Trekkracht voor Kenya: uitstraling en samenwerking 13e eeuws kasteel boerderij nog steeds in takt Groene School te Kapelle hield sponsorloop voor NOVIB Elke inspanning op het gebied van ontwikkelingssamenwerking ver oorzaakt neveneffekten. Soms zijn deze te voorzien, soms wordt je er mee gekonfronteerd als het projekt eenmaal op gang is. Soms zijn ze positief, maar vaak zijn ze onbedoeld en negatief. Het projekt Trekkracht voor Kenya heeft in ieder geval verschillende positieve uitstralingseffekten gehad die het vermelden waard zijn, zowel in Ke nya als in ons eigen land. Samenwerking en uitwisseling van kennis en ervaring met andere organisaties zijn hierbij van groot belang ge bleken. Demonstratie ploegen met ezels in gareeltuigen Kenya: veelheid van organisaties In een land als Kenya, dat bij veel westerse landen een zekere populari teit geniet, zijn naar schatting al snel enkele honderden, meest kleinschali ge, partikuliere hulp- of ontwikke lingsorganisaties aktief. Daarnaast zijn er ook (grootschalige) projekten waarbij de Kenyaanse overheid gesteund wordt door overheden van rijke landen of internationale orga nisaties als de FAO en de We reldbank. Vanzelfsprekend heeft deze versnip pering belangrijke nadelen. De Ke nyaanse overheid wordt gekonfron teerd met een groot aantal organisa ties met stuk voor stuk eigen ideeën, invalshoeken en doelstellingen. Pro beer daar maar eens kontrole op te krijgen. Nog lastiger is het om alle initiatieven van deze organisaties in te passen in een door Kenya zelf na gestreefd ontwikkelingsplan. Door een gebrek aan koördinatie en on derlinge afspraken wordt er vaak aardig langs elkaar heen gewerkt. Beschikbare middelen en mens kracht worden hierbij niet altijd even efficiënt ingezet. Toch zijn hef niet louter nadelen die aan deze veelheid van organisaties kleven. Organisaties kunnen eikaars inspanningen versterken doordat be oogde doelstellingen veel met elkaar overeenstemmen. Zo heeft Trek kracht voor Kenya met het beschik bare geld relatief veel resultaat op kunnen leveren juist door de aanwe- Vrijdag 24 maart 1989 zigheid van een veelheid aan organi saties die met elkaar in alle regio's van het land een netwerk van landbouw- en voorlichtingsprojek- ten hebben opgezet. Op de eerste plaats sloot Trekkracht voor Kenya van het begin af nauw aan bij het trekdierenprojekt van de Universiteit van Nairobi. De koördi- nator van dit projekt (Luurt Oud man) en het netwerk van relaties zijn voor Trekkracht voor Kenya van doorslaggevend belang. Anderzijds heeft Trekkracht voor Kenya er toe bijgedragen dat de aan de Universi teit ontwikkelde kennis en de verbe terde aanpassingsmethode van trek dieren in de praktijk geïntroduceerd is. De aan de Universiteit opgeleide tuigenmakers kregen door Trek kracht voor Kenya een reële kans om waar ook in Kenya een tuigenmake- rij op te zetten. Trekkracht voor Kenya ondersteunt nu zo'n 10 tuigenmakers. Zonder uitzondering zijn ze aktief in projek ten die door andere organisaties zijn opgezet. Door de impuls van Trek kracht voor Kenya hebben verschil lende landbouw en voorlichtingspro- jekten een speciaal projektonderdeel rond dierlijke trekkracht opgeno men met een tuigenmaker als mid delpunt. In een geval zat de basis van een hul porganisatie waarmee nu wordt sa mengewerkt wel erg dichtbij. We doelen hiermee op de stichting voor hulp aan het platteland van South Niansa en Kisii die vanuit Goes werkt. Vier Kenyanen uit hun werk gebied (dat nabij het Victoriameer ligt) hebben met steun van Trek kracht voor Kenya een tuigenma- kerskursus in Nairobi gevolgd. In middels hebben deze