uit dew praktijk RONDDE Akkerbouw in de knel Bij Nederlands kostennivo voor wereldmarkt produceren kan niet Biggenprijzen fors gestegen, prijzen slachtvarkens dalen Aktie voeren helaas het enige middel om nog wat gedaan te krijgen in Den Haag Luwte nog niet weergekeerd Afgelopen week viei er plotseling zo'n 30 mm water op onze WEST ZEEUWS-VLAAMSE akkers, een hoeveelheid waar we eigenlijk niet op zaten te wachten. Het is half maart en we wilen aan de gang, want het is nu mooi tijd om kunstmest en zaaizaad aan de grond toe te ver trouwen. De kollega's die in februa ri, met wat risiko, plantuien of zo mergraan hebben geplant en ge zaaid, kunnen tevreden zijn. Als het nu nog de grond in moet is de top er af en na de vele regen is de grond vooralsnog niet in de goede konditie voor een bewerking. Dat een goede drainage goud waard is bleek ook nu weer. Voor het week end werd er hier en daar weer al kunstmest gestrooid. De wintertar we spuiten met alleen kleurstoffen zal waarschijnlijk niet meer lukken, omdat het onkruid al flink is ont wikkeld. Bij een beetje temperatuur kunnen we natuurlijk al groeistof toevoegen. Lukt dit ook niet dan kunnen we later nog naar andere middelen grijpen die helaas duurder zijn maar wel een prima resultaat kunnen geven. We zijn benieuwd hoe een ieder zijn bouwpan zal in vullen, het is voor velen een puzzel. Veel uientelers gooien het bijltje er bij neer en over de resultaten van de aardappelteelt kunnen we ook niet roepen, maar wat dan wel? Een van de alternatieven, de veldbonen, lijkt ook weer uit onze streek te verdwij nen, voor de loonwerkers zijn de speciale zaaimachines een strop ge worden. Een heel klein lichtpuntje is dat er weer wat teunisbloemen zijn gekontrakteerd. Onlangs onderzocht het LEI een an der alternatief: de mini-kamping. Per uur is er in vergelijking met het traditionele bedrijf nog wel wat te verdienen maar als je van 16,— per uur uitgaat, wat misschien nog wel te hoog is, kom je al snel goed voor de dag. Een nadeel is ook dat het meeste werk in het zomerseizoen valt, zodat de meeste arbeid op de schouders van de vrouw komt en er nog geen lege uren opgevuld wor den. In ons gebied hebben we nog een ekstra nadeel dat er een limiet van vijf eenheden per bedrijf is, dit in tegenstelling tot Walcheren en Schouwen. Of uitbreiding wenselijk is laten we in het midden, maar voorzieningen die intensiever ge bruikt worden kosten uiteraard minder. Terugkijkend op de eerste aktie-golf kunnen we organisatorisch tevreden terugkijken. We namen met zo'n 100 trekkers deel aan de estafette. Het ziet er niet naar uit dat in WAL CHEREN 't gezegde 'een vroege Pa sen geeft een vroege uitgang' be waarheid wordt, hoewel beide met de cyclus in de natuur te maken heb ben. De grond ligt er koud, nat en taai bij, we zullen ons geduld op de proef moeten stellen. Volgens een definitie is struktuur van de grond iets wat geen geleerde kan omschrijven, maar wat elke boer kan onderkennen. Maak ge bruik van deze kennis. Over geduld gesproken, het blijkt nu wel dat voor veel akkerbouwers de maat vol is om voor de kop van jut te fungeren in de samenleving in zijn totaliteit, en in die van de landbouw met de grote L. Prijsverlaging, verdringingseffekten en milieumaatregelen komen als een overval over ons heen, dit roept ak- tie op. Zowel regionaal als landelijk hebben we een goede publiciteit gehaald, zonder veel overlast. Ook in Den Haag waren wij als Zeeuws- Vlamingen aanwezig. Vooral door de blokkade van het Ministerie werd goed duidelijk dat het menens is voor de akkerbouwers, nu voor ve len het financiële gat zo langzamer hand niet meer te dichten is. Ook hier kon de burger via radio en tv een redelijk beeld krijgen van de uit zichtloze situatie. Helaas dringt het bij Braks en de politici in de Tweede Kamer