"Je krijgt met alle facetten van het agrarisch bedrijf te maken" Invulling dienst landbouw voorlichting begonnen Groot personeelsverloop landbouwvoorlichtingsdienst Nieuwbouw Verzekeringen ZLM gestart PERSONALIA Hans Zuidweg viert 25-jarig jubileum bij Gropatax Vertrouwen Ir. de Zeeuw ontvangt hoge Belgische onderscheiding "Nu de overdrachtsbelasting voor woonhuizen ter diskussie staat zou het Landbouwschap de gelegenheid te baat moeten nemen om gelijk de overdrachtsbelasting voor landbouwgrond en boerderijen daarbij te betrekken. Ook de vermogensbelasting zou afgeschaft moeten worden. Het is toch te gek dat voor onroerend goed dat dient voor het verwerven van inkomen belasting wordt betaald?" De heer J. Zuidweg (51) loopt in zijn praktisch werk bij het Grond-, Pacht- en Taxatiebureau (Gropatax) te vaak tegen deze onrechtvaardige zaken op om zijn 25-jarig jubileum niet aan te grijpen om daar zijn hart eens over te luchten. Gropatax-voorzitter A.J.G. Doeleman overhandigt de jubilerende Hans Zuidweg tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Landbouwhuis een doos wijn. In het midden ziet u de heer J. van Nispen, administrateur van Gropa tax, en mevrouw Zuidweg. Zuidweg werkt al vanaf de oprich ting in 1964 bij de in het Landbouw huis te Goes gevestigde koöperatie waarvan de ZLM en de CBTB de le den zijn. Hans begon destijds als ad ministratieve kracht maar al gauw nam mede dankzij de goede begelei ding van de toenmalige direkteur van Gropatax, de heer C.P.J. van Iwaarden, zijn deskundigheid toe. Al in 1966 moest hij zelfstandig taxaties doen. In 1974 haalde hij het diploma Makelaardij en vanaf 1 april 1988 is hij sekretaris taxateur van Gropatax. Komend uit de fruitstreek rond Krabbendijke wist Zuidweg zich in de loop van de tijd te ontwikkelen tot de specialist in het Zuidwesten bij het taxeren van boomgaarden en fruitopstanden. Zuidweg herinnert zich nog de vrije grondprijs van een kwart eeuw geleden die toen op 11.000,/ha lag terwijl de ver pachte prijs 7.000,/ha was. Via f 55.000,—/ha omstreeks 1976/'77 liggen de prijzen van onverpachte grond nu op ca. 30.000,a 35.000,De taxateur sluit afhan kelijk van het beleid in Brussel enige verdere prijsdaling niet uit en ver wacht dat het verschil tussen de vrije en verpachte waarde van de grond op termijn maximaal 10.000,zal gaan bedragen. Hij konstateert in de praktijk dat er al enige jaren als ge volg van het Brussels beleid een spanning aan de gang is in de akker bouw. Het oppakken door Gropatax van de bemiddeling bij aan- en ver koop van agrarisch onroerend goed in 1984 dat mede door deze ontwik keling werd ingegeven, noemt Zuid weg een goede greep. Deze tak is zo sterk gegroeid dat er al de helft van het werk mee gemoeid is. Zuidweg: "Tot voor een paar jaar verkochten boeren hun bedrijf pas wanneer ze bijvoorbeeld 65 of 70 jaar werden en vonden dat ze lang genoeg gewerkt hadden. Tegen woordig zijn er boeren die gewoon tussentijds uitstappen omdat ze het niet meer zien zitten of niet verder kunnen. Vaak moet dan verkoop van het bedrijf volgen. Brussel pleegt met het huidige a-sociale be leid een aanslag op vooral de akker bouw. Dat alles blijkt onmiskenbaar uit een toenemend aantal transakties bij ons". Terugkijkend stelt Zuidweg tot zijn groot genoegen vast dat hij heeft er varen dat Gropatax er in de loop van de tijd duidelijk in is geslaagd om bij zowel de boeren als bij de overheden vertrouwen te wekken. "Ik ben niet alleen, zo voegt hij er bescheiden aan toe, maar het hele team van 4 medewerkers natuurlijk. Het 25-jarig jubileum van