tuigenmakers in hun eigen streek weer enkele in- strukteurs opgeleid die ook weer met steun van Trekkracht voor Kenya in- strukties en demonstraties verzorgen bij boeren in de omgeving. Gewa pend met een fiets en een ruggespuit spelen ze tevens een rol in de dierver zorging. Dat dit geen overbodige luxe is bleek enige maanden geleden toen plotseling een ziekte onder het vee in korte tijd veel slachtoffers eiste. Vanzelfsprekend betekende deze veesterfte een serieuze slag voor een aantal boeren en het projekt, maar het voorlichtingsnetwerk en de opgebouwde kennis zijn niet verlo ren gegaan. Men is nu weer op de weg terug. Ook in andere gevallen leveren in Kenya werkende hulporganisaties faciliteiten en steun om het werk van tuigenmakers mogelijk te maken. Boeren die participeren in hun pro jekten worden weder meer door sub sidies gestimuleerd de nieuwe gareel- tuigen te kopen. In sommige geval len plaatsen dergelijke organisaties zelf een order bij een van de tuigen makers of ze hebben er een in dienst genomen. Kennis eksporteren Grotere organisaties zijn vaak ook in andere Afrikaanse landen aktief. De in Kenya ontwikkelde kennis over de aanspanning van trekdieren wordt via die kanalen over de gren zen geëksporteerd. Vanuit Tanzania en Zambia zenden deze organisaties al mensen om in Nairobi een tuigen- makerskursus te volgen. In enkele gevallen heeft ook het Trekkracht voor Kenya-sekretariaat in Goes een rol kunnen spelen in het doorgeven van in Kenya ontwikkelde kennis. Zo ontvingen wij afgelopen maand een brief van een Nederlandse ont wikkelingswerker uit Senegal met het verzoek om dokumentatie en werktekeningen. De opzet is om de daar aanwezige ezels en paarden in te zetten voor geïrregeerde rijst- en maisbouw. Het Kenyaanse gareel- tuig kan dit mogelijk maken. Met het beëindigen van het projekt Trekkracht voor Kenya komt deze funktie als 'doorgeefluik' in het ge ding, juist nu de belangstelling hier voor onder ontwikkelingswerkers begint toe te nemen. Het lijkt er ech ter op dat de nieuw opgerichte stich ting Het Werkend Trekpaard deze taak over kan nemen. (Ik vertel u geen nieuws als ik zeg dat de lijntjes tussen Trekkracht voor Kenya en het Werkend Trekpaard kort zijn). Deventer Ook in ons land hebben opgebouw de kennis en kontakten al vruchten afgeworpen. De hogere agrarische school in Deventer, die een aparte studierichting heeft voor de tropen, heeft er al zijn voordeel mee kunnen doen. Jan Huls (student tropische landbouwtechniek in Wageningen), die met steun van Trekkracht voor Kenya zijn stage liep in Kenya speel de als instrukteur een hoofdrol in een eerste dierlijke trekkrachtkursus die HAS in Deventer organiseerde. Dat geldt ook voor Willem Haverink uit Dalfsen die op verzoek van Trek kracht voor Kenya ervaring heeft opgedaan met het ploegen met ezels. De eerste ploegervaring deed hij op tijdens de ZLM-manifestatie vorig jaar. Inmiddels kan hij een aardige rechte voor trekken. Beide heren zullen ook dit jaar weer als instrukteurs meewerken aan een nieuwe kursus, die nu niet één maar zes weken omvat. Studenten uit ont wikkelingslanden leren dit jaar niet alleen het maken van tuig, maar gaan ook veel meer op in de inpas sing van trekeieren in bestaande landbouwsystemen en management van dierlijke trekkrachtprojekten. Over enkele jaren wil de HAS het dan ontwikkelde en door ervaring verbeterde kursusmodel 'eksporte ren' naar Afrika. Want waarom mensen uit Afrika naar Nederland halen als het daar ook georganiseerd kan worden? Vooruitlopend hierop wordt dit jaar nog een workshop voor beleidma kers uit verschillende ontwikke