Oud fruitteler A. Suij te Kruiningen vindt nieuwe veelbelovende stoofpeer Grote belangstelling op kleinfruitavond CVZ Fruittelers luiden noodklok in Brussel CVZ moet meewerking verlenen aan aanleg ontsluitingsweg Nieuwe "Zoete Elisabeth" zeer smakelijk en prima houdbaar Premieteruggave glastuinbouw verzekeringen in Noord-Nederland Op de fruitteeltdag te Kapelle, op 13 januari 1989, presenteerde de firma Van Liere, de gerenommeerde fruitboomkwekerij, een nieuwe stoofpeer. Deze stoofpeer was gekweekt door de fruitkweker A. Suij uit Kruiningen, die als hobby heeft om spontaan opgekomen zaailin gen van vruchtbomen te verzamelen en uit te planten. Deze nieuwe stoofpeer is zo'n zaailing en deze blijkt zeer goede eigenschappen te hebben. Volgens boomkweker Van Liere is Suij's nieuwe stoofpeer een goede aanvulling op het bestaande assortiment. Hij gaat er daar om meer bomen van opkweken en uitplanten op zijn bedrijf. "Het is ook wel een beetje een aar digheidje van ons boomkweekbe- drijf om te proberen om een nieuw ras op de markt te brengen, maar we zouden dit niet doen als er geen goe de perspektieven voor zijn. We heb ben de peer geproefd en hierbij bleek dat de smaak beter is dan van de twee bekendste stoofperenrassen Gieser Wildeman en Saint-Remy (uw verslaggever kan dat, na een smaakproef tussen de drie rassen volmondig beamen). Bovendien is de bewaarbaarheid zeer goed. Ook nadat je deze peren uit de koelcel hebt gehaald, blijft de kwaliteit nog zeker drie a vier weken prima", al dus Van Liere. In de loop der jaren heeft Suij hon derden zaailingen, die spontaan in de boomgaard opgekomen zijn, ver zameld en uitgeplant. De nieuwe stoofpeer is de eerste kruising waar mee op professionele schaal wat ge beurt. Suij: "Je ruimt de meeste al bij een eerste selektie op, omdat ze niet goed groeien of omdat ze, zoals bij perenzaailingen vaak voorkomt te doornig zijn. En dan maar af wachten wat er aan komt". Van het oorspronkelijk 28 ha. grote fruitbedrijf heeft Suij na zijn pensio nering nog ongeveer een halve hek- tare rondom het bedrijf als boom gaard in gebruik. Het is eigenlijk meer een soort privé proeftuin, want er staan in totaal liefst zo'n 80 soor ten appels, peren en pruimen, waar van nogal wat eigen nieuwe rassen, die door Suij uitgeprobeerd worden. Rassen die dus uitsluitend in zijn boomgaard zijn te vinden. Hij heeft er nu een aantal staan die naar zijn mening goed zijn, de nieuwe stoof peer dus, een paar vroege appelras sen, waarvan er één zeer vroeg rijpt en een andere die in augustus/sep tember rijp is. Ook heeft Suij een nieuwe zoete appel die eveneens op de fruitteeltdag door de firma Van Liere is gepresenteerd (zie kader). Suij heeft zijn nieuwe stoofpeer zo'n 15 jaar geleden gevonden en er han gen nu sinds acht jaar peren aan. Mogelijk is het een kruising van Gie ser Wildeman en Saint Rémy. In de zomer van 1987 heeft boomkweker Van Liere okulaties van de nieuwe peer op kwee onderstammen gezet. De hieruit gegroeide bomen zijn dit voorjaar uitgeplant. Ook heeft Van Liere dit voorjaar enten gezet op kwee onderstammen met als tus- senstam Beurré Hardy. In 1990 wil hij hiervan enkele rijen uitplanten op zijn bedrijf, "want er moet toch een keer wat produktie van grotere omvang komen". De eerste produk tie kan dus over zo'n drie jaar ver wacht worden. Ook de zoon van Suij, die nu nog in Amerika vertoeft, komt volgend jaar weer terug naar Nederland en wil het fruitbedrijf weer inplanten en daarin zal het nieuwe stoofperenras op ruime praktijkschaal beproefd worden. Inmiddels wordt de nieuwe stoof peer ook uitgeprobeerd op het Proefstation voor de fruitteelt te Wilhelminadorp en de proefstations te Numansdorp en Horst. Kesp. staan daar tien, twee en twee bomen aangeplant. De peer wordt dus on der verschillende bodem- en groei- omstandigheden getest. Het hangt mede van de resultaten hiervan af of de nieuwe peer met succes aan het huidige assortiment kan worden toegevoegd. In de tus sentijd zorgt Van Liere ervoor dat hij over plantmateriaal kan beschik ken. Het ras is beschermd, dat wil zeggen dat iemand anders het kweekmateriaal niet mag gebruiken om te vermeerderen. Volgens Van Liere is de Stoofperenmarkt interes sant en is deze de laatste 20 jaar