Recht uit de praktijk Zomerverzilvering vakantiebonnen 1989 Winst Rabo groeide vorig jaar 12 procent Vekabo- nieuws Ekonomische eigendom Wat is dat nu precies die 'ekono mische eigendom'? We komen het antwoord in de wet nergens tegen. Het is uitgevonden om aan een behoefte in de dagelijkse praktijk tegemoet te komen. Het begrip wordt gebruikt ter onder scheiding van de juridische eigen dom. Daarover lezen we in de wet (art. 625 BW): 'Eigendom is het recht om van eene zaak het vrij genot te heb ben en daarover op de volstrektste wijze te beschikken, mits men er geen gebruik van make, strijdende tegen de wetten of de openbare verordeningen, daargesteld door zoodanige magt, die daartoe, volgens de Grondwet, de bevoegdheid heeft, en mits men aan de regten van anderen geen hinder toebrenge; alles behoudens de onteigening ten algemeenen nutte tegen be hoorlijke schadeloosstelling, in gevolge de Grondwet'. Een hele mond vol in de tekst van een paar spellingen geleden, maar als je het rustig leest dan is duidelijk genoeg wat er bedoeld wordt. De ekonomische eigen dom is in feite een onderdeel van de juridische eigendom en omvat meestal het volledige vrije ge bruiksrecht. Het wordt vaak toe gepast bij de overdracht van on roerend goed. Waarvoor is dat begrip nu uitgevonden? Belasting In dit land wordt op bijna alles wat beweegt belasting geheven, zo ook op onroerend goed dat zich beweegt van de ene eigenaar naar de andere. Overdrachtbe lasting heet dat. Deze belasting wordt geheven als het onroerend goed bij het kadaster van de een op de ander wordt overgeschre ven. Door bij de verkoop van grond of gebouwen alleen 'feite lijk' te leveren en niet 'juridisch' (d.w.z. geen overschrijving bij het kadaster) wordt deze be lasting vermeden, althans uit gesteld. Daarvoor kunnen allerlei redenen zijn, bijvoorbeeld als men wil doorverkopen of van een andere vrijstellingsregeling ge bruik wil maken, maar daar op het moment van koop nog niet voor in aanmerking komt. Het kan ook worden toegepast als de overdracht tijdelijk be doeld is of bijv. bij inbreng in een vennootschap. Kosten Een ander voordeel kan zijn dat bij de ekonomische eigendoms overdracht inschakeling van een notaris niet verplicht is waardoor ook die kosten kunnen worden bespaard. Ik wijs hier alleen op de mogelijkheid. Of het verstan dig is, is natuurlijk vers twee, want dit soort kontrakten horen niet op de achterkant van een si garendoos. Voor degenen die een ekonomi sche overdracht in plaats van een juridische overwegen attendeer ik op een paar praktische zaken die - zonder hier volledig te kun nen zijn - in ieder geval geregeld moeten worden. De koper wil na tuurlijk het onherroepelijke recht op de juridische levering als hem dat uitkomt. Bovendien is het van belang dat voor een eventue le financiering hypotheek kan worden gevestigd. Er moet ook gelet worden op de lasten zoals onroerendgoedbelasting en wa terschapslasten. Al met al is de ekonomische ei gendomsoverdracht in sommige gevallen een aantrekkelijke oplossing mits het kontrakt vol doende waarborgen bevat. Overigens ben ik van mening dat de overdrachtsbelasting moet worden afgeschaft en wel zo spoedig mogelijk. Misschien iets voor de verkiezingsprogramma's waaraan naar verluid thans wordt gewerkt. mr.ir. J. Huisman Het aktiviteitennivo, de bedrijfsom vang en het resultaat groeiden bij de Rabobankorganisatie in 1988 aan merkelijk sterker dan in 1987. De to tale uitstaande kredietverlening aan de private sektor nam met ruim 7 (6%) toe tot ƒ106,5 (99,3) miljard. De ontwikkeling van de spaarmidde- len was beter