tüfritïps Paasrevue van 10 schitterende tuinheesters J, c. j. nouse beveland bv. tere boom met bescheiden bloe men. Het meest aangeplant wordt Magnolia soulangeana, een mooie grote solitairheester met wit-roze bloemen. Een laat bloeier is Magnolia liliiflora 'Ni gra' met donker purper gekleur de bloemen en nabloei in de na zomer. Veel kleiner is de ster magnolia Magnolia stellata die al in maart-april bloeit met witte stervormige bloemen. Magnolia's houden van humus- rijke vochthoudende grond. Het beste planttijdstip is als de knop pen gaan schuiven. Na het plan ten de grond niet te vast aan drukken. Afgebeeld is de Magnolia grandi- flora, gefotografeerd in de be roemde tuin van het Italiaanse Villa Taranto. 4. Bloemwilg Van bloemwilg of Itea zijn twee soorten in cultuur. Itea japonica 'Beppu' is een nieuwe cultivar. Groeit laag met spreidende tak ken en bloeit in juli-augustus met witte geurende bloemen. Is ge schikt voor droge grond in zon en schaduw. Itea virginca is een één meter hoog struikje met trossen geuren de bloemen in mei-juni. Heeft bovendien een mooie rode herfst kleur. 5. Klokjesrhododendron De gewone rhododendrons zijn genoegzaam bekend. Minder al gemeen zijn de klokjesrhododen- drons of williamsianumhybri- den. Dit rhododendrontype wordt ongeveer één meter hoog en bloeit met trossen klokvormi- ge bloemen. Er zijn verschillende cultivars met wit tot rose-rode bloemen. Deze bevallige tuinrho- do belieft een humusrijke zure grond. In veel tuinen zal om die reden een flinke bodemaanpas sing met tuinturf of turfmolm noodzakelijk zijn. De klokjes rhododendron groeit graag op een licht beschaduwde plaats en is uitstekend te gebruiken in de voorgrond van een heester border. Afgebeeld is de witbloeiende cul tivar 'Tibet', gefotografeerd in het Arboretum van Dortmund. 6. Pluimhortensia Hortensia's onderscheiden we in grofweg drie vormen. De ouder wetse 'Schapekop' hortensia met de bolvormige bloeiwijze, de 'Lintekap' hortensia met de schermvormige bloeiwijze en de 'Pluim' hortensia met de pluim- vormige bloeiwijze. De pluimhor tensia of Hydrangea paniculata is een flinke heester met grote witte of bij sommige cultivars wit-rose pluimen in augustus- september. Een bijzondere pluimhortensia is nog de Hy drangea quercifolia met mooi ge lobde bladeren. Pluimhortensia's zijn gemakke lijke tuinplanten die op veel plaatsen kunnen worden toe gepast. Afgebeeld is Hydrangea panicu- lata's 'Floribunda' gefotogra feerd in de sortimentstuin van het proefstation te Boskoop. 7. Pruikeboom De pruikeboom of Cotinus oog- gygria vormt een brede opgaande struik tot twee meter hoogte. Bloeit in grote pluimen die zich tijdens de rijping van de vruchten in juni-september sterk vergroten tot een interessante omvangrijke Japanse sneeuwbal. pruik. Heeft als aardige bij komstigheid een mooie geel-rode herfstkleur. Aan te planten als solitair op een zonnige beschutte standplaats. Van de pruikeboom zijn er bovendien een aantal op vallende roodbladige vormen. 8. Pluimspirea De pluimspirea of Holodiscus discolor is mede interessant door de bloeitijd van juli-augustus. Het is een forse heester met over hangende twijgen waaraan grote roomwitte pluimen verschijnen. Mooie bloemheester voor een zonnige plek op een vochtige hu- mushoudende bodem. 9. Exochorda Exochorda heeft geen Nederland se naam. Deze fraaie bloem heester bloeit in mei-juni met op vallend witte bloemen aan over hangende takken. De Exochorda macrantha wordt 2,5 meter hoog terwijl de cultivar The Bride compact blijft en 1,75 m bereikt. Grotere bloemen heeft Exochorda racemosa. 10. Japanse sneeuwbal De 'gewone' japanse sneeuwbal Viburnum plicatum heeft kogel ronde witte bloemen. Bekender en meer toegepast zijn de schermvormig bloeiende soorten van de japanse sneeuwbal. Deze rijkbloeiende heesters met hun mooi gelaagde groeiwijze zijn in mei-juni een lust voor het oog. Een nieuwe cultivar is 'Watana- be' die de hele zomer doorbloeit. Afgebeeld is Viburnum placatum 'Mariesii' gefotografeerd in de befaamde tuin van het Engelse Sissinghurst Castle. Pluimhortensia. Sneeu wklokjesboom. Het is. een vroege pasen en volop planttijd. Om open gevallen plekken in de tuig op te vullen of om eens iets anders toe te voegen aan het bestaande, laat ik hier tien interessante heesters de re vue passeren. Het zijn niet alle maal gemakkelijke heesters en ook de verkrijgbaarheid is soms lastig. Niettemin loont een ekstra inspanning, want de geboden schoonheid is veelal groter dan wat de doorsnee tuinheesters te bieden hebben. 1. Japanse esdoorns Japanse esdoorns (Acer palma- tum) zijn overwegend struikvor- mige boompjes met prachtig ge vormde en gekleurde bladeren en mooie herfsttinten. Het meest aangeplant worden de roodbladi ge cultivars. Japanse esdoorns zijn erg geschikt voor solitaire plaatsing, ook in kleinere tuinen. Ze houden van lichte schaduw en een luchtige kalkarme grond. 2. Sneeuwklokjesboom De sneeuwklokjesboom (Halesia Carolina) is een vier meter hoge heester. Bloeit in mei met door schijnend witte klokvormige bloemen. Een andere sneeuw klokjesboom is Halesia var. monticola die wel 10 meter hoog kan worden. Bloeit eveneens met hangende witte klokvormige bloemen. De sneeuwklokjes boom verlangt een doorlatende voedselrijke bodem en een zonni ge standplaats. Afgebeeld is Halesia Carolina ge fotografeerd in het Arboretum van Kalmthout/België. 3. Magnolia Magnolia of beverboom behoort tot de bekendere verschijningen in onze tuinen. Ten onrechte wordt ze vaak tulpeboom ge noemd vanwege de grote tulpvor- mige bloemen. De echte tulpe boom heet echter Liriodendron tulipifera en vormt een veel gro Magnolia. Klokjesrhododendron. Vrijdag 24 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 25