Afgezien Bestuursvergadering KNLC geheel aan akkerbouwacties gewijd "Satellite-2" in Flevohof sterk wisselende reakties EG steekt 180 miljoen in landbouwonderzoek NOS-journaal bij akkerbouwer J. Bom uit Wissenkerke korte wenken akkerbouw Waterschappen niet laten betale'n voor stormvloedkering Nieuwe Waterweg Proefveldverslag 'Riisthoeve' en 'Westmaas' verschenen De bestuursvergadering van het KNLC van 28 februari was in zijn geheel gewijd aan de acties in de ak kerbouw. Er is vooral gesproken over de slotmanifestatie op woens dag 1 maart. In de extra bestuursvergadering van 21 februari heeft het bestuur van het KNLC een viertal eisen voor verbe tering van de siutatie in de akker bouw geformuleerd. Het EG-markt en prijsbeleid 1989/1990 mag absoluut geen lagere prijzen tot gevolg hebben. Gebeurt dit wel dan zouden hiervoor natio naal compenserende maatregelen moeten komen. Ook de Nederlandse akkerbouw heeft belang bij een zo'n schoon mo gelijk milieu. Er is duidelijk bereid heid daaraan mee te werken. Dit moet echter op een verstandige en niet-emotionele manier worden be licht. Voor ieder gewasbescher mingsmiddel afzonderlijk kan een convenant worden afgesloten. Het KNLC stelt daarom ook: geen mid del weg zonder overleg. Een heffing op kunstmest wordt absoluut afge wezen. Verder werd in die extra ver gadering geconcludeerd dat er in 3-CLO verband verder gewerkt moest worden aan de uitwerking van de acties. Overgenomen De hiervoor gestelde eisen van het KNLC zijn meegenomen in het over leg met de andere CLO's om tot een gezamenlijk eisenpakket te komen, dat aan Minister Braks zal worden aangeboden. De gestelde eisen, zoals die in 3-CLO-verband zijn gesteld, zijn: geen prijsdaling; redelijke milieu-maatregelen op basis van we derzijdse afspraken en geen dicta ten, waaronder een heffing op kunstmest; krachtige nationale sti muleringsmaatregelen (akkerbouw- actieplan, alternatieve gewassen en aanwendingen); maximale invulling van de braakregeling. De KNLC-eisen zijn voor het groot ste deel in dit pakket overgenomen. De bestuursleden spraken er alleen hun teleurstelling over uit dat de na tionaal compenserende maatregelen uit het pakket waren gevallen. Tij dens de estafette bleek dat er nogal wat leden zijn, die het eisenpakket te beperkt vinden. Acties Ter vergadering bleek dat er onder de leden een grote bereidheid be stond om hun eisen op 1 maart in Den Haag kracht bij te zetten. Besloten is aan de andere partners in het CLO-overleg het volgende voor te stellen: de openbare vergadering van het bestuur van het Landbouw schap niet door te laten gaan; in plaats daarvan op het Malieveld in Den Haag de deelnemers aan de ac ties te verzamelen en toe te laten spreken door de voorzitter van het Landbouwschap; demonstratieve optocht van het Malieveld naar het Ministerie van Landbouw en Visse rij, waarna de 3-CLO voorzitters de geformuleerde eisen bij Minister Braks op tafel leggen. Mocht Braks niet op de eisen ingaan dan moet het overleg met de Minister op elk ter rein verder opgeschort worden. "Veiling per satelliet", het laatste woord is hierover waarschijnlijk nog niet gesproken. De meningen liepen^ zaterdag in de Flevohof in Bidding huizen na de eerste Europese Satellite-2 veiling sterk uiteen: van verbazend -over de speciale Ameri kaanse manier van veilen- tot te leurstellend -van eigenaren, die voor hun dier lang niet de verwachte prijs konden krijgen. De Satellite-2 veiling betreft gaf een erg beperkte uitwisseling van fokma- teriaal tussen de beide kontingenten te zien. De Amerikaanse veehouders boden hoofdzakelijk op de in Ame rika ingebrachte dieren, terwijl de belangstelling voor de Europese die ren vooral uit de hoek van Neder land, België en Duitsland kwam. De oorzaak ligt hier ongetwijfeld in de belemmerende veterinaire eisen, die voor de im- en export van levend materiaal van de VS naar Europa gelden. Een veiling met meer em bryo's in plaats van levende dieren kan hiervoor misschien de oplossing zijn. Van het Europese deel van de inter nationale satellietveiling -negen nummers- werden