nieuws uit brussel Landbouwraad tilt prijspakket over GATT- onderhandelingen heen Hoofdbestuur ZLM achter KNLC- standpunt akties vier weken op te schorten Braks wil lagere heffing bij braak Invoer boter en lamsvlees Nieuw-Zeeland onveranderd 40 jaar bloemenhof Keukenhof, 50 jaar fotografie Ab Westerbeek Nederlandse akkerbouwers staan alleen in EG Voor de zomer moet sektorplan worden opgesteld Braks tegen premies voor tuinbouw R. Winkel De grote onrust onder de Nederland se akkerbouwers over de verlaging van de graanprijs wordt niet gedeeld door de boeren in de ons omringen de landen. Volgens Paul Reiderman van de Britse National Farmers Union vin den de Engelse graantelers het zin loos om een besluit dat door de Eu ropese top (dus op het allerhoogste nivo) is genomen nog aan te vechten, ook al staan - ook in Engeland - de inkomens zwaar onder druk. De NFU oefent wel druk uit op minister MacGregor om de basis- medeverantwoordelijkheidsheffing af te schaffen. Reiderman gelooft niet dat de Britse akkerbouwers minder misbaar ma ken, omdat ze beter kunnen konkur- reren. Ook de voorgestelde afbraak van monetaire verschillen is niet groot genoeg om de boeren gerust te stellen. Door de hoge inflatie levert de afbraak weinig op. De inkomens zijn vorig jaar met een kwart ge daald en bereikten daarmee het laagste peil sinds de oorlog. Frankrijk In Frankrijk speelt de grotere kon- kurrentiekracht wel een rol. De an ders zo roerige FNSEA laat, nu het niet om varkens of melk gaat, maar weinig van zich horen. De grote graantelers rond Parijs kunnen het hoofd vrij gemakkelijk boven water houden. Hoe lager de prijs, hoe meer graan zij in Europa kunnen af zetten. Minister Naliet verzet zich onder druk van de FNSEA wel tegen het voorstel om de interventie nog verder in te perken. Jacques Legret van de Franse orga nisatie van graanproducenten vindt verzet tegen het principe van de sta bilisator volstrekt niet realistisch. De Fransen hebben vorig jaar wel geij verd voor een vroege oogstraming, waardoor de ekstra mede verantwoordelijkheidsheffing snel kan worden teruggestort. België De heer Beyer van de Belgische Boe renbond ziet de Belgische akkerbou wers evenmin op hun traktor klim De landbouwprijzen worden op zijn vroegst in de tweede week van april vastgesteld. Dat is na de belangrijke GATT-besprekingen die begin april in Geneve plaatsvinden. Landbouw- kommissaris Ray MacSharry wil voor die tijd niet bewegen. Om een akkoord te bereiken moet hij zich soepel opstellen, maar elke konsessie in Brussel is koren op de molen van de Amerikanen, die beweren dat de EG de hervorming van de landbouw niet serieus neemt. Ook het advies van het Europees Parlement is nog niet binnen. Gezien de weerstanden die de stabilisatoren oproepen bij de akkerbouwers is de Landbouwraad dit jaar voorzichti ger dan ooit met het parlement. Veel ministers zijn kennelijk bang de stemmen van de boeren te verliezen bij de Europese verkiezingen in juni. Het prijsjaar voor melk en rundvlees wordt daarom met een maand ver lengd, zo is dinsdag besloten. Zoals eerder afgesproken gaat de boter- prijs op 1 april wel met twee procent omlaag ter kompensatie van de ekstra SLOM-kwota. Het nieuwe opkoopsysteem voor rundvlees gaat Het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij te Goes is zaterdag 18 maart jl. in extra verga dering in het Landbouwhuis bijeen geweest om de beleidsinspanningen en de boerenakties m.b.t. de situatie in de akkerbouw te evalueren. Ook heeft het ZLM-bestuur zich beraden over eventuele vervolgakties. Het hoofdbestuur van de ZLM staat