Schoorsteen CSM Sas van Gent tegen de vlakte Reaktie op "Grond" voor wijkers en blijvers het plan van Piet en Jan ngezonden Grond" voor Wij kers en voor Blijvers 2 Agrarische Unie-Vulcaan neemt Handelsmij Van Dis te Fijnaart over Roos en ficus handhaven toppositie ngezonden Van 1 t/m 31 maart pachtregistratie in rvk Auvergne polder In het ZLM-blad van 3 februari jl. heeft de heer Alex van Hoote- gem enige suggesties gedaan m.b.t. pacht en huur van los land. Een bedrijf dat toekomst- perspektieven ziet huurt voor een bepaald aantal jaren (bijvoor beeld 6) land van een onderne mer die het bedrijf af wil bou wen. Enkele voordelen volgens Van Hootegem: er vloeit geen kapitaal uit de landbouw, be- drijfsvergroting is dus relatief ge makkelijk te realiseren terwijl de wijkende ondernemer op het be drijf kan blijven wonen en eige naar blijft. Zijn visie is van kom- mentaar voorzien door de voor zitter van de kommissie Pacht van het Landbouwschap, de heer A.H. Munters. Er is ook een reaktie binnen gekomen van het hoofd van de afdeling Pacht van het Landbouwschap ir. T.T. Wind. Deze reaktie plaatsen we hier samen met het kommentaar daarop van de heer Van Hoote gem. Daarmee is nog lang niet al les over pacht gezegd maar deze diskussie wel gesloten. De redaktie De problemen voor de wij kers en de blijvers, de gevolgen van bedrijfs beëindiging en de problemen rond bedrijfsvergroting worden in het bij gaand artikel helder en scherp om schreven. Ze hadden het goed voor elkaar, Piet en Jan. Piet die het rustiger aan wil doen, wil liever nu nog niet alle schepen achter zich verbranden. Hij kan nog moeilijk afstand doen van zijn grond, wil nog niet met de fiscus afrekenen en nog niet alle banden afsnijden. Zijn buurman Jan wil graag zijn bedrijf uitbreiden maar hoe moet je dat financieren. Jan is in feite geïnteresseerd in het gebruiks recht, niet in het eigendomsrecht van buurmans grond. Samen besluiten ze tot de bruikleenovereenkomst voor 8 jaar. Beiden zijn ze tevreden. Waarom mag dat niet? Een drietal opmerkingen: 1. Piet vergist zich, als hij meent, dat als hij de grond en het bedrijfs gebouw in bruikleen geeft aan Jan, niet met de fiscus behoeft af te reke nen. De fiscus zal wel snel bij hem op de koffie komen. Immers Piet beëindigt zijn bedrijf, ook al ver koopt hij het niet. 2. Piet en Jan doen iets, wat in strijd is met de Pachtwet. Het in bruikleen geven van grond en gebou wen betekent feitelijk het verhuren van het gebruikersrecht tegen een vergoeding en dat is volgens de Pachtwet pacht. Daarop zijn de be palingen van de Pachtwet van toe passing. Zodra de overeenkomst is getekend zou Jan naar de Grondka mer kunnen gaan om schriftelijke vastlegging te vragen van de over eengekomen bruikleenovereen komst. De Grondkamer konstateert dat het pacht is en dat voor Jan als pachter zowel het verlengingsrecht als het voorkeursrecht op koop geldt. En dat de overeengekomen vergoeding niet in overeenstemming is met de voor die grond geldende maximaal toelaatbare pachtprijs. De bescherming van de pachter is een belangrijk goed. De pachter moet immers op een pachtbedrijf zijn inkomen verwerven maar daar voor ook investeren. Stel dat Jan de rest van zijn bedrijf van Kees in bruikleen heeft, ook voor 8 jaar, dan loopt hij de kans dat hij over 8 jaar geen grond meer heeft of mis schien maar 1/3 deel van zijn be drijf. Met die onzekerheid is het moeilijk boeren. Nog