'Werken met een computer is niet ingewikkeld' Geef ons heden ons dagelijks brood Bestuurslid ing. J. Bearda van infocentrum akkerbouw Schoondijke Ons dagelijks brood was nog nooit zo goedkoop! ngezonden Aan het begin van een nieuw jaarseizoen willen wij de vierde bede van het Onze Vader over denken en wel aan de hand van zondag 50 van de Heidelbergse Catechismus. Volgens de Cate chismus gaat het in deze vierde bede om 3 zaken: 1. voorziening in onze stoffelijke nood; 2. er kenning van God als de oor sprong van alle goed; 3. onbe perkt vertrouwen in de Heere. Allereerst is daar de voorziening in onze stoffelijke noden. Er zal gevraagd worden om bróód. Brood als de samenvatting van al onze stoffelijke behoeften, brood als middel om te leven, le vensmiddel. Maar: deze brood- vraag moet wel een plaats krijgen binnen de context van het Konink- rijk der Hemelen! "Heere, maak ons geschikt tot de dienst in Uw Koninkrijk, ook door in onze stoffelijke behoeften te voorzien". Binnen deze context wil dan de broodvraag wel letter lijk worden genomen! Aan het begin van een nieuw jaarseizoen treden we dan ook voor God met de bede om Alles wat nodig is in het bestaan van iedere dag. Bróód gevraagd! En dat met de toevoeging: dagelijks. Letterlijk staat er: brood, dat toereikend is, voldoende. Niet teveel, niet te weinig. Precies wat Agur vraagt: "Armoede of rijkdom, geef mij niet; voed mij met het brood mijns bescheiden deels" (Spr. 30:8b). Toereikend! En dat vraag ik niet alleen voor mezelf, neen: "Geef ons Meervoud. We vragen het voor elkaar. En dat heeft konsequenties. Want waar het hart zó bidt, daar zal de hand bewogen worden en mee gaan doen: delen! Mee-delen. "Geef ons heden ons dagelijks brood" voorzieningen, bescheiden, voor allen. Vervolgens, als tweede, ligt in de ze bede opgesloten: de erken ning, dat God de enige bron van alle goed is. Daarom Hém ge vraagd: "Geef..." En dan niet het "Geef!" van onze tijd: Geef, want ik heb er recht op! Neen: "Geef", als uiting van diepe af hankelijkheid. Gods kinderen weten, dat ze geen enkel recht op God hebben. In Adam, ons ver- bondshoofd, zijn alle grondrech ten van het kindschap Gods ver speeld. Geen ander recht meer, dan om te sterven, en dat voor eeuwig. Alleen in de weg der ver zoening door Christus' bloed en om Zijnentwil mag Gods Volk weer tot de Heere als tot de Va der naderen, ootmoedig belij dend, dat zelfs een stukje brood een verbeurde gave van Gods goed(ertieren)heid is. Vragen om brood is dan ook ten diepste: vragen om Genadebrood. Het te weten: iedere kruimel getuigt van Gods (onverdiende) goedheid. Te weten ook, dat dit geenszins onze arbeid, zang en inzet uitsluit, maar: insluit. Omdat juist dit als regel de weg is, waarin God ons Zijn gaven doet toekomen. Als derde en laatste stelt de Cate chismus, dat deze twee (vragen om het benodigde én de erken ning van God als de bron van alle goed) een "opdat" hebben, een doel, nl. dat wij ons vertrouwen van alle schepselen zouden af trekken en op God alleen zouden stellen. Het ware geloof zal in de ze vierde bede moeten doorstoten tot de belijdenis, dat wij ook t.a.v. de meest eenvoudige zaken ons vertrouwen op de Heere al leen hebben te stellen. Gods Woord zegt 't onomwonden: "Vervloekt is de man, die en een mens vertrouwt en vlees tot zijn arm stelt en wiens hand van de Heere afwijkt". Hijzelf moet ons genoeg zijn. Bouwen op God al leen, omdat Hij alleen echt te vertrouwen is, en daarom ook gevraagd kan worden "heden" het dagelijks brood te geven. He den, per dag; wat maakt gij U zorgen voor de dag van morgen? Kan ik Hem vandaag vertrouwen (en dat kan ik!), dan ook mor gen, overmorgen,Bij Hem is géén zweem van verandering of ommekeer. Vooruit vragen is niet nodig, is ook niet wenselijk. Per dag vragen houdt ons afhan kelijk en oefent in het gedurig opzien tot de Bron van alle goed, de Vader der lichten van Wie ie dere gave neerdaalt. Per dag ge vraagd. Dagelijks aankloppen om zó dicht bij de Heere te blij ven, Hem beter te leren kennen en Hem meer te gaan vertrou wen! Zo'n aangebonden leven is Gods Volk gegeven, wanneer het eenmaal terecht is gekomen in de waarachtige ootmoed, die voert tot het inleven en belijden van de schuld tegenover een goeddoend God én dan doet ontvangen: de vergeving der zonden door het bloed van Christus. Lezer, is dat Uw deel? Zoek dat eerst, om Uws levenswil! Waar de Heilige