'Voor miljoenen bomen uit bos en haagplantsoen geen bestemming' Jonge boerinnen zoeken erkenning op boerenbedrijf Gebruik Dinoseb in 1990 geheel verboden Subsidie politie Zuid-Oost Brabant voor projekt 'handhaving milieuwetgeving' Bestaansrecht veldpolitie Verlies in de boomkwekerij: De Tweede Kamer staat volledig ach ter de eis van de akkerbouw dat de graanprijs voor de boer dit jaar niet mag dalen. Minister Braks van land bouw moet zich tot het uiterste in spannen om reële prijsdaling voor de granen te voorkomen. Een motie van deze strekking kreeg afgelopen dins dag de steun van alle partijen in de Kamer. Het dagelijks bestuur van Land bouwschap heeft over de uitvoering van de motie dezelfde middag nog overlegd met de Vaste commissie voor landbouw in de Tweede Kamer. Volgens het schap kan de automati sche prijsdaling van 3 procent onge daan worden gemaakt door: - snellere betaling. Nu duurt het nog 110 tot 115 dagen voor de boer zijn geld krijgt. - hoger interventieniveau. De EG koopt nu pas graan op als de prijs op de markt is gezakt tot 94 pro cent van de vroegere interven tieprijs. - verlaging van de medeverant woordelijkheidsheffing en een betere besteding hiervan. Met de ze heffing levert de boer een bij drage aan de kosten voor de afzet van graan. De commissieleden zijn bereid op nieuw met het Landbouwschap te overleggen als blijkt dat de motie niet of niet voldoende wordt uit gevoerd. Mocht de prijsdaling van 3 proent niet ongedaan gemaakt worden dan mist het Landbouwschap ten behoe ve van de akkerbouw een directe compensatie van 15 miljoen gulden. Dit bedrag komt overeen met 3 pro cent van de produktiewaarde van granen in Nederland. De ZLM deelt vooralsnog de uit bo venstaand persbericht mogelijk blij kende tevredenheid van het Landbouwschap niet (zie ook het hoofdartikel van de heer Oggel). a. Het is nog zeer de vraag of het on gedaan maken van de 3% prijsdaling in Brussel gehonoreerd kan of zal worden. b. Er is of wordt niet gesproken over de te effectueren prijsdalingen voor erwten en veldbonen. c. De Landbouwschapseis voor na tionale compensatie (als alternatief voor een wel te effectueren EG- prijsdaling) a 15 miljoen gulden is volstrekt onvoldoende. Immers: het zogenaamde "negatieve spileffect" van een prijsdaling voor granen en peulvruchten zal ook evenredige prijsdalingen veroorzaken bij alle andere akkerbouwprodukten. Dien tengevolge moet (directe) compensa tie gevraagd worden (bijvoorbeeld middels verhoging van het BTW- forfait) voor alle akkerbouwproduk ten. Daarvoor zal per saldo een be drag vereist zijn van 100 a 150 miljoen gulden (i.p.v. een schamele 15 miljoen). d. Over de CLO eis m.b.t. een krach tige breedwerkende stimuleringsrege ling voor de akkerbouw (totale invulling akkerbouwaktieplan) is door de politiek nog geen woord gerept. Er rest ons vanuit de ZLM derhalve nog een lange en moeizame weg om één en ander én het Landbouwschap én de Haagse politiek duidelijk te maken. Van der Maas Wat de boomkwekers in 3 jaar heb ben verdiend, hebben ze dit jaar hard nodig om het gat te dichten. Vooral de bomen van het bos en haagplantsoen kosten bergen geld. De superheffing en de malaise in de varkenssektor zijn er de oorzaak van dat de boomkwekers het gelag moe ten betalen. Veel veehouders zijn al of niet op kontrakt, voor een lage prijs, bomen gaan kweken zodat het aanbod nu veel te groot is. De reeds jaren ge vestigde boomkweker moet nu met zijn prijzen ver onder de kostprijs gaan zitten. Waarom mag een melk veehouder wel boomkwekerij erbij gaan doen en waarom mogen wij geen koeien gaan melken. Dit zijn opmerkingen van boomkwekers die verder weinig kwijt willen over de afzet en prijsontwikkeling van hun produkten. Deze ontwikkeling hebben we aan zien komen vertelt de heer W. Slaats, direkteur van het bemidde- lingsburo Zundert bloemenveiling Westland. "Niet alleen de uitbrei dingen in de regio maar ook de stroeve afzet naar andere landen is de oorzaak van een te grote voor raad. De vraag van Duitsland stag neert. Normaal gesproken gaat een aanzienlijk gedeelte van ons produkt naar dit land. Een ander punt is dat Duitsland en Frankrijk zelf hun boomkwekerij zijn gaan uitbreiden en nu eerst hun eigen materiaal ge- 5, Dit perceel met 350.000 tweejarige eiken zal hoogstwaarschijnlijk wegens te veel aanbod verbrand moeten worden. Miljoenen bomen uit het haag- en bosplantsoen zoals populier, els, beuk en berk zullen