Andere landen, andere gebruiken AJW pleit voor installatie premie bedrijf sop volger Flevohof verliest voorbeeld funktie voor agrariërs Kursus 'Bodem en bemesting' MAS Schoondijke In 1988 goede vooruitgang in proces AOC-vorming Ludieke aktie in Tilburg Agrarische Studiereizen 1989 p.j. zuid geluid Hel Agrarisch Jongerenwerk (AJW) van de KPJ Gewest Tilburg wil dat iedere bedrijfsopvolg(st)er een in stallatiepremie krijgt. Om deze eis kracht bij te zetten, heeft het AJW de brochure "Rentesubsidie aanvra gen moet je doen" gemaakt. Daar hebben ze het echter niet bij gelaten: vorige week vrijdag hebben de AJW jongeren hun eis kracht bijgezet met een ludieke aktie in Tilburg. NCB-voorzitter Latijnhouwers en direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtrekreatie Van der Weerd in Noord-Brabant kregen de brochu re niet zonder slag of stoot overhan digd. Eerst moesten alle deelnemers aan de vergadering van de Provin ciale Raad voor Bedrijfsontwikke ling een aantal kartonnen horden ne men, die de aktievoerende jongeren in de gang hadden opgesteld. Daar na kon de vergadering in het Land bouwcentrum normaal doorgang vinden. Alle AJW-leden ontvangen deze brochure, waarin de juiste weg be schreven staat om rentesubsidie aan te vragen. Agrarische jongeren die In het agrarisch voortgezet onder wijs is in 1988 goede vooruitgang ge boekt in het proces van de vorming van agrarische opleidingscentra (A.O.C.'s). Tot nu toe zijn 23 voor stellen tot vorming van A.O.C.'s in gediend door middel van besturen- convenants. Dit onder meer schrijft de Proces- koördinator Agrarisch Voortgezet Onderwijs in een rapportage aan mi nister ir. G. Braks en aan de onder- wijskommissie van het Landbouw schap over de eerste fase in de vor ming van agrarische onderwijs centra. Voordat de proceskoördinator een ontwerp van het "landelijk plan van spreiding en situering van agrarische opleidingscentra" zal opstellen, lijkt het gewenst dat in een aantal geval len nog bijstellingen plaatsvinden. Zo dreigt een aantal lagere agrari sche scholen in een zekere geïsoleer de positie te komen, omdat ze zich nog niet bij een A.O.C. hebben aan gesloten. De proceskoördinator is van mening, dat aansluiting bij een A.O.C. alsnog zou moeten worden (her)overwogen. Enkele A.O.C.'s hebben een (te) kleine middelbare komponent. In deze gevallen zou de mogelijkheid van een grotere kon- centratie moeten worden nagegaan. In een aantal gevallen hebben A.O.C.'s een overlappend werkge bied. Dit kan tot ongewenste kon- kurrentie leiden. Het maken van goede afspraken en/of herschikking van de ingediende voorstellen lijkt in deze gevallen gewenst. De proces koördinator zal daartoe het initiatief nemen. In een aantal gevallen is het bestuurs- convenant pas geruime tijd na de gestelde datum van 1 december 1988 getekend. De Rijks Middelbare Agrarische School te Schoondijke speelt met de kursus bodem en bemesting in op de behoefte vanuit het veld. Het streven voor de toekomst moet er op gericht zijn met zo weinig mogelijk kosten de maximale opbrengst te behalen. Hiertoe moet een aantal zaken ge optimaliseerd worden. Voor velen is de struktuur nog teveel een vaststaand gegeven. Als we ech ter de zaak nader beschouwen dan blijkt dat je als akkerbouwer grote invloed kunt uitoefenen op de struk tuur. Gronden op het juiste tijdstip en droog bewerken, zorgen voor een goede ontwatering, organische stof- toevoer en gebruik van de juiste werktuigen voor de verschillende grondsoorten zijn hiervan slechts en kele voorbeelden. Bemesting Naast de struktuur speelt de voeding van de plant een even belangrijke rol. Door grondonderzoek te laten verrichten wordt inzicht verkregen in de chemische samenstelling van de grond. Het op de juiste wijze interpreteren en afstemmen op de gewassen is een probleem op zich. Meer inzicht in en kennis van de werking van de ver schillende elementen en meststof(soorten) kan een efficiënte- Vrijdag 24 maart 1989 re afstemming van giften op de be hoefte geven. Dit alles zal echter te niet worden gedaan wanneer aan de verdeling niet de optimale aandacht wordt besteed. Bij velen is het ge bruikte strooiwerktuig en de afstel ling ervan nog een zorgenkind. Bodem, maar vooral bemesting zijn zaken waar nog veel aan te verbete ren is. Gerichte nascholing hierop is noodzaak. Daarom wordt door het agrarisch onderwijs in samenwer king met het konsulentschap de kur sus Bodem en bemesting georgani seerd. Voor meer informatie