Stilte na en voor de storm KNLC komt met sectorvisie akkerbouw vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Sectorplan Wil en weg land- en tuinbouwblad Elk jaar houdt de schaapskooi te Heinkenszand in de lammertijd drie maal een weekend open dagen, afge lopen zaterdag en zondag was dat dit jaar voor de laatste keer. Per weekend komen dan zo'n 800 tot 1000 bezoekers naar de schaapskooi, vertelt schaapsherder D. Imandse (rechts op de foto): 'De mensen komen van steeds verder weg, ze komen speciaal uit Rotterdam of Brabant om onze open dagen te bezoeken Tijdens de open dagen worden de kinderen getrakteerd op beschuit met muisjes. De kudde bestaat uit 220 volwassen dieren - kruising tussen Kempisch heideschaap en Vlaams schaap - en (dit jaar) 153 lammeren. Het laatste lam is afgelopen dinsdag geboren. Vanwege de vroege Pasen houdt de schaapskooi ook op tweede Paasdag nog een open dag. Voor Pinksteren moet er duidelijkheid zijn over de eisen van de akkerbouwers, met name over de eis om de boe- renprijs op nul te houden. Indien deze duidelijkheid er niet is zal het KNLC (Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité) zich beraden of dit leidt tot nieuwe acties. Dit heeft het bestuur van het KNLC besloten op een extra vergadering. Wanneer de eisen van de akkerbouwers ingewilligd zijn, biedt dit volgens het KNLC slechts op korte termijn soe laas. Er is onvoldoende perspectief voor de middellange en lange termijn. Het KNLC zal daarom binnen enkele maanden met een sectorvisie op de akkerbouw komen. Hierin zal het hui dige meer marktgerichte beleid op zijn merites worden beoordeeld en bekeken worden welke mogelijkheden er zijn om de akkerbouw ook voor de toekomst perspectief te bieden. Telegram Het KNLC heeft afgelopen vrijdag een telegram naar premier Lubbers gestuurd met het indringend verzoek die dag een duidelijk kabinetsstandpunt naar buiten te brengen over de kamerbreed gesteunde motie Blauw. In deze motie wordt de minister van landbouw verzocht er voor te zorgen dat er in dit oogstjaar geen reële prijsver laging voor de akkerbouw plaatsvindt. Is dit in Brussel niet haalbaar, dan verwacht het KNLC aanvullende maatregelen om de inkomens van de akkerbouwers op peil te houden, zo staat in het telegram. De directe aanleiding voor de akkerbouwacties van de laatste weken werd gevormd door de (zoveelste) Brusselse prijsverlagingsvoornemens. De aangekon digde Haagse milieudictaten m.b.t. gewasbescher ming en bemesting deden daarenboven de emmer van het boerenincasseringsvermogen nog extra overlopen. Het binnen het landelijk CLO-organisatieverband zeer moeizaam tot stand gekomen eisenpakket, dat ten grondslag lag aan de 1-maart demonstraties in Den Haag, heeft dan ook enkel en alleen betrekking op het afweren en/of tijdelijk stopzetten van verdere ongenu anceerde aanvallen op de Nederlandse akkerbouwsec tor. De tot nu toe gevoerde acties, zowel als de gestel de (in wezen zeer magere) eisen, richten zich derhalve slechts op de 'ultra-korte-termijn' problemen. We zijn bezig met een poging tot brandblussen en symptoom bestrijding. Daar is verhoudingsgewijs erg veel energie voor nodig. Op dit moment zijn nog slechts enkele vuurhaarden geblust en zijn de meeste symptomen nog niet afdoende bestreden (zie artikel Oggel vorige week en zie verslag extra HB-vergadering van jl. zater dag op pag. 5). De oorzaak van de actiebereidheid en grimmige stem ming van de Nederlandse akkerbouwers zit uiteraard veel dieper. Fundamenteel daarbij is in feite de nood kreet tot de samenleving en politiek: 'Heeft de akker bouw in Nederland nog bestaansrecht?' Die vraag wil len de huidige nog resterende 10.000 Nederlandse hoofdberoepsakkerbouwers binnen de kortste keren beantwoord hebben (akkerbouwers die in 4 jaar tijd geconfronteerd zijn geworden met 25% prijsdaling en méér dan 100% inkomensdaling). Over die bestaans- rechtvraag zullen parlement en regering in Den Haag zich ons inziens dit jaar nog duidelijk en in klare taal uit dienen te spreken. Of die uitspraak volledig positief zal (kunnen) zijn valt vooralsnog niet te overzien en is dientengevolge voor lopig nog te betwijfelen. Dat ontneemt echter de geor ganiseerde landbouw niet de verantwoordelijkheid