nog niet erg door. Nog steeds hetzelfde liedje, ekstensi- veren voor het milieu, intensiveren met grove groente, bedrijfsvergro- ting, nieuwe gewassen. Wij in de praktijk weten dat het al allemaal geprobeerd is. We weten ook dat het ten enenmale onmogelijk is voor de wereldmarktprijs te produceren ter wijl alle bedrijfskosten op een Ne derlands nivo liggen. Wellicht moe ten we harder optreden voor hun bril eens helder wordt. Jammer dat het zo moet. De zeer geringe neerslaghoeveelhe den in de maanden januari en fe bruari zijn in MIDDEN- en OOST BRABANT als .een bijzonderheid te beschouwen. De hoeveelheid is on geveer de helft van normale omstan digheden. Nu is het begin maart en de kans op vorst wordt steeds klei ner, maar blijft in theorie aanwezig. Nachtvorsten kunnen in maart en april op grote schaal voorkomen. Vanwege de relatief vrij hoge tempe raturen in de afgelopen maanden is de temperatuursom fors gestegen. De 280°-grens is al bereikt. De magi sche 180°-grens is op diverse plaat sen begin februari al bereikt. Het zeer vroege tijdstip van de 180°-grens heeft bij de veehouders een afwachtende houding teweegge bracht. Men kijkt de kat uit de boom. Men wil graag wat meer ze kerheid. In een ogenblik kan je in winterse omstandigheden geraken. Je loopt kans op b.v. uitspoeling van de kunstmest e.d. Op het moment is een flinke diskus- sie gaande, over het gebruik van kunstmest (met name stikstof (N). Uit de milieuhoek gaan stemmen op om een forse heffing op te leggen. Deze heffing zou de kunstmest 2 a 3 keer zo duur maken, voor de diverse akkerbouwers en veehouders is dit een niet te verteren zaak. Dit is een nog zwaardere aanslag op het inko men. Waar gaat het naar toe, de mi lieuomstandigheden gaan steeds zwaarder wegen. De biggenprijzen bij de fokkers (ver meerderaars) zijn de laatste maan den fors gestegen. Het was hard no dig. De vermeerderiijgsbedrijven krijgen momenteel ƒ120,per big. Vergelijk je met ongeveer 3 maanden geleden (het dieptepunt) dan is dit een opbrengstverhoging van ƒ45,— a ƒ50,— per big, dat afgeleverd is. Bij langer voortduren de lage prijzen zou dit katastrofale gevolgen kunnen hebben. De inte ring op het eigen vermogen was zeer ingrijpend. In tegenstelling tot de biggenprijs is 10 het prijsnivo van de slachtvarkens dalend. Bij de slachterijen is een zware konkurrentieslag aan de gang. Men wil de slachthaken volhouden. Gevolg is dat uitbetalingskapaciteit sterk vermindert en op den duur fail lissementen tot gevolg kan hebben. Voor de boer een slechte zaak, voor het verwerkende bedrijf de nekslag. Onlangs is bekend geworden, dat het ministerie van landbouw in de rund veehouderij maksimum normen gaat stellen aan de veebezetting per ha. Als norm wil men 3 koeien per ha hanteren. Dit komt overeen met on geveer 125 kg P205/ha. Men wil hiermee vooruitlopen op het jaar 1992, als in Europa de binnengren zen gaan wegvallen. Voor menig rundveebedrijf is de veebezetting hoger dan 3 koeien per ha. Ook hier komen de vrijheden van de boer in het geding. Een mo gelijk voordeel in een latere fase zou kunnen zijn, dat de superheffing aanzienlijk soepeler gehanteerd kan worden. De praktijk van vandaag is bezig zijn met de toekomst. Ook in ons akkerbouwgebied NOORD- BEVELAND maken we ons erg druk over de toekomst van de akker bouw en over ons eigen bedrijf. We zijn momenteel bezig met de voorbe reidingen voor het nieuwe oogstjaar, leveren aardappelen en uien van het vorige jaar. En daar tussendoor is steeds in je ge dachten: maar hoe verder? Hoe zal het over 10 of 20 jaar zijn in de ak kerbouw en op ons eigen bedrijf? Het zijn allemaal onzekerheden waar we eigenlijk al jaren mee leven, maar die ons nu zo bezighouden dat we bereid zijn aktie te voeren. In de afgelopen jaren is gebleken dat een Noord-Bevelandse