kunt u kontakt opnemen met de heer R.A.A. v.d. Meijden op de R.M.A.S. te Schoondijke of aan melden via de P.O.O.C. te Goes. Boekje 'Bestrijden in de Moestuin' Het boekje 'Bestrijden in de Moestuin' bevat kritische informatie over chemische bestrijdingsmidde len. Er staat o.a. een lijst in met de merknamen van 500 produkten die een van de werkzame stoffen bevat ten waarover informatie te lezen is. Bovendien bevat 'Bestrijden in de Moestuin' ook veel praktische tips over ekologische bestrijding. Inl. tel. 01805 - 3053. het ouderlijk bedrijf of een bedrijf van iemand anders overnemen, kun nen in aanmerking komen voor maximaal 37.500,rentesubsidie, beter bekend als installatiepremie. Dit bedrag is een belangrijke steun in de rug bij bedrijfsovername. Strenge eisen De premie is de Nederlandse invul ling van een EG-steunmaatregel. De EG heeft eisen gesteld aan het verle nen van deze subsidie; Nederlandse eisen zijn overigens strenger dan EG-eisen. Het AJW vindt daarom dat de Nederlandse eisen moeten worden aangepast aan die van de Gemeenschap. Allereerst moet de minimale bedrijfs omvang, om voor de installatiepre mie in aanmerking te komen, vol gens het AJW terug van 120 sbe naar 80 sbe. Ongeveer 40 procent van de bedrijven die worden overgenomen, is namelijk kleiner dan 120 sbe. Juist de bedrijven tussen 80 en 120 sbe hebben de subsidie hard nodig. Daarnaast wil het AJW dat de eis dat de aanvrager minstens 75 pro cent van de tijd op het bedrijf werkt, terug moet naar 50 procent. Vrolijk Pasen! Pasen is een vrolijk feest; tegenwoordig in Nederland het feest van een goedgedekte ont bijttafel met hardgekookte eieren en zoete broodjes. Niet overal wordt Pasen gevierd. Andere landen, ande re gebruiken. In landen zoals Egypte en Turkije houden vele mensen zich aan de Ramadan, een periode van streng vasten, waarin na zonsopgang tot zonsondergang de gelovigen niets mogen eten of drinken. Waar komen die gebruiken van daan? Men kan er de boeken op nas laan, maar om een beter idee èn be grip te krijgen van de geschiedenis èn het dagelijkse leven van een volk kan men het beste er zelf een kijkje nemen. Maar kijken alleen is niet voldoende, men moet in gezelschap zijn van een gids die alles van zijn land kan vertellen en uitleggen. Het is een goede Paasgedachte eens deel te nemen aan een Agrarische Studie reis. Deze reizen zijn geheel ver zorgd, uit en thuis begeleid door een eigen reisleider en in het te bezoeken land wordt de reis geleid door een professionele gids. Waar naar toe? 1. Voor de snelle beslissers zijn er nog enkele plaatsen vrij voor Egyp te, van 31 maart t/m 11 april. De wereldberoemde bezienswaardighe den zoals de piramides, de Sfinx, de antieke schatten in het Egyptisch museum in. Cairo, de tempel van Karnak en de Vallei der Koningen met o.a. het graf van Toetanchamon in Luxor en de dam van Assoean worden bezocht. Buiten het normale toeristische programma wordt er veel aandacht besteed aan de land- bouwprojekten in de Nijldelta en wordt een rietsuikerfabriek en een veemarkt bezocht. 2. Een rustige reis naar Tenerife van 21 t/m 28 april. Tenerife is niet al leen een vakantie-eiland. Het heeft een rijke geschiedenis, een bijzonder natuurschoon met vele voor ons on bekende bomen, bloemen en planten (waar vindt men elders Draken bloedbomen?) en Tenerife is een grote producent en exporteur van bananen. Hoogtepunten van de Agrarische Studiereis zijn de boot tocht naar het bergachtig eiland La Gomera en de tocht door het Natio nale Park "las Canadas" met de vulkaan de Teide. 3. Zuid-Frankrijk, het natuurgebied de Camargue, de Cote d'Azur, de Rivièra, van 22 t/m 31 mei 1989. Be kende namen, net zoals de kathe draal van Reims, de brug van Avig non, het Romeinse aquaduc in Nï- mes, de boulevard in Nice en het ca sino van Monte Carlo, Monaco. Tij dens de prachtige bustocht door Frankrijk worden verschillende Franse bedrijven bezocht. Aan de Rivièra (de bloemenkust) wordt aan dacht besteed aan hèt produkt van deze streek, de bloemen, door mid del van een rondleiding door de bloemenveiling in Nice en een be zoek aan de parfumdistilleerderij in Grasse. De ontwikkelingen op agrarisch gebied gaan voor ons te snel om up-to-date te blijven, vertelt Flevohof direktielid P.J. Steltman Tijdens de presentatie van de plan nen voor de toekomst bleek dat de Flevohof zijn voorbeeldfunktie voor de boeren niet kan behouden. 'De ontwikkelingen op agrarisch gebied gaan te snel', zegt de heer P.J. Stelt man, direktielid van de Flevohof. 