lingslanden georganiseerd. Werkend Trekpaard Zo komt van het een het ander. De stichting Het Werkend Trek paard biedt dit voorjaar al de moge lijkheid voor studenten uit Deventer en Wageningen om in de praktijk er varing op te doen met trekdieren. Een kleine groep Zeeuwse trek paardhouders, die hun paarden nog steeds inzetten in het bedrijf, is van harte bereid gevonden als stage plaatsen dienst te doen. De eerste stagiaire begint in de paasvakantie. Het trekpaard, dat met zijn histori sche betekenis voor de Zeeuwse landbouw het konkrete aankno pingspunt vormde bij het opzetten van een ontwikkelingsprojekt van de gezamelijke landbouworganisaties staat nu weer voor een andere kar. Aan de lading is niet zo veel ver anderd. Ad Phernambucq Dit jaar is er tot op heden ruim 3000 gulden binnengekomen op de aktie- rekening. Van een aantal afdelingen en kringen zijn bedragen ontvangen, van een aantal andere nog niet. Het ZLM-hoofdbestuur heeft haar afde lingen voorgesteld jaarlijks een gul den per lid te doneren. 3 de grote binnenplaats Diep verscholen in het bos even buiten de dorpskern van het plaatsje Nuth in Limburg, ligt de historische kasteel-boerderij Reymersbeek uit 1356. Uw foto graaf nam er afgelopen zomer een kijkje en trof daar boer Jean Lemans en zijn broer Leo die sa men met vrouw en kinderen nog werken op deze zeer oude boer derij die overigens prima onder houden is. In 1958 hebben deze twee broers de leiding van de boerderij over genomen van hun vader. De boerderij is van het gemengd ty pe en dagelijks wordt de melktank geleegd. Een deel van het kasteel is thans een bezinnings-oord. Het komplex ligt op een beschermd gebied. De boerderij is wel te be zoeken maar niet te bezichtigen. Wie rondwandelt over de binnen plaats van de boerderij waant zich vele eeuwen terug. Het is er stil en rustig alsof de klok heeft stilgestaan. Het idee om als Groene School een sponsorloop voor NOVIB te houden was tijdens de les maat schappijleer ontstaan. Meisjes en jongens in Bangladesh en Tanza nia die zo ontzettend weinig heb ben en kinderen in ons land die zoveel mogelijkheden hebben. 'Studeren is de sleutel voor de toekomst', dat was wel duidelijk geworden. Om 30 kinderen een jaar lang onderwijs te laten ge nieten, daarvoor is ƒ4.500,no dig. Zo werd er gepraat, gere kend en gewerkt. Sponsors moesten gevonden worden voor de sponsorloop van de Groene School! Proberen om met z'n allen 30 kinderen een jaar onderwijs te geven. Dat zou fantastisch zijn. Er waren meisjes en jongens die werkelijk de dorpen afstroopten voor dit goede doel. Toen kwam de 17e maart, het was de dag van de Grote Groene Schoolavond die werd vooraf gegaan door de sponsorloop om 12.00 uur. Burgemeester Van Bommel van Kapelle loste het startschot en leerlingen en leraren begonnen aan hun 'uur van de waarheid'. Zo liep ook de direkteur van de Groene School, de heer L. Bur ger zijn rondjes, 7 kilometer in totaal. Kim Reynierse, de beken de Zeeuwse atleet uit Middel burg, fungeerde als 'haas'. Ieder een werd natuurlijk gedubbeld, maar dat was te verwachten. Toen kwam de uitslag van het to taalbedrag. Mevrouw Boertien en mevrouw en meneer Van Bommel waren te gast op het feest in de Groene School. De heer Burger overhandigde me vrouw Boertien de cheque met het opschrift ƒ9.500,Gewel dig! Meer dan 60 meisjes en jon gens kunnen 1 jaar lang onder wijs krijgen in de Derde Wereld. Jongens en meisjes, jullie hebben laten zien, dat je ook iets over hebt voor anderen die het zo veel beroerder hebben dan wij zelf. Namens NOVIB, bedankt! Johan Kouwer

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19