afgezien van de vraag of ook Kees niet 1200,— pacht zou willen hebben, als Jan be reid is dat bedrag aan Piet te geven. Toch heeft het Landbouwschap een voorstel in studie om voor grond, waarmee het bedrijf wordt vergroot, een pacht te introduceren van 3 jaar zonder recht op verlenging of voor keursrecht. Maar dan wel met de voorwaarde, dat niet meer dan 20% van de bedrijfsoppervlakte van de pachter uit deze kortlopende pacht mag bestaan en dat de pachtprijs door de Grondkamer wordt ge toetst. Dit voorstel lijkt voor een deel tegemoet te komen aan de situa tie zoals hierboven omschreven. Maar daarvoor moet wel eerst de Pachtwet worden gewijzigd. Piet en Jan zouden uiteraard ook een andere weg kunnen volgen. Sa men een maatschap aangaan, waar bij ieder eigen grond inbrengt en Jan zijn arbeid. Piet kan het dan rustiger aandoen en Jan hoeft niet de grond te kopen. Wel zullen ten aanzien van de toekomst goede afspraken moe ten worden gemaakt. ir. T.T. Wind sekretaris kommissie Grondgebruik van het Landbouwschap 9 9 Agrarische Unie-Vulcaan bv heeft de aktiviteiten van de Handelsmij W.C. van Dis bv te Fijnaart overge nomen. Hiertoe is besloten vanwege de huidige marktontwikkelingen in de agrarische sector en om de conti nuïteit van het bedrijf zeker te stellen. Agrarische Unie-Vulcaan zal de ver koop van gewasbeschermingsmidde len e.d. aan akkerbouwers in Noordwest-Brabant vanuit Fijnaart continueren. Naast de faciliteiten te Fijnaart beschikt Agrarische Unie- Vulcaan in Zuidwest-Nederland over ruime opslagmogelijkheden te Terheijden, Den Bommel en Middel burg. De medewerkers van de Han delsmij W.C. van Dis zullen de kon takten met de afnemers blijven on derhouden. Vorige week vrijdag werd de 95 me ter hoge schoorsteen van de voorma lige CSM-fabriek in Sas van Gent vakkundig gevloerd. Het gevaarte werd door middel van een springla ding ten val gebracht. De operatie verliep vlot. Voorlopig zal het ter rein van de voormalige suikerfabriek dienst blijven doen als opslag van bieten tijdens de campagne. In verhouding tot de afmetingen van de gevloerde schoorsteen is de mens (zie bovenop) slechts klein. Duide lijk is de stalen bewapening van de pijp te zien. Roos en Ficus zijn in 1988 de meest verkochte produkten uit het Nederlandse bloemen- en plantenassortiment. Dit blijkt uit de jaarcijfers van de VBN (Vere niging van Bloemenveilingen in Nederland). De roos behoudt met een omzet van 605 miljoen gulden haar eer ste plaats in de snijbloemen-top tien. De chrysant en anjer bezet ten wederom een tweede en derde positie met respektievelijk 487 en 277 miljoen gulden. In de planten-top tien verstevigde Ficus zijn koppositie. In vergelij king met 1987 nam de opbrengst van de groene plant toe met 28% tot 82 miljoen gulden. De omzet van zijn direkte achtervolgers Dracaena en Rhododendron sim- sii steeg tot respektievelijk 51 en 38 miljoen gulden. Vrijdag 3 maart 1989 Rabobank helpt in 1988 648 ondernemers aan achtergestelde lening De Stichting Garantiefonds Rabo- banken heeft in 1988 bijna 30 mil joen aan garantieverklarinen afgege ven. Hierdoor konden 648 onderne mers in het midden- en kleinbedrijf (77%) en de agrarische sektor (23%) beschikken over een achtergestelde lening. Dit betekent een toename van bijna 4 miljoen ten opzichte van 1987, toen 623 ondernemers met succes een beroep deden op het Ga rantiefonds. Net als vorig jaar waren het in de agrarische