Geest U voert tót en inlijft in Christus, daar bent U bezorgd voor tijd en eeuwigheid. Waar de Heere God een schuldig volk met Zichzelf verzoent in 't bloed van Zijn lieve Zoon, daar zal Hij ook van dag tot dag zorgdragen voor hun tijdelijk bestaan op aarde. Staande aan het begin van een nieuw jaarseizoen, mogen Gods Kinderen in Christus Jezus de rust vinden om te bidden: "Geef ons heden ons dagelijks brood". In de weg van Zijn bloed en door de kracht van Zijn Geest worden zij daarin geoefend, zodat dan elk waar gebed hen nader brengt tot God en hen doet groeien in het hinderlijk vertrouwen, dat weten mag van een God, Die om Christus' wil een genodigd Vader wil zijn, en in Wiens hand lijf en goed voor tijd en eeuwigheid ge borgen zijn. "Geef heden ons, ons dagelijks brood, betoon Uw trouwe zorg in nood; Gij weet, wat elk op aard' behoev', Dat ons dan nooit gebrek bedroev', dat nooit Uw zegen van ons wijk, die maakt alleen ons blij en rijk". Ds. W.J. Teunissen, Krabbendijke "We werken mee aan onze eigen op heffing en hebben pas goed gefunk- tioneerd als we over pakweg 20 jaar niet meer nodig zijn". Bestuurslid ing. J. Bearda van het november vo rig jaar geopende Informatiecen trum voor de Automatisering in de Akkerbouw te Schoondijke (Z.V1.) geeft, mijn licht verbaasde reaktie opmerkend, meteen een nadere toe lichting: "Bij veel vooral oudere boeren leeft het idee dat zij het ge bruik van een computer toch niet meer kunnen leren. Ze zijn er zelfs bang voor. Hier demonstreren we wat een computer is en kan, dat het ook maar gewbon een hulpmiddel bij de bedrijfsvoering is en dat de in gewikkeldheid best mee valt! De op zet van ons infocentrum is dan ook om akkerbouwers die vanuit hun opleiding of studie niet vertrouwd zijn geraakt met de computer hier over de drempel te helpen en om sa men met hen de automatise- ringsmarkt te verkennen. Voor de jonge generaties boeren is dat niet meer zo nodig, die groeien er spelen derwijs mee op". In het infocentrum te Schoondijke hebben 23 verschillende firma's hun apparatuur en programmatuur op het gebied van de automatisering op gesteld. Tegen een zeer redelijk ta rief kunnen individuen en groepen akkerbouwers op de landbouwprak- tijkschool "Prins Willem", die een twee-eenheid vormt met het infocen trum, instrukties op het gebied van de automatisering krijgen van een halve dag, van een dag, van twee da gen en een week. Landbouwtechni- sche specialisten en 2 vaste medewer kers van het infocentrum verzorgen dit. Zij geven voorts objektieve voorlichting over het gebruik van de toepassing van de verschillende pro cescomputers, managementsyste men en programmatuur. Overnach ten in het logeergebouw van de Praktijkschool is mogelijk. Bij de bewaartechniek wordt gede monstreerd met meerdere meet- en regeltechnieken in een mini- aardappelcel, met elektronische meetapparatuur op trekkers, en op werktuigen zoals spuitcomputers en zaai- en graan ver liesmonitoren. Voorts kan kennis worden gemaakt met managementsprogramma's en met enkele bedrijfsregistratiesyste- men met behulp van de computer en wordt aandacht geschonken aan ex terne informatiesystemen zoals VI- TAK, VIDITEL en het Vicon weerstation. Dat dit eerste en tot nu toe enige in focentrum voor de akkerbouw in Vrijdag 17 maart 1989 ons land in een behoefte voorziet blijkt uit de bezoekersaantallen. Bearda: "Bij de opening was de prognose 3000 bezoekers per jaar. Nu al zijn er ruim 1000 geweest van uit het hele land. De prognose zullen we dus ruimschoots halen en daarbij realiseren we ons wel dat de zomer geen topbezoek zal geven. Ook de bedrijven die hier hun apparatuur hebben opgesteld zijn enthousiast. Nog regelmatig dienen zich nieuwe exposanten aan. Het aardige is dat ook deze bedrijven weer met studie groepen en relaties komen om hun systemen en programma's te de monstreren. Bezoekers kunnen door simulatieopstellingen ook zelf met de computers werken. Allemaal heel praktisch en aanschouwelijk dus. Het lukt ons dan ook vaak wel om drempels weg te halen of te verlagen". Vicon gebruikt regelmatig de accom modatie op het infocentrum en in de Praktijkschool om haar gebruikers en potentiële gebruikers van compu ters en managementsystemen te in strueren. Zeer recent was een twaalftal akker bouwers op uitnodiging naar Schoondijke gekomen om hier geïnstrueerd te worden over het pas door Vicon ontwikkelde Phytoph- Projektleidster