flink gegroeid. "Je moet van een goed nieuw ras wel een bepaald quantum hebben om het voor de afnemers aantrekkelijk te maken, een paar kistjes zijn voor een veilingkoper niet interessant". Van Liere vindt het nog te vroeg om de nieuwe peer al een naam te geven. "Laten we het voorlopig maar op "Suijpeer" houden". Lex Kattenwinkel Een aantal enten van de nieuwe stoofpeer zijn door boomkwekers Van Liere te Kapelle op twee onderstam geënt, met als tussenstam Beurré Hardy. De Europese fruittelers vrezen dit jaar opnieuw een katastrofale daling van de appelprijs, als er geen halt wordt toegeroepen aan de import uit het zuidelijk halfrond. Bij het COPA-demonstratie in Brus sel eisten zij begin vorige week een beperking van de invoer tot 400.000 ton. De appels moeten worden gele verd vóór 15 juni, dus voordat de Europese oogst op de markt komt. Bovendien moet de stabilisator in de Behalve de nieuwe veelbelovende stoofpeer is in de boomgaard van Suij ook een zoete appel ge groeid, door Suij naar zijn vrouw 'Zoete Elisabeth' genoemd. Vol gens de kweker is dit ras een zeer goede aanvulling van het assorti ment. "Qua vorm lijkt de nieuwe appel wel wat op de zoete Erm- gaard, ze is echter beter van kleur en ook sappiger, dit zorgt voor een uitstekende smaak als de appel gestoofd is. De bewaarbaarheid is zeer goed en doordat de Zoete Elisabeth sappig is blijft ze bij bewaring goed stevig. De nieuwe appel hangt prachtig aan de boom en omdat ze niet afvallen kan met de pluk gewacht worden tot ze helemaal rood gekleurd zijn. Wat schurftgevoeligheid betreft geeft dit ras geen problemen, ik heb het vorig seizoen zeer weinig gespoten tegen schurft en toch geen enkele schurftaantasting ge- konstateerd". Suij heeft medio maart nog steeds appels van het nieuwe ras in zijn mechanische koelcel staan, om te kunnen beoordelen hoe lang ze bewaard kunnen worden. Hij realiseert zich dat er voor zoete appels een kleine markt is, en dat er bovendien en kele goede rassen zijn: "Dan is het heel moeilijk daar met een nieuw ras tussen te komen. Maar dat zijn zorgen die ik aan de vol gende generatie laat". De heer Suij met een kistje 'Zoete ElisabethRechts de oorspronkelij ke zaailing, waar deze vruchten van geplukt zijn. De veiling in Kapelle moet het ge meentebestuur alle medewerking verlenen om een ontsluitingsweg aan te leggen, die aansluit op de toe gangsweg van de veiling. De presi dent van de rechtbank in Middel burg, mr. G.R. André de la Porte, heeft dit beslist in een door de ge meente Kapelle aangespannen kort geding. Als de veiling medewerking weigert, moet het bestuur tiendui zend gulden betalen voor iedere dag dat het in gebreke blijft. De gemeente Kapelle betaalde in 1987 honderdduizend gulden aan het veilingbestuur onder de voorwaarde dat de toegangsweg naar de veiling gebruik mocht worden als ontslui tingsweg voor het aangrenzende be drijfsterrein Smokkelhoek. Het veilingbestuur ging daarmee ak koord. De veiling gaf de gemeente echter geen toegang, ondanks de op papier gestelde overeenkomst. Men beriep zich hierbij op de verkeersvei ligheid. De veiling voerde op de Vrijdag 17 maart 1989 rechtszitting aan dat er nu al files ontstaan op de toegangsweg, soms zelfs tot op de rijksweg. Maar de gemeente ontkent. Mr. An dré de la Porte stelde in zijn vonnis dat, mocht het bedrijventerrein overlast veroorzaken voor de vei ling, de gemeente Kapelle een voor beide partijen bevredigende oplos sing moet zoeken, bijvoorbeeld door verbreding van de toegangsweg. Er staat tevens in het vonnis dat de ge meente natuurlijk in de eerste plaats een publiekrechtelijke verantwoor delijkheid heeft voor de verkeerssi tuatie ter plaatse en dat, indien zou vaststaan dat gebruik van de toe gangsweg voor het bereiken van het bedrijventerrein overlast aan de vei ling zou toebrengen, zij ook privaat rechtelijk in redelijkheid en billijk heid zou moeten meewerken aan een voor beide partijen bevredigende oplossing, bijvoorbeeld door uit breiding van de toegangsweg met een of meer rijstroken. appelsektor van tafel. De invoer is opgelopen van minder dan 300.000 ton in 1982 tot 550.000 km in 1988. Het kontrolesysteem dat de Europese Kommissie heeft inge voerd, stelt niets voor. De invoer uit Argentinië