'Het is voor ons daarom met meer mogelijk de voorbeeldfunktie vast te houden, het vergt te grote investerin gen om met de hele mechanisatie up- to-date te blijven'. Het ziet er dus naar uit dat boeren, om ideeën op te doen, niet meer op de Flevohof moe ten zijn maar bij kollega's of proef- boerderijen die voorop lopen. Wel steekt de Flevohof geld in ande re plannen. Allereerst wordt een be gin gemaakt met het uitbreiden van het Dorp Zonder Drempels. Gesteund door de aktie 'Drempels weg' van de NCRV wordt het aantal huisjes uitgebreid van 70 naar 210 huisjes. Het dorp zal dan onderko men kunnen bieden aan maksimaal 2000 personen. Ambitieuze plannen Verder heeft de Flevohof in de ont wikkelingsplanning voor de jaren negentig een reeks ideeën gelanceerd met een ambitieus karakter. De plannen variëren van een monorail om de mensen van de parkeerplaats naar hun plaats van bestemming te brengen tot de nieuwe parkeerplaats zelf. Met de monorail zouden de be zoekers zich kunnen laten vervoeren naar een hele reeks nieuwe evene menten, zoals een Evenementenhal, het Nationaal sportmuseum, een Golfterrein, en een jachthaven kom pleet met botel. Voor de financiering van de nieuwe projekten wordt gekeken in de rich ting van partikuliere en institutione le investeerders. 4. Turkije is een land van twee we relden, de westerse met moderne ste den en mensen en het behoudende platteland waar men leeft volgens eeuwenoude tradities. Vanaf de aan komst op het vliegveld van de stad Ankara op 23 mei wordt een groot gedeelte van Turkije per bus bezocht tot de terugvlucht op 2 juni vanuit Istanbul. Veel herinneringen uit de rijke geschiedenis van de Turkse sul tans, voorbeelden van traditionele landbouw, moderne koöperaties en schitterende natuurgebieden zult u kunnen bezichtigen. 5. In het Schwarzwald in de zuid westhoek van Duitsland liggen mid den tussen de bossen het Waldhotel am Notschrei, een komfortabel ho tel met zwembad en kegelbaan. Van uit deze plaats wordt van 5 t/m 10 juni de omgeving verkend. Histori sche stadjes als Freiburg en St. Blasi- um, bustochten door de mooie om geving en op de heenweg een bezoek aan de waterval van Schaffhausen. 6. Lugano - schitterend aan het ge lijknamige meer met de Alpen op de achtergrond - ligt in één van de mooiste en gezelligste gebieden van Zwitserland. Van 8 t/m 17 juni duurt de busreis met zowel op de heen- en terugreis een overnachting in Duitsland. In dit gedeelte van Zwitserland is men zeer vriendelijk en wordt veel Italiaans gesproken. Tijdens de reis boottocht op de me ren van Lugano en Locarno en berg tochten, bezoeken in Italië o.a. Mi laan en een groot modern bedrijf, Italiaanse badplaatsjes en het vorstendom Liechtenstein. Op 8 april 1989 wordt de voor bespreking gehouden van de reis naar China, 24 juni-15 juli. Laat het ons even weten, als u aan deze bij eenkomst wilt deelnemen: 085-512087. Oproep: Agrarische Studiereizen zoekt gegadigden die op verschillen de vaktechnische gebieden buiten landse groepen door Nederland kun nen begeleiden, voornamelijk Fran se en Duitse groepen. Specialisten in de veefokkerij, rund-, varkens- en paardenhouderij, akker- en/of tuin bouw, etc. etc. die goed een buiten landse taal spreken en met enige vrije dagen beschikbaar worden ge vraagd kontakt op te nemen, telefo nisch: 085-512087. Voor uw aanmelding, verdere infor matie over deze en volgende reizen of het aanvragen van de brochure, kunt U opbellen naar het Sekretari- aat van Agrarische Studiereizen, mw. L. Deumer, Kleine Oord 1791, 6811 HZ Arnhem, 085-512087 tus sen 08.00 en 17.30 uur. radaktie hank tagals P.J.Z. Agenda Fijnaart: 31 maart: Avond verzorgd door dhr. Jacobs uit Wouw die zal vertellen over het ontstaan van de Westhoek. Deze avond vindt plaats in "De Graanbeurs" te Fijnaart. Aanvang: 20.00 uur. Noord-Beveland: 25 maart: Juweel. Aanvang: 19.30 uur. De avond be gint met de cabaretgroep "t Ismeöeajetziet' aangevuld door een stukje Schóuws cabaret. Plaats: Dorpshuis te Wissekerke. Entree: 3,Met bal na. Schouwen-Duiveland: 9 april: Vol leybaltoernooi in sporthal "Onder dak" te Zierikzee. Het wedstrijdpro gramma duurt van 10.00 uur tot 17.00 uur. Opgeven bij Connie Klaassen (tel.nr. 01109-282) voor 24 maart. Afd. Zevenbergen: 31 maart: Leden vergadering met na afloop de video film van de Agro-dag. Plaats: "De Molenberg". Aanvang: 20.00 uur. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13