èn de plicht om een duidelijk wensenpakket op tafel te leggen. Een wensenpakket wat het mogelijk moet en kan maken om de potentieel levensvatbare Nederland se akkerbouwbedrijven (dat is 70 a 80% van het to taal) door de moeilijke crisisjaren heen te helpen. Waar het immers - hoe dan ook - in feite en in de kern om gaat is 'meer tijd' en 'meer adem' voor 7 toekomstige blijvers van de huidige 10 in plaats van slechts 2 van de 10 (volgens de keiharde crisisstrategie van Braks). De Nederlandse politiek zal het nationale belang moe ten beoordelen en wegen van 8 miljard jaarlijkse produktiebijdrage en 40.000 arbeidsplaatsen van en in de Nederlandse akkerbouwagribusiness. Ook de waardebepaling van een al dan niet verpauperd platte land zal bij die weging betrokken moeten worden. En die beoordeling en afweging zullen per saldo politieke consequenties en besluitvorming tot gevolg moeten hebben. Het KNLC-bestuur heeft jl. vrijdagavond (in aanwezig heid van 80 diepbezorgde en gegriefde akkerbou wers uit alle delen van het land) besloten om binnen enkele maanden met een 'sectorplan voor de akker bouw' te komen (zie persbericht elders op deze pagi na). De ZLM onderschrijft dit initiatief volledig en van harte. We gaan er overigens dan wel onverkort en on omwonden van uit dat met 'sectorplan' bedoeld wordt een 'overlevingsplan akkerbouw' Dat laatste als doelstelling kiezend komen we dan vanuit de ZLM tot de volgende overwegingen en conclusies, en stellen we per consequentie vast: - Dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid door de EG voorlopig géén fundamentele landbouwbe- leidswijzigingen doorgevoerd zullen worden. - Er dientengevolge op de kortst mogelijke termijn na tionaal steun en hulp geboden moet worden ter wille van de overleving van de Nederlandse akkerbouw. - Dat die nationale hulp - gezien de realiteit van de hui dige slechte omstandigheden - niet slechts gericht kan zijn op verbetering van de structurele omstandigheden en concurrentiepositie op langere termijn (o.a. akker- bouwactieplan), maar dat directe financiële steun ook geboden zal moeten worden voor de korte termijn. En wel in de vorm van een per jaar vast te stellen inko menscompensatie middels hectaretoeslag en/of BTW- forfaitverhoging en/of lastenverlichting. - Dat die directe inkomenscompensatie substantieel zal dienen te zijn. Over de laatste jaren komen de gro tere LEI-normbedrijven ƒ700,— a ƒ1000,— per hecta re te kort om een (CAO) arbeidsinkomen te kunnen be halen. Het gaat hierbij dus om honderden miljoenen op jaarbasis. - De bedoelde inkomenscompensatie zal 'globaal' voor de sector, per jaar (achteraf) in een bedrag per hectare vastgesteld dienen te worden. Dat bedrag zal gerela teerd moeten zijn aan het CAO-arbeidsinkomen. En als referentie zullen de LEI-normen, de LEI-calculaties als mede een LEI-normbedrijf gehanteerd moeten worden. Dus: géén specifieke inkomenstoeslag voor sommi gen, doch globale compensatie voor allen. Zodanig dat iedere individuele akkerbouwer verantwoordelijk blijft voor het eigen ondernemingsrisico en de eigen onder nemingskansen. - En tenslotte: dat een dergelijk nationaal akkerbouw- overlevingsplan van kracht moet blijven zolang het hui dige Brusselse beleid niet fundamenteel gewijzigd wordt; dan wel zolang de concurrentiepositie van de Nederlandse akkerbouwsector niet daadwerkelijk ver sterkt is kunnen worden. Een dergelijke invulling van een sectorplan is - hoor ik u denken - een onmogelijke politieke eis? Dat kan mo menteel zo zijn of zo lijken, doch de realiteit gebiedt ons om een en ander klaar en duidelijk op tafel te leg gen. De sector wil weten waar ze aan toe is. Als de po litieke wil gemobiliseerd kan worden om het bestaans recht van de Nederlandse akkerbouw te onderschrij ven, zal ook de politieke weg daarvoor opengesteld kunnen worden. We hebben daartoe - dat is buiten twijfel - de volgende maanden en dit jaar nog een lang en moeilijk pad te gaan. We zullen dat moeten doen met behulp van het 'driespan': overleg, politieke druk en actievoeren. Voor nu wens ik u - in het stiltegebied na en voor de storm - de rust vóór en de rust vèn een goede Pasen toe. van der Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 1