van het Infocentrum ir. C. H. Verdonschot (l.) geeft enkele be zoekers uitleg. thora Advies Systeem (PhAS). Vi con heeft met deze groep akkerbou wers een kontrakt gesloten om dit systeem onder praktijkomstandighe den in diverse gebieden van ons land te testen. Phytophthorabestrijding effektiever Volgens Vicon-medewerker M. Beij- aard stelt het Phytophthora Advies Systeem, dat gekoppeld is aan het Vicon weerstation, de aardappelteler in staat om bespuitingen veel effek tiever uit te voeren. Na het inbren gen van een aantal praktijkgegevens in de computer over de groeiomstan- digheden, de aanwezigheid van af valhopen, de groeisnelheid, de rela tieve vochtigheid en de verdamping zal het advies soms zijn om eerder dan de algemeen geldende 7 dagen te spuiten of later afhankelijk van de omstandigheden. Vicon verwacht op deze manier 2 a 3 bespuitingen in een groeiseizoen te kunnen besparen maar de winst zit vooral in het kwa litatief beter eindprodukt want met het nieuwe adviessysteem wordt Phytophthora beter in de hand ge houden en is er bij het sorteren min der uitval. De belangstelling voor het nieuwe Phytophthora Advies Systeem is bij de praktijk groot. Maar volgens een woordvoerder van Vicon is duidelijk merkbaar dat in vesteren in de akkerbouwsektor mo menteel moeilijk ligt. Overigens is de prijs van het systeem nog niet be kend. Het is ook (nog) niet te koop maar kan worden geleased. Eén van de deelnemende akkerbou wers is de heer J. Haartsen (40) uit Schoondijke. Hij moet nog duidelijk wennen aan de computer. "Ik heb nog nooit met zo'n apparaat ge werkt en was ook eigenlijk eerst niet van plan ermee te beginnen. Maar om bij te blijven moet je wel geloof ik. Deze noodzaak en het feit dat Vi con heeft toegezegd om ons bij het Phytophthora Advies Systeem hele maal te begeleiden hebben me over de streep getrokken. Op de eerste van de 3 centrale instruktiedagen in Schoondijke bleek het inderdaad al lemaal niet zo eenvoudig te zijn. Ge lukkig worden de praktische resulta ten van de zomer groepsgewijs besproken en voor mijn gevoel is dat erg belangrijk want daar leer je veel van", aldus akkerbouwer Haartsen. J. Wierenga Individuen en groepen akkerbouwers kunnen tegen een zeer redelijke vergoe ding instrukties over automatisering (waaronder het gebruik van de compu ter) krijgen. Naar aanleiding van kranteknipsels en andere beledigende taal voor de 'Boeren' als zou men teveel betalen voor het dagelijks brood heb ik eens nagegaan hoe dat vroeger was tij dens de zgn. vrije ekonomie. Niet dat ik daarmee wil zeggen dat het toen beter was. Integendeel, de boe ren zijn in de historie altijd al zoveel mogelijk 'uitgemolken'. Nog nooit echter is het dagelijks brood zo goedkoop geweest als te genwoordig. Ik heb nl. eens nage gaan hoevéél tarwe een boer moest verkopen om een metselaar (met- selknaap noemde men die vroeger in Brugge) één dag te betalen. De cij fers uit de middeleeuwen staan in het boek 'Opstand en verval' van het Brugse vrije. De cijfers van 1874 tot heden heb ik overal vandaan verzameld. Daarvan heb ik een grafiek getekend ter uwer oriëntatie. Ik schrok er zelf van. Uit de grafiek blijkt dat het aantal kg tarwe dat een boer dagelijks moet verkopen om evenveel te verdienen als het dagloon van een bouwvakker in het jaar 1360 na Chr. ongeveer 16 bedroeg. In de daaropvolgende eeu wen varieerde dit aantal van nog geen vijf tot bijna 30. In 1874 zette zich een sterke stijging in: in 50 jaar verviervoudigde het aantal van 5 tot 20 in 1924. De stijging zette zich daarna versterkt door. In 1954 moest een boer om het loon over één dag van een bouwvakker te kunnen uitbetalen 100 kg tarvye verkopen. In 1964 was dit al gestegen tot 150 kg, in 1974 tot 500, in 1984 tot 700 en in 1988 tot 800. (Deze enorme stijging deed de grafiek zulke proporties aannemen dat we deze niet in het ZLM-blad konden plaatsen, red.). Ik ben 75 jaar en ben ruim 50 jaar lid van onze organisatie en heb 2 zoons die boer zijn. Ik heb voop mezelf ge zorgd sinds mijn 16e jaar. Dan merk je pas hoeveel kapers er op de kust zitten maar zo erg als de overheid te genwoordig heb ik het nog niet mee gemaakt. Het wordt hoog tijd dat al le boeren er het bijltje eens 1 jaar bij neer gooien. Laat ze dat eens mer ken op het Binnenhof, massaal en indringend. Sukses! A.A. de Zwart Oostburg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13