uit de praktijk Meer peulvruchten minder graanoverschot Doorgroei gras niet gunstig Wat betekent marktgericht beleid Geslaagde milieu-themaweek basisschool Naar goeddoordachte en inhoudelijk juiste argumenten alléén wordt niet meer geluisterd In gesprek met een milieu-vereniging Wat de weersomstandigheden aan gaat hebben we ieder jaar wel een nieuw rekord. Hetzij te nat, te koud of te warm. Zoals het er nu naar uit ziet zal deze winter als een van de zachtste de geschiedenis ingaan. Dit is onder meer duidelijk te zien aan de groeiontwikkeling van de diverse gewassen in WEST-BRABANT- ZUID. Verschillende percelen twee jarig Italiaans en Engels raaigras, voor veevoer, kunnen gemaaid wor den, maar het is er de tijd nog niet voor. Voor voordroog schijnt de zon te weinig en voor vers op te voeren komt het rantsoen in de war. Het is beslist geen gunstige ontwikkeling dat het gras gewoon is doorgegroeid. Als tot eind april-mei gewacht moet worden om te kunnen maaien dan is de kwaliteit zeker een eind terugge lopen. Hier in de streek wordt het niet meer gedaan maar maaien en in een grasdrogerij laten drogen en brokjes van laten persen is nog de beste oplossing. Beslist een rekord is het feit dat eind februari de eerste zomergerst begint boven te komen. Toch is op verschil lende bedrijven nog gewacht om gerst te zaaien. Als het land goed is en de weersomstandigheden gunstig moet gerst gezaaid worden. Uit de praktijk blijkt dat de begin maart gezaaide gerst ten opzichte van de begin april gezaaide meestal een meeropbrengst heeft van ongeveer 1000 kg per ha. De wintertarwe heeft op dit moment een stand die past bij april. Vooral op percelen waar met drijfmest gewerkt wordt. Nu gaat men toch duidelijk het effekt van Terwijl ik dit stukje vanuit "de LANGSTRAAT" schrijf trekken de eerste maartse buien over het land. Koud weer met regen en natte sneeuwbuien, raakt het binnenshuis aantrekkelijker dan buiten. Iets wat we de laatste anderhalve maand nau welijks meegemaakt hebben, omdat deze tijd gekenmerkt werd door te hoge temperaturen, volgens kenners ook al weer een gevolg van te veel uitstoten van gevaarlijke stoffen, milieuverontreiniging en slechts een zeer geringe hoeveelheid neerslag. Thans zou men aan de barometer gaan twijfelen, omdat deze helemaal tegen de wijzers van de klok in te rugloopt, naar een rekordlaagte van 955 milibar. Door de geringe neerslag van de afgelopen tijd is er veel drijfmest op de weilanden uitge reden en duidelijk is te zien dat de uitspoeling niet groot is geweest, omdat het gras er goed op reageerde, gezien de kleur en de stand op dit moment. Het uitrijverbod heeft in onze kring, het eerste seizoen dat het van kracht is, vrijwel nergens voor problemen gezorgd. Zou het afgelopen jaar een centrale restopslag zijn gebouwd, dan denk ik dat hij door de boeren niet gebruikt had geworden, en dat de financiële konsekwenties voor de eventuele eigenaar van deze mestopslag aanzienlijk zouden zijn geweest, daar direct op het land brengen, indien mogelijk, het goed koopste is. Toch moeten wij ons rea liseren dat niet elk jaar het weer zo goed gewild is, en in een seizoen met mogelijk sneeuw en ijs en de even tueel strenger wordende normen op het gebied van bemesting en uitrij den, kan een centrale mestopslag, voor onze streek toch van groot be- Vrijdag 3 maart 1989 drijfmestgebruik op akkerbouwbe drijven zien. De goede ontwikkeling is voor een groot gedeelte te danken aan de na werking van de drijfmest. Door mi neralisering wordt stikstof vastge legd die tot 3 jaar na de gift vrij komt. Drijfmest is voor de akker bouw een bijzonder goede meststof. Alleen de vraag is wat dierlijke mest mag kosten. Nu de prijzen van vrij wel alle akkerbouwprodukten 25% te laag zijn is men niet meer bereid veel geld te betalen. Toch is een be- grotingsopzet met aan de ene kant kunstmest en aan de andere drijf mest nuttig. Akkerbouwbedrijven die, doordat vlakbij een