drie niet gegund. De gemiddelde opbrengst van de overige zes kwam bij een dollarprijs van 2,08 gulden op de respektabele prijs van bijna 19.000 gulden. Hier bij moet echter worden opgemerkt dat het Westduitse stamboek uit Os- nabrück een eigen fokprodukt kocht voor $21.000, dit is ongeveer 44.000 gulden, waardoor het gemiddelde fors werd opgetrokken. Minne Hovenga Vanaf 1 oktober zal OP IEDERE SPUITMA CHINE EEN SC HOON- MAAKINRICHTING moeten zijn gemonteerd en zal alle verpakking van bestrijdingsmiddelen moeten worden gereinigd. Het is daarom raadzaam kontakt op te nemen met uw dealer, zodat u op tijd de nodige voorzieningen kunt treffen. Vraag in elk geval bij aankoop de garantie dat de apparatuur aan de eisen voldoet. BIJ ZAAIUIEN IS EEN JUISTE STIKSTOFBEMESTING belangrijk voor de uiteindelijke kwaliteit van de ui. Aan de hand van onderzoeks resultaten is een advies samen gesteld. Dit advies luidt: De beschik bare hoeveelheid stikstof in de laag 0-60 cm bemesting 180 kg per ha. Bij een gedeelde stikstofgift 2/3 vroeg en 1/3 omstreeks 1 juni bijstrooien. BEPERK BIJ DE GRONDBEWER KING zo veel mogelijk de verdich ting van de ondergrond. Dit kan ge beuren door te wachten tot de grond onder de te bewerken laag voldoen de droog is, rekening te houden met de zwaarte van de trekker, een zo laag mogelijke bandenspanning en Het Landbouwschap wil dat de fi nanciering van een stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg voor re kening blijft van de overheid. Een voorstel van minister Smit-Kroes om alle zeewerende waterschappen mee te laten betalen aan het project is voor het Landbouwschap onaan vaardbaar. Tijdens een hoorzitting dinsdag jl. in de Tweede Kamer liet de heer M.J. Varekamp namens de georganiseer de landbouw weten dat de Tweede Kamer zelf met goede financiële al ternatieven moet komen. Het Land bouwschap vindt dat het kabinets voorstel in feite betekent dat de bijl aan de wortel van het waterschaps- bestel gaat. De onderlinge samen hang tussen belang, betaling en zeg genschap wordt door het voorstel doorbroken, aldus Varekamp. De overheid heeft eerder besloten om bouwwerken die een gevolg zijn van de Deltawet, voor eigen reke ning te nemen. Naar de mening van het Landbouwschap is er geen reden om deze principiële keuze los te la ten. Het vertraagd uitvoeren van de rivierdijkversterking ten gunste van een stormvloedkering wijst het Landbouwschap af. Een cameraploeg van het NOS- journaal was maandag 27 fe bruari jl. op lokatie in Goes aan wezig. Er werden opnamen van de manifestatie gemaakt op de Grote Markt en van de trekker- estafette richting Goes en Zee- landbrug. Deze beelden gaven sa men met die van de trekkeresta fette vanuit Nieuw-Buinen in het "8 uur journaal een goed overzicht van de massaliteit en spontaniteit van de aktie. De reden van het protest werd nog eens uiteengezet door akkerbouwer J.J.J. Bom in Wissenkerke. Daartoe werd o.m. beelden gemaakt op diens be drijf, in de MAS te Goes waar Bom enkele dagen per week les geeft en bij de Rabobank. De EG gaat een forse financiële in- jektie geven aan een bio- technologisch onderzoek ten behoe ve van de landbouw. De minister raad heeft vorige week besloten de komende vijf jaar ruim 180 miljoen gulden uit te trekken voor het onder zoeksprogramma 'Éclair'. Het gaat om onderzoek naar verbe tering van de huidige landbouwpro- duktie en de ontwikkeling van nieu we produkten, die beter voldoen aan de vraag van vooral de industrie. Als de vraag naar bepaalde gewassen stijgt, krijgt de boer meer geld en hoeft de EG minder overschotten op te slaan. Tegelijkertijd wil Brussel de industrie helpen bij het ontwikkelen van bijvoorbeeld bestrijdingsmidde len en kunstmest-soorten die doel treffender werken en minder schade toebrengen aan het milieu. Omge keerd kan de landbouw in de in dustrie voor een milieu-vriendelijk alternatief zorgen, bijvoorbeeld in de vorm van afbreekbare plastics. "Bij de kostenvergelijking is tot dus ver veel te weinig rekening gehouden met de werkelijke milieukosten van traditionele grondstoffen