Verpachting BBL- percelen seizoen 89-90 over geld en goed Verbeterde levenhypotheek Huwelijkse voorwaarden en financiering Funktie-indeling struikelblok voor werkgevers bij CAO-overleg Tuinbouw Landbouwschap: "Plannen vierde nota ruimtelijke ordening noodzaken tot verhoging landinrichtingsbudget" Aanvraagformulier m 'Mevrouw, wilt u op deze plaats uw handtekening zetten, dan is de nieu we financiering van jullie bedrijf rond'. Sien was op advies van haar ouders, de notaris, de Sociaal Ekono- misch Voorlichter en na goed over leg met haar man, gehuwd op huwe lijkse voorwaarden. Haar was ver teld dat dit gewenst was in verband met meer duidelijkheid, meer risiko- beperking, als er in het huwelijk en of in het bedrijf iets onvoorziens zou gebeuren bijv. stuklopen huwelijk of faillissement bedrijf. En nu eiste de bank dat zij tekende voor mede aansprakelijkheid van de schulden van het bedrijf bij de nieu we financiering, dat was dan toch een duidelijke ondergraving van de huwelijkse voorwaarden, vond ze. In ieder geval wilde ze voor ze teken de eerst alles goed op een rij zetten betreffende haar positie, maar ook die van het bedrijf en die van hun gezin. Ze stelde zich de volgende vragen: Is de noodzaak er om mee te onder tekenen? Is er zonder mijn mede aansprakelijkheid al niet voldoende zekerheid? Wil de bank te veel ze kerheid? Kan het bedrijf de rente en aflossing van de meerdere schuld opbrengen met andere woorden is de rentabili teit voldoende? Wil een andere bank wel financieren zonder mijn mede- aansprakelijkheid? Als er door mij 'nee' wordt gezegd, wordt de huwe lijksrelatie dan niet verstoord? Wordt het voortbestaan dan wel de vernieuwing van het bedrijf van mij afhankelijk? Allemaal vragen die eerst bekeken en besproken moeten worden met de man en een onpartij dig adviseur van beide, voor er gete kend wordt. In ieder geval is het nooit goed om in dergelijke situaties klakkeloos je handtekening te zetten. Indien er Het verschil van mening tussen werkgevers en werknemers in de tuinbouw over een nieuwe funktie- indeling is dermate groot, dat een akkoord hierover in een nieuwe, tweejarige CAO niet haalbaar is. Dit hebben de werkgevers in de agrari sche sektor op vrijdag 17 maart 1989 gekonkludeerd tijdens hun gezamen lijk overleg in Nijkerk. bestemmings plannen Reimerswaal Met ingang van 16 maart ligt gedu rende een maand ter gemeentesekre- tarie, afdeling algemene zaken, het ontwerp van diverse bestem mingsplannen ter inzage. Gedurende genoemde termijn van een maand kan een ieder schriftelijk bij de ge meenteraad bezwaren indienen tegen de ontwerp-bestemmingsplannen. Begin deze maand is het CAO- overleg in de tuinbouw vastgelopen. Grootste struikelblok was de nieuwe funktie-indeling met de daarbij be horende loonbedragen. Nadien is in formeel overleg gevoerd om beide partijen weer om de tafel te krijgen. De kloof tussen het werkgeversaan bod en de eisen van de werknemers organisaties is volgens de werkge vers zodanig, dat deze in heropende onderhandelingen niet te overbrug gen is. Tijdens het overleg in Nijkerk heb ben de agrarische werkgevers zich bereid getoond om binnenkort weer met de werknemers aan de overleg- tafel plaats te nemen. De werkgevers zullen nu voorstellen doen voor een eenjarige CAO, waarbij een nieuwe funktie-indeling niet meer aan de or de is. Dit overleg zal worden gevoerd op donderdag 23 maart. De tuinbouw-CAO (16 tot 20.000 werk nemers) is de eerste agrarische waar over dit jaar wordt onderhandeld. In De verbeterde levenhypotheek is een produkt dat sinds enige jaren op de markt is. Deze hypotheekvorm is ook aantrekkelijk voor mensen met een relatief laag inkomen (bruto ƒ35.000). Het is een hypotheek met een levensverzekering. Tijdens de looptijd wordt niet afgelost. Er wordt uitsluitend rente betaald. De ze rente is fiskaal aftrekbaar. Omdat gedurende de hele looptijd rente over de totale schuld wordt be taald, kan ook al die tijd de maksi- male belastingaftrek worden geno ten. Naast de rente betaalt men pre mie. Deze premie bestaat uit de pre mie voor een overlijdensrisikoverze- kering en een spaar premie. Bij deze hypotheekvorm wordt gedurende de looptijd een hoge rente vergoed over die spaarpremie. Aldus wordt gega