mestvarkens- of kippenbedrijf ge vestigd is, al jaren dierlijke mest ge bruiken komen uit op besparingen van zo'n 400,per ha. Los nog van de struktuurverbetering, verbe tering van de bewerkbaarheid en een verlaging van de slempgevoeligheid. Al naar gelang het gebruik van var- kensdrijfmest of pluimveedrijfmest wordt een aanzienlijke hoeveelheid organische stof toegevoegd. Het drogestofgehalte ligt tussen de 5 en 15%. Wat West Brabant Zuid betreft is er op dit moment zo goed als geen drijfmest meer beschikbaar. Er wordt wel beweerd dat het aanbod de vraag overtreft maar nu een dro ge periode de gelegenheid heeft gege ven om ook de lagere percelen van drijfmest te voorzien is de voorraad op. Zelfs bij mesthandelaren die het produkt uit de overschotgebieden halen zijn sommige soorten mest moeilijk te leveren. lang zijn, doch duidelijk is wel dat het aanbod van mest, bestemd voor de centrale restopslag, zal moeten toenemen en er tevens zeer goede af spraken moeten worden gemaakt, om eventuele financiële consekwen- ties voor dezen of genen te voorko men. Allemaal weten we dat mest van belang is voor een goede groei en een goed kwaliteitsprodukt, wat van veel minder belang is, is een hef fing op reststoffen, waar de laatste dagen over gesproken wordt, om op die manier eventueel te proberen het milieu te ontlasten en de agrariër nog meer voor het milieuprobleem te belasten dan nodig mag zijn. Een punt waar we het als Tuinders, Vee houders en Akkerbouwers over eens moeten zijn en hopelijk, een vuist maken, is de eensgezindheid in het vechten tegen overheidsmaatregelen, welke steeds stringenter en rigoreu- zer worden. Dat we onze kinderen, van de nood zaak van een schoner milieu kenbaar moeten proberen te maken, bleek af gelopen week duidelijk, tijdens de milieu themaweek op de Christelijke Basisschool "de Rank". Veel werk en aandacht was er door de kinderen besteed aan het opruimen van afval, het belang van de bomen en even tueel verminderen van autorijden en het gebruik van gevaarlijke spuit bussen terug te dringen. Een week die vast en zeker in haar opzet geslaagd is omdat de kinderen het van hun leraar of lerares willen aan nemen, en er zelf mee bezig zijn. Jammer is het dan wel als bui tenstaander te moeten kontstateren dat de landbouw min of meer als een rode draad door de themaweek heen loopt, terwijl een punt als het beste den van huishoudelijk water, denk maar aan de behoefte en daarop vol- Bij dit schrijven is het op SCHOUWEN-DUIVELAND echt februari-weer, veel wind en buien en het is er nog koud bij ook. De werk zaamheden op het land liggen stil, we kregen het idee dat het wel eens een vroeg jaar kon worden, maar men ziet dat het weer ook weer snel veranderd is. Het zou best wel eens weken kunnen duren voor het land weer zo droog is als dat het voorgaande weken ge weest is. Gelukkig misschien maar want bij voortdurend mooi weer krijgt men toch de neiging om te vroeg te gaan zaaien wat dikwijls re sulteert in b.v. het overzaaien van bieten e.d. Men krijgt bij vroeg zaai en dikwijls een trage opkomst, vrete- rij, korstvorming enz. Geduld is dik wijls een goede zaak, maar iedereen heeft dit echter niet. Wanneer ik even de zaak op een rijt je zet is er in feite nog niet zo veel in het land gedaan, er is wat zomertar- we, gerst gezaaid een groot gedeelte van de plantuien zit in de grond; de meeste kali is gestrooid, wat groen- bemesting gezaaid, stikstof gestrooid op graszaad en een gedeel te op de tarwe. Op de tarwe is men over het algemeen vrij voorzichtig. De tarwe staat op de meeste plaatsen nog al weelderig zodat men met de le gift niet veel verder gaat dan 60-80 kg zuivere N per ha. Verder zijn de meeste nieuwe rassen nogal Het rustige droge weer wat we lange tijd ook op WALCHEREN hebben ge had lijkt voorbij te zijn. Regen en wind zijn de laatste dagen weer een ver trouwd verschijnsel, en in korte tijd is er weer behoorlijk wat neerslag ge