uit de che mische industrie", zegt een woord voerder in Brussel. Het Eclair-programma richt zich verder op het testen van nieuwe plantensoorten en levende orga nismen die door genetische manipu latie zijn ontstaan. Zo moet o.m. worden bekeken of bepaalde pro- duktiemethoden zich lenen voor in dustriële toepassing en in welke mate de konsument bereid is deze produk ten te slikken. EG-funktionarissen verwachten verder heel wat van wat in Brussel de 'totale oogst' wordt ge noemd: nieuw ontwikkelde gewas sen, die in het geheel naar de fabriek gaan, daar volledig worden benut in het industriële proces. Ook blade ren, wortels en zaden krijgen zo een kommerciële bestemming. De belangstelling was erg groot. Bij het avondprogramma waren een kleine duizend belangstellenden. zo mogelijk in een werkgang het zaai- of pootbed klaar te leggen. HET LEZEN VAN DE ETIKET TEN VAN BESTRIJDINGSMID DELEN wordt steeds belangrijker. Vloeistoffen, flowerbulls, poeders en granulaten zijn niet gelijk en ge haltes aan aktieve stof. Lees dus goed wat u heeft en wat u doet. Een foutje is zo gemaakt. Ook hier geldt weer eerst lezen dan doen en dan zo als het voorgeschreven staat en niet zoals u het gewend bent. Het proefveldverslag van de proef- boerderijen 'Rusthoeve' en 'West maas' is weer uit. Het staat vol nutti ge informatie over rassenonderzoek, teeltmaatregelen, grondbewerking, bemesting en gewasbescherming van akkerbouwgewassen. Lees deze pu- blikatie eens goed door vóór het veldwerk weer begint. Een gedeelte van de resultaten is nog niet in het verslag vermeld, doordat de proeven laat worden geoogst of doordat vanwege het zware proef- plan en de arbeidsduurverkorting de resultaten pas laat beschikbaar ko men. Omdat de verslaggeving een wezenlijk onderdeel van het onder zoek is achten de proefboerderijen bezinning hierover gewenst. Een ongekende lage druk hangt over de polders. Letterlijk en fi guurlijk. De éne lage druk zorgde voor een barometerstand die we nooit eerder zagen. Van een oude kwikbarometer werd zelfs ge vreesd dat de stop er af zou vlie gen en wat dan. De hele zaak ontregeld. Dan de figuurlijke druk. Het rommelen en morren wordt steeds sterker en we vrezen dan ook dat de stoppen er af zullen gaan, want er wordt teveel ge vraagd. Te veel wordt de akker bouw toegeschoven. Te weinig vinden ze een luisterend oor in Den Haag. Een soort onmacht is in alle gelederen geslopen. Zowel bij de top als aan de basis. Eén ding is zeker. Het ondereind zal het voor een groot deel zelf uit moeten zoeken om door deze kri- sis heen te komen. Was het vanwege deze gedachte dat de afgelopen week een zo groot aantal agrariërs een exkur- sie naar het lelybedrijf Hoffs quality first maakte. Op zoek naar een vierde gewas. Na het be zichtigen van dit veredelingsbe- drijf waren de meningen wel de ielfde, dit is het niet. Vol bewondering voor de moeite en inzet van deze jonge onderne mers. Voor de durf en het elan waarmee dit jonge bedrijf geleid werd. Ik weet er is een basis. Het ouderlijk bedrijf zal geld en kennis er in hebben gestoken. Maar toch blijft er iets hangen. Er moeten toch nog meer moge lijkheden zijn. Onze Westhoek heeft in vroeger jaren, ook in kri- sissituaties, durf getoond. Niet voor niets stond Europa's groot ste suikerfabriek hier. Samen met de vlasfabriek vormden ze op koöperatieve basis een overle vingskans voor veel boeren. Het is goed dat we naar Den Haag gaan, maar laten we niet vergeten om zelf te proberen een uitweg te zoeken. Als ik lees dat we aangevallen worden op de kwaliteit van onze aardappels, laten we dat niet opzij schuiven als van dat was een ongelukkige uitspraak. Nee kijken, wat kun nen we zelf. Moeten we vroeger rooien? Moeten we niet meer naar kwaliteit dan kwantiteit rit, ken. Wat spookt de handelaar i z'n pakhuis met ons produkt uit en zo zijn er nog veel meer dingen. In een soort droom zag ik de ope ning van een nieuwe fabriek. Af valzakken van vlas. Braks en Nij- pels hadden er allebei een boel geld ingestoken. 8 Vrijdag 3 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 8