en Zuidafrika is met on geveer de helft gestegen, die uit Nieuwzeeland en Chili zelfs ver dubbeld. Rekord-oogst Tot overmaat van ramp bereikt de oogst in de twaalf EG-landen dit jaar waarschijnlijk een rekordpeil van rond de 9,5 miljoen ton, waar van bijna 400.000 ton in Nederland. Het verbruik ligt slechts rond de 6,5 miljoen ton. Eksport wordt steeds moeilijker door Amerikaanse en Turkse konkurrentie op traditionele markten in het Middenoosten en Noord-Afrika. Toch wil de COPA niet van overpro duce spreken. Het weer hebben we niet in de hand, aldus Urbain- Door de gunstie resultaten in de glastuinbouwsektor heeft de Onder linge Noord-Nederlandse Hagelver- zekering B.A. te Assen thans beslo ten per 1 juli a.s. (eerstkomende pre mievervaldag) een deel van de pre mie terug te betalen. Afhankelijk van de afgesloten verzekeringen geeft de ONNH 20, 15 of 5 procent van de premie terug. De ONNH heeft zich eind 1988 aan- Op de kleinfruitavond gehouden-in de Coöperatieve Tuinbouwveiling Zeeland (CVZ) heeft een drietal praktijkmensen voor een groot aan tal belangstellenden ervaringen over vervroegen en verlaten van bessen, bramen en aardbeien overgedragen. J. Kodde, specialist bodem en be mesting van het Konsulentschap Akker- en Tuinbouw te Goes be klemtoonde dat goede drainage de beste beregeningsinstallatie is. De kleinfruitteelt stelt hoge eisen aan grondbewerking en ontwatering. De laatste jaren draineert men dieper waardoor meer waterberging en minder wortelsterfte ontstaat. Ook een betere berijdbaarheid en een die pere beworteling is het gevolg en daardoor zijn er minder stikstofver- Avermaete van de COPA. Hij keert zich daarom tegen het voorstel van de Kommissie de aankoopprijs te verlagen bij verschrijding van de ge middelde produktie in de voorgaan de vijf verkoopseizoenen met 3 pro cent. De COPA wil eerst precies we ten van welke soorten een overschot bestaat. Een rooipremie is in princi pe wel aanvaardbaar. gesloten bij de AgriVer-groep, een herverzekeringsmaatschappij waarin alle risiko's gezamenlijk worden ge poold en herverzekerd. Hierin heb ben ook deel de Onderlinge Veenko loniale Hagelverzekering Maat schappij te Veendam en de Onder linge Herverzekering Maatschappij Hafimij te Den Haag. In Hafimij zijn zes regionale hagelverzekeraars gebundeld, waaronder vijf uit het Zuidwesten. liezen. De beste diepte is 100-110 cm. Het grondpeil mag niet boven 50 cm onder het maaiveld komen. In kleinfruit moet men iets dichter bij elkaar draineren, nl. op 7 tot 10 m. Bij voorkeur enkelvoudig en als het kan parallel aan plantrichting en geen of nauwelijks verhang. Om de grondwaterspiegel in de gaten te houden is een plastik pijp met gaat jes en een nylon kous erover vol doende. Bij grondbewerking moet niet te diep worden gegaan, zo waar schuwde Kodde. Bij bemesting moet niet te weinig worden gestrooid. Frambozen en bramen vragen wat meer stikstif, 200 kg N/ha. Aard beien en bessen iets minder maar meer kali. Fertigatie lijkt zeker rendabel hoe wel hier nog niet echt veel gegevens over zijn. In de hardfruitteelt heeft fertigatie al zijn nut bewezen. Voor al het eerste jaar na het planten werkt het zeer goed. Een goede richtlijn is 50% breedwerpig en 50% mestfertigatie. Het best is kontinu water geven in kleine hoeveelheden. J. Zuidweg had een interessant ver haal over vervroegen van bramen en frambozen. Hij heeft ervaring met 3 rassen. Thorufree: mooie vruchten, goede groei, soms zijn ze te laat. Black Satin: geeft goede op brengsten, dikwijls plukken en wat zwakke vruchten. Badford Giant: is vroeg en goed maar er is moeilijk een vol gewas van de kweken. Soms is er wat last van stengelsterfte. Ook is de kontainerteelt in opkomst. Ad Schipper vertelde over vervroe gen van aardbeien. Hij heeft een grote tunnel, 10 dagen later een klei ne tunnel, vervolgens geperforeerd plastik én daarna vollegrondsteelt. De kostprijs ligt op f5,—/kg, ƒ4,50, ƒ3,50 en ƒ2,50. De rassen zijn Elsan- ta en Elvira. Ook zijn er goede resul taten met Frigo planten uit derjdiep- vries en wachtbedplanten. Jaap de Schipper verteld nog over overkap pingen van rode bessen waardoor de teelt verlaat wordt. Het lijkt zeker rendabel. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19