boer niet ge lijk vooraan staat om aktie te voe ren. Maar diegenen, die maandag morgen bij het Landbouwcentrum in Goes aanwezig waren, weten dat er veel Noord-Bevelandse boeren met hun vrouwen waren. Nu we zo ver zijn, zo ver gedwongen zijn, nu zullen we ook door moeten blijven gaan. Ik ben er van overtuigd dat dat (he laas) het enige middel is om nog wat gedaan te krijgen van minister Braks en niet te vergeten van minister Nij- pels. Er zijn nog steeds op EG- en landelijk nivo, mogelijkheden om akkerbouwers tegemoet te komen. En dat zulen we, denk ik, steeds weer aan moeten tonen aan en moe ten eisen van politiek Den Haag. Ik hoop dat iedereen samen bezig wil blijven met zich te laten horen over de benauwde positie, waarin we ver keren. Ook al zal dat heel wat tijd en energie van ons vergen. En met ie dereen bedoel ik dan ook werkelijk iedereen: boeren, hun vrouwen en de jongeren! Aktuele teeltinformatie IRS via de telefoon Ook dit jaar verstrekt het Instituut voor Rationele Suikerproduktie (IRS) weer teeltinformatie over sui kerbieten via een telefonisch ant woordapparaat. Doet zich een be paalde situatie voor die de aandacht van de bietentelers vraagt, dan wordt hierover een boodschap opge nomen. De informatie heeft vooral een attenderend karakter. Het antwoordapparaat is vanaf 15 maart weer te bereiken via het num mer 01640 - 56800. Akkerbouw in 't Walcherse (70% v.d. kultuurgrond wordt beteeld met akkerbouwgewassen) wordt al van ouds bedreven, veelal in kombinatie met veehouderij, tuinbouw en fruit teelt en van recentelijker datum met rekreatieve aktiviteiten. Geheel of in deeltijd werken hebben veel kolle ga's al aangevat ter inkomenson dersteuning. Een minderheid heeft zich gespecialiseerd in zuiver akker bouw en investeringen gedaan in grond, machines en gebouwen, om zo ver dit was te overzien zich voor de toekomst zeker te stellen. Be drijfsbeëindiging in een bepaald tempo wordt ook in ons gebied maatschappelijk aanvaard. De uitspraak dat de akkerbouw een minderheid is en geen ekonomische waarde van betekenis heeft, doet ve len pijn, je zult maar voor 't geheel of gedeeltelijk financieel van zo'n bedrijf afhankelijk zijn. Let wel, ook een minikamping is verbonden aan een landbouwbedrijf door de gestelde vogels voor eksploitatie.Tel je de gehele produktie verwerkingen afzet kolom van de akkerbouw bij een dan is de betekenis groter dan wordt weer gegeven. We houden dan nog geen rekening met randeffekten van grootschalige landschapverzor ging en leefbaarheid ten plattelande De solidariteit waar velen op ge hoopt hadden om het aanpas singsproces in de akkerbouw te tem poriseren blijkt toch niet alom aan wezig te zijn. Afgelopen week hoorde ik de opmerking, de krisis is nog niet diep genoeg om op een lijn te komen. Moet je daar als land bouworganisatie op wachten, de ver antwoordelijkheid ligt juist daar om die diepte te voorkomen. Diegenen die in Den Haag zijn ge weest op 1 maart jl. hebben ge proefd wat er leeft bij velen in de ak kerbouw, geprofileerd door diege nen die daar waren. De inzet, het af zien, het verkouden nat op straat, de gedrevenheid, verbetenheid en de grimmigheid die daar tot uiting kwam. Dit moet indruk» gemaakt hebben voor diegenen waarvoor het bedoeld was, al zullen ze dit wel ont kennen. Dat een landbouwtrekker voor meerdere doeleinden een krachts- en machtsmiddel is, blijkt nu wel! Je kunt verschillend denken en spreken omtrent het aktie voeren op straat, het recht van demonstratie is alge meen erkend. Het wapen van sta king (een krantloze week) om eisen af te dwingen is niet te verwezelijken in onze sektor. Produkten niet afle veren, daarmee snijdt men in eigen vlees, want dan leveren anderen het wel, waar die dan ook wonen, wat dat betreft is de wereld te klein. Zodra het weer 't toelaat