randeerd dat gedurende de looptijd eksakt het juiste spaarbedrag wordt opgebouwd dat voldoende zal zijn om aan het einde van de looptijd het volledige hypotheekbedrag af te los sen. Bij de 'normale' levenhypo theek bestond geen zekerheid over de hoogte van de uitkering aan het einde van de looptijd. Die uitkering Vrijdag 24 maart 1989 kon hoger maar ook lager zijn dan de hypotheekschuld. Bovendien bestaat bij de verbeterde levenhypotheek bij tussentijdse beëindiging veel meer duidelijkheid over het bedrag dat voor aflossing beschikbaar is dan bij de oude leven hypotheek. Bij overlijden van de verzekerde voor het einde van de looptijd van de hypotheek zorgt de overlijdensverzekering ervoor dat de hypotheek toch kan worden afge lost. Deze 'nieuwe' hypotheekvorm staat de laatste tijd enorm in de be langstelling. Het blijkt dat in bijna alle gevallen het voordelig is om uw annuïteitenhypotheek om te zetten in de verbeterde levenhypotheek. Ik adviseer u dan ook om na te gaan of dit ook in uw situatie een weg is die u mogelijk enkele tienduizenden gul dens kan besparen. U kunt zich daarvoor tot uw bank wenden of tot een financieel deskundige, omdat dan berekeningen kunnen worden gemaakt aan de hand van uw indivi duele gegevens. U dient daarbij niet te vergeten dat 1989 wel eens het laatste jaar zou kunnen zijn dat het mogelijk is om wordt gefinancierd met garantie van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw stelt dit Fonds altijd de voorwaarde dat de echtgenote, ook wanneer het huwelijk is aangegaan op huwelijkse voorwaarden, aan sprakelijkheid aanvaardt voor de fi nanciering van het bedrijf. Dit is een algemene voorwaarde waar, zo is ons gebleken niet van wordt af geweken. De banken moeten in het kader van art. 88 van het Burgelijk Wetboek wel een handtekening vragen van de vrouw als bijv. het woonhuis met een hypotheek wordt belast ten gun ste van het bedrijf. De vrouw wordt in dit geval beschermd. Ze wordt in ieder geval in zo een situatie niet mede-aansprakelijk gesteld voor de financiering. Denk altijd voor je tekent: 'waarom en waarvoor teken ik en wat kunnen de konsekwenties zijn'. J. Markusse Verbetering van de agrarische produktie-omstandigheden moet ook in de toekomst mogelijk blijven. Een goede verkaveling en waterbe heersing dragen daaraan bij. Dit is nodig omdat verlaging van de kost prijs steeds belangrijker wordt. De overheid mag dan ook niet bezuini gen op landbouwkundig gerichte projekten. Dit schrijft het Land bouwschap aan de Tweede Kamer in een reaktie op de Vierde nota over de ruimtelijke ordening. In de Vierde nota wordt een aantal plannen gepresenteerd voor het lan delijk gebied. Uitvoering hiervan kan alleen door een verhoging van het budget voor landinrichting. An ders gaat dit ten kosté van land bouwkundig gerichte projekten, zo meent het Landbouwschap. In kleinschalige landbouwgebieden in Noord-Nederland, de Achter hoek, Twente en Midden-Brabant moeten voldoende mogelijkheden zijn om de bedrijven aan te passen aan veranderende omstandigheden. Ook schaalvergroting kan noodza kelijk zijn. Het op voorhand vast houden aan de bestaande situatie in deze streken wijst het Landbouw schap daarom af. Kritisch staat het Landbouwschap tegenover het aanwijzen van bepaal de gebieden met een strategische wa tervoorraad. Volgens het schap kan dit in de praktijk betekenen dat met name in de zandgebieden een nor male uitoefening van de landbouw onmogelijk wordt. Gronden die geschikt zijn voor ver schillende intensieve teelten moeten zoveel mogelijk buiten schot blijven bij het aanwijzen van nieuwe wo- ningbouwlokaties. Dit geldt vooral in het westen van Noord- en Zuid- Holland. de praktijk vormt deze meestal het uitgangspunt voor een tiental CAO's, dat voor de land- en tuin bouw en aanverwante sektoren wordt afgesloten. De werkgevers zijn onverkort van mening, dat ze twee weken geleden redelijke voorstellen hebben gedaan. Daarin was voorgesteld om voor de laagste loonklasse, waar de diskussie zich op toespitste, het aanvangsloon - mede als gevolg van de nieuwe funktie-indeling - met vier procent te verhogen. Ook aan het eind van deze loonklasse zou het loon met hetzelf de percentage stijgen. Berichten als zouden de werkgevers forse