unaniem achter het KNLC dat vrij dag 17 maart jl. heeft besloten de akties vier weken op te schorten. Akties hebben deze week weinig zin omdat minister Braks in Brussel is en de Tweede Kamer op paasreces. Bovendien is het ZLM-bestuur het eens met het KNLC dat de politiek in de komende weken de kans moet krijgen te bewijzen dat de akker bouw serieus wordt genomen. Wan neer binnen vier weken het CLO- eisenpakket niet volledig wordt ge honoreerd dan zal het KNLC nieuwe initiatieven nemen voor landelijke akties - bij voorkeur in 3-CLO ver- Minister Braks van Landbouw heeft op 7 maart in Brussel 'de oorlog ver klaard' aan een plan om startpre mies te geven aan boeren die over schakelen op de teelt van tuinbouw- produkten. Maar het voorstel is niet van de baan, hoewel Braks in de landbouwraad steun kreeg van Bel gië, Denemarken en het Verenigd Koninkrijk. De Europese Commissie ziet de maatregel als een middel om de overproduktie tegen te gaan, naast de premies voor braaklegging en ver vroegde pensionering van landbou wers. Zij wil boeren die overschotten produceren, helpen bij de overstap naar produkten waar nog wel vraag naar is, zoals bloemen, sierplanten, bessen, frambozen en ander klein fruit, truffels, honing, kikkers, nert sen en bont. Braks vindt het echter onaanvaard baar om tuinders die hun bedrijf ei genhandig hebben opgebouwd, op deze manier konkurrentie aan te doen. 'Ik heb hier zelden zulke grote onzin op tafel zien liggen', aldus Braks. Omdat de ministers geen over eenstemming konden bereiken, zal de kwestie nu eerst weer op ambte lijk niveau moeten worden bespro ken. De Europese Commissie wil de komende vijf jaar bijna 50 miljoen gulden uittrekken voor de premies. Minister Braks heeft zich bij het landbouwoverleg in Brussel sterk ge maakt voor een verbetering van de braakregeling. Bij een betere set- aside blijven de gevolgen van de produktiedrempel in de graansektor beperkt, zo belooft Braks. Hij wil niet tornen aan het principe van de stabilisatoren. Braks wil boeren, die een flink deel van hun land braakleggen, vrijstellen van de medeverantwoordelijkheidsheffing. Zo slaat hij twee vliegen in één klap. De boeren krijgen kompensatie voor de drie procent prijsdaling. De graanproduktie gaat omlaag, zonder dat er verdere druk ontstaat op de prijzen van vrije produk ten, zoals aardappels. men voor een demonstratie in Brus sel. De inkomens zijn slecht, maar gespecialiseerde graantelers zijn in België schaars. De Belgen leggen zich neer bij de stabilisator, maar vinden het daarmee welletjes. Bayer vermoedt dat de onrust in Nederland vooral te maken heeft met de drei gende milieu-maatregel. Duitsland In de Bondsrepubliek verzetten de boeren zich tegen de stabilisatoren, maar niet sterker dan anders. Aldus deelt onze korrespondent in Bonn mee. Hij wijst er op dat de gespecia liseerde akkerbouwbedrijven 'echt grote bedrijven zijn, die de moge lijkheden benutten om bepaalde ini tiatieven te hebben, zoals een kollek- tieve afzet van hun aardappelen aan grote afnemers'. De gemengde bedrijven met akker bouw zijn veelal kleiner en voor hen is er een aantal subsidies die een be hoorlijke bijdrage aan hun inkomen leveren. De minister herhaalde in Brussel dat hij, afgezien van de stabilisator zelf, dit jaar 'pas op de plaats wil maken' met de prijzen. Dat betekent behoud van de huidige interventieperiode en staffels voor graan en afzien van een prijsverlaging voor suiker. Verder moet de Kommissie bij het dagelijk se beheer van de markten meer reke ning houden met de moeilijke inko menssituatie van de boeren, vindt