zal er in Nederland liefst zo'n 3.000 ha vlas worden ver werkt, en blijft er voor België nog maar ca. 1.500 a 2.000 ha over. Enige tijd geleden was dat nog andersom, maar door de modernise ring van de vlassektor in ons land de laatste drie a vier jaar is er een verschuiving opgetreden". Dit zei ir. H. Boerma, sekretaris van de Kommissie Vlas van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwpro- dukten. Hij sprak op de druk bezochte vlasmiddag van de Zeeuws- Vlaamse Vlassersbond in Sint Jansteen vrijdag 3 maart jl. Volgens de heer Boerma zal in 1989 van de lange termijn van doen heb- de uitzaai van vlas toenemen en meer dan 5.000 ha gaan bedragen. "De boeren kiezen voor vlas vanwe ge de problemen bij de teelt van an dere gewassen als granen, peul vruchten, koolzaad en karwij. Door de teleurstellingen in de opbrengsten die zij bij vlas in het verleden hebben meegemaakt, kiezen ze gelukkig niet massaal voor dit gewas". ben", zo vroeg hij de aanwezigen af. "Door spinners wordt gesteld dat veel voorkomende ongerechtigheden in de gedauwrote korte vezel een be langrijke oorzaak zijn van de afge nomen belangstelling. Genoemd worden plastic, sitaltouw en poly- propyleen", aldus de voorzitter. Hij wees zijn gehoor erop dat het voor de gehele keten (landbouwers, loon- Wm mn Weverij Libeco te Meulebeke (B). President J. Libeert van deze weverij wees de bezoekers van de vlasmiddag op de noodzaak de wevers te overtuigen vlas als grondstof te gebruiken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 7