dan in 1987 maar bleef opnieuw achter bij de verwach tingen. De baten groeiden met bijna 7% aanzienlijk meer dan in de voor gaande jaren. De lastenstijsting bleef beperkt tot 4Hierdoor kon de bruto winst met meer dan 12% groeien tot ƒ1.670 (1.487) miljoen. Na een hogere toevoeging aan de VAR en toegenomen belastingen groeide de netto winst met ruim 12% naar ƒ778 (692) miljoen. Het gekon- solideerde balanstotaal liep op tot ƒ161,6 (145,5) miljard, 11% meer dan eind 1987. Kredietverlening De ruim 7%-groei van de totale pri vate kredietverlening kwam tot stand door een toename bij bedrij ven en instellingen in de sektoren handel, industrie en dienstverlening met 8%, bij agrarische bedrijven met 6% en bij partikulieren met 7%. Het afgelopen jaar werd door de Ra bobank voor een totaalbedrag van ƒ23,4 (21,1) miljard aan nieuwe le ningen verstrekt. Dit betekende een stijging met 11%. De aflossingen kwamen uit op ƒ18,3 (16,4) miljard. De agrarische sektor nam voor het rekordbedrag van ƒ6,1 (5,0) miljard aan nieuwe leningen op. Dit is 21% meer dan vorig jaar. In vrijwel alle subsektoren bevonden de verstrek kingen zich duidelijk boven die in 1987, met uitschieters in de glastuin bouw en melkveehouderij (melk- kwota). In de akkerbouw en var kenshouderij hadden nieuwe finan cieringen veelal te maken met het opvangen van liquiditeitstekorten. Resultaat De voortdurende druk op de rente marge kon ruimschoots worden ge- kompenseerd door de volumegroei in het rentebedrijf. Daardoor kon de rentewinst met ruim 4% toenemen tot ƒ3.922 (3.763) miljoen. De provisie-inkomsten stegen met bijna 12% tot ƒ710 (635) miljoen. De an- 4 dere baten waren fors hoger, met na me door goede koersresultaten in de effekten- en valutahandel. Zij kwa men uit op ƒ202 (130) miljoen. De totale baten stegen met bijna 7 (4)% naar ƒ4.834 (4.528) miljoen. De totale kosten beliepen ƒ3.164 (3.041) miljoen. 4 (2)% hoger dan vorig jaar. De lastenstijging kon on der meer worden beperkt door de verder afnemende groei van het aan tal personeelsleden. Het aantal me dewerkers nam toe met 554 (679) tot 33.200 (32.646) personen. Hiervan zijn er ruim 600 werkzaam in de bui tenlandse kantoren van de Rabobank organisatie. De bruto winst steeg met ruim 12 (7)% tot ƒ1.670 (1.487) miljoen. In lijn met de groei van de kredietverle ning werd de toevoeging aan de VAR verhoogd tot ƒ525 (477) mil joen. De resultaatverbetering en wij zigingen in de belastingregelingen deden de fiskale afdracht stijgen tot ƒ367 (316) miljoen. De netto winst groeide met meer dan 12 (1)% tot ƒ778 (692) miljoen. Verwachtingen 1989 Verwacht wordt dat de groei van de kredietverlening, de kernaktiviteit Enige tijd geleden hebben we via de pers vernomen, dat de Recron bezorgd is over het kamperen bij de boer. Hun bezorgdheid was zelfs zo groot, dat zij de minister hiervan persoonlijk in kennis hebben gesteld. Men is bezorgd over de kwaliteit, vooral als er bij een boer meer dan 5 eenheden zouden mogen staan. En ook is men bang dat het landbouwbe drijf er onder zou kunnen lijden. Nu is het altijd een goede zaak om de kwaliteit in de gaten te houden, maar als men dat niet al leen voor zichzelf, maar ook nog voor een kleine zwakkere broer doet, dan is dat een treffend voorbeeld van zorgzaam samen leven. Een van mijn vele zwak heden is, dat ik snel ontroerd ben wanneer anderen zoveel zorg voor mij hebben. Op zulke mo menten wil ik niets liever dan een wederdienst bewijzen. En nu is het dan zover, ik maak mij grote zorgen om onze grote broer Recron. Afgelopen weken konden wij kennis nemen van een nieuw ar