Jaarvergadering zaadteeltstudieclub 'Eiland Tholen' in teken van tropische zaadteelt Door zachte weer grotere verkoop konserverengroenten "Nationale Milieu Pest Radijs van hier nog een echte voorjaarsbode 99 BRABANTS FRUITMIX. Het N.M.P. Het nationaal milieuplan. Voor de land- en tuinbouw, gezien de huidige uitleg daarvan, beter te vertalen in nationaal milieupest. Een ziekte waarvan in de middeleeuwen velen het slachtoffer werden. We derom zullen door de nu gevoerde hetze op milieugebied door onver antwoorde politici, velen binnen de land- en tuinbouw, het slachtoffer dreigen te worden, vooral op ekono- misch en sociaal terrein. Het is niet moeilijk vast te stellen waar de eerste grote milieuschanda len zich hebben voor gedaan. Na tuurlijk op de stortplaatsen waar ons welvaartsvuil gestort diende te wor den, om aan het oog onttrokken te worden. En wie was verantwoorde lijk voor die stortplaatsen? Juist ja diezelfde onverantwoordelijke poli tici, die nu zo hoog van de toren bla zen en het beschuldigende vingertje heffen en wijzen naar een kwetsbare minderheidsgroep, die politiek ge zien voor hun niet belangrijk zijn, dus de land- en tuinbouw. Het is juist die groep politici, die de gehele milieu problematiek verzieken, om dat zij alleen maar ten eigen bate in de politiek zitten, zij niet geschikt zijn, met oogkleppen op lopen en boter op hun hoofd hebben. Zulke politici hoef je niet serieus te nemen, dat loont echt de moeite niet. Zij kunnen het je wel knap lastig ma ken. Ons enige antwoord hierop dient te zijn, gezamenlijk in de aan val, dat is altijd de beste verdedi ging. De land- en tuinbouw is heus wel in staat z'n eigen zaakjes te rege len, tot ieders tevredenheid. Land en tuinbouw zelf hebben het groot ste belang bij een schoon milieu. De geschetste politiek wil echter ons de praam op de neus zetten, zonder re kening te houden met de gevolgen daarvan. Je krijgt het daardoor knap benauwd en dat heeft toch weer gevolgen, gevolgen van een ex plosief karakter van de gehele land en tuinbouw, en terecht. Zolang dat Schiphol ongelimiteerd kan uitbreiden, zolang de autostro men ongelimiteerd mogen groeien en zolang dat alle gemeenten alle zeilen bijzetten om steeds meer en meer in- dustriegronden te verkopen, zodat de industrie ongelimiteerd kan blij ven groeien, heeft het geen zin om land- en tuinbouw de praam op de neus te zetten. Wat denkt men te be reiken? Een beter milieu? Geen weldenkend mens die dat gelooft. Zolang de wel vaart moet blijven groeien, zal dat ten koste gaan van het milieu, dat staat als een paal boven water. Trouwens wat let het de politiek om van geheel Nederland een nationaal park te maken? Eerst alle boeren en tuinders uitkopen, hebben ze meteen 500.000 werklozen bij, missen ze 50 miljard deviezen en een hoop sja- grijn. De gevolgen voor de ekono- mie laten zich gemakkelijk raden. Nederland een grote wildernis, ie dereen minder dan een kwart van z'n salaris, geen auto's meer, geen ver vuiling meer, geen werk, geen uitke ringen, niks meer. Terug naar af, ten tijde van de Batavieren, gezellig toch, die goede oude tijd. Gelukkig hoor je tegenwoordig steeds meer positievere geluiden over het milieu wat betreft de land- en tuinbouw. Beleidsmakers die met realiteitszin te werk gaan en die heus de gevolgen wel inzien van te drasti- Het spruitenseizoen in WEST BRABANT is zo goed als afgelopen met op de valreep nog iets betere prijzen. Deze prijsverhoging kan het hele seizoen niet goedmaken. Voor de spruitentelers is seizoen 1988-1989 verliesgevend geweest met erg lage prijzen. Er mag vanuit ge gaan worden dat de zachte winter hiervan de oorzaak is doordat de konsument zware winterse kost niet zag zitten. Het spruitenareaal was dit jaar zelfs wat teruggelopen. Van de meeste koolsoorten valt het zelfde te zeggen. Lage prijzen door dat de afzet stroef verloopt. Tegen over de wintergroenten staat sla en dit produkt is duur. Nog nooit heeft sla zo'n lange tijdsduur een zeer goe de prijs opgebracht. Per krop wordt nu nog 40 cent uitbetaald. Enkele maanden geleden nog meer dan ƒ1,De kostprijs van een krop sla ligt al naargelang de stookkosten op 20 cent per krop. Door het zachte weer is de verkoop van blik- en potgroenten toegeno men. Dit valt ook te zeggen van de diepvriesprodukten. Bij steeds meer gezinnen gaat het voedingspatroon wat veranderen ten gunste van de konserven. Wat vitamines en voe dingswaarde aangaat worden de me thodes van konseveren steeds beter zodat alleen de faktor smaak bepa lend is voor de aankoop