Feestelijke opening sektiezaal Nieuwe koöperatie wil mestfabriek varkensdrijfmest voor 1 miljoen ton Nederland gesloten voor Belgische varkens Mobiele yoghurtfabriek Burgemeester opende proeffabriek Campina in Eindhoven Groei van de varkensstapel Mengelingen Door het voorjaarsachtige weer wordt er al veel gedekt. Heel de natuur is wat van slag en we moe ten maar afwachten of deze vroe ge aktiviteiten ook resultaat ople veren. Dit zal zeker niet het geval zijn bij guste merries, die in rijke konditie verkeren. Hoe het zij, de belangstelling voor de paarden- en ponyfokkerij is vol op aanwezig. De Zeeuwse warm bloedfokkers hebben ook leuke resultaten geboekt. De kombina- tie L.A. van Lieren te Schore en mej. P.F. Lakke te Kapelle kre gen een zoon van de dressuur- paardenleverancier, die als veu len al over formidabele bewegin gen beschikte. Terwijl een zoon van het springfenomeen Jasper, gefokt door de familie Bergwerff te Middelburg in België goedge keurd werd. In de hengstenstapel, die de Zeeuwse fokkers dit jaar ter be schikking staat, is er nogal wat nieuw bloed. Bij de trekpaarden komt er zelfs nog een recente im port uit België van De Buck uit Westkapelle, waarvoor nog een extra keuring nodig is. Misschien krijgt hij nog gezelschap. In ieder geval zijn de hengstenhouders weer aktief geweest en zullen we op de hengstenshows een aantal nieuwelingen mogen begroeten, zowel bij de trekpaarden, als bij de rijpaarden, tuigpaarden en pony's. De show in Serooskerke is net achter de rug. Wie die ge mist heeft kan 18 maart 's mid dags om 2 uur nog terecht bij manége Riemens te Nieuwvliet. Voorjaar en zomer De liefhebbers van het Werkende Trekpaard zijn 13 maart in het kan toor van de Rabobank te Goes bij eengekomen om eens een uitwisse ling van gedachten te hbeen over de te ontwikkelen aktiviteiten in voor jaar en zomer. De Gewestelijke Bond van Landelijke Rijverenigin- gen hield haar vergadering op 16 maart om 19.15 uur in de Cais son te Kapelle-Biezelinge. Ook hier bruist het van aktiviteiten: regionale kringwedstrijden en concoursen praktisch elk week end, afgewisseld met provinciale concoursen, een jubileum con cours van de Schouwse Ruiters en nog eens drie internationale concoursen in Zeeuws- Vlaanderen. Allerwege op zoek naar nieuwe shows De show over de Bevelandse Aanspanning tijdens Indoor Zee land heeft landelijke bekendheid gekregen met een aantal mooie foto's in "Mensport", een blad voor liefhebbers van het aan gespannen rijden. Ze reserveren deze show voorlopig van Indoor Zeeland, dat daarmee al weer verzekerd is van een mooie show. De verkoping van de Bevelandse Aanspanning op 18 maart in de manége te Wolphaartsdijk wordt nog even in herinnering ge bracht, maar dit terzijde. Want op 11 maart is er in Wolvega iets bijzonders te doen geweest. Daar was baan voor harddravers. Om weer meer en ander publiek te trek ken worden er die dag naast con coursen voor harddravers ook een cours met Friesche paarden verre den. Nu is dat niet zo verwonderlijk, want vroeger waren er ook hard draverijen met Friezen, maar dat is al wel heel lang geleden. Wist u dat er ook draverijen voor trekpaarden gehouden worden? Dat gebeurt zowel in Zweden en Finland als in Frankrijk in het gebied van de Rhone, zo lezen we in het december nummer van "Ons Trekpaard", dat vanaf nu "Ons Trekpaard en de Haflin- ger" is geworden. In Frankrijk spant men de trekpaarden niet voor een sulky maar voor een sle de. Dat is in stijl. Het is een kor- tebaandraverij over 300 m. Per koers starten 8 paarden. Er zijn koersen voor nieuwelingen en voor paarden, die al eerder uitge komen zijn. Wie weet gaat dat hier ook nog eens komen. Naast de draverijen kennen we ook rennen. Die gaan in galop onder zadel als regel met Engelse volbloeds. Ook met Arabische volbloeds wordt wel eens een ren gehouden. Dat zal nu misschien wat vaker gaan gebeuren, want ze hebben een eigen baan gekre gen en wel de renbaan in Emme- loord. De opening zal 6 mei plaatsvinden met als hoogtepunt een ren met internationale beken de springruiters als jockey. En om wat dichter bij huis te blij ven. Op de Zeeuwse Dag van het Paard op 24 juni te Serooskerke