rangement, wat Recron zijn gasten aanbiedt, nl. overnachtin gen voor kampeerauto's e.d. op een parkeerplaats voor ƒ10, per nacht. En wellicht raadt u al wat mijn zorg is, juist, de kwali- AMPLKLN \EDEKAT/E ZEELAND teit. Maar, zult u denken, als men voor ons de kwaliteit be waakt, doet men dat voor zich zelf zeker. Ja, ja, maar toch, u kent toch ook het verhaal van de balk en de splinter? Maar dat is nog niet het ergste, zelfs bekruipt mij de angst, dat onze grote broers van het wette lijke pad dreigen af te dwalen, terwijl ze ons juist vele malen hebben voorgehouden hoe ver keerd dat is. Naarstig heb ik ge zocht in wetten en regels, maar de mogelijkheden om op een par keerplaats te kamperen, zijn zeer beperkt. Bovendien wordt, zover mij be kend, ook in hun vergunning een gelimiteerd aantal eenheden ge noemd. Zou men dan een aantal eenheden van de kamping verwij deren als men de parkeerplaats vol zet? In elk geval heeft het mij opgelucht, dat ik u als lezer, deel genoot van mijn zorgen heb gemaakt. En toch, nu ik deze regels her lees, begin ik te twijfelen of dit ^vel de goede manier is om onze zorgen kenbaar te maken. Zou het misschien toch beter zijn, on ze wederzijdse zorgen voor el kaar, te beperken tot de jaarlijk se kontakten tussen Recron en Vekabo? Het Bestuur van het Vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat voor de te houden zomerverzilvering alle nog in bezit zijnde en/of nog te ontvangen vakantiebonnen van het boekjaar 1988-1989 (kenbaar aan de opdruk "Geldig tot en met 31 maart 1989") kunnen worden ingeleverd in de periode van maandag 10 april tot en met vrijdag 14 april 1989. De uit betaling van de voor de ingeleverde bonnen verschuldigde gelden zal plaatsvinden in de periode van maandag 22 mei tot en met vrijdag 26 mei 1989. Het bovenstaande is eveneens van toepassing op de nog in bezit zijnde en/of nog te ontvangen chequebon nen, welke zijn uitgegeven door: de Agrarische Sociale Fondsen aan werknemers, naast uitkerirfg wegens ziekte en/of werkloosheid; de Hei demaatschappij; de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders; de Grontmij; de Champignonkwekerijen; het Va kantiefonds voor de Landbouw aan werknemers, die voor herhalingsoe feningen in militaire dienst zijn geweest. Bij inlevering van chequebonnen is het noodzakelijk, dat men zich be hoorlijk kan legitimeren. Wordt een chequebon ten behoeve van een an der aangeboden, dan zal een machti ging moeten worden overgelegd, waaruit blijkt dat men bevoegd is de chequebon te laten verzilveren. van de koöperatieve Rabobankorga nisatie, zich in 1989 op nagenoeg hetzelfde hoge nivo zal bewegen als in het afgelopen jaar. Vertrouwd wordt op een duidelijker herstel van de spaaraanwas. Voorts wordt reke ning gehouden met een verdere groei van de dienstverlenende aktiviteiten en een gematigde lastenontwikke ling. Onvoorziene rente ontwikkelingen voorbehouden lijkt hierdoor in 1989 een verdere verbe tering van de resultaten mogelijk. Nog geen nieuwe voorzitter Graanstudieclub Zuid-Beveland De huidige voorzitter van de Graanstudieclub Zuid-Beveland de heer A.J.J. de Feijter uit Wilhelmi- nadorp kan vanwege zijn drukke werkzaamheden niet langer het voorzitterschap blijven vervullen. "Ik kan er minder tijd aan besteden dan nodig is, daarom vind ik het tijd worden voor een opvolger", aldus De Feijter. Tijdens de algemene le denvergadering van de g.s.c. op donderdag 9 maart bleken er nog geen gegadigden te zijn het voorzit terschap over te nemen. Drs. E.H. Hartman beëindigt lidmaatschap Raad van Bestuur Vicon Drs. E.H. Hartman (60) is op zijn