vallen. Zodoende kan de kunstmest die tot nu toe is gestrooid goed oplossen. Toch is er momenteel nog weinig verschil te zien tussen de wel en niet gestrooide percelen. Alles ligt er frisgroen bij. Zou naast het zachte weer ook de aanwezige bodemv'óor- raad hier debet aan zijn? In de akkerbouw neemt de onrust over de te verwachten over heidsmaatregelen met betrekking tot het milieu toe. Een heffing op kunst mest en het te fors willen terugdrin gen van het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen gevoegd bij het Brusselse afbraakbeleid tasten de positie van de akkerbouw funda menteel aan. Geen wonder dat dit leidt tot grote ongerustheid en ak- ties. Een oproep vanuit de beide or ganisaties in onze regio om met trek kers in Goes present te zijn werd dan ook spontaan ingevuld als een uiting van ongenoegen en ongerustheid. Het is alleen jammer dat de boer die algemeen als gezagsgetrouw bekend staat naar dit soort middelen moet grijpen om naar burger en overheid toe nog enige aandacht voor zijn problemen te krijgen. Naar goed doordachte en inhoudelijk juiste ar gumenten alléén wordt weinig meer geluisterd. Met de prijs van de vrije produkten gaat het niet goed. De aardappel export gaat niet hard ge noeg. De prijs, kan zich nauwelijks handhaven en het verkoopseizoen gende uitdroging van de grond, en het zuiveren van het verontreinigde oppervlaktewater - het zijn meestal kinderen die niet van boerenafkomst zijn - geen of weinig aandacht kreeg. Ook dit jaar krijgen wij in de kring vermoedelijk weer een klas van de Amersfoortse scholengemeenschap op bezoek. Natuurlijk hoopt het bestuur op uw hulp en bereidwillig heid om enkele dagen een paar kin deren gastvrij in huis te halen om hen met een en ander van de land- en tuinbouw bekend te maken. Heeft u in eerdere jaren al kinderen in huis genomen en het is u goed be vallen of u wilt er een dienst mee be wijzen, geef u dan de komende da gen even op als gastgezin voor deze praktijkweek bij de voorzitter van de kring. Heeft u nog nooit meege daan, probeer het dan eens een keertje. strorijk en de neiging tot legeren is zeker aanwezig, men zal ze ook ze ker met de CCC in de gaten moeten houden. Verder denk ik dat we toch met de stikstofgift op de meeste gewassen niet te ver moeten gaan. Zeker bij bv de aardappels. Lang groen blijven, te veel nitraat in de knollen, blauw gevoelig, al met al een slechte zaak voor de kwaliteit en nadelig voor de export. Ook bij uien en bieten is een te hoge gift zeker niet wenselijk. Verder is het ook nog goed voor de portemonnee. De aardappel is dit jaar erg kiem- lustig en zullen in de meeste cellen vroeg versleten zijn, ook de meeste partijen uien gaan snel in kwaliteit achteruit. Ook met de prijsontwik keling gaat het zeker niet vooruit. Men ziet de termijn markt regelma tig dalen, en dit moet niet te lang doorgaan, want anders zou het best nog eens slecht af kunnen lopen. Verder hadden de meeste bestuur ders een druk weekend, de een was bezig met de enquête van het zoet water waarvan begin deze week de uitslag bekend is geworden. Ande ren waren bezig met de trekker estafette die jl. dinsdag plaats heeft gehad. Hopende dat ook de achter ban hieraan duidelijk zal meewer ken, Nou, dat is gebleken van wel. Wanneer alle zaken die op ons af ko men doorgevoerd zullen worden gaat door. Al met al voor de akker bouw een uitzichtloze situatie. In de veehouderij gaat ook in ons gebied aan- en verkoop van grond met melkkwotum (en daardoor struk tuurverbetering) zij het incidenteel, geregeld door. Het is nog afwachten welk effect de mogelijkheid van lea sen (verhuren) per 1 april van melk kwotum in ons gebied tot gevolg zal hebben. De eerste afspraken zijn al gemaakt. De handel in gebruiksvee is momenteel rustig. Mede door de afloop van de wintertoeslag voor melk en het vergevorderde melk prijsjaar. Iedere melkveehouder kan nu wel bekijken of het kwotum onder- of overschreden wordt. Bijstellen