zegge en schrijven Onverzekerd" rijden zuidelijke landbouw maatschappij Resultaat Stand van zaken Hoe verder? 'r inrQ^ ff - - q *^'hr c. r, land- en tuinbouwblad VRIJDAG 17 MAART 1989 77e JAARGANG NO. 3964 Afgelopen vrijdag 10 maart hield de Bisschop Ernstschool te Goes een expositie over een projekt waaraan de kinderen de afgelopen weken hebben gewerkt. Met lesmateriaal van de ZLM hadden de leerlingen de diverse aspekten van de land- en tuinbouw bekeken. Ook zijn ze op bezoek geweest bij een fruitteler, een akkerbouwer en een veehouder. In de klas waren op de avond van de expositie ook de ouders en verzorgers uitgenodigd. Samen met de kinderen bekijken ze hier het levende lesmateriaal De Nederlandse akkerbouw-heeft zich (o.a. door de trekkerestafette) de afgelopen weken op bijzondere wijze gemanifesteerd om te bereiken dat er een aantal (politieke) maatregelen wordt genomen om de akker bouw tenminste een redelijke kans te geven om te overleven. Ik vind dat de akties tot nu toe bijzonder goed zijn verlopen en ik heb daarom ook alle waarde ring voor de manier waarop zoveel akkerbouwers met name ook uit ons werkgebied voor hun belangen zijn opgekomen. In tegenstelling tot sommige anderen re ken ik ook de blokkade van het ministerie van land bouw op 1 maart tot de geslaagde akties. Ik ben er van begin tot eind bij geweest en mijn conclusie kan niet anders zijn dan dat juist deze aktie een belangrijke, po sitieve invloed heeft gehad op de verdere gebeurtenis sen. Overigens is dit ook de mening van ons hoofdbestuur (zie elders in dit blad). Dat minister Braks de landelijke voorzitters na de opheffing van de blokka de van zijn ministerie niet meer te woord wilde staan is bij de praktijk bijzonder slecht gevallen. De manier waarop hij de landelijke voorzitters afpoeierde is door ons zelfs als ronduit grievend ervaren. (Overigens had de minister op elk door hem gewenst moment het minis terie in gekund, de aktievoerders hadden hem geen strobreed in de weg gelegd). De ZLM had dan ook geen enkele moeite met het besluit van onze landelijke koe pelorganisaties het KNLC om het overleg met het minis terie van landbouw op te schorten. Daarmee werd een belangrijk signaal afgegeven richting politiek. Ik ben er van overtuigd dat door deze opstelling van het KNLC de Tweede Kamer extra geprikkeld is om zich met de zaak te gaan bemoeien. Want er is echt wel iets aan de hand als een maatschappelijke organisatie niet meer met een minister wil praten. Het vervolg is o.a. geweest dat de Kamer minister Braks vorige week heeft laten opdraven voor een interpellatie. Het feit dat de politiek zich nu tenminste indringend met de zaak bemoeit is afgelopen dinsdag voor het KNLC aanleiding geweest om de opschorting van het overleg met het ministerie op te heffen. De akties mogen dan geslaagd zijn maar uiteindelijk gaat het natuurlijk om de resultaten. Direct na de inter pellatie vorige week donderdag in de Tweede Kamer wa%het KNLC dan ook van mening dat een aantal prik- akties in de regio een goede ondersteuning zouden kunnen vormen voor het verdere politieke overleg. Ver der werd in het KNLC afgesproken dat als het politiek overleg te weinig zou opleveren een nieuwe groot scheepse protestdemonstratie in Den Haag zou wor den overwogen mits de andere landbouworganisaties daar dan aan zouden mee doen. Geheel volgens de in het KNLC gemaakte afspraken is vorige week vrijdag vanuit de ZLM het initiatief genomen tot de blokkade van het Landbouwcentrum in Goes afgelopen maan dag. NCB, CBTB en ZAJK zijn onmiddellijk van dit ini tiatief op de hoogte gesteld met het verzoek om aan deze aktie deel te nemen. Zaterdag lieten CBTB en NCB weten om hun moverende redenen niet mee te doen. Hoewel we dat jammer vonden respecteren we dit standpunt uiteraard ten volle. Er zijn nu eenmaal drie organisaties die elk hun eigen verantwoordelijkheden hebben. Het ZAJK liet ons weten de aktie (moreel) te steunen. Zo is het dus gekomen dat alleen de ZLM ver antwoordelijkheid heeft genomen voor de aktie in Goes maandag j.l. Ook deze aktie is zeer geslaagd door de bijzonder positieve opstelling en inzet van onze leden. En hoewel het maar om een betrekkelijk kleine prikaktie ging was de publiciteitswaarde ervan ongekend hoog. Tijdens deze aktie riepen de agrarische jongeren op tot deelname aan een grote landelijke demonstratie in Den Haag. De ZLM wilde aan deze oproep op dat moment geen gevolg geven omdat niet vaststond dat dit een gezamenlijke aktie zou worden van de 3-CLO en het NAJK. Gezamenlijkheid was immers de voorwaarde