Resultaten op paasveetentoonstellingen reden tot oprichting Nederlands-Belgisch Witblauw rundveestamboek Sekretaris A. van Wesel uit Heerle: VERVOLG PAG. 4 Beraadsvergadering Stages Open dag Er is in Nederland een toenemende belangstelling voor het fokken van het Belgisch witblauw rundveeras. Daar er behoefte ontstond om het ras te verbeteren is in 1987 een werkgroep opgericht. Nu zijn in Nederland totaal 200 fokkers georganiseerd. De heer A. van Wesel uit Heerle is sekretaris en medeoprichter van de regio West-Brabant - Zeeland en is tevens inspekteur van de vereniging en op tentoonstel lingen promotor van de witblauwen. De heer A. van Wesel uit Heerle als secretaris van de regio West-Brabant - Zeeland en als inspekteur, een van de stuwende krachten van het Nederlands Belgisch Witblauw rundveestamboek Bij kruisingen doen de Wit Blauwen het opmerkelijk goed. Weinig afkal vingsmoeilijkheden en meer rendement in vergelijking met andere vlees rassen 'Vanaf 1960 zijn Belgische witblau wen een vertrouwde verschijning op diverse veebedrijven. Toen nog al leen maar in de grensprovincies maar nu door het gehele land. Van uit België werden deze dieren aange voerd en gebruikt voor zowel de fok kerij als mesterij. Doordat er be hoefte ontstond aan een goede vlees koe werd op veel bedrijven aan krui singen gedaan met Belgische wit blauwen. Door de fokkerij van Holstein-Freesians was de vleeskwa liteit van de melkveestapel sterk aan het verminderen, terwijl er bij de sla gers vraag bleef aan goede slachtdie ren. De voorkeur voor het witblau we ras werkte door de gunstige resul taten op paasveetentoonstellingen stimulerend voor de fokkers. Nu zijn ze op deze keuringen ver in de meerderheid. Deze ontwikkeling leidde in 1983 in Limburg tot de oprichting van een fokkersklub. Een verzoek uit West- Brabant om bij Limburg aan te slui ten lukte niet. Toen is er kontakt op genomen met het Zeeuws Rundvee Syndikaat te Goes en via die organi satie is een werkgroep tot stand ge komen. Naast mijzelf kwamen de heer R. Calon uit Hoofdplaat en de heer A. Rotte uit Oostkapelle in de Werkgroep. Op de oprichtingsverga dering is de heer G. Wijtvliet uit Dinteloord vanuit West-Brabant als vierde man benoemd. Later is in Midden- en oost-Brabant ook een belangengroep opgericht. In de loop van 1987 ontstond er be hoefte aan meer samenwerking tus sen de 3 groepen wat resulteerde in de totstandkoming van het Neder lands Witblauw Stamboek. Dit stamboek heeft tot doel het behoud van de zuiverheid van het ras, verbe Op een eerste beraadsvergadering toonden alle aanwezige trekpaard houders zich bereid om als 'deelne mers' van Het Werkend Trekpaard mee te werken aan demonstraties, open dagen en stages (voor zover daartoe mogelijkheden zijn). Gekonstateerd werd dat andere ge- bruiksvormen van het trekpaard, zo als ringrijden, sjeesrijden en de monstraties met vier- tot zêstienspannen en aangespannen wagens populair zijn mede omdat deze aktiviteiten sterk publiek ge richt zijn. Men toont zijn kunnen hierbij voor een breed publiek, ter wijl ook het sportieve een wedstrij delement een rol speelt. Het werken met trekpaarden op het land, de uit historisch oogpunt meest wezenlijke gebruiksvorm, voltrekt zich in de be trekkelijke stilte van het Zeeuwse polderlandschap. Het lijkt niet een voudig een nieuwe generatie hier voor te interesseren, al werden daar voor wel enkele suggesties gedaan zoals open dagen en vaardig- heidsproeven. Op de beraadsavond is tevens een aantal transakties in kader van de werktuigenbank aan de orde gekomen. Als reaktie op een eerste publiciteits golf in de laatste maanden van 1988 en her en der verspreide informatie door Het Werkend Trekpaard zelf is van verschillende kanten konkrete Vrijdag 24 maart 1989 tering van het ras, begeleiding van de fokkerij, het organiseren van fok- dagen en demonstraties, het bevor deren van een doelmatig verant woorde fokkerij en het registreren en keuren van stamboekwaardige dieren. Dit laatste om zo te komen tot een sluitende registratie van stamboekdieren. Gevoeligheid voor ziekten en gebreken wordt zo voor komen. Nu ik door vervroegde uit treding als medewerker van de KI- vereniging Mid-West meer tijd heb, kan ik als inspekteur meer aandacht schenken aan het keuren en re gistreren. Pluspunten Vanaf 10 maanden worden de dieren opgenomen in het hulpstamboek als aan een aantal normen is voldaan. In vergelijking met andere vleesras sen heeft dit Belgische ras verschil lende pluspunten. Het karakter is rustig en gemoedelijk en hierdoor veel handzamer. Een hoge groeisnel- heid met een gunstige voederkonver- sie. Een korte draagtijd voor een vleesras en vroeg rijp voor zijn for-^ maat. Het slachtrendement ligt op 70%. Door deze eigenschappen be hoort het tot de luxe vleesveerassen. Van dikbillen wordt niet meer gesproken. In het begin waren veel veehouders wat terughoudend om stieren te ge bruiken voor vaarzen om zo vleesvee te krijgen. Dit