r!,«ra,™e tak Rabobank Q Investeren in bedrijfsaanpassing? Onderneem 't met de Rabobank. De structuur van de melkveehouderij verandert gestaag. Niet meer, maar beter is het devies. Dit betekent bedrijfsaanpassing; efficiënt produceren tegen een zo laag moge lijke kostprijs. Diverse oplossingen zijn hierbij denkbaar. Yhn ruilverkaveling en kavelruil tot nieuwe fokrichtingen en foktechnieken. Voor welke investering ook wordt geko zen, het heeft de nodige consequenties voor de korte en lange termijn. De Rabobank is als geen ander thuis in de melkveehouderij. Bij de plaatselijke Rabo- banken zitten specialisten die investerings plannen vertalen in een passende financiering met een scherpe prijsstelling. De Rabobank is een deskundige gesprekspartner die, soms kritisch, maar met hart voor uw bedrijfstak, kiest voor een langdurige samenwerking. Zoiets mag u ver- Het streven naar kwaliteit Uitbreiding areaal plantuien Mr. A. Kroon op algemene ledenvergadering CBT: Veilingfusie doorvoeren waar dit mogelijk is Dit voorjaar wordt ook voor THO- LEN naar het zich laat aanzien er weer één in een reeks die zo kenmer kend is door de vele neerslag. De struktuur van de grond die toch al niet zo best is, krijgt hierdoor nog extra te verduren, het zal dan straks weer heel wat moeite kosten om de grond zaai- of pootklaar te maken. Wanneer het echter een paar dagen droog is wordt hier op de lichtste en droogste percelen getracht de vroege aardappelen er in te krijgen. Dat dit niet altijd optimaal kan gebeuren neemt men voor lief. Een aantal te lers heeft hier een teeltplan waarbij zoveel mogelijk aardappels voor de zaaidatum weg moeten en dus voor de 1 op 2 teelt in aanmerking ko men. Om dit te kunnen realiseren zal er ook vroeg gepoot moeten worden maar hier werkt de natuur niet altijd in mee. De aaltjesresistente AM- rassen nemen weliswaar een steeds grotere plaats in maar kunnen in on ze streek zeker de plaats van de Do- ré's nog niet innemen. Veiling St. Annaland e.o. is landelijk bekend om de kwaliteit van voornamelijk deze Doré's. Telers en veiling zullen dan ook alles in het werk moeten zetten om deze naam te behouden. De Nederlandse tuinbouw en dan ze ker de sektor glas, heeft zich vooral sterk gemaakt doordat de kwaliteits eisen de laatste jaren van de zijde van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen zeer zijn aange scherpt. Door aan deze scherpe eisen te voldoen heeft men een sterke posi tie behouden in de exportlanden en zeker ook nieuwe markten veroverd. De tijd dat men in ons eigen land de 2e en 3e soort groente gemakkelijk kon afzetten is aan het voorbijgaan, want ook hier wordt de konsument steeds kwaliteitsbewuster. Het stre ven in heel de agrarische sektor zal er op gericht moeten zijn: "Niet meer maar beter". De glastuinbouw wordt dan vaak als voorbeeld gesteld, welke vergelij king echter niet altijd terecht is om dat men onder glas meer in de hand heeft. Toch kan er zeker nog veel ge daan worden om alles op een nood zakelijk hoger peil te krijgen. O.a. de uienteelt, eens een belangrijk ge was hier in onze streek, is een droe vig voorbeeld hoe het niet moet. Een markt die men eenmaal aan een an der is kwijt geraakt kan slechts moeizaam weer terug veroverd worden. 