Zuidweg is woensdag 1 maart in bescheiden kring in het Landbouwhuis aan de Grote Markt te Goes gevierd. De voorzitter van de Gropatax, de heer A.J.G. Doeleman, wees er in een korte toespraak op dat de taxateur nu niet direkt een 8-urige werkdag heeft. Vaak moet ook 's avonds worden gewerkt. Op Zuidweg blijkt vrijwel altijd een beroep te kunnen worden gedaan. Hij prees ook de deskundigheid van de taxateur. Doe leman noemde Gropatax voorts een voorbeeld voor andere diensten waar het gaat om betaling voor ver richte diensten. Het Grond-, Pacht en Taxatiebureau heeft zich finan cieel altijd zelfstandig staande kun nen houden. Veel adviezen over pachtzaken worden zelfs kostenloos verstrekt. Zuidweg heeft het bij Gropatax al tijd erg naar zijn zin gehad en nog: "Het is een zeer afwisselend beroep waarbij je met alle facetten van het agrarisch bedrijf te maken hebt. Ik heb eigenlijk het mooiste beroep van de wereld". Voor de toekomst is hij niet bang. "Er blijft op allerlei ter rein nog veel werk te doen, ik denk aan taxatie en bemiddeling bij bestemmingsplannen voor wonen en rekreatie. Terwijl ook de bedrijfsop volging en alle mogelijke belasting taxaties veel werk met zich mee zul len brengen", zo besluit de glimla chende jubilaris. J.W. Alle medewerkers ontvingen een bloemetje en een poster met de af beelding van het nieuwe gebouw. Vorige week vrijdag 17 maart is door de heer L. van Nieuwen huijzen en de heer H. Doeleman Hzn, resp. voorzitter en direk teur van Verzekeringen ZLM, een bord onthuld (zie bijgaande foto) bij de plaats waar de nieuw bouw van Verzekeringen ZLM zal verrijzen. Het gebouw wordt gesitueerd aan de Ringbaan West/Van Hogendorplaan te Goes, tegenover het gebouw van de Accountantsunie ZLM. Be halve de namen van de verschil lende bedrijven die bij de nieuw bouw betrokken zijn geeft het bord een beeld van hoe het nieu we gebouw er uit komt te zien. Alle medewerkers van Verzeke ringen ZLM waren bij de feeste lijke onthulling van het bord Voorzitter L. van Nieuwenhuijzen (r.) en direkteur H. Doeleman (l.) drukken elkaar de hand na de onthulling van het bord. 4 aanwezig. Zij kregen na afloop een poster met het nieuwe ge bouw er op en een bos bloemen aangeboden. Op de vier hoekpunten van de plaats waar de nieuwbouw komt werden evenzovele vlaggen gehe sen, resp. van Verzekeringen ZLM, de provincie Zeeland, de provincie Noord-Brabant en de Nederlandse vlag. Op 20 maart jl. is een aanvang genomen met de heiwerkzaamhe den. De bouwers denken voor het gehele werk ongeveer 330 werkbare dagen nodig te hebben. Het is de bedoeling dat Verzeke ringen ZLM voorjaar 1991, ge lijktijdig met het 40 jarig bestaan, gaan overhuizen naar- het nieuwe gebouw. Het heeft Zijne Majesteit Koning Boudewijn behaagd als teken van er kentelijkheid voormalig Direkteur- Generaal Internationaal Agrarische Aangelegenheden van het ministerie van Landbouw en Visserij ir. A. de Zeeuw te benoemen tot Comman deur in de Kroonorde van het Ko ninkrijk van België vanwege zijn grote verdiensten op het gebied van de internationale agrarische samen werking, zowel in Europese als in mondiaal verband. De heer De Zeeuw ontving deze hoge Belgische onderscheiding op 20 maart jl. in Brussel uit handen van de Belgische Staatssëkretaris voor Europese Zaken en Landbouw P. de Keersmaeker. De landbouwvoorlichtingsdienst in Zeeland wordt de laatste jaren ge- konfronteerd met snelle personeels wisselingen. De laatste 3 jaar hebben 9 merendeels jonge landbouwvoor- lichters het Konsulentschap voor Akker- en Tuinbouw verlaten om een baan te aanvaarden