H.H. LANDBOUWERS Loonbedrijf C.A. de Nood Lemken Koralle zaaibed- kombinatie voor een uitstekende zaaibedbereiding Waar staat deze boerderij? 6 3 X i X 9 CS\A\//~M Lamswaarde 01142 - 380. Cehave nv Veghel ■f BOEREN- il ingezonden Het is nu ook mogelijk kippemest te strooien na het planten van uw aard appelen. Onze wagens hebben een aangepaste spoorbreedte en smalle banden. Vraag vrijblijvend inlichtingen over de werkwijze. Verder zijn onze wagens vanaf heden voorzien van brede lagedruk banden Trelleborg zodat wij nu kunnen strooien met een minimum aan structuurbederf. Verder voorjaarswerkzaamheden zoals het planten en frezen van aard appelen, zaaien van bieten, erwten, bonen en mais. Beleefd aanbevolen Waterlandkerkje Tel. 01170-3101/2178 In het ZLM-blad van 10 februari 1989 is per abuis de plattegrond van de schuren niet geplaatst. Zodoende waren de no's van de indeling niet duidelijk. Hierbij nogmaals de oorspronkelijke in deling van de meest voorkomen de Zeeuwse schuren. De cijfers 1 t/m 9 verwijzen naar de platte gronden. Hieronder volgt de oplossing van de namen van onderdelen van oude Zeeuwse schuren met een toelichting. Spanplaat (niet spaanplaat) Dit is de liggende balk op de ste nen fundering van de gevel met daarop de rechtop staande 'stij len' waaraan de weegdelen zijn bevestigd. Deze weegdelen (plan ken) vormen samen met de stijlen de weeg. Deze weegdelen zijn 'gepotdekseld' aan de stijlen gespijkerd. Daarboven ligt dan de bovenste Eerst de oplossing van de foto van de boerderij in het ZLM- blad van 10 februari 1989. Deze boerderij staat aan de Oostweg te 's-Heer Arends- kerke en wordt bewoond door de familie N. Vermuë. Alle inzenders bleken de boer derij goed gesitueerd te heb ben. Het lot heeft daarna de volgende prijswinnaars aan gewezen: R. van Damme te Westdorpe en J. Minnaar, Meidoornstraat te Goes. Zoals gebruikelijk weer een foto van een andere Zeeuwse boerderij met houten schuur met witte banden en zadeldak ergens op de Bevelanden. Waar staat deze boerderij? Inzending van de oplossing vóór 4 april aan de redaktie van het ZLM Land- en Tuin bouwblad, onder vermelding van 'Prijsvraag de Zeeuwse Boerderij', adres: Postbus 2116, 4460 MC Goes. 7 X 1 Z 2 spanplaat, met daarop de 'spar ren' van het dak. Slagplanken Dit zijn de hardhouten planken in de paardenstal aan de binnen kant van de 'achterweeg' (ach tergevel) Klinket Het bekende loopdeurtje in de mendeuren, omlijst met witge schilderde band. Weeg (zie ook bij spanplaat) Dit is de gepotdekselde houten wand van de schuur. Bij een stenen schuur wordt ook gesproken van een 'stenen weeg' Piezel De graanzolder, veelal gebouwd boven het 'wagenhuis' (zie no. 7 bij de indeling van de Zeeuwse schuur) Het 'wagenhuis' was meestal voorzien van latten- of hekken deuren. Dit zijn deuren met sple ten tusen de vertikale planken. Zodoende was er meestal een luchtstroom door dit wagenhuis onder de piezel en dit bevorderde het drogen van het graan in de piezel. Deze piezels waren door losse tussenschotten verdeeld in vak ken, waarin de diverse graan soorten en peulvruchten werden bewaard. Ook zijn er z.g. 'kleine piezels'. Dit zijn kleinere bergplaatsen voor bewaring van zelfverbouw- de voergranen en peulvruchten, bestemd voor veevoer van de paarden en het rundvee. Deze kleine piezels waren veelal ge bouwd op de plaats van het 'uutlat'. Dill Losse diltbalken boven de vloe ren, waarop ook graan werd ge tast, als de tassen vol waren. De- De solide en degelijke konstruktie staan garant voor een jarenlang probleemloos gebruik. - de achterkant van het veerstalen draagframe is open met als voordelen: zwaartepunt dicht achter de trekker, veerstaal voorkomt breuk, eggevelden trillen zich op de kopakkers vanzelf schoon; - armen verstelbaar op draagframe waardoor met 4 frames een 12-tal werkbreedtes mogelijk zijn tussen 230 en 840 cm; - verschillende eggen leverbaar, zowel met vaste als verende tanden; - verkruimelrollen zonder doorlopende as voor extra verkruimeling zonder vollopen; - drukoprollen per element onafhankelijk instelbaar hydraulisch of met vereg. 4. 