van vers of blik. Over smaak valt niet te twisten maar als een tijdje sperziebonen en erwten uit blik gegeten worden gaat men eraan gewend raken. Voor de huisvrouw of man is het in ieder ge val arbeidsbesparend. Enkele bedrijven zijn dit voorjaar de boer opgegaan om kontrakten voor de teelt van schorseneren onder te brengen. Verschillende tuinders heb ben een kontrakt voor 1 ha of iets meer afgesloten. Vanuit de konser- venindustrie is veel vraag naar schorseneren. Als schorseneren fa brieksmatig geschrapt worden is het voor de konsument al een stuk aan trekkelijker om schorseneren te eten. De smaak is prima en echt Hol lands. Voor de teelt van schorsene ren worden wel speciale eisen aan de grond gesteld. Storende lagen of natte grond zijn niet geschikt. De opbrengst ligt op gemiddeld 20 ton per ha en de prijs ongeveer 40 cent per kg. Een belangrijke onkosten post zijn de rooikosten en deze be dragen ƒ1500,/ha. Voor wat be treft de onkruidbestrijding is deze te vergelijken met suikerbieten. Sterk bepalend voor de financiële op brengst is het uitvalpercentage. Al leen de lange mooi gevormde schor seneren worden betaald. Allerlei redenen kunnen er de oor zaak van zijn dat een groot percenta ge van de schorseneren bestaat uit kwarren, die rechtstreeks op de af valhoop belanden. Een teelt dus die zich wat prijzen en kosten betreft aantrekkelijk laat aanzien maar die door de voorwaarden gemakkelijk kan mislukken. De radijs-oogst is in de kassen op THOLEN in volle gang, met name rond St. Annaland is dit in de loop der jaren een belangrijk gewas ge worden. Meer dan een kwart van de totale radijsaanvoer van veiling ZHZ in Barendrecht komt hier van daan. Het jaarrond telen spreekt hier de meeste telers niet zo aan, zo dat het bij de meesten toch een voor jaarsartikel blijft, al wordt er dan ook wel meerdere keren gezaaid. Hoewel er toch wel gezocht wordt naar meer gemechaniseerde spoel- methoden, wat dan het werk sterk kan veraangenamen, blijft de oogst van dit gewas zeer arbeidsintensief. Het valt ook de laatste jaren niet al tijd mee om goed gemotiveerde ko pers hiervoor te verkrijgen. De sor tering en de presentatie zijn van groot belang. De uiterlijke kwaliteit staat bij dit gewas wel eens teveel voorop, zodat de meeste voorjaars rassen hierop in de eerste plaats zijn geselekteerd of gekweekt, want ook hybriden doen hier hun intrede. Doordat de handel tevens wat grove radijs prefereert, komt toch nogal eens wat voosheid voor bij de huidi ge toprassen in het voorjaar, moge lijk dat verdergaand kweekwerk dit op kan lossen. Na 1 of 2 keer radijs komt er toch ook weer redelijk wat zaadteelt on der glas. Bij een aantal telers heeft het telen van hybride zaden wel de belangstelling. Bij deze zaadteeltme- thode moeten de bloemen meestal handmatig bestoven worden met stuifmeel van een andere ouderlijn wat dan zeer arbeidsintensief is. Echter de vraag naar dit soort zaden zowel in de bloemen als groenteza den werd steeds groter. Het is zeker zaak als zaadteler onder glas om hierop in te spelen en dit de volle aandacht te geven, dan kan hier best ook een goede boterham in verdiend worden. sche beperkingen voor land- en tuin bouw. Zij weten maar al te goed dat land- en tuinbouw nog steeds de mo tor zijn van de Nederlandse ekono- mie. Als die motor stopt, stopt alles en zijn we werkelijk terug bij af en dat is politiek gezien nooit te verkopen. Op de jaarvergadering van de zaadteeltstudieclub "Eiland Tholen" werden de aanwezigen geïnformeerd over tropische zaadteelt door ir. W. Harten. Hij toonde zich bereid om de inlei ding te verzorgen nadat bleek dat ir. C. Hellingman van het I.A.C. te Wageningen plotseling was verhinderd. De heer Harten is zelf veel werkzaam geweest in de tropen, ook is hij veel betrokken bij het geven van adviezen om de plaatselijke zaaizaadvoorzienin gen in de tropische landen te ver beteren. In de tropen wordt vooral gewerkt aan de plattelandsontwikkelingen omdat de landen in grote mate zelf- voorziend moeten zijn of worden voor rijstteelt als voedsel, maar ook voor zaaizaad. Let men op de op brengsten in de goed bevloeide en gemechaniseerde gebieden, dan Vrijdag 17 maart 1989 Ir. W. Harten spreekt men over opbrengsten van 3 tot 4 ton per ha. In gebieden waar nog met enkel handkracht wordt ge werkt ligt dit nog veel lager, en dit zijn juist de gebieden waar het voor al de arme boeren zijn die moeten le ven van 0,5 tot 1 ha. bedrijfsopper- vlakte. Zo is in Suriname een enorm projekt opgestart in de jaren '70, en dit