is helemaal achterhaal omdat er weinig afkalvingsmoeilijk heden zijn. Binnen het witblauwe ras zijn uitgeselekteerde stieren die geen geboortemoeilijkheden geven. Bij de kruisingen ligt het aantal keizersne den op 2 a 3%. Een ander niet te ver waarlozen gegeven is dat met wat belangstelling getoond voor stage en andere opleidingsmogelijkheden. De belangstellenden zijn in drie groepen te onderscheiden: - studenten tropische landbouw, kuituur- of werktuigtechniek van de Landbouw Universiteit Wageningen en de Hogere Agrarische School in Deventer (tropische richting). Drie studenten lopen waarschijnlijk dit voorjaar al een stage. - studenten biologisch dynamische landbouw. Een groep van 17 studen ten van de BD-deeltijdopleiding Kraaybeekerhof in Driebergen heeft zich aangemeld. In samenwerking met de landbouwpraktijkschool in Schoondijke en het paardencentrum van Staatsbosbeheer in Dronten zijn half maart afspraken gemaakt voor een kursus in twee fasen. Zeeuwse trekpaardhouders kunnen daarbij als instrukteurs een rol spelen. - overige belangstellenden, waaron der instellingen die reeds in het bezit zijn van een trekpaard voor bijvoor beeld therapeutische doeleinden. De eerste stagiaires komen in de paasvakantie naar Zeeland. Een vijftal trekpaardbedrijven biedt in principe redelijke tot goede stage mogelijkheden. Deze bedrijven kun nen ook incidentele demonstraties verzorgen voor groepen. Op korte termijn, dit voorjaar al, zal weer een open dag georganiseerd worden. Afhankelijk van de weers- en werkomstandigheden zullen zo veel mogelijk deelnemers hun mede werking geven. Ad Phernambucq voor rassen ook gekruist wordt een groeisnelheid van 1300 gram per dag of meer haalbaar is. Binnen de veehouderij zijn de koeien als zoogkoe en als melkvee te eksploiteren. De melkproduktie ligt op 3500-4000 liter per jaar. In België wordt dit nog veel gedaan. De na druk komt dan natuurlijk opet het kalf te liggen. Men is lang bezig voordat het geïn vesteerde geld vrijkomt. Goede kwa- liteitsfokvaarzen brengen op een leeftijd van 26 maanden ƒ6000, op, de beste kwaliteit moet ƒ9000,— kosten. Eksport van het fokmateri- aal vindt voornamelijk plaats naar Engeland, Ierland en Denemarken. Tot heden toe kopen fokkers stieren of sperma uit België. De stierkalve ren worden verkocht voor de rood- vleesproduktie. Met 2 jaar kunnen ze een geslacht gewicht bereiken van 600 kg. Als slachtprijs brengt een topkwaliteit stier ƒ11,per geslach te kg op.Jonge koeien brengen een gulden meer op. Wat de voeding betreft is voor het luxe vleesvee snijmais niet het ideale voer. Om hoogwaardige kwaliteit te kunnen handhaven is ekstra eiwit nodig. Verder zijn het geen dieren die op roosters thuishoren. Wanneer aan deze voorwaarden wordt vol daan dan is afzet aan met name sla gers in de randstad geen probleem. De smaak en de struktuur van het vlees spreekt de mensen aan. Vanuit de melkveehouderij komt er steeds minder kwaliteitsvlees. Het valt op dat veel oud paardenfokkers nu vleesvee zijn gaan fokken. Bij melk veehouderij bedrijven zie je dat het Belgisch Witblauw rundveeras de tweede tak gaat worden. Nieuwe bond Op beleidsmatig nivo zijn er bespre kingen gaande met de regio Oost- Brabant en Limburg om te komen tot een vereniging om zo de belangen voor alle leden beter te kunnen be hartigen. Daar veel leden in het Noorden en Oosten van Nederland woonachtig zijn is samenvoeging wenselijk. Werktechnisch zullen er misschien nog regio's blijven. In oprichting is een federatie van het vleesveestamboek. Eigenlijk is deze overkoepelingsorganisatie al ge vormd. De voorzitters van de be staande vleesveestamboeken hebben zitting in het bestuur van de Chara- lais, Limousines, Belgische Wit Blauwen, Piëmontese en de Blond d'Agustaine. Deze nieuwe bond heeft als belang rijkste taak het promoten van de luxe vleesveerassen en het leggen van kontrakten met landbouworganisa ties en Landbouwschap. Het zit er aan te komen dat we zitting kunnen nemen in het Landbouwschap. Een gedeelte van de belangenbehartiging van de roodvleesproducenten zal door het stamboek overgenomen worden. In Nederland is ten opzichte van an dere landen nog weinig onderzoek gedaan naar vleesveerassen. Een ras- senvergelijkingsproef zou zeer wen selijk zijn, temeer daar steeds meer mensen van hun neventak hun hoofdtak maken en fokken op meer dere bedrijven neventak wordt'. J. van Tilburg Inlichtingen omtrent het Nederlands Witblauw Stamboek zijn te verkrij gen bij: R.A.A. Calon, Hoofdplaat, tel. 01174-213; M. v.d. Boom, Ospel, tel. 04951-31248; A.J, van Wesel, Heerle, tel. 01658-1323; H. Hamers, Middelbeers, tel. 04244-1759; Zeeuws Rundvee Syndi kaat, Goes, tel. 01100-30460. Op de bedrijven waar nog met paarden gewerkt wordt, worden 40 tot 120 'paardenwerkdagen' gedraaid. Alle voor komende werkzaamheden, zoals hier eggen, worden zoveel mogelijk met trekpaarden verricht (archieffoto). 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 21