Sommige dieren niet meer in rijtjeshuis te plaatsen, maar wel zeer geschikt voor op een boerderij Het Werkend Trekpaard start voorjaarswerk Al meer dan 1.000 honden en katten hebben via dierenasiel Goes nieuwe eigenaar gevonden Huisdierenhotel Open huis Boeren komen niet Enquête Vakbekwaam VERVOLG PAG. 5 Resultaten enquête besproken tijdens beraadsavond ft ft In het dierenasiel in Goes komen honden en katten die om wat voor reden dan ook niet meer gewenst zijn in een vorige situatie. Dat wil niet altijd zeggen dat dat aan het dier ligt. Nee, men schaft een huis dier aan soms in een opwelling, soms omdat het zo leuk is voor de kinderen, maar soms gelukkig ook wel overwogen. Maar niet alle honden en katten zijn zoals we ze wensen. Vaak voorkomende pro blemen zijn allergie bij kinderen voor huisdieren en ook in de top tien van de voorkomende problemen: de hond kan niet alleen thuis zijn. Het is beslist niet zo dat bij een dierenasiel de kneusjes terecht komen. U kunt voor allerlei soorten honden en katten bij dierenasiel Goes aankloppen Zullen we deze dan maar nemen Mijns inziens is het elke hond te le ren tijdens de tijd die nodig is voor boodschappen te doen, alleen thuis te blijven. Maar men eist tegenwoor dig van een hond, een halve of hele dag alleen te zijn. Hele dagen alleen zijn is niets voor zo'n dier en gezelschap van een soortgenoot is niet wat ze willen, ze hebben ons nodig. Wanneer de hond of kat begint met het bankstel te slo pen of de deuren in huis, krijgt het dier de schuld en moet weg. Waarheen? Zet maar in de krant, we vertellen gewoon dat één van de kin deren allergisch is en we verkopen de hond of kat voor een leuk bedrag. Deze nieuwe eigenaar komt er vroeg of laat achter en zet hem ook weer in de krant. Gratis af te halen, lief voor kinderen, met of zonder papieren, enz. enz. En dan uiteindelijk belandt het dier op straat, wordt gevonden en naar het asiel gebracht. Gelukkig krijgt zo'n dier de kans, om met een beetje liefde en aandacht en door een terdege observatie van de asiel medewerkers een beere toekomst in te gaan. De ongeveer 100 asiels in Nederland worden geleid door vakbekwame mensen, mensen die een kursus heb ben gedaan en een eksamen. Asiels hebben een vaste dierenarts, een be kwaam bestuur, kontrole van de in- spekteurs van de dierenbescherming enz. Honden mogen niet meer loslo pen binnen de bebouwde kom, dus loslopende honden worden, o.a. door de politie, gevangen en waar heen beter, dan naar het asiel ge bracht? De eigenaar kan hem daar weer ophalen of wanneer de eige naar niet de verantwoordelijkheid meer op zich neemt, dan kan er na een bepaalde periode een betere eige naar worden gezocht. In de randstad zijn in sommige ste den hele kattenpopulaties, zwervend in oude pakhuizen en slooppanden. Hier in Zeeland probeert men dat te voorkomen. Medewerkers van de asiels vangen katten en zijn ze echt onhandelbaar, dan doen deze ze in slapen. Hier heeft men geen behoef te aan verwilderde groepen katten in steden en dorpen. Maar niet alle honden en katten die zwerven zijn onhandelbaar, voor velen kan weer een goed tehuis worden gevonden. De asiels zorgen er voor dat katten steriel worden gemaakt en niet kun nen bijdrage aan het zwerfkatten- probleem. Ook veel gehoord: Ik breng mijn huisdier niet naar een asiel, dat is zielig! Mensen die dat zeggen zijn nog nooit in een asiel geweest. Te genwoordig is een asiel een huisdie renhotel, goed en op tijd eten, veel aandacht, goede medische verzor ging en erg veel langer dan gemid deld drie weken zitten ze er niet. De belangstelling voor een asieldier neemt nog steeds toe. Het is ook zo veilig om een dier uit het asiel te ne men. Hij is volledig nagekeken en ingeënt door een dierenarts, ont wormd, voorzien van een oormerk en een paspoort. Het dier is doorge licht op karakter en zijn gewoontes zijn bekend en mocht het onver hoopt toch niet lukken, dan mag hij terug naar het asiel. Men krijgt dan binnen de proefperiode, op admini stratiekosten na, zijn geld terug. Men kan altijd met vragen terecht bij het asiel, direkt na plaatsing mag men zelfs 's avonds bellen, we willen er alles aan doen om het dier een nieuwe kans te geven. 