bedrijf was volledig in produktie toen de begeleiding van de Westerse wereld zich ging richten op nieuwe projekten, maar na enkele jaren was het bedrijf ten onder gegaan, en ging men weer van voorafaan met hand kracht werken. Zo staat daar een verwerkingsfabriek met een kapaci- teit van 200 ton per dag, waar nu nog slechts mondjesmaat wordt aan gevoerd. De gemechaniseerde rijstteelt is een schril kontrast met de zaaibedberei- ding in onze streek; daar werkt men met de natte grondbewerkingsme thoden. Dit kan men vergelijken met de grondverkruimelaar die hier wordt gebruikt, maar daar werkt men er mee als er nog een laagje wa ter op het veld staat, dus men be werkt er de modder die men gelijk sleept, waardoor ook gelijk het te velde staande onkruid wordt bestre den. Struktuurproblemen schijnt men er niet te kennen, al 25 jaar wordt zo gewerkt, terwijl de grote en gemechaniseerde irrigatiebedrijven vooral in delta gebieden liggen, dus zijn het ook gronden met een aan zienlijk slibgehalte. Zaaien gebeurt dan met een vliegtuig en men ge bruikt dan voorgekiemd zaaizaad. Uit voorgaande blijkt dus overdui delijk dat er enorme verschillen zijn wat betreft de methoden en opper vlakten. Dit is per land zeer verschil lend, omdat in het ene land de poli tieke onlusten er de oorzaak van zijn dat iedereen teelt naar eigen inzicht en behoeften, terwijl dit in een buur land juist zo is dat de overheid daar de supervisie heeft over vooral zaai- zaadbedrijven, waar ook o.a. certifi- katie en keuring van zaaizaden. Uit veronderstellingen van de FAO hebben we in het jaar 2000 een we reldbevolking van 6 miljard zielen, en deze moeten allemaal eten. Dit betekent dat de voedselproduktie op wereldniveau moet verdubbelen, wat tevens inhoudt dat de zaaizaadpro- duktie jaarlijks met 5% moet toenemen. De knelpuntea waarmee men bij de ontwikkelingshulp kampt, zijn dat Voorzitter L. Hage drukt de twee vertrekkende bestuursleden de hand, links de heer A.C. (Vessels, rechts de heer D.L. Koppenhol. in het betreffende land de technische middelen vaak te kort schieten, het organisatietalent van de plaatselijke bevolking laat vaak zodanig te wen sen over dat projekten een paar jaar na opbouw weer te gronde zijn ge gaan. Een groot struikelblok is dat men vaak met overheden te maken heeft wat betreft de politieke stand punten en wel dan geen overheidsbe langen in zaaizaadbedrijven en - voorzieningen. Dit houdt ook in dat veredeling van rassen (er zijn ca. 30.000 landrassen van rijst) met het oog op bemesting en ziektebestrij ding (dus opbrengstvermeerdering) vaak moeilijk van de grond komen. Bestuursverkiezing Tijdens het huishoudelijk gedeelte werd er een bestuursverkiezing ge houden, daar de heren D.L. Kop penhol en A.C. Wessels aftredend waren. In de vakatures werden met overgrote meerderheid van stemmen de heer C.J. Breure, akkerbouwer te St. Maartensdijk en de heer A. van Iwaarden, glastuinder te St. Anna land in het bestuur gekozen. De scheidende bestuursleden kregen een enveloppe met inhoud aangeboden als blijk van waardering voor bewe zen diensten. De voorzitter gaf een terugblik op zaadjaar 1988, wat niet erg tot tevre denheid stemde als gevolg van de donkere sombere zomer, de natte nazomer met in een groot gedeelte van de regio een enorme hagelbui. Van veel percelen viel de kg- opbrengst niet mee, en ook zijn er veel problemen met de kiemkracht. De aktiviteiten aangaande de exkur- sies stonden op een laag pitje, daar er geen voorlichter meer is nadat dhr. Schik ging deelnemen aan de wachtgeldregeling. Hoewel er verder nog geen mededelingen te doen zijn is er van informele zijde vernomen dat de blokkade zou worden opgege ven, en de plaats weer vacant gesteld zou worden. Het proefveld voor de onkruid- en ziektebestrijding komt weer naast de veiling van St. Annaland te liggen. Uit het financieel verslag bleek dui delijk dat zonder de geldelijke steun van de sponsors en begunstigers deze plannen niet gerealiseerd zouden - kunnen worden. Als blijk van waardering voor het vele werk wat verricht is tijdens de opbouwfase van de studieclub werd door het bestuur het voorstel gedaan om dhr. D.L. Koppenhol te benoe men tot erelid van de club wat door de vergadering met instemmend ap plaus werd bekrachtigd. In een kort dankwoord ging Koppenhol nog te rug naar de begin fase, en vergeleek die met de huidige situatie, waarna hij zich met een gerust gemoed kon terugtrekken en het werk overlaten aan jongere krachten. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 23