sektor vooral de tuinders die het Garantiefonds wisten te vin den. Zij zorgden voor 15% van de aanvragen. Naar mijn mening vergist ir. T.T. Wind zich wanneer hij in zijn eerste opmerking stelt dat Piet wel degelijk af moet rekenen met de fiscus. Im mers, Piet staakt zijn bedrijfsvoe ring niet. Alleen de vorm waarin hij zijn bedrijf voortzet ondergaat een tijdelijke verandering. Een voor beeld: Johan heeft een bedrijf ter grootte van 20 ha. Hij verhuurt zijn grond 3 achtereenvolgende jaren voor de teelt van luzerne. Het jaar daarop verhuurt hij het totale areaal voor de teelt van aardappelen. Ver volgens nog een jaar voor de teelt van plantuien. Heeft Johan nu aan bedrijfsbeëindiging gedaan? Ir. T.T. Wind doet in zijn samenvat ting van "Hoe het misschien ook zou kunnen", voorkomen alsof Piet's motieven om zijn bedrijf niet te verkopen, hoofdzakelijk van emotionele aard zijn. Ik wil er op wijzen dat de financiële aderlating die Piet zal ondergaan wanneer hij kiest voor verkoop dus bedrijfs beëindiging dus fiscale afrekening een van de hoofdmotieven is om te zoeken naar een redelijk alternatief. Is het niet zo dat wanneer hij onder nemer blijft tot het moment van i overlijden dit grote financiële conse quenties in positieve zin kan hebben ten aanzien van het fiscale gebeuren. Pachtwet In zijn tweede opmerking geeft ir. T.T. Wind het struikelblok aan waarvoor Jan en Piet staan; de pachtwet. Aan de ene kant geniet de pachter de bescherming die nodig is voor het behalen van een inkomen. Ook het beheer van de eigendom men van de verpachter vinden zoda nig plaats dat van een verpaupering geen sprake kan zijn. Het is tenslotte de pachter die door een slechte staat van onderhoud zal worden ge troffen. Anderzijds is te konstateren dat de starre regelgeving in de pachtwet er mede debet aan is dat het instituut pacht onder een steeds grotere druk komt te staan. In de laatste 28 jaar is er een inkrimping van het pachta- reaal van 34%. Voorlopig is aan te nemen dat in deze teruggang geen kentering komt. Het Landbouw schap wil hierop inspringen met het voorstel een pacht te introduceren van 3 jaar zonder recht op verlen ging en voorkeursrecht. In eerste aanleg lijkt het een redelijk plan. Hierover de volgende opmerkingen: - voor een goede exploitatie van de nieuw te verwerven grond zullen in vesteringen gedaan moeten worden. Veel van deze investeringen hebben een langere afschrijvingsperiode no dig dan de 3 jaar die het Landbouw schap voorstelt; - bij de huidige wisselbouw in het Zuidwestelijk akkerbouwgebied wordt nu al vaak een rotatie van 4 of 5 jaar gehanteerd; - de gebruiker van de grond is er meer aan gelegen, de konditie van de grond in acht te nemen bij een lange re periode. Een langere periode naast wat bepalingen in de overeen komst zijn nodig om het "plunde ren" van de grond tegen te gaan; - wil deze nieuwe regeling bij voor baat niet achter lopen op de nog ont wikkelende denkbeelden ten aanzien van de milieuproblematiek, zal de lengte van de pachtperiode ruimte moeten bieden voor een geïntegreerd landbouwsysteem. De nieuwe teelt systemen zullen een ruimer bouw plan nastreven. De pachtwet geeft nu al een onder scheid aan tussen een pachtovereen komst voor boerderijen en die voor los land. Waarom hierop niet inha ken? Laat de bepalingen in de pacht wet ten aanzien van het verpachten van boerderijen in deze zelfde sfeer bestaan. Immers het