Braks. Dat kan door het aanvaarden van een hoog vochtgehalte voor in- terventiegraan. Namens de COPA heeft KNLTC- voorzitter Marius Varekamp dins dag in een gesprek met de Spaanse miniser Romero gepleit voor een al gemene opschorting van de medever antwoordelijkheidsheffing om de negatieve gevolgen van de stabilisa toren op de inkomens ongedaan te maken. De COPA wil niets weten van de verkorting van de interventie en de verlaging van de staffels en heeft voorts aangedrongen op snelle re betaling bij interventie (binnen dertig dagen). Ook in de melksektor moet de mede verantwoordelijkheidsheffing over boord. COPA-voorzitter Yvernau sloot zich aan bij een Duits-Frans verzoek om de kwota te verruimen. De Fransen zitten in hun maag met een forse overschrijding van de kwo ta. Bovendien hebben de konkurren- ten hun produktie ook vergroot. In een reaktie daarop zei Braks dat Nieuw-Zeeland en Australië ook een grotere achterstand hadden goed te maken. Braks wil alleen meer kwota als de prijs verder omlaag gaat. op 3 april in. In de mcb's komt voor lopig geen verandering. MacSharry heeft deze week wel dui delijk gemaakt waar hij eventueel water in de wijn wil doen. Voor sui ker is vier in plaats van vijf procent prijsdaling denkbaar. Bij graan en oliehoudende zaden hecht de Kom missie meer aan de verkorting van de interventie dan aan de verlaging van de maandelijkse toeslag. Voor een soepeler marktbeheer is verder wei nig ruimte, aldus MacSharry. Elke verruiming van de melkkwota moet in de prijs worden gekompenseerd. De landbouwraad heeft opnieuw geen besluit kunnen nemen over de akkoorden die de Kommissie vorig jaar met Nieuw-Zeeland heeft geslo ten over de invoer van boter en lams vlees. Een fikse minderheid in de raad wil eerst afwachten wat de her vorming van de schapemarkt in de EG zelf oplevert. MacScharry heeft dinsdag toegezegd dat hij daarvoor binnen twee maan den nieuwe voorstellen zal indienen. In afwachting daarvan zijn de be staande regelingen met Nieuw- Zeeland opnieuw met twee maanden verlengd. In de praktijk betekent dat de Nieuwzeelanders voorlopig meer kunnen eksporteren dan zij hadden verwacht. Aan de andere kant blijft ook de aangeboden verlaging van de invoerrechten achterwege. band maar desnoods alleen - in Den Haag. De ZLM steunt deze opstel ling unaniem en onverkort. Men is van mening dat het uiterste moet worden getracht eventuele landelijke akties te houden samen met de KNBTB en CBTB. Alleen wanneer het absoluut niet anders kan, dan zal het KNLC alleen gaan. Het hoofdbestuur van de ZLM is voorts met het KNLC van mening dat er met het oog op het voortbe staan van de Nederlandse akker bouw op lange termijn, voor de zo mer een zgn. sektorplan moet wor den opgesteld. Daarin zal o.a. de marktgerichtheid in het beleid van Brussel ter diskussie moeten worden gesteld. Mogelijke overneming Delta Dailyfood door Cebeco- Handelsraad Tussen de direkties van Cebeco- Handelsraad in Rotterdam en Delta Dailyfood in Nieuw Vennep zijn gesprekken gaande over de mogelij ke overneming van dit bedrijf door het Rotterdamse konsern. Naar verwachting zullen de gesprek ken binnenkort tot volledige over eenstemming leiden. Delta Daily food produceert verse kant- en klaarmaaltijden voor magnetron en heteluchtoven. Ter gelegenheid van het 40 jaar bestaan van bloemenhof Keukenhof wordt in het Koningin Juliana paviljoen een fototentoonstelling ge houden. De foto 's zijn gemaakt door fotograaf Ab Westerbeek die dit jaar 50 jaar zijn beroep uitoefent. Vrijdag 24 maart 1989 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5