4 Ik wil persé een rashond! Ook iets wat ik vaak hoor. Prima, maar in formeer dan eerst even in de asiels in uw omgeving, want er komen ge noeg rashonden, buiten hun schuld om, in het asiel terecht. Mooie, lieve honden, ze gaan voor de zelfde prijs als een niet-rashond. Fok niet zomaar met honden of kat ten, voor elk dier wat u plaatst blijft er in het asiel één zitten. Neem niet impulsief een huisdier, doe dat wel overwogen. Kom eerst eens naar het asiel om er over te praten, wees be reid te wachten, tot het dier van uw keus in het asiel arriveert. In de afgelopen jaren zijn al veel pups naar het asiel gebracht, vaak onbedoelde geboortes, een 'ongeluk je' van de hond. Ze zijn er nu toch, dan maar beter via het asiel ge plaatst. Op 6 weken komen ze bin nen, worden meteen door de diere narts onderzocht, krijgen een eigen kamer, verwarming, het juiste voed sel, worden ontwormd, ingeënt. Im pulsief kan niemand ze meer aan schaffen, men moet er voor betalen en pas na een lang gesprek, waar we veel van de toekomstige eigenaar willen weten, kan de pup geplaatst worden. Hij moet nog twee keer te rug komen voor vaccinaties en de pup is van een oormerk voorzien en is voor zijn hele leven geregistreerd (hiervoor hoeft niet ekstra betaald te worden). Het asiel blijft eigenaar, ten minste alleen in die zin dat als hij niet meer gewenst is hij terug moet naar het asiel. Dit doen we ook met de katten, ook die worden in beide oren getatoueerd. Op 3 juni a.s. vieren we ons driejarig bestaan, met een open huis, een 'vlooien'-markt en een tentoonstel ling van foto's van geplaatste dieren. Nu al hebben meer dan 1.000 hon den en katten via het asiel een nieuw tehuis gevonden. Omdat dit een krant is die bij de boeren in Zeeland terecht komt, wil ik het volgende nog kwijt. Er wor den in het asiel vaak honden en kat ten gebracht die al dan niet door toe doen van de eigenaar ondergeschikt zijn om weer in een rijtjeshuis ge plaatst te worden, bijvoorbeeld: Sas- je, een kruising herder x bouvier, een teef, 6 jaar oud, lief en vriende lijk voor eigenaar maar waaks tegen over vreemden. Altijd buiten geze ten, binnen is het te warm voor haar, eigenaar moet verhuizen van het platteland naar een dorp. Sasja blijft waken, alleen ziet ze nu de hele dag vreemden over het erf lopen, weet zij veel, dat dat gewoon een straat is. Overlast, buren klagen, hond wordt gelukkig niet naar de dierenarts ge bracht voor een laatste spuit, nee, ze wordt naar het asiel gebracht. Na een paar dagen wennen is ze erg lief en gehoorzaam. 6 jaar is niet oud, voor deze op een prachtige zwarte panter lijkend dier. Ze moet weer naar een boerderij. In een kennel met een ren, daar voelt ze zich thuis. Maar boeren komen niet, of bijna niet, in het asiel. 'Het kost te veel' of 'ik neem niet de problemen van een ander over'. Jammer, want zoveel kost een hond niet in het asiel. Voor ƒ160,gaat elke hond weg, maar er zit wel garantie op en een proeftijd. Voor waakhonden is de proeftijd langer dan voor een huishondje. Mijn medewerksters en ik staan 100% achter de geplaatste dieren, u krijgt betrouwbare informatie en het dier is kompleet klaar, ook medisch gezien. We plaatsen geen waakhon den, die echt bijten, daar nemen wij de verantwoordelijkheid niet voor. Waaks betekent: de hond blaft, als een vreemde op het terrein komt. Ik ben er niet op tegen dat een waak hond in een kennel komt als deze kennel maar voldoet aan de eisen omtrent de afmetingen die de dieren bescherming stelt. Een ander hoofdstuk vormen de kat ten. Katten zijn eigenaardig. Zeer karaktervol, wat ze niet willen doen Direkt na de oprichting van de Stich ting Het Werkend Trekpaard Zee land is het bestuur begonnen met een inventarisatie van agrarische bedrij ven met trekpaarden. Met behulp van kontaktpersonen in verschillen de delen van de provincie werd een zo volledig mogelijke lijst samen gesteld. Hieruit bleek dat er nog 30 tot 35 (van de in totaal 84) land bouwbedrijven moesten zijn waarop de laatste paar jaar regelmatig of in cidenteel trekpaarden zijn ingezet voor het ploegen, eggen, mennen of andere voorkomende werk zaamheden. In februari van dit jaar zijn 33 en quêtes verzonden waarvan er voor sluitingsdatum 18 geretourneerd wa ren. Enkele andere trekpaardhou ders reageerden per telefoon (zie tabel). Hoewel met de gegevens van de en quête geen volledig beeld is te vor men kan toch goed met deze gege vens gewerkt worden. Op grond van de eerste inventarisatie mag de kon- ze niet. Iedere maand, ieder jaar, blijven er katten zitten in het asiel, die door hun gedrag, niet geschikt zijn om op een flatje of rijtjeshuis in stad of dorp geplaatst te worden. Geen schootkatten dus, maar schuurkatten. Deze schuurkatten die wij hebben zoeken een boerderij, dat