Na 34 jaar in kringbestuur ZLM neemt Rien Kosten afscheid Stichting Takorganisatie Akkerbouw Zeeland TAZ is zeer verontrust over terugloop Zeeuwse voorlichtingsdienst Rustige tijden? Landbouw op Schouwen-Duiveland in meerderheid tegen aanleg zoetwatervoorziening Benoemd tot ere-lid kring Tholen en St. Philipsland Overhandiging van de fiets, en de aangegeven reisdoelen, door de heer L.J. van Gorsel (2e v.l.) aan de heer Kosten. Rechts de heer Leen Hage en me vrouw Cok Stoutjesdijk, die een sketch in het Thools hebben opgevoerd. De overhandiging aan de heer Kosten van de oorkonde behorende bij het ere lidmaatschap. Op vokale en muzikale wijze werden de heer Kosten suggesties gedaan welke doelen hij met zijn fiets zou kunnen bereizen. Rechts het koor van afdelings voorzitters. Ja, daar denk je wel eens aan als je volop met de jacht bezig bent en natuurlijk je werk niet kunt verwaarlozen. Als het eerst maar eens 31 januari wil worden. Maar wat is rustig? We schrijven begin februari. Het gew'eer staat ingeolied in de geweerkast. Het is toch wel in orde? Geen speling te merken in het slot? Doet de safe het nog zoals het hoort? Zo nee of twijfels, dan naar de geweer maker, kost niet veel en veilig heid voor alles hebben we ge- Na 34 jaar in de voorhoede van de agrarische belangenbehartiging in de ZLM-kring Tholen en St. Philips land te hebben gefunktioneerd heeft de heer M.C.J. Kosten vrijdag 3 maart afscheid genomen. Door de kring was hem een receptie aangebo den, hieraan voorafgaande werd door verschillende sprekers met waardering gesproken over de wijze waarop de heer Kosten met grote be trokkenheid zijn bestuurlijke werk zaamheden heeft verricht. Zeer ve len maakten van de mogelijkheid ge bruik om tijdens de receptie in Sport- en Gemeenschapscentrum 'Meulvliet' te Tholen de familie Kosten persoonlijk de hand te druk ken, voor diens inzet. De heer Kosten heeft 20 jaar de voorzittershamer gehanteerd, daar voor was hij van 1958 tot 1969 sekre- taris van de kring. De nieuwe voor zitter, de heer L.J. van Gorsel te Oud-Vossemeer, zei in zijn wel komstwoord dat de heer Kosten zich voorlopig nog niet behoeft te verve len, gezien zijn nog resterende bestuurlijke taken. Verder prees hij de werklust van de scheidende voor zitter, en diens gave om tijdens ver gaderingen een ieder zijn mening te laten geven. De heer Van Gorsel vond het een eer de heer Kosten te mogen benoemen tot ere-lid van de kring en de bijbehorende oorkonde te mogen uitreiken. ZLM-voorzitter H.C. van der Maas, die de heer Kosten op bestuurlijk ni veau twaalf jaar van nabij heeft meegemaakt, noemde de inbreng van de kringvoorzitter van Tholen en St. Philipsland in het hoofd bestuur altijd weloverwogen en goed doordacht. In meningsverschillen was hij een taaie. Van der Maas ty peerde hem verder onder meer als nuchter, praktisch, rustig, verstan De vice-voorzitter van de kring Schouwen-Duiveland van de ZLM, de heer J. Geluk, is teleurgesteld. 'Op langere termijn kunnen de za ken natuurlijk weer anders komen te liggen maar voor de eerstkomende decennia is het zoetwaterverhaal van de baan. Als ZLM-kringbestuur hebben we gemeend onze jas hier voor uit te moeten trekken. We heb ben uitvoerig en nadrukkelijk op de mogelijkheden van zoet water gewe zen. Later zal men ons in ieder geval niet kunnen verwijten dat we in dit opzicht tekort zijn geschoten. Jammer, zo meent hij, nu worden mogelijkheden afgesneden. De uit slag betekent volgens Geluk dat er nu een ander beleid moet worden ge voerd. 