als eindbestemming op de brandstapel belanden. bruiken. Blijven we dichter bij huis dan zien we dat in Nederland de ge meenten wegens bezuiniging gaan inkrimpen. De overheid is evenzo niet bereid om in het kader van de milieuproblema tiek geld te stoppen in de renovatie van natuurgebieden. Met de afzet van sierteeltprodukten gaat het nog redelijk. Bepaalde heestersoorten zoals de cornus brengen goed geld Minister Braks heeft besloten, dat het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen op basis van de stof Dinoseb met ingang van 1 januari 1990 geheel verboden zal zijn. Het gebruik van middelen op basis van deze stof zal in de overgangsperiode van 1 maart tot deze datum sterk worden beperkt. De bewindsman heeft hiertoe onlangs besloten in overeenstemming met o.m. zijn ambtgenoot van milieubeheer. Het gebruik van de middelen op ba sis van Dinoseb zal worden beperkt tot die toepassingen, waar op dit moment nog geen andere mogelijk heden beschikbaar zijn. Tot 1 janua ri 1990 zijn slechts de toepassingen toegestaan als loofdoodmiddel bij pootaardappelen en als onkruid bestrijdingsmiddel bij peulvruchten (erwten, veldbonen en stambonen) op zand- en dalgronden, tenzij deze gronden in waterwingebieden liggen. Het gebruik bij de produktie van konsumptieaardappelen, prei, kar- wij, klaver, luzerne, bloembollen en bij peulvruchten op kleigronden is met ingang van 1 maart 1989 verboden. Aan het toegestane gebruik in 1989 zijn strenge regels verbonden, die ook afgedrukt dienen te zijn op de etiketten of op de stickers op de ver pakkingen. Tevens dienen personen, die de middelen toepassen, als in op dracht van derden met deze midde len gewerkt wordt, adequate be drijfskundige gezondheidszorg te ondergaan. Een noodzaak hiervoor ontstaat in ieder geval, indien gedu rende vier of meer aaneengesloten dagen met middelen op basis van Di noseb is gewerkt. Daarnaast dienen gebruikers terdege te worden gein- 30 vrouwen van het Agrarisch Jon gerenwerk uit heel Brabant en een stukje van Gelderland zijn in Til burg bij elkaar geweest in het kader van de internationale vrouwendag. Het betrof de eerste gewestelijke ak- tiviteit van de vrouwen die in het te ken stond van de eigen belangenbe hartiging. De jonge boerinnen spra ken over het thema 'trouwen en belonen'. De jonge boerinnen willen erkenning van hun werk op het boerenbedrijf. De bestaande regelingen zijn ontoe reikend en bovendien zijn de vrou wen vaak slecht geïnformeerd over bestaande regelingen. De zware schuldenlasten op veel bedrijven van jonge boeren vormen een ekstra be perking van de keuzemogelijkheden van jonge agrarische vrouwen. Daarin willen ze verbetering, zo werd in Tilburg met nadruk te berde gebracht. Er werd vooral gesproken over hu welijkse voorwaarden met een verre- kenbeding, man-vrouw maatschap en zwangerschapsverlof. 'Niet tekenen' luidt de mening van de vrouwen als de bank toch om hun aansprakelijkheid vraagt, ook al zijn ze op huwelijkse voorwaarden ge trouwd. Ook vinden de vrouwen be tere informatie over het verrekenbe- ding door notarissen noodzakelijk. Via zo'n beding kunnen vrouwen, die een bijdrage leveren aan het be drijfsresultaat, aanspraak maken op een deel van het netto bedrijfs inkomen. Verder mag, zo vinden de jonge boe rinnen, de keuze voor een belonings- vorm niet louter en alleen afhangen van wat fiskaal het meest aantrekke lijk is voor het bedrijf. Veel vrouwen blijken te zijn geïnteresseerd in de man-vrouw maatschap. Dat is de enige vorm, waarin ze volledig als onderneemster worden erkend. Deze vorm is echter pas bij een bedrijfsin- komen van ongeveer een ton finan cieel aantrekkelijk. Zwangerschapsregeling Tenslotte is ook een kollektieve ver plichte zwangerschapsregeling geen overbodige luxe voor meewerkende en ondernemende vrouwen. Uit een recent onderzoek blijkt dat 80 pro cent van de zwangere agrarische vrouwen doorwerkt tot vlak voor de bevalling. Het percentage miskra men bij deze groep is ruim twee keer zo hoog als in andere beroeps groepen. Desondanks voelen de vrouwen niets voor een vrijwillige zwangerschaps regeling, zoals het Landbouwschap voorstaat. Zo'n regeling is domweg te duur voor jonge boeren die het fi nancieel al zwaar te verduren hebben. Minister Nijpels (milieubeheer) heeft aan de politie distrikt Eindhoven een subsidie gegeven van 140.000, voor de uitvoering van een projekt gericht op een intensivering van de handhaving van de