op de terreinen van manége de Eendracht hoopt men Romeinse strijdwagens met verschillende rassen als shownummer te pre senteren. Dat kan een groot spektakel worden. Stichting Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant Op 6 maart 1989 om 16.30 uur werd door de heer W. van Hoof, voorzit ter van de Stichting Gezondheids dienst voor Dieren in Noord- Brabant, de geheel vernieuwde en uitgebreide sektiezaal geopend. De sektiezaal is een belangrijk on derdeel van het laboratorium van de Gezondheidsdienst Vroeger had men het idee dat de sek tiezaal een noodzakelijk kwaad was. Men had gefaald in de preventieve gezondheidszorg die hoog in ons vaandel staat. Tegenwoordig beschouwt men het als een noodzakelijk goed. Het is een van de schakels geworden om de preventieve gezondheidszorg op te voeren. Nieuwe preventieve maatre gelen worden door middel van proefnemingen op hun waarde ge test. Een onderzoek van de gestor ven dieren en van de organen van de geslachte dieren is in een dergelijk geval van groot belang. Daaruit kan blijken of een nieuwe preventieme thodiek geschikt of ongeschikt is. Ook bij het ontstaan van ernstige ziekten, zoals het optreden van var kenspest, zal dit via de sektiezaal vaak het eerst gesignaleerd worden. Talrijke malen heeft men in het ver leden door snelle signalering kalami- teiten kunnen voorkomen. Nog steeds geldt dat een belangrijk deel van het onderzoek gewijd is aan het stellen van een diagnose om op die manier de zieke dieren op het be drijf zo goed mogelijk te be handelen. Als slot kunnen we mededelen dat het aantal gevallen die betrekking hebben op de veterinaire forensische pathologie, spektakulair toenemen. Onder deze pathologie wordt ver staan het onderzoek met betrekking tot mogelijk gerechtelijke procedu res. Het betreft koop, wettelijke aansprakelijkheid en dierenbescher mingskwesties. In de loop van de jaren is het aantal onderzoeken geweldig gestegen, zo- Behalve de NCB, een belangrijke partner in de in aanbouw zijnde mestfabriek Promest, heeft ook de nieuwe Oostbrabantse koöperatie BOER te Erp vergevorderde plannen voor de bouw van een grootschalige mestfabriek. BOER denkt aan een fabriek met een jaarlijkse mestver- werkingskapaciteit van 1 miljoen ton. Politieke onzekerheden weer houden de koöperatie echter van een definitieve beslissing. Mogelijke lokaties zijn Helmond Uden, Oirschot, Wanssum, Moer dijk of op een nog nader te bepalen plaats in het Zuidoosten van de pro vincie, waar de grootste varkens dichtheid bestaat. Het is de bedoe ling dat de mest op een aantal plaat sen wordt verzameld en dan per pijp leiding wordt vervoerd naar de fabriek. Volgens een woordvoerder van de koöperatie is de mestverwerking echter alleen haalbaar als er 40 pro cent subsidie op de investering komt. De 300 leden van BOER zijn bereid om hun kaarten op de mest verwerking te zetten als dat betaal baar blijft. Nederland heeft de grenzen gesloten voor varkens en varkensvlees vanuit België. Tegelijkertijd is de Neder landse export naar het Verenigd Ko ninkrijk, Ierland en Denemarken verruimd. Dit houdt verband met de officieel varkenspestvrije status (OVV) van ons land. De EG staat deze maatregel toe als extra bevei liging. Om de status "Var- kenspestvrij" te beschermen, heeft Nederland besloten, alleen varkens en varkensvlees in te voeren vanuit gebieden die ook officieel var- kenspestvrij zijn. Voor bijvoorbeeld België betekent dit dat met ingang Tegelijkertijd met de beperking van de invoer is de export uitgebreid. Nederland heeft nu het recht om alle gebieden binnen de EG van varkens vlees te voorzien. dat nu hier per jaar 60.000 dieren of organen worden onderzocht. Om aan de verwachtingen te kunnen beantwoorden is een goed geoutil leerde en ruime sektiezaal een vereiste. De uiteindelijke redenen om deze uitbreiding en renovatie te verwezen lijken waren: 1. een verhoging van de hygiëne 2. verruiming van de sektiezaal 3. situering van een kliëntvriendelij- ke balie 4. verbetering van de outillage 5. ouderdomsgebreken van de oor spronkelijke zaal. Dit alles in aanmerking genomen, voldoet de nieuwbouw en renovatie prima. De mobiele