pachtbedrijf is de basis tot het verwerven van een inkomen. Hiermee worden ook veel van de bezwaren weggenomen die tijdens de ZLM-studiedag over pacht naar voren kwamen. Ten aan zien van de pacht van los land zou den enige veranderingen in de wetge ving gerechtvaardigd zijn. Te den ken valt hierbij aan het loslaten van het recht op verlenging en het voor keursrecht. Zo blijft een te overziene overeenkomst over voor 6 jaar waar na de eigenaar weer vrij over zijn grond kan beschikken. Urgent Voorts verheugt het mij te konstate- ren dat ir. T.T. Wind laat blijken dat de problemen van de vele "Pie ten en Jannen" zeer urgent zijn. In zijn derde opmerking geeft hij aan dat er buitenom de pachtwet moge lijkheden liggen om tot het te willen bereiken resultaat te komen. Hierbij hoeft niet gewacht te worden op een eventuele verandering binnen de pachtwet. Vooruitlopend op een diepgaander onderzoek die naar ik mag veronderstellen, de ZLM ter hand zal nemen, hebben Piet en Jan nadat ze de reaktie van ir. T.T. Wind gelezen hadden een nieuwe overeenkomst afgesloten. Uitgaande van hun wensen beschre ven in het artikel "Grond voor wij kers en blijvers" van 10 februari werd een maatschapskontrakt op gesteld bij de notaris. Er staat onder andere het volgende in. Dit kontrakt heeft een geldigheids duur van 6 jaar. (Jan kiest voor een ruimer bouwplan); Piet brengt al zijn grond in; Jan brengt arbeid en kapitaal in en tevens voert Jan al het voorkomend machinale loonwerk uit; Jan draagt zorg voor de dage lijkse zaken aangaande de maat schap; de vergoeding voor de inge brachte grond is vastgesteld op 1200,per ha, totaal groot 36.000,per jaar; de vergoeding voor de ingebrachte arbeid en het kapitaal, het voorkomend machi naal loonwerk en de dagelijkse zorg is vastgesteld op 250.000,per jaar; wat overblijft wordt onder de maten verdeeld, 1% voor Piet en 99% voor Jan; van de geldelijke op brengsten behaald uit de exploitatie van de maatschap worden op de eer ste plaats de vergoeding voor de grond en de gebouwen betaald, ver volgens de andere vergoedingen. Voorts werden in dit kontrakt bepa lingen opgenomen die de vergoeding voor de ingebrachte grond ten alle tijden garandeert. Tenslotte wil ik aangaande deze ma terie opmerken; het is niet alleen voor de "blijvers" belangrijk te zoe ken naar mogelijke oplossingen, maar zeker ook voor de "wijkers"! Alex van Hootegem, akkerbouwer te Kruiningen Evenals de eigenaren hebben ook de pachters in een ruilverkaveling het recht om voor hun ingebrachte gron den gelijkwaardige grond terug te krijgen. Voordat met het eigenlijke ruilen van gronden wordt begonnen, is het noodzakelijk dat de pachters binnen het ruilverkavelingsgebied bekend zijn. Daartoe wordt een pachtregistratie gehouden. De pachtregistratie voor de ruilver kaveling Auvergne polder vindt plaats in de periode van 1 maart 1989 tot en met 31 maart 1989. De pachters kunnen hun pachtkontrak- ten dan zenden aan het sekretariaat van de landinrichtingskommissie "Auvergnepolder". Het adres is A. van Berchemlaan 36 of Postbus 397, 4870 AJ Etten-Leur. Reeds eerder, namelijk vóór de stemming van de ruilverkaveling Auvergne polder, heeft er ook een registratie van pachtovereenkomsten plaatsgevonden. Deze registratie, ge naamd pachtersregistratie, was ech ter alleen bedoeld om naast de eige naren ook de pachters stemrecht te geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9