milieuwetgeving. Het projekt 'intensivering handha ving milieuwetgeving politiekorpsen in de regio Zuid-Oost Brabant' gaat deze maand van start en zal zijn af gerond voor 1 maart 1991. Na een voorbereidende fase zal een inventa risatie en selektie plaatsvinden van konkrete handhavingsgevallen bin nen de regio Zuid-Oost Brabant. Hierbij zal een afstemming plaats vinden met de reeds in deze regio lo pende "dubbeltjesprojekten". Ter begeleiding van het projekt zal er een 'handhavingsdeskundige' worden aangesteld. Hij zal zich niet alleen gaan bezighouden met de handhavingsgevallen, maar zal ook een voortrekkersrol gaan vervullen met betrekking tot de te ondernemen lokale aktiviteiten op milieugebied. Schade Ekro tien miljoen De schade door brand in de nieuw bouw van Europa's grootste kal- verslachtbedrijf Ekro bv op het Apeldoornse industrieterrein Mal- kenschoten beloopt circa tien mil joen gulden. Het vuur is vermoede lijk ontstaan tijdens bouwwerk zaamheden. Door de brand zal de verhuizing van de oude slachtlokatie aan de Slachthuisdwarsstraat in de wijk Welgelegen pas rond de jaar wisseling in plaats van begin septem ber plaats vinden. Dat bleek gister middag, 8 maart, tijdens een pers- konferentie die het bedrijf belegde. op. Bij de verkopen in de sierteelt zie je wel verschuivingen in de verkoop. De handel koopt meer in het voor jaar om zelf geen risiko te lopen. Ze gaan pas inkopen als er vraag is. Al leen de vraag is hoe lang de sierteelt nog rendabel blijft. Het areaal in de ze tak is sterk uitgebreid". De heer Slaats verwacht dat miljoenen bo men opgestookt zullen worden. J. van Tilburg formeerd over de mogelijke risiko's en over de te hanteren voorzorgen bij het gebruik van Dinoseb- bevattende gewasbescher mingsmiddelen. Het gebruik van middelen op basis van de werkzame stof Dinoseb is met ingang van 1 januari 1990 geheel verboden. Minister Braks heeft be paald dat er daarna geen opgebruik- termijn meer zal zijn. Personen, die nog beschikken over een oude voor raad en deze niet meer mogen ge bruiken, kunnen deze inleveren bij de distribuant, waarvan het middel betrokken is. De handel mag deze oude voorraad weer in de handelska nalen brengen, mits de verpakkingen voorzien zijn van de nieuwe tekst. Aangebroken verpakkingen kunnen worden ingeleverd bij de depots voor klein chemisch afval in de ge meenten. ons tegen diefstal van maiskolven, appels en peren, spruiten en aller hande soortgelijke zaken. De vette knipoog naar de agrarische sektor heeft misschien bij u de in druk gewekt dat zij van wezenlijk belang zijn tegen veediefstallen en andere zaken, doch zij houden zich ook nog bezig met voor de land bouw en veeteelt vreemde zaken zo als bijvoorbeeld de jacht op volière houders met mogelijk een verboden vogel. De tijd die daar in wordt gestoken is ook niet gering en staat in schril kontrast met het artikel over de heer De Jongh. Het belang van de agrarische sektor is er zeker niet mee gediend en de uren hadden dan ook beter besteed kunnen worden aan patrouilles op het platteland. Men kan zich de vraag stellen of de 'normale' rijkspolitie niet genoeg aan patrouille doet. In het licht van de bezuinigingen zou de veldpolitie als specifieke eenheid moeten ver dwijnen. Wie zichzelf uit de markt prijst door z'n tijd te verdoen met marginale zaken heeft weinig bestaansrecht, de krampachtige po gingen via de media van deze groep ten spijt. De veldpolitie werpt zich zoals blijkt uit het artikel in het ZLM-blad van 10 februari jl. over adjudant P. de Jongh uit Zundert, op als bescher mer van het leefmilieu op het platte land. Dat doet het uiteraard goed bij de bewoners, maar is dat nu de ware aard van deze groep politie? In gesteld tegen de grofwildstroperij hebben zij zich langzaam uitgebreid tot een specifieke eenheid met bij zondere kennis van milieu tot inzicht in stropershandelingen. Het belang van deze groep voor het platteland zou niet gering zijn, zij beschermen Afscheid van W.G.C. van Kempen bij VanderHave Op vrijdag 17 maart neemt de heer W.G.C. van Kempen, hoofd afdeling graszaadkontraktteelt bij VanderHa ve, wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd afscheid bij dit bedrijf. In verband hiermee wordt de heer Van Kempen op die dag door het bedrijf een receptie aangeboden in het Dienstencentrum De Vroone in Kapelle vanaf 15.30 W.A. de Kam West-Souburg Vrijdag 17 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 7