10 Het areaal plantuien is dit jaar uitge breid in WEST-BRABANT. Vooral op de zandgronden zijn verschillen de bedrijven met plantuien begon nen en op deze grond is alles ge plant. Eind januari zijn er onder plastik al in de grond gestopt maar deze zijn nog maar amper ontwik keld, zodat van een voorsprong geen sprake is. Van de zeer vroeg geplante zijn ver schillende uitjes gaan rotten. Als oorzaak wordt genoemd dat plantui en wel vroeg maar niet te vroeg gezet moeten worden. Een zeer rekbare uitleg dus. De prijs van de knolselderij is in vrij korte tijd gedaald van 65 cent naar 45 cent per kg. Vrije knollen zijn er niet veel meer. Toen de prijs begon op te lopen hebben veel telers geheel of gedeeltelijk hun partij verkocht. Nogal wat telers die beschikten over mechanische koeling hebben vorig jaar een kontrakt afgesloten voor voorjaarslevering voor 35 cent per kg. Zoals het er nu naar uitziet zal het gezamelijk afzetten op de vei ling worden beëindigd. Deze vorm van verkopen is geen sukses geble ken. Drie jaar geleden is door enkele telers op kleine schaal begonnen met deze afzetmethode. In samenspraak met de veiling te Barendrecht en Bre da werd een reglement opgesteld. Regelmatig werd er geveild waarbij een ophoudprijs zorgde dat een par tij niet voor een te lage prijs van ei genaar verwisselde. Het eerste jaar is deze vorm van afzetten goed verlo pen, zodat meer telers aansloten bij deze groep. Nu wil men in overleg met de veiling stoppen omdat de groep telers die gezamelijk af willen zetten, te klein bleef. Er werd gestreefd naar een markt waar 50 a 60% van de knollen verkocht kon worden. De aardbeien op de vollegrond die vroeg van plastik zijn voorzien heb ben zich goed ontwikkeld. Als het weer zo zacht blijft zit er het nadeel in dat een nachtvorst voor schade kan zorgen. Bij zonnig weer kan vanaf half april de bloem erin ko men zodat het plastik eraf moet. Voor bestuiven moet het plastik weg zijn anders kan er geen vruchtzetting ontstaan. Wat de prijs zal zijn als deze aardbeien vroeger op de markt komen is afwachten. Normaal gesproken bepaalt Spanje de aanvoer in het vroege afzetsei- zoen. Dit is er de oorzaak van dat steeds meer telers de nadruk op de zomer en nazomer gaan leggen. Een gevolg hiervan is dat de teelt van ge koelde aardbeien is uitgebreid. Het goede jaar van 1988 is er ook de oor zaak van dat op tuinbouwbedrijven de aardbeienteelt wordt vergroot. Op veel bedrijven zijn aardbeien het belangrijkste produkt. Nederland is in belangrijke mate afhankelijk van Volgens de voorzitter van het Cen traal Bureau voor Tuinbouwveilin gen (CBT) mr. A. Kroon is een ver dere koncentratie aan aanbodzijde een absolute noodzaak, gelet op de onverminderd voortgaande koncen tratie aan vraagzijde. Waar veiling fusie mogelijk is, zal deze volgens hem dan ook moeten worden door gevoerd. Waar dit niet meer moge lijk is, kan koncentratie bereikt wor den door televeilen of satellietveilen. De CBT-voorzitter zei dit tijdens de algemene ledenvergadering van het CBT op 21 maart jl. de buitenlandse ontwikkelingen. Meer dan de helft van de Nederland se aardbeien wordt uitgevoerd. Bij normale weersomstandigheden zullen verschillende groenten vroeg op de markt verschijnen. Bospeen bijvoorbeeld is vanaf nieuwjaar on der plastik uitgezaaid. De moderne technieken die het op afstand veilen mogelijk maken en die nu groepsgewijs worden toege past, zijn volgens de heer Kroon de eerste stap op weg naar een totale nationale koncentratie. Dat zal ertoe leiden dat op een beperkt aantal vei lingen nog daadwerkelijk zal worden geveild en op een aantal andere pun ten uitsluitend zal worden aan gevoerd. De heer Kroon gaf te kennen dat het voor de groente- en fruitsektor van belang is dat er snel objektieve toet singsgrootheden voor de kwaliteii van de produkten beschikbaar ko men, naast de nu beschikbare visuele hulpmiddelen en tijdrovende houd- baarheidskontroles. Hij wees erop dat het ontwikkelen van "objektiei meetbare kwaliteitsparameters" pas kansrijk is als de prioriteit van de onderzoekinstellingen daarop ge richt is. Vrijdag 24 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10