zullen de akkerbouwers weer te vinden zijn waar ze thuis horen, op de boerderij en de akkers. Daar is zijn werk, daar zal hij het ook moeten verdienen, daar zijn we allemaal wel van over tuigd, aktievoerders en thuisblijvers. We willen echter door de maat schappij een eerlijke kans geboden worden. De afgelopen weken is een stuk ge schiedenis geschreven, op de straat, wat velen toch aan 't denken zal moeten zetten, en diegenen die zich verantwoordelijk voelen zullen daar niet om heen kunnen. Vandaag op de vroege maandag- morgen vernamen we via de radio-nieuwsdienst dat het Land bouwcentrum in Goes was ge blokkeerd door boze boeren met landbouwtrekkers. Na enkele da gen van aktie leek het er op, dat de luwte op onze bedrijven was weergekeerd en eenieder weer zijns weegs ging. Het afbraakbe leid voor de akkerbouw zit de boeren nu bijzonder hoog. We gens het verbod van een groot aantal gewasbeschermingsmidde len zal de vervuiling op de perce len van onze bedrijven jaarlijks toenemen. Onkruid en planten ziekten betekenen armoede voor de producenten en slechtere kwa liteiten voor de konsumenten. De boerenstrijd welke zich nu open baart is al een poos in de gezin nen merkbaar. Dat kan en mag niet zo blijven, want dan houden we geen landbouw meer over. Ten tijde van de Stichting van de Landbouw werd er een ander en een beter landbouwbeleid ge voerd. Dat moet nu nog kunnen en waarom moeten nu eerst nog zoveel boerengezinnen veronge lukken? Nu we dit schrijven is het weer bijna half maart. De kalender gaat door, maar daar staan we veeal niet bij stil. 'Maart roert zijn staart', is een bekend spree kwoord, maar de weersverwach tingen komen wel eens anders uit dan we eerst verwacht hadden. Voor ons gevoel begint heet er nu op te gaan gelijken, dat we steeds meer naar vast weer toegaan en al gauw kunnen gaan starten met zaaien en poten. Toch voorspelt de Bilt voor de eerstkomende da gen nog wat storm en regen. Be hoorlijk wat geduld hebben we dus nog steeds nodig in dit voorjaar. Meer dan ooit is het daarom nu tijd om de kiembakjes met poot- goed uit de glazen bewaarplaats naar buiten te rijden. Op deze wijze krijgen we sterke scheuten welke elastisch blijven en zich machinaal goed laten verwerken. De pootaardappelen moeten zo bewaard worden, dat ze niet be vriezen, niet verbroeien en niet te veel uitlopen. Om bevriezen te voorkomen moet de temperatuur boven de nul graden blijven en om verbroeien en uitlopen tegen te gaan moet de temperatuur zo laag mogelijk zijn. Het uitlopen wordt verder nog tegengegaan door bewaring in het licht. Bij di verse rassen is de mate van uitlo pen nog zeer verschillend en daarom dienen we op de bewa ring van ons pootgoed immer zeer attent te blijven. Voor het verkrijgen van prima pootgoed is het gebruik van goed voorge- kiemde pootaardappeen noodza kelijk geworden. Door goed voor te kiemen krijgen we een gelijk matiger en vroeger gewas. Deze laatste troeven kunnen we niet missen, want voor zulke partijen is immers ook al vroeg een koop man te vinden. Pas geleden zijn we in Parijs naar de grote landbouwtentoonstel ling geweest. Als men daar zo rond loopt zou men vermoeden, dat men de enige hollander is, maar er komen er ook met auto bussen vol. Er is zoveel te zien, dat men meerdere dagen daar moet vertoeven om te zien wat men eigenlijk wil zien. Onder gronds in de metro valt er ook nog wat af te reizen en bij elkaar is het een geweldig grote gebeur tenis welk voor herhaling vatbaar is om jaarlijks te gaan bezoeken. In Parijs hebben we nog een ont dekking gedaan, dat als mannen uit elkaar gaan, zeggen ze: 'Au revoir'; als vrouwen uit elkaar gaan, blijven ze nog een hele tijd staan praten en er zijn er daar veel meer dan hier in Holland. Vrijdag 17 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10