'We gaan op Schouwen- Duiveland nu versneld naar een grootschaliger landbouw met min der boeren. Eén van de tegenstanders, de heer A. Padmos, meent dat de uitslagen van de enquête nu voor de derde keer aangeven dat de boeren op Schouwen-Duiveland geen zoet wa ter willen. Volgens hem zijn ook de drie deskundigen, J. Markusse, J.M. van der Weele en J. Busser er niet in geslaagd om de voordelen van zoet water in een zodanig perspek- dig, ambitieus, plichtsgetrouw en so lidair in de kollektieve behartiging van landbouwbelangen. Omdat de heer Kosten in het HB altijd klare wijn schonk, schonk de ZLM- voorzitter hem namens het hoofd bestuur een kist wijn. De voorzitters van de ZLM- afdelingen op Tholen en St. Philips land boden de heer Kosten een fiets aan. Vóór de overhandiging hiervan werden door een gelegenheids ZLM- koor bestaande uit de afdelingsvoor zitters op muzikale en vokale wijze suggesties gedaan welk land de heer Kosten met de fiets zou kunnen be zoeken. Daarnaast werd een sketch in het Thools opgevoerd. Na de vele lofbetuigingen ging de heer Kosten in zijn dankwoord on der meer in op de grote verschillen tief te plaatsen dat de boeren van de noodzaak ervan overtuigd zijn ge raakt. Hij kan zich dan ook goed in denken dat de meerderheid 'nee' heeft gezegd. Padmos betreurt het wel dat de diskussies op het voorma lig eiland soms wat te heftig en te persoonlijk gericht is geweest. Daar mee wordt tevens duidelijk, zo meent hij, dat je als bestuur gevaar lijk bezig bent als je tegen beter we ten in met bepaalde voorstellen komt. Dat 'nee' tegen zoet water de situatie op korte of lange termijn op Schouwen-Duiveland aanzienlijk zal doen veranderen vindt hij koffiedik kijken. De komende sanering moet volgens hem los worden gezien van het wel of niet aanwezig zijn van zoet water. Dijkgraaf M.J. Steur vindt het spij tig dat nu achteraf moet worden vastgesteld dat er zoveel tijd en ener gie in de zoetwaterplannen is gesto ken. 'We hebben het kennelijk be hoorlijk misgeschat, zo konkludeert hij. Het dagelijks bestuur van het waterschap zal de algemene vergade ring op 22 maart voorstellen deze zaak maar stop te zetten. Als de si tuatie bij bijvoorbeeld een herinrich ting nog eens zou veranderen dan kan het zoetwaterplan altijd nog eens weer worden bekeken. die er zijn tussen de landbouw van nu en die van 1955, toen hij bestuurslid werd. "In 1955 hadden we er geen idee van dat de landbouw over 35 jaar er zo zou uitzien als nu. De ontwikkelingen zijn wat dat be treft zeer snel gegaan". Kosten gaf aan dat ook in de 50-er jaren de ver gaderingen soms op emotionele wij ze verliepen, soms zelfs in een grim mige sfeer. De scheidende kringvoorzitter som de tenslotte een aantal voor het kringgebied gunstige produktiefak- toren op, zoals een gunstig klimaat, goede grond en goede ondernemers. "De schaalvergroting gaat door", zei hij, "en met de toekomstige be schikbaarheid van zoet water heeft de Thoolse ondernemer volgens hem goede mogelijkheden voor de toekomst". Het bestuur van de Takorganisatie Akkerbouw Zeeland heeft in zijn vergadering van 28 februari jl. met verontrusting kennis genomen van het voortdurend vertrek van voor lichters bij de Zeeuwse landbouw- voorlichtingsdienst. Hierdoor loopt de kapaciteit van de voorlichtings dienst zodanig terug, dat gevreesd moet worden, dat het uitvoeren van alle gebruikelijke voorlichtingsakti- viteiten niet meer haalbaar zal zijn. De TAZ benadrukt nog eens het gro te belang van goede onafhankelijke voorlichting voor de Zeeuwse akker bouw. Zolang er geen duidelijkheid bestaat over de toekomstige gepriva tiseerde voorlichtingsdienst zal het ook niet mogelijk zijn de ontstane vakatures op te vullen met ervaren krachten. De TAZ dringt bij de par tijen, die de onderhandelingen over de privatisering voeren, dan ook aan op voortvarend handelen en het zo spoedig mogelijk scheppen van dui delijkheid. Anders dreigt de huidige ontwikkeling bij de voorlichtings