is wat ze willen, wij zullen het niet over de koopsom hebben, de prijs mag u zelf bepalen, als ze maar een goed tehuis krijgen, dat recht heb ben ook deze katten. Op deze wijze zijn al heel wat van dit soort katten klusie getrokken worden dat de voor de doelstellingen van Het Werkend Trekpaard belangrijkste bedrijven hun enquête hebben ingevuld. Uit de enquêtegegevens blijkt dat er nog op 15 van de 18 bedrijven met trekpaarden wordt gewerkt. Daar van zijn 4 hoofdberoepsbedrijven en twee parttime bedrijven waar trek paarden een belangrijke en onmisba re rol spelen in de totale bedrijfsvoe ring. Ze zijn bepalend voor de dage lijkse gang van zaken. Alle voorko mende werkzaamheden worden zo veel mogelijk met trekpaarden ver richt (ploegen, eggen, slepen, rollen, kunstmest strooien, zaaien, maaien, schudden, wieden en men werk van stro, hooi en andere produkten). Op deze bedrijven worden 40 tot 120 'paardenwerkdagen' gedraaid, ver deeld over verschillende perioden van het jaar. (Sommige werkzaam heden, zoals eggen en slepen gebeu ren gelijktijdig op één dag, zodat het aantal dagen dat per jaar met paar den gewerkt wordt minder is dan het genoemde aantal paardenwerkda- in boerenbedrijven terecht gekomen, naar volle tevredenheid van de be woners. Die hebben geen zin in elke voor- en najaar nestjes jonge katten, en gaat er een, door wat voor oor zaak dan ook dood, dan komen ze naar het asiel voor een nieuwe. Te vreden klanten dus! U bent altijd van harte welkom, om tijdens de openingstijden (dinsdag tot en met vrijdag 10.00-11.30 en 13.00-15.00 uur; zaterdag 10.00-16.00 uur; zondag en maan dag gesloten)eens vrijblijvend te ko men kijken. Een dierenasiel is tegen woordig een bedrijf, waar vakbe kwame mensen werken, die door hun inzet garant staan voor kwali teit. Wij houden niet van het woord 'Asielig', de dieren die in het asiel zitten zijn niet zielig, ze hebben ge woon recht op een plaats in onze sa menleving. Zij kunnen er niets aan doen, dat ze er zitten. Denk na, als u een huisdier wilt aanschaffen en kom dan naar het asiel. Wilt u om wat voor reden dan ook van uw hond of kat af, breng hem dan naar het asiel, als u tenminste wilt, dat hij een nieuw veilige toekomst krijgt. U kunt het asiel ook financieel steu nen als u donateur wordt, ontvangt u ons jaarverslag en wordt zodoende op de hoogte gehouden van het rei len en zeilen van Dierenasiel 'Tus senhaven', Westhavendijk 140, 4463 AE Goes, tel. 01100-12473. Tot ziens! beheerder P.J. Boelée totaal 33 18 gen.) Verrassend genoeg zijn de di verse sektoren van de landbouw ver tegenwoordigd in deze selekte groep van zes bedrijven. Naast pure akkerbouw- en gemengde bedrijven zit er ook een biologisch dynamisch bedrijf tussen. De bedrijfsgrootte varieert van acht tot vijftig hektare. Op de overige bedrijven worden de trekpaarden minder frequent of voor een beperkter aantal werk zaamheden gebruikt. Hoewel op en kele kleinere bedrijven bij het ont breken van een eigen trekker het paard belangrijk is, speelt 'hobby' als motief een belangrijke rol in het aanhouden en zo nu en dan werken met de trekpaarden. De gemiddelde bedrijfsgrootte van de 18 bedrijven samen is ruim 24 hektare en wijkt daarmee (mede ge zien de koncentratie op Walcheren) nauwelijks af van het gemiddelde voor alle bedrijven in Zeeland. Vrijdag 24 maart 1989 Er is in Zeeland een zestal agrari sche bedrijven waar trekpaarden een nog overheersende rol spelen in de bedrijfsvoering. Op 15 tot 20 andere bedrijven spelen trek paarden een meer bescheiden rol. Het trekpaard heeft ook in de af gelopen vijf jaar nog terrein ver loren door bedrijfsbeëindiging en gebrek aan tijd in het drukke voor- en najaar. Een kleine kern van trekpaard houders is echter beslist van plan door te gaan met het werken met paarden op het bedrijf. In sa menwerking met de Stichting Het Werkend Trekpaard wordt naar wegen gezocht om dit mogelijk te maken en de belangstelling voor dit werk te vergroten. Promotie- aktiviteiten zoals demonstraties en open dagen, een werktuigen- bank en het aanbieden van stage en kursusmogelijkheden zijn de middelen waarop Het Werkend Trekpaard en de deelnemende trekpaardhouders zich nu richten. Overzicht verzonden en geretour neerde enquêtes naar regio's cro ft —i N O O s "t 3 regio a. n 3 O. Schouwen-Duiveland 1 1 Tholen-St.Ph.land 0 0 Walcheren 20 12 N. en Z. Beveland 2 1 Oost Z. Vlaanderen 5 1 West Z. Vlaanderen 5 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 20