die in KNLC verband aan een eventuele landelijke aktie was verbonden. Zoals bekend is later de voorgenomen aktie van het NAJK in afwachting van de resultaten van het politiek overleg voorlopig afgeblazen. Afgelopen dinsdag heeft de Tweede Kamer gestemd over de bij de interpellatie ingediende moties. Daarbij is ondermeer de motie Blauw aanvaard die wil dat er dit komende oogstjaar geen reële prijsdaling in de granen zal plaatsvinden. Politiek wordt daarmee bedoeld dat het marktgerichte beleid - en met name de stabilisato- In de dagbladen (voor de staking) heeft u kunnen lezen dat het onverzekerd rijden nu hard zal worden aange pakt. De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) in Veendam spoort alle autobezitters op, waarvan niet ge registreerd is dat de auto verzekerd is. Indien het register bij de RDW korrekt is bijgehouden, geen probleem. Zij die zich schuldig maken aan een strafbaar feit worden gepakt. De praktijk leert echter dat in het register een be hoorlijk aantal auto's ten onrechte als "onverzekerd" staat genoteerd, waardoor thans vele verzekerden een "boze" brief ontvangen van de RDW met de mededeling dat men niet verzekerd is. Veel verzekerde autobezitters zullen na het ontvangen van een dergelijke brief kontakt opnemen met hun verze keraar om te informeren hoe de vork in de steel zit. Ook onze verzekerden bellen massaal. Daarom willen wij u hierbij informeren over de gang van zaken. Bij het doorgeven van het kenteken kan door garage- verzekerde-tussenpersoon-verzekeraar-RDW een fout worden gemaakt die leidt tot foutieve vermelding in het RDW-register. Er dient dus beter gekontroleerd te wor den. De fouten die nu boven water komen worden met grote spoed hersteld. Bij nieuwe mutaties dient iedereen er alert op te zijn dat de gegevens goed doorkomen. Wanneer u in het vervolg een kentekenwijziging doorgeeft, kontroleert u dan of dit korrekt wordt ontvangen. Vanzelfsprekend krijgen onze verzekerden, wanneer bij schade blijkt dat het ken teken foutief op de polis vermeld staat, hun schadepen- ningen uitgekeerd. Opschoning Door opschoning van het bestand te Veendam ondervin den vele verzekerden en verzekeraars veel overlast. Ge lukkig is dit een probleem van tijdelijke aard. Bovendien moet u bedenken dat het resultaat in het voordeel werkt van alle weggebruikers in Nederland. Heeft u ook een brief gekregen? Neemt u dan direkt kontakt op met uw vertegenwoordiger of met het kan- toor te Goes (01100-38880). H Doeleman Hzn direkteur ren - gehandhaafd blijft maar dat het effect daarvan in de boerenportemonnee zo gering mogelijk moet zijn en liefst nul. Dit effect zal bereikt moeten worden door en kele markttechnische kunstgrepen in met name het ex portbeleid. Bijstelling van de uitvoering van de interventie - zoals door het Landbouwschap bepleit - zou politiek onaanvaardbaar zijn omdat dat in strijd is met de Brusselse regelgeving. Nationale compensatie - door aanpassing van het BTW-forfait - en ook krachti ge nationale stimuleringsmaatregelen - zoals een brede investeringsregeling - lijken het politiek ook niet te ha len terwijl dit toch wezenlijke instrumenten zijn om de akkerbouw er bovenop te helpen. Redelijke milieumaat regelen zijn wel bespreekbaar. Al met al lijkt het er echter sterk op dat de akkerbouw met name voor wat betreft de korte termijn niet of nauwelijks wordt tege moet gekomen. Uit het politiek circuit heb ik zelfs be grepen dat het nog maar zeer de vraag is of de door de Kamer gevraagde compensatie ad 100 miljoen ter zake van de kleinschaligheidstoeslag wel bij de landbouw terecht zal komen. Uit het bovenstaande mag duidelijk zijn dat we er nog lang niet zijn. Afhankelijk van de uiteindelijke politieke uitkomsten zal beslist worden of, en zo ja, op welke wijze er verdere aktie zal worden gevoerd. Het KNCL komt zaterdag 18 maart weer in extra vergadering bij een om zich te beraden over de situatie. De kans is groot dat er toch weer verdere aktie moet worden ge voerd, desnoods na het zaaien en poten, want dat gaat voor. En als het moet zal er ook nog aktie gevoerd wor den na het oogsten. Ook de ZLM en zijn leden zullen verdere aktie niet uit de weg gaan en daarvoor - als het nodig is - zeker weer het voortouw nemen zoals dat de afgelopen weken ook steeds is gebeurd. Daarbij laten wij ons maar door één belang leiden en dat is het voort bestaan van de Nederlandse akkerbouw in het alge meen en de bedrijven van onze leden in het bijzonder. De akkerbouw vecht voor zijn bestaan. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 1