bij het be drijfsleven. Per 1 mei zal ing. A.P. Basting die de voorlichting in het rayon Oost Zuid-Beveland verzorgt het CAT verlaten. Hij wordt hoofd kwali teitsdienst bij Meijer B.V. te Krui- ningen. Voorlopig zal ing. C.A.F. van Oers zijn rayon waarnemen. Ing. A.P. den Hollander verlaat het CAT per 1 april, hij gaat naar Cebeco-Zuidwest. Na een grondige kennismaking met het bedrijf, waar bij Den Hollander o.a. invulling zal gaan geven aan 'Agrotel' (een viditel-achtige konstruktie) zal hij ingezet worden in de buitendienst. Per 1 april gaat ing. H. Salomons, specialist Gewasbescherming voor Zuid-Holland en Zeeland, de voor- Vooruitlopend op de privatisering van de landbouwvoorlichting treden bij de Advieskommissie Landbouw voorlichting met ingang van 3 april 1989 twee nieuwe personen in funk- tie. De direkteur Visserijen van het ministerie van landbouw en visserij, ir. W.L.A.G. Tacken, zal tijdelijk optreden als ad interim direkteur. Ir. M.C. Geuze, beleidsmedewerker van het Landbouwschap en sekreta ris COAL, zal als sekretaris van de Advieskommissie betrokken zijn bij het privatiseringsproces. Bij de Advieskommissie trekt de hui dige sekretaris de heer ir. B.W.M. Koeckhoven zich terug in verband met zijn benoeming tot algemeen se kretaris van de KNBTB. De Advieskommissie bereidt mo menteel adviezen voor over de op bouw en invulling van de nieuwe Dienst Landbouwvoorlichting. In de loop van 1989 zal onder de nieuwe leiding de personele en materiële in lichtingsdienst verlaten. Hij gaat naar Duphar Nederland en krijgt een werkkring in het noorden van het land. In verband met de privatiseringsope ratie van de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst worden voor de openval lende plaatsen voorlopig geen men sen aangenomen. De direkteur Landbouw, Natuur en Openlucht re kreatie, ir. C.A.C.J. Oomen, wijst het snelle verloop vooral aan het feit dat de voorlichtingsdienst enige ja ren geleden in snel tempo een aantal jonge mensep heeft aangenomen. Na enige jar^pn ervaring zien zij in de dienst, zoals die nu gestruktureerd is, niet zoveel promotiemogelijkhe den, terwijl de partikuliere bedrijven meestal wel mogelijkheden voor doorgroei kunnen bieden. In de nieuwe geprivatiseerde opzet van de voorlichting wordt dit manco zoveel mogelijk ondervangen. Bij het besluit om de rijksdienst te verlaten spelen verder nog mee de onzeker heid rondom de privatisering en de salariëring. ir. W.L.A.G. Tacken. vulling van de dienst plaatsvinden. Dit betreft circa zevenhonderd for matieplaatsen verdeeld over onge veer twintig lokaties in het land. In een vervolgfase zullen de medewer kers de overheidsdienst verlaten en worden ondergebracht in de Stich ting Landbouwvoorlichting. Mares gekozen tof voorzitter KNBTB De Algemene Vergadering van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB) heeft drs. J.W.E.M. Mares gekozen tot voor zitter van de KNBTB als opvolger van drs. J.J. Schouten. De heer Ma res, thans nog algemeen sekretaris van de KNBTB, zal op 23 juni aan staande in funktie treden. Van de negenendertig stemgerechtigden spraken zevenendertig zich uit voor de heer Mares en stemden er twee blanko. In een korte reaktie noemde de heer Mares het voorzitterschap van de KNBTB een uitdaging om de identi teit of de meerwaarde aan te geven en waar te maken. Hij sprak van mogelijk verdergaande samenwer king met andere landbouworganisa ties, maar voegde er direkt aan toe: "samenwerking is voor mij niet het zelfde als samensmelten of sa mengaan". Vrijdag 24 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4