yoghurtfabriek, waarop oktrooi is aangevraagd, vergde een investering van 1,4 miljoen gulden. Zes boeren uit Oudewater (ZH) zijn onlangs gestart met de pro- duktie van boerenyoghurt in een mobiele yoghurtfabriek. Deze verrijdbare produktie unit rijdt langs de zes deelnemende bedrij ven. Op elk van de deelnemende melkveebedrijven staat een koel en broedeenheid waarin de halve literbekers met aangezuurde ver se melk zo'n zes uur moeten rij pen. Daarna is de boerenyoghurt geschikt voor konsumptie en kan zij worden gedistribueerd. Om hun gezamenlijke belangen te be hartigen hebben de zes bedrijven de Coöperatie Boerenzuivel op gericht. Samen kunnen zij 45 ton boerenyoghurt per week pro duceren. Vanaf januari is deze boerenyog hurt onder de naam 'Boerenbrui- loftyoghurt' bij wijze van proef verkrijgbaar in het klein- en grootwinkelbedrijf. Naar ver wachting is het produkt binnen kort in heel Nederland ver krijgbaar. Burgemeester dr. J. van Kemenade heeft vorige week in Eindhoven een proeffabriek van DMV/Campina in gebruik genomen, waarmee op klei ne schaal nieuwe produktiemetho- den en de fabrikage van nieuwe zui- velprodukten kunnen worden uitge probeerd. De kosten van de laboratorium-fabriek bedragen on geveer 1 miljoen gulden. De afdeling onderzoek en ontwikke ling van het Veghelse zuivelkonsern gaat in het nieuwe centrum eksperi- menteren met nieuwe grondstoffen en produktiegangen, zonder dat het reguliere produktieproces in de zui velfabriek wordt ontregeld. Alle produktiegegevens worden opgesla gen in een komputer, zodat de hele procesgang eksakt kan worden gere- konstrueerd. In het proefproduktiecentrum kun nen proeven worden gedaan met tien liter melk; in een normale zuivelfa briek is daarvoor meer dan duizend liter melk nodig. Campina maakt in Eindhoven 165 miljoen liter kon- sumptiemelk en andere zuivelpro- dukten per jaar. De fabriek in de Lichtstad geeft werk aan 520 mensen. Het aantal varkens in ons land vertoont overwegend een doorlo pende stijging. Een eeuw geleden was de verspreiding van de var kenshouderij over de provincies niet erg onevenredig. Zeeland had toen 6van het landelijke aandeel. In latere tijd is met de sterke uitbreiding, deze tak zich meer en meer gaan koncentreren in de zandgebieden, zoals Oost Noord-Brabant. Het zijn voor namelijk de kustprovincies waar de grote groei zich niet heeft doorgezet. Vooral in Zeeland is de uitbreiding in verhouding ach ter gebleven. In onderstaande ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek is dit duidelijk zichtbaar. Er is hierbij afgerond op duizendtallen. In 1930 was de Nederlandse var kensstapel de twee miljoen stuks reeds gepasseerd. In de hierop volgende krisisjaren was er een teruggang in het aantal als gevolg van e?n stagnerende afzet in de export. Deze vermindering werd vervolgd door een sterke inkrim ping in de jaren 1940-1945 als ge volg van voederschaarste. Het aantal was toen gedaald tot onge veer 750.000 stuks. Herstel volgde spoedig en in 1950 was landelijk het niveau van 1930 al genaderd. In Zeeland ging het herstel langzamer en er volgde na 1950 weer een daling. Pas na 1960 veranderde hier de terug gang weer in groei. Na 1960 was de toename van het aantal varkens in ons land enorm groot. Het beschikbaar komen van nieuwe bedrijfsuitrustingen maakte deze groei mogelijk. In Zeeland is deze explosieve groei niet gevolgd. Het Zeeuwse aan deel in de Nederlandse var kensstapel liep in een eeuw terug van 6% tot minder dan 1%. Wel zette ook hier de schaalvergro ting door. In 1950 telde Zeeland 12.000 varkenshouders met ge middeld drie varkens per bedrijf. In 1988 waren er nog 383 tel- plichtige varkenshouders met ge middeld 200 varkens. In een kor te tijd is ook in deze bedrijfstak veel veranderd. J.H. Lantinga Jaar Zeeland Nederland Zeeland aantal aantal in van varkens varkens Nederland 1871/80 21.000 346.000 6,1 1901 33.000 764.000 4,3% 1921 48.000 1.519.000 3,2% 1939 43.000 1.553.000 2,8% 1950 38.000 1.860.000 2,0% 1960 24.000 2.955.000 0,8% 1970 51.000 5.533.000 0,9% 1980 69.000 10.376.000 0,7% 1988 76.000 13.925.000 0,5% Vrijdag 17 maart 1989 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 21