loonverlagingen hebben voor gesteld, zijn volgens hen volstrekt onjuist. In de voorstellen van de werkgevers gaat niemand erop ach teruit. Het tegendeel is het geval: naast de genoemde vier procent ver hoging voor de laagste loonklassen zouden "alle werknemers twee pro cent meer gaan verdienen, verspreid over twee jaar. Wel vinden de werkgevers, dat de loonstijging van maar liefst 55 pro cent, die in de huidige CAO na één jaar wordt doorgevoerd, wat moet worden afgevlakt. Voor de door het Buro Beheer Land bouwgronden inmiddels verworven gronden in de ruilverkaveling St. Philipsland, St. Annaland, Stavenis- se - St. Maartensdijk, Yerseke Moer, Walcheren, Sluis-Oostburg, Breskens-Zuidzande, Schoondijke, IJzendijke-Hoofdplaat en Axelsche Sassing zal zo spoedig mogelijk wor den begonnen met de uitgifte voor het groeiseizoen 1990. De uitgifte vindt plaats op basis van éénjarige pachtkontrakten. Grondgebruikers die in aanmerking wensen te komen voor het grondge bruik in 1990, dienen het bijgaande aanvraagformulier in te vullen en ondertekent toe te zenden aan het Hoofd Beheer Landbouwgrond in de provincie Zeeland. Aanvragen waarop gegevens niet volledig zijn vermeld, kunnen niet in behandeling worden genomen. Bij de toewijzing zal onder meer gel den dat: de grondgebruiker niet ouder mag zijn dan 65 jaar, tenzij er een bedrijfsopvolger is; het hoofd beroep van de grondgebruiker land bouwer dient te zijn; de te pachten percelen inpasbaar moeten zijn in het bedrijf voor wat betreft grootte en ligging. De verpachting vindt plaats onder normale voorwaarden behoudens het recht van het BBL om voor de bouwlanden voorwaar den te stellen met betrekking tot een goede vruchtwisseling. De door het BBL gemaakte kosten (bijvoorbeeld wintervoor ploegen), dienen door de toekomstige gebruikers te worden vergoed. Bij de oplevering per 1 no vember 1990 dienen de sloten in schouwbare staat te zijn en de bouw landen gestoppelploegd respektieve- lijk met de cultivator te zijn bewerkt. Uw aanvraag dient u binnen veertien dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan: Het Hoofd Be heer Landbouwgronden, ir. W.W. van Zandbrink, Postbus 6, 4460 AA Goes. uw lopende annuïteitenhypotheek over te sluiten naar een verbeterde levenhypotheek teneinde daarmee toekomstige lasten te sparen. Dit komt omdat er een nieuwe wet is aangekondigd die de voordelen van levensverzekeringen zal beperken. Toegezegd is echter dat alle op 1 ja nuari 1990 bestaande verzekeringen en hypotheken niet zullen worden aangetast c.q. worden 'ge- respekteerd!' De kosten van oversluiten bij uw huidige bankinstelling zijn meestal verwaarloosbaar. Er wordt namelijk geen nieuwe hypotheek gevestigd, maar u verandert uitsluitend de af- lossingsvorm: van annuïteit naar le ven. U bent geen notariskosten, af- sluitprovisie, taksatiekosten e.d. verschuldigd. Ook wanneer u in het verleden gekozen hebt voor een ren tevaste periode en deze af te maken periode nog maar één of twee jaar bedraagt of wanneer de huidige ren te gelijk zou zijn aan uw kontrakt- rente blijft omzetten dikwijls aan trekkelijk. Wanneer uw bank deze hypotheek vorm nog niet aanbiedt in haar pro- duktenpakket kunt u desnoods zelfs overwegen om te switchen naar een instelling die wel een verbeterde le venhypotheek aanbiedt. De ver wachting is echter dat veel geld- verstrekkers zich zullen aansluiten bij het snel groeiend aantal banken dat zo'n hypotheek in zijn pakket heeft. Immers wanneer men geen verbeterde levenhypotheek zal aan bieden betekent dit een verlies aan kliënten. Accountantsunie ZLM b.v. J.J.C. Zegers Aan het Hoofd Beheer Landbouwgronden, Postbus 6, 4460 AA Goes. Aanvraag 1-jarige pacht BBL-grond Ondergetekende wenst in aanmerking te komen voor 1-jarige pacht van BBL-grond van de ruilverkaveling Naam en voorletters: Geboortedatum: Adres: Postkode en woonplaats:. Telefoonnummer: Naam opvolger: Geb. datum:. Bedrijfstype/oppervlakte: Akkerbouw ha, fruit ha Grasland ha, boomteelt Aantal stuks melkvee: Aantal stuks ov. vee: .ha Eventuele opmerkingen, c.q. voorkeuren voor bepaald perceel: Ondergetekende verklaart hierbij tevens zijn hoofdberoep in de land bouw te hebben. Datum: Handtekening:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 3