op zo korte termijn door aan- of verkoop heeft dan niet zo veel zin meer. Buiten de landbouw neemt de onrust aan het loonfront toe. Daardoor verscheen er afgelopen zaterdag geen PZC. Erg vervelend een week end zonder krant. In groter verband speelt er echter meer. We zien lande lijk een toenemend aantal akties en werkonderbrekingen in diverse be- Ult de kring LAND VAN HEUS- DEN EN ALTENA en de BIES- BOSCH, organiseerde de afdeling Eethen een gespreksavond met alter- natuur, de plaatselijke milieu vereniging. Doel van de avond was meer begrip te krijgen voor eikaars standpunten. De mensen van alternatuur slaagden er goed in om duidelijk te maken dat: - Alternatuur zich erop richt om mensen, boeren én burgers, be wuster te maken van het belang van een (veel) zorgvuldiger omgang met ons milieu. - De boer niet voor de extra kosten moet opdraaien, maar de kon- sument. Anderzijds kwam vanuit de ZLM (heffing op kunstmest en bestrij dingsmiddelen, 3/4 van de bestrij dingsmiddelen mag binnen 5 jaar niet meer gebruikt worden, steeds verlaging van EEG-prijzen, pacht prijsverhoging, zelf betalen van voorlichting enz.) dan denk ik dat er over 5 jaar niet veel akkerbouwers meer over zijn. Ik hoop daarom dat deze aktie wat succes zal hebben. Al krijg ik wel eens de indruk dat ze in Den Haag staan te lachen; zolang ze geen last van de boeren hebben vin den ze het wel goed. Verder heb ik als praktijkschrijver al jaren moeite met het feit dat organi saties, Landbouwschap enz. het marktgericht beleid zo hoog in hun vaandel hebben. Marktgericht beleid betekent in feite produceren tegen wereldmarktprijs. Men moet toch begrijpen dat we dat in Nederland nooit kunnen. We zijn veel te klein schalig, een klein dichtbevolkt land, met veel meer beperkingen als de omliggende landen. Daarbij nog een politiek klimaat dat totaal niets voor zijn landbouw overheeft, en zo mo gelijk er nog van wil profiteren. Ik kan me wat dat aangaat beter vin den bij de jongeren, met andere woorden inkomensgericht beleid, produceren tegen kostendekkende prijzen, waardoor er een inkomen overblijft. Verder hoop ik dat de komende we ken de zon wat meer door de wolken komt, zowel op het land als in Den Haag, we hebben het beide hard nodig. drijfstakken om hogere looneisen kracht bij te zetten. Looneisen die na korte of lange tijd geheel of ge deeltelijk worden ingewilligd. Dit heeft een kostenstijging tot»ge- volg. Daarnaast neemt in een aantal geïndustrialiseerde landen de inflatie toe en zijn ook in ons land de rente tarieven al enkele keren verhoogd. Als deze ontwikkeling doorzet heeft dit ook voor de land- en tuinbouw gevolgen. Juist door een beperking van de kostenstijgingen en de lage rente kan in een aantal sectoren bi- nen de landbouw nog een bevredi gend resultaat worden betaald. De distriktsvergaderingen van het waterschap mochten zich weer in een goede belangstelling verheugen evenals de excursie. De aanwezigen kregen toelichting op een mogelijk waterbeheersingsplan zoals dat in het kader van de Ruilverkaveling zal worden uitgevoerd. Bij de behande ling van rekening en begroting is ons duidelijk geworden dat we de eerst komende jaren nog met een aanzien lijke verhoging van het dijkgeschut rekening zullen moeten houden. naar voren: - Slechts een klein percentage van de konsumenten is bereid (nogal) extra te betalen voor een (zeer) milieu vriendelijk produkt. - Zonder ook maar een dubbeltje meeropbrengst staat het agrarische gezinsbedrijf op dit moment voor nogal extra kosten en problemen; verplichte investering in mestopslag, mestheffing, minder beschikbaar zijn van 6 gewasbeschermingsmidde len e.a. Over en weer werd er voldoende stof tot nadenken aangedragen. Dat er meer werd nagedacht dan georeerd mag blijken uit het feit dat op het einde van de avond de diskussie rustig, plezierig en "begripvol" verliep. INGEZONDEN MEDEDELING

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 7