dienst niet te kunnen worden gestopt. Al eerder heeft de TAZ, en ook de kollega organisaties in West- Brabant en Zuid-Holland, zich uit gesproken voor het bijeenhouden van het Zuidwestelijk zeekleigebied. Gezien de omvang van het gebied ligt het voor de hand, dat er twee voorlichtingsteams gaan opereren. De TAZ spreekt de voorkeur uit, dat deze teams vanuit een punt gaan werken. Op dezelfde plek kan dan tevens de set specialisten worden gestationeerd. Een hoofdlokatie met dependance is evenwel ook denkbaar. In de begeleidingskommissies is een goede relatie tussen vaktechnische organisaties en landbouworganisa ties van belang. Beide zullen in de begeleidingskommissies vertegen woordigd moeten zijn. De kommis sies zullen de praktijkinbreng moe ten leveren bij de opstelling en evalu atie van de voorlichtingspro gramma's. Verbreding VITAK Het ziet er naar uit, dat de onder handelingen over VITAK er in zul len resulteren dat er subsidie voor de verbreding van VITAK zal worden beschikbaar gesteld. Daarmee kan ook VITAK in het Zuidwesten gaan draaien. Vooralsnog zal dit op vrij kleine schaal zijn. Een eerste inven tarisatie heeft uitgewezen dat er veel belangstelling is. Als de subsidiëring een feit is, zal er uitvoering worden gegeven aan het zogenaamde stappenplan, zodat VI TAK in het Zuidwesten op betrekke lijk korte termijn kan funktioneren. leerd, voor u, uw buurmanjager, uw vrouw en kinderen en ande ren. Bij een aantal kollega's komt het geweer niet in ruststand maar wordt het gebruikt om klei duiven te schieten op bijv. de baan van Midden-Zeeland, die nu al weer open is. Oude jachthutten moeten wor den afgebroken en maar direkt gereviseerd, de familie moet wor den bezocht en voor je het weet rijdt de buurman weer met de zaaimachine. Gelukkig duurt dit laatste nog even. De nodige vak bladen lezen en de vergaderingen bezoeken; het bestuur moet zich gesteund weten door de achter ban, alleen ben je niks, samen ben je sterk. Lid zijn van de KNJV en achter je bestuur staan. Als er iets is wat je niet zint niet de brui eraan geven door b.v. je lidmaatschap op te zeggen. Pra ten met je bestuur als sommige zaken je niet aan staan, eerst overleggen, rustig je belangen naar voren brengen. Als je ziet wat voor gloeiende kastanjes on ze bestuurders uit het vuur moe ten halen dan kom je tot de over tuiging dat lidmaatschappen niet duur zijn. Geen lid? Wordt het dan! Spring in de bocht als het geen goede zaak is en speel infor matie door naar boven. Landbouw en jacht gaan samen, niet apart!! Voorbeelden van schade omdat er, om wat voor kromme maatregel ook, niet ge jaagd mag 'worden, liggen helaas voor het oprapen. Samen staan we sterker dan alleen. Er is nog veel te doen. Lees ons ZLM-blad van 3 februari jl. nog maar eens door, bijv. blz. 1, blz. 10 en 12. Ik schrijf nu 27 februari en heb net achter een file van trekkers aan gereden, jonge kerels aan het stuur, samen in optocht (helaas) voor een normaal menselijk in komen. Ik denk dat we een war me zomer tegemoet gaan. Wie sprak daar over rustige tijden?? T. Huis in 't Veld De landbouw op Schouwen-Duiveland wijst in meerderheid de aan leg van een zoetwatervoorziening af. Dat is gebleken uit een enquête die de twee standsorganisaties ZLM en CBTB onlangs onder hun le den hebben gehouden. De centrale vraag was: Bent u bereid ƒ20, per ha te betalen voor een detailplan voor de aanvoer van zoet water. 59% Van de ondervraagden heeft hier negatief op geantwoord, de meerderheid dus. Daarmee is het zoetwaterplan van de baan en per brief zijn de ingelanden, GS van Zeeland en de ministeries van Ver keer en Waterstaat en Landbouw inmiddels ingelicht. Vrijdag 17 maart 1989 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5