verzoek op 1 maart teruggetreden als lid van de Raad van Bestuur van Vi con B.V. daar hij zijn werkzaamhe den wenst te verminderen. Na 1 maart zal de heer Hartman op ad-hoc basis Vicon B.V. en de hol ding Greenland N.V. vertegenwoor digen bij nationale en internationale branche-organisaties en overheids instellingen en het management ver zorgen van patenten en licenties. Het inleveren van bonnen kan uit sluitend geschieden bij een afde lingspenningmeester van één der na volgende bonden: Voedingsbond - F.N.V. (Inlichtingen tel.: 030-738333); Industrie- en Voe dingsbond - C.N.V. (Inlichtingen tel.: 03402-44124). De penningmeester, bij wie men zijn bonnen c.q. chequebonnen heeft in geleverd zorgt t.z.t. eveneens voor de uitbetaling van de verschuldigde gelden. Uitbetaling van deze gelden kan alleen geschieden door over schrijving op bank- of girorekening van belanghebbende. Vakantiebon nen, welke niet zijn geplakt in de daarvoor bestemde boekjes van het Vakantiefonds voor de Landbouw, kunnen niet worden aangenomen. Bedoelde boekjes zijn verkrijgbaar bij de afdelingspenningmeesters van vorengenoemde bonden. E.H. Hartman De Raad van Commissarissen van het Verzekeringsconcern N.V. Inter polis heeft het voornemen ir. A. van Bijsterveldt rfe, te benoemen tot lid van de Hoofddirektie. Hij is thans Divisiedirekteur Interpolis Leven. Drs. P. Slot binnenkort benoemd tot direkteur Landinrichtingsdienst Binnenkort zal drs. P. Slot benoemd worden tot direkteur van de Landin richtingsdienst van het ministerie van landbouw en visserij. Hij volgt in deze funktie ir. N. Molenaar op, die per 1 juni 1989 de dienst verlaat in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Slot (50) werd in 1985 be noemd tot direkteur van de direktie Beheer Landbouwgronden, tevens direkteur van het BBL. Nieuwe direkteur-sekretaris van de Stichting Samenwerking Hoger Agrarisch Onderwijs Het bestuur van de Stichting SHAO heeft mr. ing. J.M. Latijnhouwers uit Alphen (Gld.) benoemd als nieu we direkteur-sekretaris van de Stich ting SHAO. De heer Latijnhouwers is momenteel nog werkzaam als pro- jektleider landinrichting en land- en tuinbouw bij de dienst Ruimtelijke ordening, natuur, landschap en volkshuisvesting (RNV) van de pro vincie Noord-Brabant. Hij is door zijn werkzaamheden bij de provincie Noord-Brabant en eerder bij agrari sche bedrijven en organisaties in aanraking gekomen met vele aspek- ten van de landbouw en de agrari sche sektor. Het Hoger Agrarisch Onderwijs kent hij enerzijds uit ei gen ervaring, anderzijds door zijn bestuurlijke funkties. De heer La tijnhouwers zal op 1 juni a.s. in dienst treden bij de Stichting. Stichting op het gebied van zuivel en gezondheid benoemt direkteur Drs. W. Visser (53) is benoemd tot direkteur van de Stichting in oprich ting op het gebied van zuivel en ge zondheid. De heer Visser, op dit mo ment direkteur van de Suikerstich ting Nederland, zal op 1 september in zijn nieuwe werkkring starten. De nieuwe stichting zal zich onder meer bezighouden met het vergaren van alle mogelijke, wetenschappelij ke, kennis en informatie op het ter rein van voeding en gezondheid. In het bestuur van de stichting heb ben zitting: P.W. Blokland, namens de drie Centrale landbouw Organisa ties (voorzitter); ir. B. Bijvoet, na mens de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ; ir. P. Zwaginga, namens de Vereeniging voor Zuive lindustrie en Melkhygiëne VVZM. Adviseur is dr. W.IJ. Aalbersberg, direkteur van het Nederlands Insti tuut voor Zuivelonderzoek. Vrijdag 17 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4