4 4 Oostburg Langestraat 46 4501 BS Oostburg 01170 - 2177 Kuitaart Fr. Hendrikstraat 60 vnV/ B 's Heerenhoek Werrilaan 67 1 4453 VL s Heerenhoek 01105 - 2150. Hoogerheide Antwerpsestraatweg 48 4631 RB Hoogerheide 01646 - 3350. T00Nv/d ABOO^AGOmI HEEFT DE IDEALE SHOVEL ■UVOOR HET W WERK! J (04199) 16 86 TE KOOP: i.z.g.st. Urgent- veldspuit, 18 m, smalle tanden 7-36. Tel. 01134 - 2919. TE KOOP: i.g.st.z. Cebeco landbouwspuit, werkbr.: 21 m. Tel. 01107 - 1402. I DROGE KIPPEMEST en ichampost. Analyse nemen bij afnemer met garanties. Twee dehands stelconplaten. Hack B.V., tel. 016S0 - 54152. TE KOOP: Betonplaten 55 x 110 x 12 cm voor vloeren en erfverhardingen, prijs ƒ17,50 p/stuk. Afm. 200 x 200 x 12 cm gewapend ƒ108,p/stuk. Prijzen ex. BTW. Franco thuis, betaling bij aflevering. Bouw- en Houthandel Jan P. Boogert, Oosterland, tel. 01114-2682. DRAAIBANKEN. Colchester 600 mm. tdc. 380V. TOS 2000 mm. tdc met alle toebehoren. ZAAGMACHINES. Beugel zaagmachine Maskiner 180 mm. vol. hydraulisch BEWO, hydr. 210 mm. Afkortcirkel- zaag EISELE 275 mm. type VMS. BOORMACHINES. Zware kolomboormachines Imperator MC 4, met tapau- tomaat, koelpomp enz. Au- tom. voeding. ARMSCHAAFBANKEN AI - slag 200 mm. Douglas Stan dard 560 mm. MAS 500 mm. als nieuw. HAFCO BRES- KENS, tel. 01172 - 1890. ze diltbalken werden ook aaneen gesloten gelegd als standplaats voor de 'dilter' die de schoven doorgaf van de opsteker op de wagen naar de man in het 'stoepgat'. Uutlat Het gedeelte van de tasruimte tussen de dikke balk (vertikale staander) en de weeg aan de voorkant van de schuur. Als er geen apart 'kachelkot' was, werd het uutlat ook ge bruikt als verblijfplaats voor veulenmerries met veulens (ka- chelpaarden met kachels). Plokke Dit is de ruif in de paardenstal, waaruit de paarden het hooi eten. Stalhout Hardhouten ronde palen in de koeiestal, waaraan met de koeie- kettingen (of touwen) de koeien zijn bevestigd. Vallen Onder- of bovenscharnierende houten luiken aan de voerbak ken, vanuit de voergangen te openen. In gesloten toestand werd hierdoor het morsen van het veevoer in de voergang voorkomen. Stoepgat Uitsparing in de opgetaste graan schoven aan de vloerzijde van de tas boven de dikke tweede) balk. Als de schoven tot zover waren opgetast, stond hierin een man, die de schoven van de dilter doorgaf aan de 'aansmakker' op de tas, die deze daarna doorgaf dap de 'tasser'. Oplossingen Deze maand kwamen enige tien tallen oplossingen binnen. Daar uit kan worden gekonkludeerd dat de belangstelling voor de nieuwe rubriek 'De Boerderijen Stichting' toe neemt. Bij de prijs vraag van de namen van onder delen van oude schuren gaat de prijs - een fraaie poster met sate- lietopname van het Zuidwesten van Nederland - naar de heer C. Janse, Kastanjestraat 287 te Goes en naar de heer J.M. Rijk, Zouavenlaan 9 te Oudenbosch. In het volgende nummer hopen we aandacht te besteden aan Zeeuws-Vlaamse boerderijen met o.a. foto's met beschrijving van schuren met gebroken dak, of zoals meestal wordt gezegd, 'met gebroken kap'. Als er in (Oost-)Zeeuws- Vlaanderen (rustende) landbou wers zijn die voor dit onderwerp belangstelling hebben, dan gaar ne opgave van naam en adres naar de redaktie van dit blad, Postbus 2116, 4460 HC Goes. Met interesse heb ik het 2e stuk van de Boerderijenstichting Zeeland in het ZLM-blad van 10 februari 1989 gelezen. Mijns inziens had het ver haal over de indeling zoveel duidelij ker kunnen zijn wanneer er een een voudige tekening bij was gemaakt. Ook de typologische indeling van de schuren ontbrak. Hoewel de meeste oude Zeeuwse boerderijen van het 'dwarsdeel' type zijn komen ook en kele andere vormen in Zeeland voor. Belangrijkste andere vorm is de van oorsprong Vlaamse opbouw met een 'langsdeel'. Een voorbeeld hiervan is de boerderij De Laatste Stuiver in de polder Oud Vossemeer (zie b.v. W.E.P. van IJsseldijk). Interessant is ook de ligging van de verschillende gebouwen, woonhuis, schu(u)r(en), bakkeet, wagenhuis, varkenshokken e.d. t.o.v. van elkaar en de indeling van het erf. In hoeverre (s het mogelijk om aan de hand van een aantal kenmerken zoals dakbedekking, opgeheven dakgedeelten boven de vloeren, los of vast aan de woning enz. een, zij het uiterst globale, indeling naar bouwperiode te maken? Een ander onderwerp dat m.i. in de toekomst aan bod zou moeten ko men is de konstruktie van schuur en woning. Funderingen, spanten, kozij nen, deuren, ramen, keldergewelven. Ook in de toegepaste materialen is veel verschil. J.M. Vermeule, Oude Rijksweg 28, 4472 AH 's-Heer Hendrikskinderen 18 Vrijdag 17 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 18